'Ik zag zo'n ding toevallig nog achter liggen' Winkelinterieur Korsten op Zierikzeese Kraanplein 141 jaar ongewijzigd Tekst Foto Marijke Vael Joop van Houdt Vormgeving Kees van de Wetering ZIERIKZEE - De toon bank deed reeds dienst toen de bakkerswinkel van Stoffel van der Weijden, bijna 150 jaar geleden, in het pand was gevestigd. De hou ten wandkast met open vakken, de achterin de ruimte geplaatste-wand met kleine vierkante ruitjes en de kast waar in vroeger de verse bro den lagen,roepen de sfeer op van een Anton Pieck-prent. Niet zo vreemd, want het inte rieur van de winkel van Korsten aan het Zierikzeese Kraanplein is de afgelopen 141 jaar bijna ongewijzigd ge bleven. ,,Aan de achter zijde is het pand wel verbouwd, maar de winkel hebben we al tijd gelaten zoals het was. Omdat we het oude interieur wilden behouden én omdat het veel geld zou hebben gekost om het te veran deren", aldus de 67-jari- ge Johannes Korsten. Samen met zijn broer en zus ter is hij eigenaar van de zaak, die op heel Schouwen- Duiveland bekend staat als de winkel waar je moet zijn wanneer je iets zoekt dat ner gens anders meer is te krij gen. Een apparaatstekker bij voorbeeld, zoals die op de eerste elektrische strijkijzers en stofzuigers zat. Lampjes met een bijzonder voltage, zoals die in oudere leesloupes zitten. Of zelfgemaakte oude- jaarse boenwas. „Het is enorm zoveel artikelen er in de winkel zijn. En mocht ik iets toch niet hebben liggen, dan zorg ik er voor dat ik het krijg", aldus Korsten. Sinds ongeveer tien jaar staat hij alleen in de winkel omdat het daar een stuk rustiger is dan vroeger. ,,Dat is niet te vergelijken. Vroeger was het een hele drukke winkel die open was van zes uur 's mor gens tot elf uur 's avonds, 's Morgens voor ze naar het land gingen kwamen de boe ren hier ontsmettingsmidde len halen, waarmee ze ziek ten in het gewas konden voorkomen. Om ongeveer 9.00 uur kwamen de eerste vrachtrijders. Met een soort huifkar die werd getrokken door een paard kwamen ze bestellingen ophalen die wer den gedaan door elektriciens in de dorpen." Speciaal voor deze vrachtrijders was achter de winkel aan het Karsteil 'het^plem-van Korsten—ge creëerd. Een particulier plein met een stal waar de vrachtrijders hun paarden konden uitspan nen en voorzien van hooi. Terwijl dat gebeurde maakte de vader van de huidige win kelier, Cornelis Johannes Korsten de bestellingen ge reed waarop de vrachtrijders wachtten. Vader Korsten deed dat samen met zijn trou we medewerker C. M. Flik- weert, die 72 jaar in de zaak werkzaam was. In de loop van de dag en de avond kwa men de nodige elektriciens en particulieren langs die mate rialen nodig hadden voor de klussen die zij moesten uit voeren. ,,Dat ging achter el kaar door en 's avonds kwa men de boeren langs om de spullen die zij vergeten waren." Wanneer de winkel om elf uur 's avonds was ge sloten, ging Korsten senior naar de barbier om zich te laten scheren of knippen. De winkel van Korsten was niet altijd een zaak in elek- tra-onderdelen. ,,Mijn voor- vadér, die de zaak in 1853 overnam van bakker Van der Weijden vestigde zich als fo tograaf en kunstschilder. Tot na de eeuwwisseling ver diende mijn overgrootvader J. Korsten zijn geld met het maken van foto-portretten en geschilderde portretten. Hij was tekenleraar aan de Rijks-HBS in Zierikzee en maakte ook wel foto's en schilderijen van stadsgezich ten en landschappen. Ik heb nog een schilderij van de toenmalige fotozaak." Het atelier waar de foto's werden gemaakt was, weliswaar on gebruikt maar nog geheel in tact toen Korsten kind was. ..Ik zie het in gedachten nog zo voor me. Het was gevestigd in een ruimte links boven de vroe gere bakkerij. Het raam had geen vaste ruit. Er konden losse ruiten met verschillen de kleuren ingeschoven wor den. Die gebruikte mijn voor vader als geel- en roodfilters om bepaalde effecten bij de foto's te bewerkstelligen." De fotocamera was uiteraard een grote bak met daarover een zwart doek waar de foto graaf onder dook wanneer de foto werd gemaakt. Voor een foto-portret moes ten de mensen vroeger min stens een kwartier, heel stil, poseren. Qmdie c lijkheid te bevorderen wer den ze met klemmen vastge zet aan de tafel of de standaard waarvoor ze ston den of zaten. Al die attribu ten bleven vele tientallen jaren aanwezig in het in on bruik geraakte atelier. ,,De klemmen heb ik eens weggegeven aan een foto graaf die er belangstelling voor had. De magnesium lamp die werd gebruikt voor het flitslicht ging naar de Ambachtsschool in Zierikzee als cadeau bij een jubileum." Het atelier waar Korstens voorvader portretten schil derde lag naast het foto-ate lier. ,,Hij werkte ook thuis bij mensen die de opdracht verstrekten." De verf die daarbij werd gebruikt maak te overgrootvader Korsten zelf. Die produktie werd voortgezet door Korstens grootvader C. J. Korsten, me dewerker Flikweert en later vader Korsten. ,,Ze gebruik ten daarvoor droge verfstof die afkomstig was van Duit se fabrieken die ze mengden in een verfmachine. Ze kon den uit het hoofd alle ge wenste kleuren maken." Dat gold ook voor Korstens vader die kleurenblind was. „Hij deed alles aan de hand van cijfers die Flikweert aan de diverse kleuren had gege ven". Het was grootvader C. J. Korsten die een middel ont wikkelde tegen steenbrand, een ziekte in tarwe waarmee landbouwers te maken had den. Hij was het ook die aan het begin van deze eeuw in de ruimte achter de winkel twee petroleum-motoren re aliseerde waarmee elektrici teit werd opgewekt. „Op die motoren stonden lange pijpen met een bol er op om het ge luid te dempen. De gelijk stroom die er mee werd opge wekt, werd via bovengrondse leidingen met isolatoren naar de huizen aan de Oude Haven gevoerd. Natuurlijk alleen die waarvan de bewoners ge noeg geld hadden. Ook de Concertzaal en de Cornelias- tichting werden op die ma nier van stroom voorzien. Ik heb nog steeds de elektrici teitsnieters liggen die werden geplaatst in de gebouwen waaraan mijn grootvader elektriciteit verkocht." Op basis van de gelijkstroom die hij opwekte, legde grootva der Korsten onder meer in de ibelsys teem aan waarmee patiënten de verzorgsters konden op roepen. Nadat men was begonnen met het opwekken en verko pen van elektrische stroom, werd het winkelassortimènt van Korsten geleidelijk aan uitgebreid met materialen, die worden gebruikt bij de aanleg van elektrische instal laties in gebouwen. Dat as sortiment groeide aanzienlijk toen Korsten, ongeveer in 1930, stopte met het opwek ken en verkopen van elektri citeit omdat de PZEM daar mee in 1927 begon. „Toen iedere woning door het nuts bedrijf werd voorzien van een elektriciteitsaansluiting was het voor ons gebeurd met de verkoop van elektrici teit." Wel nam de verkoop van onderdelen voor elektri sche installaties en apparaten aanzienlijk toe. Samen met zelfgemaakte verf, landbouwbestrijdings- middelen, teer voor de sche pen en een aantal huishoude lijke produkten als boenwas en zemen werden onderdelen voor elektrische apparaten en installaties een belangrij ke spil in het assortiment van de goed lopende winkel. Met de komst van de eerste automobielen kwam daar nog de levering van benzine bij. „Voor de winkel aan het Kraanplein kwam een benzi nepomp te staan. Maar de meeste benzine die we ver kochten werd in vaten bij de mensen thuis bezorgd." Er waren indertijd nog maar en kele mensen die in het bezit waren van een auto. Hun namen waren vermeld op lijsten met (toen nog hele korte) autonummers die de familie Korsten in bezit had. „Wij namen dan contact op met die mensen om te vragen of we benzine moesten leve ren." De vaten benzine werden door medewerker Flikweert met de een-tons vrachtwagen van Korsten; de K 126 bij de mensen thuis bezorgd. „Flik weert moest daarvoor zijn rijbewijs halen. Hoewel hij bijna geen rij-ervaring had en helemaal niet achteruit kon rijden ging dat heel ge makkelijk. Rijbewijzen wer den indertijd uitgegeven door een kantoor dat hier aan de overzijde van de Oude Haven zat. Flikweert reed daar voorzichtig heen met de vraeht wagen, volgeladen met blikken benzine. De ambtenaar vroeg hem of hij zelf met die volgeladen auto had gereden. Vervolgens verklaarde hij plechtig en in ambtelijke taal: 'Het is mij genoegzaam bekend dat u kunt autorijden en verstrekte het rijbewijs." Autorijden leerde Flikweert vervolgens in de praktijk. Evenals het verrichten van kleine repara ties waarmee hij onderweg werd geconfronteerd. „Op de scherpe keitjes van de maca- damwegen van vroeger had je nogal eens een lekke band." Dat alles speelde zich af in de kindertijd van de huidige winkelier Korsten. „Er waren toen vele tiental len kleine winkeltjes in Zie rikzee. Bijna op elke hoek van de straat had je een bak kerswinkeltje. Niet zo luxe als tegenwoordig hoor, meestal verkocht men alleen tarwe- en witbrood. Aan de overzijde van het Kraanplein had je de snoepwinkel van de zusters Adriaansen en daar naast woonde Teeuwis waar ik vioolles kreeg." Na zijn lagere schoolperiode, zat Korsten drie jaar op de Rijks-HBS in Zierikzee. Omdat zijn belangstelling vooral uitging naar techniek, ging hij daarna naar Dor drecht voor een opleiding aan de Middelbare Technische School (MTS). Hoewel veel van zijn klasgenoten met die opleiding interessante banen kregen bij elektrische bedrij ven, was dat voor Korsten niet aan de orde. „Ik volgde de MTS-opleiding om wat te leren van het vak. Maar het was vanzelfsprekend dat ik in de zaak zou gaan. Achteraf denk ik dat ik met de oplei ding wellicht wat anders had moeten doen. Leraar worden op een technische school mis schien. Maar vroeger dacht je daar niet over na." Nadat hij tijdens zijn gehele schoolperiode al regelmatig meehielp in de zaak, kwam Korsten daar halverwege de vijftiger jaren definitief wer ken. Als snel kreeg hij op Schouwen- Duiveland be kendheid vanwege zijn ken nis van televisietoestellen; de nieuwe uitvinding die toen pas op de markt kwam. Op vele plaatsen in de regio plaatste hij zo'n toestel en voerde zonodig reparaties uit. Samen met zijn broer stond hij in de winkel, die toen nog heel veel klanten trok. „Er waren niet zoveel winkels met een assortiment als het onze. Tegenwoordig is dat assortiment veel meer verspreid over allerlei ver schillende winkels." Toch komen ook nu nog regelma tig mensen in de oude winkel op het Kraanplein. Daarom houdt de 67-jarige winkelier de zaak nog steeds open. „Het is een stuk rustiger ge worden dan vroeger. Dat is niet te vergelijken met vroe ger toen het een hele levendi ge winkel was. Maar zolang de loop erin blijft, ga ik door. Ik doe dat om de men sen te voorzien van allerlei artikelen die we nog hebben liggen." Omdat dat goedko per was, werden vroeger vaak grote hoeveelheden te gelijkertijd ingekocht. Daarom slaagt Korsten er vaak in de mensen te helpen aan iets van vroeger dat ze zoeken. „Ik zag zo'n ding toe vallig nog achter in de zaak liggen." Verder koopt hij re gelmatig artikelen in die nog steeds goed lopen, zoals elek triciteitsbuis en -draad. „Behalve als particuliere winkel functioneert de zaak voor een aantal installateurs nog steeds als groothandel." Korsten weet zeker dat hij de laatste telg uit zijn familie is die in de winkel aan het Kraanplein staat. „Er zijn geen opvolgers." Desondanks zou hij het jammer vinden wanneer de 141 jaar oude winkel daardoor zou verdwij nen. Daarom is zijn hoop ge vestigd op de gemeente Zie rikzee. „Ze hebben ooit aangekondigd tussen 1997 en 2000 langs te komen om te praten over restauratie van de winkel. Dat zou het leuk ste zijn, al zitten wij dan zelf niet meer in de zaak. Maar ik weet natuurlijk niet of ze nog steeds dat plan hebben." Voorlopig blijft Korsten nog dagelijks present achter zijn anderhalve eeuw oude toon bank. „Tot ik vanwege mijn gezondheid of teruglopende belangstelling voor de win kel moet zeggen: Nu is het welletjes."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 9