Scepsis over SGP/RPF/GPV-plan voor ontwikkeling van Brouwse jachthaven COMMENTRHR 'Ouderen zelf en ouderenorganisaties moeten meer doen aan voorlichting' 'Erg ambitieus en financieel niet haalbaar Tekort Woonlasten verschillende gemeenten Jazz-avond Vergadering algemeen bestuur sociale dienst Effect project voorlichting ouderen gemeten DINSDAG 13 SEPTEMBER 1994 NR 25632 P. van der Meide wil onder meer de scherpe bocht bij het Tonnenmagazijn flauwer maken. Dat kan als er een bedrijf verplaatst wordt en een kademuur doorgetrokken. (Archieffoto). BROUWERSHAVEN - SGP/RPF/GPV-commissielid P. van der Meide zelf proefde nog wel een 'positieve grondhouding', maar dat neemt niet weg dat de leden van de commissie ruimtelijk beheer van de gemeente Brouwershaven zich nogal sceptisch uitlieten over de door Van der Meide in een notitie neergelegde plannen met betrekking tot de jachthaven Brouwershaven. Het plan in zijn totaliteit werd onder meer betiteld als 'erg ambitieus en financieel niet haalbaar'. Dat bleek gisteravond, maandag, tijdens de vergadering van de commissie. De baas van de politie in ons district heeft slecht nieuws. Hij ziet zich geconfronteerd met een tekort van maar liefst 850.000 gulden op een totale begroting van een kleine drie miljoen. Dat is niet mis. Het tekort is veroorzaakt doordat Zeeland, als plattelandsregio, relatief dure agenten in dienst heeft. De meesten hebben na kun opleiding een aantal jaren 'in de grote stad gewerkt en zijn daarna gepokt en gema zeld overgeplaatst naar een rustiger buitengebied. Veel van deze agenten zitten inmid dels op het maximum-salaris dat zij in hun rang mogen ver dienen. De in april afgeronde reorganisatie van de politie heeft de zaak nog verergerd. In de grote herverdeling van ta ken is voor een deel van het personeel nog geen passende nieuwe functie gevonden. Bo vendien is tijdens de reorgani satie een groot aantal 55- plussers de gelegenheid gebo den te stoppen met werken. Van de wachtgelden van deze mensen betaalt de minister nog geen kwart. De rest moet de politieregio uit eigen zak betalen. Imminga is niet dom. Hij uit zijn noodkreet precies op het momentdat de jaarbe groting 1995 voor de politiere gio moet worden vastgesteld en dat de minister van finan ciën de laatste hand legt aan miljoenennota en troonrede. De vraag om meer geld voor de politie komt een stuk overtui gender over als de landelijke politieke partijen door hun af delingen in de regio attent zijn gemaakt op de noden. Een rui mer budget voor de politie, daaraan zal niet te ontkomen zijn. Maar er mogen ook best eens wat jonge, relatief oner varen agenten naar Zeeland komen. Dan komt er wat meer variatie in wat het salarisge bouw heet en mogelijk meteen ook wat frisse ideeën. Met de harde leerschool van de prak tijk wordt de jonge agent toch wel geconfronteerd. Of dat nou in Amsterdam, Renesse of Temeuzen gebeurt. In een po ging te ontkomen aan alle el lende, maakt Imminga ook de media een verwijt. En dat is minder slim. Verhalen inde krant over het mislukken van de reorganisatie en over de roemruchte IRT-affaire doen de zaak geen goed, zegt Immin ga. Dat zal best zo zijn. Maar van het ontkennen van de fei ten is nog nooit iemand beter geworden en het onthoofden van de boodschapper van slecht nieuws is al sinds de ou de Grieken in onbruik ge raakt. AvdN GOES - Op dinsdag 4 oktober maakt de afdeling Zeeland van de FNV in Goes de resultaten bekend van een onderzoek naar de woonlasten in zestien gemeenten in Nederland. In Zeeland nam men Goes en Tho- len onder de loep. De verschillen in woonlasten tussen de zestien gemeenten zijn opgetekend in de Regiona le Inkomsten Effecten Rappor tage (RIER). Daaruit blijkt dat personen die in dezelfde situa tie verkeren in de ene gemeen te meer geld kwijt zijn aan woonlasten dan in de andere. Door het onderzoek wordt het gemeentelijk minima-beleid inzichtelijk gemaakt. Onder dit minima-beleid verstaat men de bijzondere bijstand, de kwijtschelding en de gemeen telijke fondsen voor de mini ma. Het gaat bij het RIER niet zozeer om de inhoudelijke as pecten maar om het aantal toe- keningen en de financiële inzet van een gemeente. Op deze ma nier konden de verschillen tus sen gemeenten in de uitvoering van het minima-beleid worden belicht. Het rapport wordt ge presenteerd in de Prins van Oranje vanaf 19.30 uur. ZIERIKZEE - In de foyer van restaurant Mondragon wordt op zaterdag 1 oktober eert jazz avond gehouden met medewer king van de Centrum Jazz Band. De avond begint om 20.30 uur. De jazz-avond is georganiseerd door de Stichting Jazz. De le den van de band zijn Anton de Leuw (cornet), Wil van Gessel (klarinet), Kees de Korver (banjo), Hans Vermeer (trom pet), Jan van den Berg (bas) en Hidde Westra (drums). Het se cretariaat van de stichting is gevestigd in Nieuwerkerk, te lefoon 01114-2534. Van der Meide komt in zijn no titie met allerlei ideeën met be trekking tot het ontwerp- bq^temmingsplan Brouwers haven kom. Hij wil dat het col lege snel met een plan komt voor de herinrichting van de Markt. Als het aan hem ligt wordt deze nog voor de zomer van 1995 gereconstrueerd. Ver der wil Van der Meide de scher pe bocht bij het Tonnenmaga- zijn flauwer maken, maar daarvoor is het in zijn visie noodzakelijk dat de boten- loods aldaar verdwijnt. Kade doortrekken Vervolgens wil Van der Meide A. C. Schouw, directeur van de Corneliastichting in Zierikzee en voorzitter van de project groep die het project begeleid de zei in een kort welkomst woord trots te zijn op de resul taten van het voorlichtingspro ject. ,,Het is een veelomvattend project geweest, uniek in zijn omvang omdat heel Schouwen de kade doortrekken tot aan de houten loods/winkel. Dan zou volgens hem ook het probleem van het gebrek aan passanten plaatsen opgelost kunnen wor den. Ook pleit Van der Meide voor de bouw van één aaneen gesloten rij woningen bij de nieuwe jachthaven zuid waar door een bebouwde havenwand langs de jachthaven zou ont staan. Van der Meide wil de Noorddijk dusdanig reconstru eren dat daar een fiets/wandel pad mogelijk wordt. Dat zou inhouden dat de huidi ge botenberging aan de Oude Schouwsedijk verplaatst zou moeten worden, evenals de jachtwerf van Kesteloo en de camping van de familie Van Duiveland erbij betrokken is", aldus Schouw. Hij toonde zich tevreden over het resultaat van het project. Veel gebeurd Projectleider Geleijnse beaam de de conclusie van Schou w dat der Wekken. Als men al deze - en nog een aantal andere - sug gesties op zou volgen dan zou dat volgens Van der Meide re sulteren in een ruimtelijke en verkeerstechnische situatie die recht doet aan zowel de recrea tiefunctie, de woonfunktie als de cultuur-historische functie van Brouwershaven. CDA-vertegenwoordiger R. J. van der Wekken kon zich bij een aantal ideeën van Van der Meide nog wel iets voorstellen, maar diens plannen met be trekking tot de reconstructie van de Noorddijk kan volgens Van der Wekken naar het land van utopia verwezen worden. ,,Die camping bijvoorbeeld zit er in relatief korte tijd veel ge beurd is. Hij had echter ook een aantal kritische kantteke ningen. ,,Op sommige punten is het project te ambitieus ge weest en het kwam soms ook te veel neer op de schouders van de projectleider", aldus Ge leijnse. Hij gaf aan dat men zich op sommige onderdelen er niet en ik denk niet dat men er voor voelt om nu al uit te moeten kijken naar een ander plaatsje. Bovendien is dat nu volstrekt niet aan de orde", al dus Van der Wekken. Ook de voorstellen van Van der Meide tot het verplaatsen cq saneren van een aantal bedrijven is vol gens Van der Wekken op dit moment absoluut nog niet aan de orde. PvdA-commissielid mevrouw A. M. O verbosch-de Reyger zei zich in een eerste reactie op het plan van Van der Meide wel te kunnen vinden in diens opmer king dat er snel werk gemaakt dient te worden van de recon structie van de Markt. Verder van het project een beetje ver keken heeft op de zwaarte er van. ,,En dat hield in dat iets toch vaak meer tijd kostte dan voorzien was", aldus Geleijnse. Gevolg daarvan was dat in de visie van Geleijnse de ouderen- organisaties onvoldoende structureel betrokken zijn ge weest bij het project en dat ook de voorlichting via bijvoor beeld artsen te weinig uit de verf gekomen is. Zeer tevreden bleek Geleijnse met de artike lenreeks in de Zierikzeesche Nieuwsbode die zoals Geleijn se het uitdrukte 'zeer hoog scoorde'. Dat laatste beaamde J. Vrencken, epidemioloog bij de GGD Zeeland. Hij presen teerde de uitkomsten van de via een uitgebreide enquête - onder in totaal 1500 ouderen - verkregen cijfers over het ef fect van de inspanningen. Uit die cijfers blijkt onder meer dat ongeveer de helft van de ondervraagden van de zes artikelen die per thema ver schenen er twee las. De waar dering voor die artikelen is hoog, zo blijkt uit de cijfers. Ze zijn door de lezers zowel inte ressant als begrijpelijk gevon den, hoewel een vrij laag per centage lezers - per thema va riërend van 15 tot 35 procent - vindt dat de artikelen ook nieuws bevatten. Niettemin blijken de artikelen onder de lezers ervan de interesse voor bepaalde onderwerpen te heb ben aangewakkerd. Daarbij zei mevrouw Overbosch haar twijfels te hebben over de door Van der Meide geopperde ver plaatsing van bedrijven. ,,Ik denk dat dat toch heel veel ge meenschapsgeld zal vragen", aldus mevrouw Overbosch. Voor de muziek uit VVD-vertegenwoordiger M. C. J. Mol sloot zich daarbij aan met de opmerking dat Van der Meide met zijn plannen wel een beetje - zoals hij het noemde - voor de muziek uitloopt. ,,Als deze plannen uitgevoerd zou den worden zou dat het com plete aanzien van Brouwersha ven veranderen en bovendien is het financieel absoluut niet haalbaar", aldus Mol. Van der Meides plannen voor recom structie van de Noorddijk noemde Mol erg vindingrijk. ,,Maar het vergt een hele rits bedrijfsverplaatsingen, en dat vind ik nogal wat", aldus Mol. M. M. Weezepoel (D66) sprak zich in zijn reactie op de ideeën van Van der Meide onomwon den uit tegen de plannen voor huizenbouw bij de nieuwe jachthaven zuid. Hij betitelde de plannen van Van der Meide in zijn geheel 'ambitieus en fu turistisch'. ,Er zitten nogal wat maren aan", aldus Weezepoel. Van der Meide verdedigde zijn plannen onder verwijzing naar eerder door het college gefor muleerde en door de raad be krachtigde beleidsuitgangs punten. ,,Dit is niet meer dan een verdere uitwerking van de hoofdlijnen van het beleid", al dus Van der Meide. Hij bestreed de kritiek dat zijn plannen veel te veel geld zou den kosten. ,,Ik ben ervan over tuigd dat dit gefinancierd kan worden zonder dat lastenver hogingen voor de burger nodig zijn", aldus Van der Meide. „Het is wel een ambitieus plan, maar niet futuristisch", aldus Van der Meide. Hij schat te de 'kosten van het plan op zo'n kleine vier miljoen gul den. CDA'er Van der Wekken bleek daar zijn twijfels over te hebben. Burgemeester L. N. Labruyère bracht naar voren dat afgezien van de kosten uit voering van de plannen heel wat problemen zal geven. Problemen Zo zijn een heleboel onderde len van Van der Meides plan nen alleen mogelijk als de ge meente grond verwerft die nu nog andermans eigendom is en zal volgens Labruyère het ver plaatsen en saneren van bedrij ven ook de nodige problemen opleveren. Na nog wat gekisse bis tussen Labruyère en Van der Wekken zette commissie voorzitter T. W. van Dijk een en ander nog eens op een rijtje en concludeerde dat de commissie zich in ieder geval niet in het plan als geheel kan vinden. Burgemeester Labruyère zegde toe dat het college in haar aan biedingsbrief bij de begroting in zal gaan op de plannen van Van der Meide en de reactie daarop van de verschillende fracties. gaat het met name over de arti kelen over gezondheid. De kranteartikelen blijken aanmerkelijk beter te scoren dan de eveneens in het kader van de voorlichtingsactie ge produceerde folders, op poten gezette cursussen en voorlich tingsmiddagen. Toch kunnen folded een belangrijke rol ver vullen volgens Geleijnse. ,,Maar dan moeten ze actueel gehouden worden en moet de verspreiding ervan ook verbe teren". Geleijnse opperde de suggestie om verspreiding van folders niet te beperken tot ou- derenorganisaties, huisartsen, ziekenhuizen en dergelijke, maar een stapje verder te gaan. Eigenlijk zou een oudere die bijvoorbeeld een bril koopt bij de opticien een folder moeten krijgen over de mogelijkheden die er bestaan om de kosten daarvan vergoed te krijgen", aldus Geleijnse. Hij zou ook het liefst zien dat de rol die nu door de professio nele voorlichters in het project gespeeld is overgenomen wordt door de ouderen zelf die elkaar voorlichten. ,,Ik ben wat dat betreft niet zo bang voor betut teling. Ik denk dat we eerder iets te angstig zijn geweest", al dus Geleijnse. Hij tekende daar wel bij aan dat voorlich ting heel gericht dient te ge schieden. ,,Je moet heel precies weten voor welke groep de voorlich ting precies bedoeld is en daar moet je de voorlichting op af stemmen. Geleijnse zette met assistentie van Schouw na al dit verbale geweld de enquêtrices in het zonnetje. ..Belangeloos hebben zij in het afgelopen jaar met een grote dosis enthousiasme, geduld en veel inzet vraag gesprekken met ouderen ge voerd. Daar waar het enthou siasme weieens tanende was - er waren immers vijf enquête ronden te gaan - maakte het plaats voor een stevige dosis doorzettingsvermogen. Dank zij het werk van de enquêtrices hebben wij dit eindrapport kunnen schrijven", aldus Ge leijnse. Verwachting t/m zaterdag 17 sept WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht noordw. 5 Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht west 5 Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 14 sept. Zon op 07.11, onder 19.55 Maan op 17.01, onder 01.02 15 sept. Zon op 07.13, onder 19.53 Maan op 17.35, onder 02.12 Volle Maan; 19 sept. (22.01) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Na het redelijk mooie weer van vandaag gaan we weer snel te rug naar de wisselvalligheid. Ko mende nacht neemt de bewolking vanuit het zuiden toe en tegen de ochtend bereikt de regen de Neder landse zuidgrens. Tegen de middag regent het in het hele land. De regen hoort bij een depressie die van Frankrijk naar Zweden trekt. Mor genavond is de storing voorbij ge trokken en bereiken opklaringen ons land. Toch blijft het dan niet droog. De aangevoerde lucht is zo onstabiel dat er gemakkelijk buien in ontstaan. Morgenmiddag ligt de temperatuur rond 16 graden. Vannacht staat er weinig wind. Morgen neemt de wind boven land toe tot matig, kracht 4. Langs de kust komt een krachtige wind te staan, windkracht 6. Ook na morgen wordt het nog niet beter weer. Het blijft buiig en vrij koel met een middagtemperatuur van onge veer 15 graden. Bovendien kan er tij dens de buien ook hagel en onweer voorkomen. ROTTERDAM (ANP) - Frits Becht' heeft zich teruggetrok ken als toekomstig directeur van het Nederlands Architec tuurinstituut (NAi) in Rotter dam. Hij heeft dat gedaan, om dat hij zegt zich grote zorgen te maken over het toekomstige budget van het NAi. ZIERIKZEE - Maandag 19 sep tember vergadert het alge meen bestuur van de Interge meentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland (ISD). De vergade ring wordt gehouden in de bestuurskamer van de ISD en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de vergade ring het voorstel tot vaststel ling van de begroting voor 1995 en voorlopige vaststelling van de rekening over 1993. Ook het jaarverslag over 1993 komt aan de orde. ZIERIKZEESCHtpi NIEUWSBODE IS Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11,. Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W. Achter het spreekgestoelte projectleider B. Geleijnse. Vanachter de tafel kijkt A. C. Schouw, direc teur van de Corneliastistichting en voorzitter van de werkgroep, toe. Geheel links GGD- epidemioloog J. Vrencken. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Gebruikmaking van de krant als voorlichtingsmedium is de mensen achter het project Voor lichting aan ouderen op Schouwen-Duiveland prima bevallen en liefst zouden ze daar ook mee verder gaan. Verder vindt men dat de ouderen zelf en de ouderenorganisaties meer dan tot nu toe gebeurd is bij de voor lichting betrokken moeten worden en zelf actief met die voorlichting aan de slag zouden moeten. Dat con-, cludeerde projectleider B. Geleijnse van de GGD Zeeland gisteren in zijn toespraak ter gelegenheid van de presentatie van de eindrapportage over het project. Vrijdag Zaterdag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3