Westerschouwse raad wil wijziging bestemmingsplan voor bouw atelier Raad dringt aan op meer politie in verband met AZC Krappe meerderheid voor artikel 19-procedure VVD presenteert concept verkiezingsprogramma Wegwerker bij ongeval om het leven gekomen 'Kinderen zeggen heel direct wat ze vinden' DINSDAG 13 SEPTEMBER 1994 NR 25632 5 BURGH-HAAMSTEDE - Een krappe meerderheid van de Westerschouwse gemeenteraad stemde tijdens een vergadering maandagavond in met het voorstel van het college van burgemeester en wethouders een artikel 19-procedure voor wijziging van het bestemmingsplan in gang te zetten. Dit om de bouw van een atelier en expositieruimte door kunstenaar Jan van Munster op zijn terrein aan de Kampweg in Noordwelle mogelijk te maken. MIDDELBURG - De Kamercentrale van de VVD heeft haar conceptverkiezingsprogramma bekend gemaakt. Het programma zal op woensdag 8 maart 1995 voor de verkiezingen van provinciale staten worden gepresenteerd. Prioriteit in het conceptpro- gramma is het werkgelegenheidsbeleid. Andere speerpunten zijn het voorkomen van milieudelicten en het ouderenbeleid. Van Munster heeft een schetsplan voor de bouw inge diend, waarbij de bebouwing volgens de huidige bestem ming, 'agrarische doeleinden', te ruim van opzet is. De frac ties van PvdA en CDA stemden in met het starten van een arti kel 19-procedure voor wijzi ging van het bestemmingsplan om de bouw mogelijk te ma ken, terwijl de fracties van VVD en SGP/RPF/GPV tegen het collegevoorstel waren. Een stemming zorgde voor een Volgens VVD-raadslid C. A. Hoorweg, die de motie indien de namens de voltallige ge meenteraad, bestaat er mo menteel een gevoel van onvei ligheid bij een deel van de Wes terschouwse bevolking door de groeiende criminaliteit in de gemeente waarbij in toene mende mate bewoners van het AZC zijn betrokken. Het ge voel van onveiligheid onder de inwoners van Westerschouwen komt, zo bracht hij naar voren, bijvoorbeeld door de vele dief stallen uit winkels en auto's. Volgens Hoorweg heeft de ge meente Westerschouwen bij de vaststelling van de bestuurs overeenkomst inzake de vesti ging van een asielzoekerscen- meerderheid van zeven raads leden voor, en vijf tegen. Volgens CDA-raadslid A. J. Padmos wil zijn fractie graag meewerken aan Van Munsters bouwplannen. ,Het is zeker aanvaardbaar dat het bestem mingsplan ter plaatse wordt ingevuld naar huidig gebruik", aldus Padmos. Hoewel volgens PvdA-raadslid J. C. Hendrikse een deel van zijn fractie met de nodige aarzeling akkoord is ge gaan met het voorstel vanwege trum, als eerste voorwaarde gesteld dat er voldoende poli tie gewaarborgd zou zijn. Zes formatieplaatsen werden daar bij toegekend, waarna de raad unaniem akkoord ging met de overeenkomst. Van die zes plaatsen is volgens Hoorweg, in het begin nog wel iets te recht gekomen maar later zijn de zes plaatsen door reorgani satie en bezuinigingen echter weer komen te vervallen. ,,De laatste tijd zijn er meerde re problemen waarbij landge noten, maar ook bewoners van het AZC zijn betrokken. In het centrum zit blijkbaar nu meer kaf onder het koren", stelde Hoorweg. Hij noemde dit bij zonder spijtig voor de welwil lende vluchtelingen. „Want het het risico van precedentwer king dat er van uit kan gaan naar naburige bedrijven, koos de PvdA uiteindelijk toch voor het voorstel. Volgens Hendrik- se is het aan de bewoners in de omgeving wat ze verder doen. Voor de fracties van VVD en SGP/RPF/GPV woog het ge vaar van precedentwerking veel sterker, zo bleek tijdens de vergadering. VVD-raadslid A. M. Verseput stelde duidelijk geen voorstander van een arti- straalt af op hun allemaal, waardoor ook het draagvlak onder de bevolking tanende is om vluchtelingen op te ne men." Hoorweg zei al verschillende keren benaderd te zijn door in woners van de gemeente die klachten hadden over bewo ners van het AZC. Namens de raad pleitte hij voor meer poli tie, zodat meer surveillance en controle op straat plaats kun nen vinden. „Dat is belangrijk naar onze burgers toe", aldus het raadslid. En voorts: „De raad zegt de maat is vol, er moet wat gebeuren. Afspraak is afspraak met de St^at der Nederlanden. We horen die for matieplaatsen te krijgen". kei 19-procedure te zijn. „Wij zijn uitgegaan van een zuiver bestemmingsplanmatige afwe ging. Het gaat hier niet om een kleine, maar om een grote over schrijding, die niet in over- eensteming is met het provin ciaal beleid", aldus Verseput. Hij zei Van Munster niet blij te willen maken met een dode mus, omdat de provincie, meende hij, de voorgestelde wijziging af zal keuren. Wethouder ir C. W. Veerhoek C. A. Hoorweg gaf een toelich ting op de motie die de Wester schouwse .raad maandag in diende. Na kortstondig college-overleg zegde burgemeester Tees, de raad toe de roep om 'meer blauw op straat' duidelijk te zullen laten klinken bij de be treffende ministeriële departe menten". Hij zei nogmaals te zullen wijzen op naleving van de bestuursovereenkomst, in relatie tot de situatie die kan ontstaan als een asielzoekers centrum in een gemeente wordt gevestigd. had woorden van gelijke strek king. Hij voorziet grote proble men bij de provincie. Verder noemde ook hij de precedent werking als belangrijk tegen argument. „De eerste heeft zich al gemeld met de vraag 'als hij dat mag, wat mag ik er dan", aldus de wethouder. Wethouder G. J. W. van der Salm zei niet bang te zijn voor precedentwerking, en stoorde zich aan de houding van de te genstanders. De wethouder: „Dat nu al weemoedig het hoofd in de schoot wordt ge legd, wil er bij mij echt niet in." Padmos kon zich in die woor den vinden en stelde dat de ei gen creativiteit van de gemeen te Westerschouwen verloren gaat wanneer altijd het provin ciaal beleid wordt gevolgd. Het plan van Van Munster voorziet in de bouw van twee betonnen gebouwen waar kun stenaars aan het werk te zien zullen zijn en exposities wor den gehouden. EINDHOVEN (ANP) - Eindho- venaren zijn minder gezond dan de gemiddelde Nederlan der. Met name het aantal Eind- hovenaren met hart- en vaat ziekten ligt met 25 procent fors boven het landelijk gemiddel de. MAASDONK (ANP) - Bij weg werkzaamheden aan de N-50, de rijksweg van Den Bosch naar Nijmegen, is maandag avond in de gemeente Maas donk een opzichter op het le ven gekomen. Het slachtoffer is de 44-jarige H. Scheffer uit Oud- Beijerland, aldus een woord voerder van de politie. De man hield toezicht op het afschrapen van asfalt. Door nog onbekende oorzaak is hij terecht gekomen onder' de wie len van een vrachtwagen. Het slachtoffer overleed ter plaat se. De politie stelt samen met de arbeidsinspectie een onder zoek in. De VVD wil zich, zo meldt het conceptverkiezingsprogram ma, onder meer bij het uitoefe nen van toezicht op gemeenten en waterschappen terughou dend opstellen, met name op de beleidsterreinen financiën en ruimtelijke ordening. Daar bij wordt wel de aantekening gemaakt dat deze terughou dendheid niet ten koste mag gaan van de rechtspositie van de burgers die bijvoorbeeld te gen de vaststelling van een be stemmingsplan beroep hebben ingesteld. Ook vindt de VVD dat onevenredige schade, ver oorzaakt door beperkende maatregelen die door de over heid in het algemeen belang worden opgelegd vergoed moe ten worden. Op het gebied van openbare orde en veiligheid is de VVD van mening dat er veel aandacht besteed moet worden aan grensoverschrijdende sa menwerking als het gaat om huipverlening bij rampen bestrijding. Daarbij horen dan ook grootschalige, grensover schrijdende oefeningen. Milieu Ook grensoverschrijdend moet het milieubeleid, volgens de VVD, zijn en in zijn algemeen heid gericht op het voorkomen van nieuwe verontreinigingen. Om dit te bereiken is het niet altijd nodig het ambtenarenap paraat uit te breiden en zal nieuwe regelgeving eerst moe ten worden getoetst aan de haalbaarheid. Daarnaast moet het beleid gericht zijn op her gebruik van afvalstoffen en het gescheiden inzamelen. Het toe zicht op de sanering moet in AMSTERDAM (ANP) - Prins Claus reikt vrijdag 30 septem ber in de Nieuwe Kerk te Am sterdam vijf prijzen uit voor Wetenschap en Kunst. De Ko ninklijke Nederlandse Akade- handen van de Provincie blij ven. Bij het waterbeheer legt de VVD de nadruk op het be schermen van het grondwater. Dit kan onder meer bereikt worden door industrieën zo veel mogelijk gebruik te laten maken van oppervlaktewater voor industriële processen. Op het gebied van natuur- en land- schapszorg is de WD er voor stander van om gerichte onder steuning te geven aan particu lieren in plaats van het aanko pen van terreinen door de over heid. Uittreden van het rijk uit de Zeeuwse havenschappen wordt door de VVD onder steund, als deze de havenschap pen in de gelegenheid stelt ver antwoorde lange termijn-in vesteringen te doen. Ook de be langen van het midden- en kleinbedrijf verdienen ruime aandacht. wov Voor het behoud van bestaande en het scheppen van niéuwe werkgelegenheid is de VVD een voorstander van het aan leggen van de WOV en acht daarom publieke investeringen gewenst. Ook is de WD voor stander van een gedeeltelijke privatisering van de Deltan door verkoop van aandelen aan de gebruikers of via de beurs. Op het terrein van de gezond heidszorg zou de Provincie moeten waarborgen dat patiën ten zelf hun arts of zorginstel ling kunnen kiezen. Ook aan de toenemende vraag van ou deren om zelfstandig te kun nen wonen moet volgens de WD tegemoet worden geko men. mie van Wetenschappen selec teert de winnaars van deze geldprijzen, die elke twee jaar worden uitgereikt tijdens een bijzondere zitting van de Aka- demie. BURGH-HAAMSTEDE - Naar aanleiding van een motie maandag tijdens een vergadering ingediend door de raad van Westerschouwen, zal burgemeester H. Tees van de gemeente er bij de betreffende ministeries op aan dringen dat het aantal van zes politiemensen dat destijds bij de vestiging van het asielzoekers centrum (AZC) in Westerschouwen in een bestuursoverenkomst is beloofd, er ook daadwerkelijk komt. Eerder was daar tijdens de vergadering van de commi- sie algemene en bestuurlijke zaken ook al op aangedrongen. Katholieke basisschool Sint Willibrordus ZIERIKZEE - „Het werk als leerkracht op een basisschool geeft een heel direct resultaat. Dat komt omdat kleine kinderen heel spontaan zijn. Ze zeggen direct wat ze van iets vinden, of niet vinden. En ze zijn heel blij met wat aandacht. Dat maakt het werk zo leuk." De 38-jarige H. A. C. Steegmans is enthousiast over de katholieke basis school Sint Willibrordus in Zierikzee, waar hij sinds enke le weken werkzaam is als directeur. „Wanneer de sfeer op school blijft zoals die nu is, zit ik hier op mijn 65e nog", zegt hij opgewekt. Steegmans nam de lei ding van de Willibrordusschool over van P. R. M. van der Sneppen, wiens persoonlijkheid 33 jaar het gezicht van de school bepaalde. Steegmans heeft het gevoel dat hij in een 'gespreid bedje' terecht kwam. „D.e school loopt goed. Mijn enige zorg is om de kwaliteit die er nu is te handhaven, om Van der Sneppen waardig op te volgen." De nieuwe directeur maakte de keuze voor het onderwijs toen hij in zijn geboorteplaats Breda op de Havo van de scholengemeenschap Markenhage zat. Een periode waarin hij extra begeleiding kreeg omdat het leren niet zo gemakke lijk ging. „Mede doordat men daarbij de goede aanpak koos, ben ik er doorheen gerold. Telijkertijd begon het me te intri geren hoe je problemen met kinderen op kunt lossen." Dat werd een van de motivaties om een opleiding tot basis schoolleerkracht te volgen. „De basisschool trok mij meer dan het voortgezet onderwijs vanwege de spontaniteit van jongere kinderen. En het basis onderwijs is volgens mij het belangrijkste onderwijs voor een kind. Als dat niet goed is, lukt het in het voortgezet onderwijs ook niet." Na zijn opleiding gaf Steegmans veertien jaar les aan de kinderen van Nederlandse militairen die in Duitsland waren gestationeerd. Toen zijn eigen drie kinderen wat groter werden, wilde Steegmans terug naar Nederland, om hen in de gelegenheid te stellen goed voortgezet onderwijs te vol gen. In het Katholiek onderwijs Vakblad zag hij de advertentie van de Willibrordusschool, in de stad die hij kende van vakanties. Ongeveer een maand na zijn eerste werkdag op de Willibrordusschool heeft de directeur nog geen seconde spijt gehad van zijn beslissing om daarop te solliciteren. Hij omschrijft de Willibrordus als een snel groeiende school met uitermate gemotiveerd personeel en een zeer actieve en zelf standige oudercommissie. „Ik heb gemerkt dat het peil van het onderwijs op deze school via mond-tot-mond reclame zeer goed bekend staat. Dat komt ook tot uiting via een grote toeloop van leerlingen van andere scholen. Mede daardoor hebben we momenteel 173 leerlingen, terwijl in de prognose sprake was van 148." Het is Steegmans opgevallen dat de leerkrachten zeer gemo tiveerd zijn om uit de leerlingen te halen wat er in zit. „Ze zijn ook na schooltijd vele uren op school bezig." N o £T De botsauto's op de kermis, getekend door Annejet Bil, uit groep 3. #p HWo -w T Koningin Beatrix, getekend door Linnea Schreinenacher, uit groep 3. Boegsprietkampioen Havendag was heel leuk. Er stonden allemaal kraampjes met spullen. Er waren ook een soort attakties bijvoorbeeld een kabel baan. Er was ook boegsprietlopen. Ik deed ook mee en ik werd eerste. En 's avonds speelde er bendjes. Gijs de Jonge, groep 8 Gulzige olifant Ik ben op een woensdagmiddag naar het circus geweest. We zagen olifanten en paarden en hondjes en kamelen en een buffel en een stier en koeien. Het was er erg leuk en het duurde wel lang. Ik ben met een feestje geweest met vriendinnen. Ze heten Tessa, Petra, Manon, Marja en Eslij. We hebben olifanten geaaid en een slang en een kameel. Er was een olifant die at mijn chips op en hij pakte mijn zakje. Het was er erg leuk. Er was ook een klein jongetje en een acrobaat. Het circus heette Berlin. Esther Vaes, groep 6 Hondesmokkeaars Hallo I Mijn naam is Sarah Lateur. Thuis hebben wij een hondje van anderhalf jaar. En we zijn in Frankrijk op vakantie geweest. Dus gingen we de eerste avond naar een camping waar een bordje hing: verboden honden. Maar ons hondje was dus mee. We dachten, laten we doorrijden. Maar mijn vader vond het te laat. Dus gingen we toch naar die cam ping. Het was wel even spannend, want we moesten ons hondje verstoppen, zodat de mevrouw aan de kassa het niet merkte. En zo hebben we in de zomervakantie 1994 een hond meegesmokkeld op een camping in Frankryk. Sarah Lateur, groep 7a

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5