Wetenschappers op zoek naar oorzaak van wijn met 'kurk' Sliptong echte delicatesse De nieuwe Volkswagen Polo: roots in de compacte klasse Expositie F. Schimmel in Galerie Borsboom Groot, compleet en modern Herkenbaar aan muffe, houtachtige smaak Neder lander geeft steeds meer aan goede doelen Verkeers controle: driekwart rijdt te hard GGD-campagne gaat vijfde maand in Consument besteedt meer aan een nieuwe fiets Grootscheepse bromfiets controle in Amsterdam 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE «"li- J'i Compact van buiten, maar ruim van binnen: de nieuwe Polo. BROUWERSHAVEN - Met de derde generatie van de Polo laat Volkswagen zien hoe groot en compleet een moderne, kleine personenauto kan zijn. Want als het om functionaliteit, comfort, veiligheid en betrouwbaarheid gaat, verwerft de Volkswagen Polo in zijn klasse een unieke plaats. De Volkswagen. Polo presen teert zich met zijn korte achter kant als een compacte, hanteer bare en dynamische auto. In het ontwerp zijn de typische Volkswagen-kenmerken zicht baar. De Polo staat zelfverze kerd met zijn wielen op de grond en heeft zonder twijfel een volkomen eigen persoon lijkheid. Deze uitstraling heeft de Polo te danken aan de speci fieke verhoudingen in het ba sisontwerp. Een auto waarbij de wielen zover mogelijk op de hoeken zijn geplaatst en een uitgebalanceerde verhouding tussen lengte, hoogte en breed te heeft. De ver naar voren geplaatste vlakke voorruit, een sterk wig vormig Oplopende lijn in de zij ruiten en een markante lijn bo ven de stootprofielen geven de Polo een. dynamisch karakter. De voorkant van de Polo toont een familiegelijkenis met de huidige Volkswagen Passat. Maar met de relatief vlakke motorkap en een vloeiende overgang naar de voorruit heeft de nieuwe Polo toch een heel eigen gezicht. De dynamische, oplopende zij lijn accentueert de lengte van het dak en de klassieke steil af lopende achterkant. Bij het zij aanzicht van de Polo vallen de bewust smal gehouden naden op, die het geheel een bepaalde elegantie geven. De reeds ge noemde wigvorm van de Polo is een indicatie voor de aërody namische kwaliteiten van deze auto. Het interieur van de nieu we Polo biedt verbazend veel ruimte, want de interieurma- ten zijn groter geworden. De bagageruimte van de nieuwe Polo is 20 liter groter geworden en'bedraagt nu 260 liter. Door de rugleuning van de achter bank neer te klappen, kan de bagageruimte worden vergroot tot 614 liter. De veiligheid van de passa giers wordt optimaal gewaar borgd door de standaard inge bouwde driepunts gordels met geïntegreerde (pyrotechnische) gordelspanners. Bij zware on gevallen bieden de airbags (niet standaard) de bestuurder en bijrijder extra veiligheid. De achterbankleuning heeft een stabiele plaatstaalcon structie waardoor de inzitten den bij een botsing optimaal tegen de bagage worden be schermd. Bij de marktintroductie zijn in Nederland 2 benzinemotoren uit de moderne EA 111-serie le verbaar, de 1,3 1 motor (40 kW/55 pk) en de bekende 1,6 1 (55 kW/lÏ5 pk) uit de Golf. Be gin volgend jaar komen daar een 1,05 1 benzinemotor (33 kW/ 45 pk) en een sterke diesel krachtbron bij. Het gaat hier om de eveneens van de Golf be kende 1,9 liter motor (47 kW/64 pk). De handgeschakelde 5-bak uit de vorige serie werd volle dig herzien, en bij de nieuwe Polo kost het schakelen aan zienlijk minder kracht en voelt de bak bij gebruik lichter en preciezer aan. Alle versies van de nieuwe Polo zijn uitgerust met een hangeschakelde 5-bak. In combinatie met het hoge koppel van de motoren, dat reeds bij een laag toerental wordt bereikt, leidt dit tot een verbetering van de souplesse. Dit blijkt uit het feit dat acce lereren in de vijfde versnelling van 60, - 100 km/u ca. 5 secon den sneller gaat dan voorheen. De topsnelheid ligt bij de 1,05 1 motor op 145, bij de 1,3 1 motor op 156 en bij de 1,6 1 motor op 172 km/u. Accelereren van 0 naar 100 km/u doen deze moto ren in respectievelijk 21,4, 16,3 en 12,5 seconden. Door verbete ringen aan de motoren is het brandstofverbruik bij alle handgeschakelde beduidend omlaag gebracht. Bij het ont werp is uitgegaan van Eurosu per met een octaangetal van 95. De daardoor mogelijk gewor den compressie-verhouding heeft lagere verbruikscijfers tot gevolg en levert tevens een bijdrage aan de vermindering van de milieubelasting. Boven dien wordt bij de benzinemoto ren een pingelregeling toege past, waardoor het gebruik van normale benzine mogelijk wordt gemaakt. ZIERIKZEE - Iedereen die regelmatig een glas wijn drinkt, heeft weieens een wijn met 'kurk' gehad. De wijn ruikt dan een beetje muf en smaakt wat hout achtiger. Maar vaak wordt deze kurkziekte in een wijn niet herkend. Naar schatting heeft een op de twintig of dertig flessen wijn kurk. Vergeleken met andere flessen van exact dezelfde partij, heeft de wijn een muffe geur, een beetje kartonachtig. De geur van wijn met kurk ziekte lijkt vaak nog het meest op oud, verdroogd en licht ver molmd hout. Zoals sommige antieke kasten nog weieens van binnen ruiken. In de mond zet het muffe karakter zich voort en komt de houtcompo nent duidelijker tot uiting. Sommigen vinden wijn met kurk vanwege deze houtsmaak niet eens echt onaangenaam. Kurk in een wijn komt in ver schillende gradaties voor. Soms is het nauwelijks merk baar, soms duidelijk en soms ook is een wijn ongenietbaar vanwege de kurkziekte. Beluchting Beluchting van de wijn maakt de kurkgeur en -smaak inten ser. Hoe langer de wijn in het glas zit, hoe langer de fles al geopend is, des te duidelijker de wijn kurk heeft. We weten zeker dat deze ziekte door de kurk wordt veroorzaakt wan neer de ene fles uit een doos wel kurk heeft en de andere niet. Op de bottellijn, een lo pende band, staan de flessen die in dezelfde doos komen, naast elkaar. Het zijn dus exact dezelfde flessen, van dezelfde partij. Ook de wijn waarmee de flessen worden afgevuld is precies gelijk, die komt im mers uit hetzelfde vat. De omstandigheden bij de bot tellijn zijn ook exact gelijk. Het enige verschil is de kurk waarmee de fles wordt af gestopt. Het moet dus wel aan de kurk liggen. Bovendien heb ben flessen die met een plastic dopje worden afgesloten nooit kurk. Hetzelfde geldt voor wij nen die niet op fles worden ge leverd maar op fust, of in de zo genaamde cubitainers (plastic zakken in een doos met een kraantje). Het is dus de kurk, maar wat is er dan mis met die kurk? Al sinds het begin van deze eeuw zijn wetenschappers op zoek naar de oorzaken. De muffe geur wordt meestal veroorzaakt door microsco pisch kleine organismen. Deze schimmels, gisten of bacteriën bevinden zich zowel in als aan de oppervlakte van kurken en kunnen ook in groeven en po riën van de kurk kruipen. Zij vormen binnen in de kurk di verse vluchtige en in wijn oplosbare stoffen met een muf fe geur. Daarom is het raad zaam voor de gebruikers van kurken om kurken te bewaren in afgesloten steriele zakken zodat iedere besmetting met micro-organismen de kop in wordt gedrukt. In vochtige kelders is het besmettingsgevaar hoog, juist omdat daar bepaalde schim melsoorten, zoals Aspergillus en Penicillium, goed floreren. Kurken die onzorgvuldig op fles gebracht worden kunnen plooien vertonen waarin deze schimmels zich nestelen. Wan neer wijn in deze plooien sij pelt kan er een muffe geur aan de wijn doorgegeven worden. Tbch zijn niet altijd de kurken de boosdoeners. Micro-organismen Het- kan ook voorkomen dat een hele partij wijn kurk' heeft en er aan de kurken zelf niets te merken is. In zo'n geval is het goed mogelijk dat er scha delijke micro-organismen in het hout van eiken vaten zitten waar zij dezelfde soort kurk geur produceren. Een Zwitser se onderzoeker heeft in vele wijnen met 'kurk' de stof trich- loroanisol gevonden. Door na te gaan hoe kurken behandeld worden kwam hij er achter dat de stof ontstond doordat kur ken met chloorba<Jen bewerkt worden. Andere onderzoekers vonden bovendien dat diverse chemi sche produkten die in de bos bouw gebruikt worden voorlo pers kunnen zijn van tricholo- roanisol. Om het allemaal nog gecompliceerder te maken kwam nog een andere weten schapper er achter dat de schimmel Penicillium trichlo- roanisol kon maken in de aan wezigheid van chloor. Zo blijkt maar dat de veel optredende kurkgeur vele en vaak nog on navolgbare oorzaken kan heb ben. Uit ervaring weten wijn makers echter wel dat een hoge endus dure kwaliteit kurk veel minder problemen geeft dan goedkope en matige kwali teit kurken. In een goed restaurant proeft men de wijn altijd voor. De ober opent de fles aan tafel en schenkt een beetje wijn in bij een van de gasten die zich als vrijwilliger heeft opgegeven. Dan wacht hij totdat de betref fende gast de wijn heeft ge keurd. Dit is geen loos ritueel. De bedoeling ervan is dat de gasten zo vast kunnen stellen of de wijn geen kurk heeft. Is de wijn inderdaad door de ziekte aangetast, dan zal de gast de fles" terugsturen en krijgt men een andere fles. Uiteraard van dezelfde wijn, want kurk ligt immers in vrij wel alle gevallen niet aan de wijn, maar aan de kurk waar mee de fles is afgestopt. Ook de betere wijnhandelaar zal flessen wijn die zijn aange tast door kurk terugnemen. Uiteraard dient men dan niet de hele fles te ledigen, dan zou hij weieens argwaan kunnen rijgen. Al met al is kurk een vervelende ziekte van de wijn. Maar de consument hoeft geen risico te lopen: een wijn met kurk kan hij bij de betere leve ranciers, in de horeca of detail handel, omruilen voor een an dere fles. DEN HAAG (ANP)-Ne derlanders hebben in 1993 voor 1,058 miljard gulden aan goede doelen geschonken. Vergeleken met de 985 miljoen die in 1992 werd ingezameld, is dat een stijging met 7,4 procent. Da», blijkt uit het jaarverslag van het Centraal Bureau voor Fondsenwerving (CBF). Het CBF noemt het ver rassend dat het publiek ondanks de slechte eco nomische vooruitzichten voor 1993 toch weer meer aan goede doelen heeft gegeven. Van de 334 fondsenwervende instel lingen die hun opbrengst bij het CBF aanmeld den, zamelden 92 er meer dan één miljoen gulden in, 96 procent van de to tale opbrengst. Zesent wintig instellingen kre gen meer dan 10 miljoen gulden bij elkaar. Nummer één is net als in 1992 Foster Parentsplan met 135 miljoen. Daarna volgen de Nederlandse Kankerbestrijding met 79 miljoen, Unicef met 58 miljoen en de Hart stichting met 54 miljoen gulden. Contributies en adoptie- bijdragen zijn de belang rijkste bronnen van in komsten voor de fond senwervers (373 mil joen). Mailingacties en bijdragen uit nalaten schappen brachten res pectievelijk 232 en 266 miljoen gulden in het laatje. De loterijop brengsten voor goede doelen zijn de afgelopen zes jaar aanzienlijk gestegen. In 1988 be droeg de netto opbrengst 153 miljoen tegen 328 miljoen in 1993. Van het ingezamelde geld wordt 90 procent ge- controleez'd door een ac countant. De accoun tantsverklaring is één van de 17 voorwaarden voor een Verklaring van Steunwaardigheid van het CBF die nu aan 30 in stellingen is afgegeven. De aanvraag van 75 an dere fondsenwervers is nog in behandeling. DRIEBERGEN (ANP) - Bij een verkeerscontrole op de Al bij Naarden heeft de politie maandagochtend drie van de vier automobilisten betrapt op te hard rijden. Van de ruim 4100 gecontroleerde auto's re den er bijna 3100 te snel. De po litie spreekt van een uitzon derlijk hoog percentage. De controle werd gehouden op een plek waar in verband met werkzaamheden maar 70 kilo meter per uur mag worden ge reden. Dè grootste overtreder was een automobilist die met 146 op de teller voorbij raasde. Hij en nog 143 anderen dié meer dan 45 kilometer te hard reden, krijgen een proces verbaal en moeten voorkomen. De politie besloot tot de snel heidscontrole op verzoek van Rijkswaterstaat. „Wegwerkers klagen al geruime tijd dat de vouwen uit hun broek worden gereden. Rijkswaterstaat heeft ons gevraagd daaraan iets te doen", aldus een woordvoerder van de politie. De politie houdt deze week op de Al nog meer snelheidscon troles. ZIERIKZEE - De GGD-campagne ter bevordering van de visconsumptie gaat haar vijfde maand in. Na de kabeljauw, regenboogforel, haring en schol, is voor augustus de sliptong aan de beurt. Want sinds vorige maand neemt de aanvoer van sliptong (de kleinste maat tong, 25 cm) in de Nederlandse vis- afslagen toe. De sliptong is een werkelijk superieur visje. Visserijbioloog (en culinair kenner) de heer R. Boddeke, verbonden aan het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek (RIVO) in IJmuidcn, is van me ning dat sliptong het beste vis je ter wereld is. „Overigens zijn de Italianen het met mij eens. Juist voor tong geldt, de kleinsten zijn het lekkerst. De Italianen gaan hier wel heel ver in want zij prefereren een tongetje van 10 cm. Een tong van een pond, die in de Nederlandse restaurants hoog staat aangeschreven, vin den zij zelfs oneetbaar. Jonge tongetjes zijn juist zo smake lijk vanwege het krachtige spierweefsel. Ze kunnen uitste kend gebakken worden. Dat is overigens verreweg de beste be reidingswijze." Een delicates se. Sliptong heeft een wat krui dig visvlees dat stevig maar te gelijk zacht en sappig is. Het smaakt niet typisch vissig, maar het benadert de smaak van garnalen. Het bakken van sliptongen is heel eenvoudig. Zorg er wel voor dat het vel van de tong verwijderd is, voor de vishan delaar een fluitje van een cent. Bestrooi de tongetjes aan beide kanten met zout en peper en haal de visjes vervolgens door de bloem. Schut de overtollige bloem er af. Bak de sliptongen in de boter enkele minuten aan beide kanten bruin. Bak ze niet te lang, twee minuten aan bei de zijden is voldoende. Sliptong is gebakken zeker een delicatesse. Gebruik voor het bakken bij voorkeur olie die rijk is aan onverzadigde vet ten. Dus kies voor zonnebloem olie, maïsolie, olijfolie, sojaolie of bijvoorbeeld slaolie. Het ge bruik van boter of ander vet dat rijk is aan verzadigd vet zuur zou de gezonde eigen schappen van vis teniet doen. De GGD-en stimuleren de con sumptie van vis juist vanwege het hoge percentage meervou dig onverzadigd vet dat vis in zich heeft. In de strijd tegen hart- en vaat ziekten is het beter te kiezen voor produkten met onverza digd vet dan voor produkten met verzadigd vet. Het eten van veel verzadigde vetten leidt tot cholesterol-vorming. Cholesterol kan leiden tot hart- en vaatproblemen. Overigens bestaan er nog altijd wat misverstanden over de juiste schrijfwijze van slip tong. Er zijn nogal wat aanhan gers voor de aanduiding slib- tong met een b. 'Slib' zou dui den op het slib op de zeebodem waar tong zich graag in ver schuilt. 'Slip' met een p komt echter uit het Engels en bete kent klein. Bovendien slippen deze kleine tongen nogal eens door het net Kortom de juiste schrijfwijze is met een 'p\ Stichting Fiets: ZIERIKZEE - De verkoop van nieuwe fietsen is dit jaar later op gang gekomen dan in 1993. In de eerste zes maanden van dit jaar werden in totaal 605.000 nieuwe fietsen door de Nederlandse consument aan geschaft, vergeleken met 800.000 in de eerste helft van 1993. Dit blijkt uit het NSS Marktonderzoek Fietsen dat werd uitgevoerd in opdracht van de RAI, BOVAG, NCBRM en Stichting Fiets! Het achterblijven van de ver kopen kan vooral worden toe geschreven aan het relatief slechte weer in het tweede kwartaal van dit jaar, terwijl de afzet zich in 1993 juist con centreerde in de mooi-weer- maanden mei en juni. Kwaliteitsfeits De verkoop in de zomerperiode juli en augustus van dit jaar lijkt beduidend beter te zijn dan in dezelfde periode van vo rig jaar. Verwacht wordt dan ook dat de achterstand in 1994 in belangrijke mate zal wordep ingelopen. De consument heeft blijk gegeven van' een toene mende belangstelling voor de duurdere kwaliteitsfiets. Een op de drie nieuw aange schafte fietsen is duurder dan 1.000 gulden. In 1993 gold dit voor een op de vier rijwielen. Volgens Stichting Fiets! toont het onderzoek aan dat de con sument nog steeds veel waarde hecht aan kwaliteit en derhal ve dus duurdere fietsen koopt. Het gemiddelde aankoopbe drag nam in de eerste maanden van dit jaar dan ook toe tot 778,- tegen nog 729,- in 1993. Positief is ook het blijvend ver trouwen van de consument in de fietsvakhandel. Bijna 80 procent van de afzet loopt via dit kanaal. Een opvallende verschuiving lieten de warenhuizen zien. Het aandeel van deze aankoop plaats daalde van 10 tot 3%. Andere verkoopkanalen zijn de discountzaken (6%) en de ca tegorie overigen (10%). Tenslot te laat het NSS onderzoek zien dat de toer- en sportfiets sa men met 40% nog steedfc de be langrijkste plaats innemen in de fietsverkopen. De populari teit van de ATB en de hybride achtige fietsen houdt onver minderd aan. AMSTERDAM (ANP) - Honderdvijftig agenten van de Amsterdamse politie hebben maandag een groot scheepse bromfietscontrole gehouden. Op twintig verschillende lokaties inspecteerden zij in totaal 755 bromfietsen. Bij de controle kwamen acht gestolen brommers boven wa ter. De berijders ervan werden meegenomen naar het bureau, aldus een politiewoordvoerder. Tevens hield de politie een jon gen aan, omdat hij een verbo den steekwapen op zak had. De agenten schreven ruim hon derd bonnen uit wegens techni sche gebreken. Zij namen twaalf bromfietsen mee voor technisch onderzoek en 55 voor nader onderzoek naar frame- of motornummer. De actie was een van de meest omvangrijke van de laatste vier jaar. Zij werd met opzet aan het begin van het nieuwe schooljaar gehouden. De Am sterdamse politie voert sinds vier jaar een intensief ver keersbeleid ten aanzien van de jeugd met speciale aandacht voor brom- en snorfietsen. Voornamelijk abstracte schilderijen BURGH-HAAMSTEDE - Van 15 september tot 15 oktober is in Antiek- en Kunstgalerie Borsboom in Haamstede werk te zien van de uit Nederland af komstige maar in Zuid-Afrika wonende kunstenaar Fred Schimmel. De expositie omvat voornamelijk abstracte schilderijen. Schimmel werd in 1928 in Am- sterdam geboren en na de mid delbare school te hebben door lopen ging hi/architectuur stu deren. Al snel kwam hij erach ter dat dat niet was wat hij zocht en nam het besluit om schilderlessen te gaan volgen aan de Rietveld Akademie. In 1948 emigreerde Schimmel met zijn ouders naar Zuid- Afrika en na enige jaren op een reclamebureau gewerkt te heb ben vestigde hij zich als zelf standig kunstenaar. Hij begon les te geven aan het Polly Street Art Centre dat hoofdza kelijk bezocht werd door zwar te kunstenaars. Hij begon zijn eigen studio met het drukken van experimente le prenten van Walter Batiss. In 1970 richtte Schimmel de Gra phic Club of South Africa op met het doel om betaalbare grafiek op de markt te bren gen. Inmiddels is hij in Zuid- Afrika een vooraanstaand kun stenaar en zijn werk bevindt zich in vele collecties van grote bedrijven, banken, particulie ren en musea. Schimmel deed mee aan groepstentoonstellingen in Zuid-Afrika, Duitsland, Frankrijk, Israël en Australië. Daarnaast had hij veel een mans-exposities in onder meer Nederland, Duitsland en Zuid- Afrika. Een selectie van zijn werk van de laatste jaren is te zien in Galerie Borsboom. Een van de werken van Fred Schimmel: Distant Valley.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6