Bereid zijn om onorthodoxe wegen te bewandelen VS zal opheffen wapen embargo 'niet door drukken' 'Niets gevaarlijker dan superpolitie9 O, f O Hoogleraar: DEN HAAG (ANP) - De ter dood veroordeelde Jo hannes van Damme kan de strop in Singapore ontlo pen als de CRI of andere officiële kanalen in Neder land zwart op wit toegeven dat de man een infor mant was. Singapore zou daarop kunnen besluiten de zaak opnieuw te laten bekijken in een revisiepro- eedure. De kans is groot dat dan wél bewezen wordt dat Van Damme „erin geluisd" is. DEN BOSCH (ANP) - Minister Melkert van sociale zaken en werkgelegenheid zal voorstellen om banen te scheppen voor langdurig werklozen met behulp van uitkeringsgelden, met „een open houding" tegemoet treden. De minister zei dat maandag in Den Bosch tijdens een internationale conferentie over ar beidsmarktbeleid voor achtergestelde groepen. Instroomplaatsen Volgens onderzoek inspectiedienst ROTTERDAM (ANP) - De brand op de scheepswerf Yssel-Vliet Combinatie in Capelle aan den IJssel, die 1 september het leven kostte aan twee mensen, is ontstaan door nalatigheid van de directie. Tot deze conclusie komt de Dienst voor inspectie en informa tie van het ministerie van sociale zaken en werkgele genheid. De dienst is de opvolger van de arbeidsin spectie. Laagbetaald EINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse Politiebond (NPB) volgt met argusogen de ontwikkeling van Eu ropol. „Niets is gevaarlijker dan een 'superpolitie' die de mogelijkheden heeft in te grijpen in de natio nale samenleving", waarschuwt NPB-voorzitter H. van Duijn. Voorschot Eigen vestiging Suske en Wiske tokapua toraja Zooruit, myn sterke PFFFT beeldjes, kom tot pffft leveniZu moeten pffft onmiddellijk neer het pfff dorpt Goeie kenade Hu heelt dl een heel leier bueen HEELPt tn actie te komen ZIERIKZEESCHE nieuwsbode ROOMPOT BU1THN door Willy Vandersteen Dwxim: 14 sept, Informatie o»«r atwljkla,,,, on-,77, Dinsdag 13 september Woensdag 14 september Donderdag 15 september Vrijdag 16 september Zaterdag 17 september Zondag 18 september Maandag 19 september Dinsdag 20 september Woensdag 21 september Volgens professor P. de Waart, hoogleraar volkenrecht aan de Vrije Universiteit in Amster dam, is het in ieder land, ook in Singapore, mogelijk dat al helemaal uitgevochten juridi sche procedures overnieuw worden gedaan. Een dergelijke revisie is echter alleen moge lijk als er nieuwe feiten aan het licht komen die overduide lijk het gewezen vonnis in een ander licht plaatsen. In het geval van Van Damrtie is, volgens De Waart, het feit dat hij een undercover agent van de Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) zou zijn ge weest, niet aan de orde geweest bij de procedures tot nu toe. Wel probeerde Van Dammes advocaat, mr. E. Pereira, bij de rechtbank en het hof in Singa pore de rechters te overtuigen van de slachtofferrol van zijn cliënt. Maar op grond van de informatie die toen beschik baar was, vonden de rechters dit té weinig aannemelijk. „Voor de autoriteiten in Singa pore zou zo'n revisieprocedure geen gezichtsverlies beteke nen. Hooguit kan men het de Nederlandse regering kwalijk nemen dat ze dit feit willens en wetens verborgen heeft gehou den, waardoor de rechters een onjuist vonnis moesten wij zen", aldus De Waart. Tbt nog toe blijven zowel Bui tenlandse Zaken als de CRI zwijgzaam over de zaak Van Damme. Onder het mom van „de weg van stille diplomatie" worden niet of nauwelijks me dedelingen gedaan. De Waart: „Om een revisiepro cedure te laten starten is het niet nodig dat Nederland daar over, openlijk, de mond open doet. Maar de advocaat van Van Damme zal wel zwart op wit moeten krijgen dat het in formantenverhaal juist is. Al leen dan zal Singapore tot het herzien van het vonnis over gaan". Volgens een woordvoerder van de ambassadeur van Singapore in Brussel is er tot nog toe nog niet over revisie gesproken. Wel ontmoette de ambassadeur vorige week een aantal buitenland-specialisten van de vier grote partijen. „Maar daar is helemaal niet gesproken over het heropenen van de zaak Van Damme. De man is berecht en veroordeeld en heeft alle kansen gehad volgens het recht van Singapore", aldus een ver klaring van de Singaporese ambassade maandag. Johannes van Damme wacht nog steeds in zijn dodencel op de strop waartoe hij begin juli werd veroordeeld. Singapore houdt, ondanks vele gratiever zoeken, tot nu toe vast aan de wetten van het land: wie met drugs binnenkomt, moet han gen. Aan de strop van Singapo re kleeft inmiddels het bloed van vele buitenlanders. Van Damme zou de eerste wester ling zijn die wordt opgehan gen. Volgens Melkert „moeten we bereid zijn onorthodoxe wegen te bewandelen om het pro bleem van de langdurige werk loosheid op te lossen". Hij wil nog dit najaar met de Tweede Kartier praten over experimen ten met het inzetten van uitke ringsgelden, vooral in de grote steden. De belangstelling van Melkert gaat in het bijzonder uit naar werken met behoud van uitke ring en naar „instroomplaat sen", die een langdurig werk loze uitzicht moeten bieden op een vaste baan. Voorstellen voor die laatste aanpak zijn on der meer gedaan door de FNV en de Stichting Instroomservi- ce Rotterdam. Melkert wil ook bekijken of De brand ontstond toen werk nemers bezig w^ren in de boeg schroefruimte van een vistraw- ler in aanbouw. Toen ze merk ten dat er zuurstof uit een slang in de ruimte stroomde, draaiden ze de toevoer dicht, verwijderden de slang, verlie ten het schip en waarschuwden de bedrijfsleiding. Na de lunchpauze kwamen de mannen terug in het schip, in de veronderstelling dat de ruimte veilig was, Korte tijd later vatten zij in de zuurstof rijke lucht plotseling vlam, mogelijk door statische elek triciteit. Twee van hen, werk nemers van een onderaanne mer, kwamen in de vlammen om. Een werknemer van de werf, die hen wilde redden, liep ernstige brandwonden op. Volgens de inspectiedienst van het ministerie had de be drijfsleiding de ruimte moeten ventileren. De directie had de werkplek pas mogen vrijgeven na metingen op de aanwezig heid van zuurstof. De dienst vindt in het alge meen dat personeel beter moet worden voorgelicht over de ge varen van zuurstof. Zuurstof zelf is niet brandbaar, maar verhoogt wel de brandbaar heid van allerlei materialen. Op werven wordt zuurstof vooral gebruikt bij het werken met snijbranders Volgens de dienst kunnen veel ongeluk ken met zuurstof worden voor komen door het, net als aard gas, ruikbaar te maken. De bevindingen van de dienst gaan naar het openbaar minis terie, dat beslist over eventuele strafvervolging van de werfdi- rectie. De directeur van de werf was maandagavond niet be reikbaar voor commentaar. DEN HAAG (ANP) - Pierre Bokma en Anneke Blok heb ben de voornaamste toneelprij zen van het jaar gewonnen. Bokrna werd maandag in Den Haag onderscheiden met de Louis d'Or voor zijn hoofdrol in Richard III van William Sha kespeare. Blok kreeg de "Dieo d'Or voor de rol van Marietje in De Presidentes van Werner Schwab. rijden en standen volgens getijde-tafel Hydru-meleoeenirum Zeeland t.o.v. SAP ZIERIKZEE BRU1NJ5SE WfcMEI Dl NOL Datum Hoogwater 1 aagwater tijd stand tijd stand 14 september 10.55 124 04.35 -120 23.35 140 17.10 -125 15 september 12.25 122 05.55 III 18.40 -131 14 september 09-15 118 03.25 114 15 september 22.30 134 16.05 - J18 11 15 115 04.50 102 23 50 142 17.55 -122 14 september 11.05 135 04.25 128 15 september 23.45 152 17.00 132 12.25 133 05-45 116 18.50 135 14 september 11.00 131 i 04.35 125 15 september 23 40 14b 17 10 - 130 12.25 129 05,55 114 18 45 134 dergelijke voorstellen een rol kunnen vervullen bij het kabi netsplan om de komende vier jaar 40.000 banen extra te creë ren met behulp van uitkerings gelden. Het gaat daarbij om werk in onder meer de zorg en het openbaar toezicht. Ook bij het „stroomlijnen" van banen pools en werkervaringsplaat sen kunnen experimenten nut tig zijn, meent de bewindsman. Het kabinet streeft ernaar de langdurige werkloosheid de komende vier jaar terug te brengen tot een met de sociale partners af te spreken streef percentage, de „sociale norm". Volgens Melkert is dat noodza kelijk om te voorkomen dat er een tweedeling in de samenle ving onstaat tussen mensen met een vaak drukke baan en een groep die gedwongen aan de kant staat. De bewindsman noemde die dreigende tweede ling „verontrustend". Om de sociale norm te halen is volgens Melkert in de eerste plaats loonmatiging noodzake lijk. Hij waarschuwde dat de aantrekkende economische groei niet mag worden ge bruikt voor „een consumptieve inhaalslag". „We moeten niet potverteren, maar de economi sche groei benutten om gewa pend te zijn als op enig mo ment het economische tij weer ten slechte keert." Daarnaast wil het kabinet meer laagbetaalde banen scheppen door lastenverlich ting. Ook het wegnemen van de verstarring op de arbeids markt door het „afschaffen van overbodige regeltjes" moet morgen voor meer werk. Mel kert zal hierover overleggen met zijn collega Wijers van eco nomische zaken. Het herverdelen van werk door deeltijdarbeid, vierdaagse werkweken met bedrijfstijd verlenging en loopbaanonder breking is eveneens een hoofd punt van het kabinetsbeleid. Bij het overleg met sociale partners dit najaar zal dit on derwerp „hoog op de agenda" staan. Om werkgevers en werknemers over de streep te trekken zal het kabinet „een ondersteunend pakket van maatregelen" inbrengen, waaronder lastenverlichting, aldus Melkert. De minister wil voorts „brug gen slaan tussen ons stelsel van sociale zekerheid en ons ar beidsbestel" door „de rechten en plichten van mensen ten aanzien van werk en uitkering opnieuw tegen het licht te hou den". „De sociale zekerheid moet zo worden ingericht dat werklozen geboden kansen ook daadwerkelijk benutten." DEN HAAG (ANP) - Dc Ver enigde Staten zullen niet een zijdig een einde maken aan het VN-wapenembargo tegen de strijdende partijen in Bosnië. Die verwachting sprak minis ter van defensie Voorhoeve maandag uit na terugkeer van een driedaags bezoek aan de Nederlandse VN-eenheden in Bosnië-Herzegowina. Voorhoeve beklemtoonde dat Washington niet op eigen hout je een einde kan-maken aan het wapenembargo. „De VS alleen kan niet zomaar een VN- resolutie wijzigen of naast zich neerleggen." Volgens de be windsman is het verzet van landen zoals Frankrijk en Groot-Brittannië tegen ophef fing van het embargo zo groot dat een daadwerkelijk einde van de sanctie onwaarschijn lijk lijkt. „Er eenzijdig een einde aan maken kan niet en het embargo meerzijdig ophef fen gebeurt niet", zo stelde Voorhoeve. Een belangrijke overweging voor Voorhoeve om niet met een legitieme toestroom van wapens naar Bosnië in te stem men, zijn de negatieve gevol gen voor de bevolking. De be windsman vond in Sarajevo Unprofor-bevelhebber Rose aan zijn zijde. Voorhoeve vindt dat bij een mogelijke opheffing van het embargo vooral geke ken moet worden naar de effec ten op korte termijn, met het oog op de naderende winter. Zo zal bij een einde aan het em bargo de gewapende strijd oplaaien. Een dergelijke esca latie vormt een ernstige be dreiging voor de humanitaire operatie van Unprofor in Bos nië. Van Duijn bepleit dinsdag in Eindhoven op de openingsdag van een tweedaags congres van internationale politiebonden dat Europol aan strakke regels wordt gebonden. „Het is on denkbaar dat Europol zelf in staat is evenveel relevante in formatie te verzamelen als de politieorganisaties in de deel nemende lidstaten. De NPB is dan ook allerminst overtuigd van de noodzaak van een zelf standig Europol dat zich be weegt buiten de directe in vloedssfeer van de nationale overheid",- houdt Van Duijn zijn gehoor voor. De NPB-voorzitter neemt met zijn waarschuwing een voor schot op de discussie die bin nen de Europese Gemeenschap op gang is gekomen over Euro pol. De taken en bevoegdheden van Europol, waarvan sinds begin dit jaar het „hoofdbu reau" is gevestigd in Den Haag, zijn immers nog niet precies omschreven. De politie ministers van de lidstaten van de Europese Gemeenschap hebben daarover nog geen overeenstemming bereikt. Van Duijn vindt namens de Ne derlandse Politiebond dat Eu ropol aan een aantal voorwaar den moet voldoen. Dat alles on der strakke regie van een be stuur dat moet bestaan uit functionarissen die maximaal voor een periode van vijf jaar het beheer over Europol mogen voeren. Centraal moet volgens Van Duijn staan dat de nieuwe Eu ropese politieorganisatie geen actieve rol mag spelen bij het verzamelen van informatie en dat Europol geen executieve ta ken krijgt toebedeeld. „Dus geen eigen medewerkers, maar politiemensen die^voor een pe riode van maximaal vier jaar worden gerecruteerd uit poli tiekorpsen van de lidstaten", meent de NPB-voorzitter. Van Duijn bepleit verder dat Europol in elke lidstaat een ei gen vestiging krijgt. „Het hoofdkantoor is niets meer dan een beheersorgaan, waar het bestuur zetelt en waar gege vens centraal worden opgesla gen. Het 'echte' werk gebeurt in de lidstaten. Europol moet geen prestigeobject zijn in de verdeling van de macht in Eu ropa", vindt Van Duijn. DEN HAAG (ANP) - „De gan zen vliegen in de V van vrede, maar de jager ziet het niet." De cabaretière Marijke Boon be zingt bet droeve lot van de trekvogel die ten prooi valt aan een schot hagel. „Het is een schande dat onze geveder de vrienden bejaagd worden. Laat ze een konijn omleggen. Of een weg." Boon was maandagavond een van de kleinkunstenaars die in het Haagse theater Diligentia optrad tijdens de Nacht tegen de Jacht. Georganiseerd door de Dierenbescherming, be- 'doeld om de 33.000 Nederland se jagers nog maar eens een keer te kijk te zetten. Cabaret als wapen tegen de jacht. De Dierenbescherming laat in het verbeten gevcht om de pu blieke opinie niets na om de aandacht van de media te trek ken. Deze keer is het een cabaret-avond onder het motto Thke the toys from the boys. Ja gen is uitsluitend bedoeld voor het plezier van de elite en past niet meer in deze tijd. luidt de boodschap. Als spreekstalmeester was Ivo de Wijs ingehuurd, die de toon zet met zijn Hubertus-ballade, over de mythe van het bloed vergieten. „Sint Hubertus, laat het ja gersvolk toch schieten, laat ons van het dierenrijk genieten." Jaarlijks vinden 2,5 miljoen wilde dieren in Nederland hun einde door toedoen van jagers. „Wij zullen wachten op de laat ste knal." Zièrikzee Informatiebijeenkomst cursus Vrouw en Werk. Arbeidsbu reau. 09.30 tot 11.30 uur. Openbare ledenvergadering D66. De Gekroonde Suiker biet. 19.30 uur. Borstvoedingsinformatie avond. Schouwenbank 111. 20.00 uur. Kcrkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie ro. Gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Bijeenkomst bejaardensoos. Bostonpleinkerk. 14.30 uur. Zierikzee Wijnproeven voor NBvP- Schouwen. Mondragon Foyer. 14.00 uur. Kreamiddag. De Lichtboei. Vanaf 14.00 uur. Noordwelle Seizoensopening afdeling Noordwelle Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Bij eenkomst in het dorpshuis. 19.30 uur. Zierikzee Vergadering Streekarchief- commissie in de raadzaal van het stadhuis. 13.30 uur. Burgh-Haamstede Commissie openbare werken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Video-avond kinderkoor De Smalstadtertjes in het Tbnnen- magazijn. Van 18.30 tot 19.30 uur. Nieuwerkerk Eerste bijeenkomst seizoen NBvP Ons Dorpshuis. Vanaf 19.30 uur. Zierikzee Jubileumreceptie C. L. Soeters en C. J. Dekkers in J. L. de Jon- geschool. Van 19.30-21.00 uur. Bruinisse Individueel klaverjastoernooi in strandpaviljoen Meerzicht (westaijde Grevelingendam). 20.00 uur. Zierikzee Informatiedag Zeeuwse Volks universiteit. -Bibliotheek De Stolpe. 09.30-12.00 uur. Springkussen voor jongere kinderen. (Zierikzeesche Nieuwsbode). Van 13.00-18.00 uur. Klimwand. (Zierikzeesche Nieuwsbode). Hatrenplein. Grimeurs op het Havenplein. (Zierikzeesche Nieuwsbode). Van 14.00-16.00 uur. Dansavond. Jazzband Seal dis met feestband Magnum. (Zie rikzeesche Nieuwsbode). Con certzaal. 20.00 uur. Concert Cantorij Kathedrale Koor Sint Bavo (Haarlem) (Ars Musica). Gasthuiskerk. 20.00 uur. Concert Bombita's. Brogum. 23.00 uur. Burgh-Haamstede Eerste dag van Natuur Land schap. Allerlei activiteiten. Vanaf 13.00 uur bij Slot Haam stede Renesse Dansavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Brouwershaven Concert liederen Jacob Cats, lezing en rondwandeling door Brouwershaven. Van 13.30 tot 16.30 uur. Burgh-Haamstede Tweede en laatste dag van Na tuur Landschap, allerlei acti viteiten. Van 10.00-17.00 uur bij Slot Haamstede. Nieuwerkerk Start Zvemvierdangse in zwembad Dol-Fijn. Van 15.30 tot 21 00 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud ènde. 14.00 uur. Zierikzee Bijeenkomst voor ouderen van NCVB Hervormd Kerkcen trum 14.30 uur Neeltje Jam» Excursie Neeltje Jans. Vanaf purkeerter rei n dependance Delta Expo. 15 00 uur. Brouwershaven Vergadering B W en S Stad huis 14 00 uur CVfïVO Van Damme kan strop ontlopen Melkert open voor scheppen van werk met uitkeringsgelden Fatale brand werf door nalatigheid waterstanden Nederlandse Politiebond waarschuwt voor Europol Cabaret als wapen tegen de jacht Pó

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2