Knapenvereniging, kluizenaar en pinda-Chinees ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1994 NR 25630 7 De Christelijk Gereformeerde Knapenvereniging in de dierentuin Nu de Zierikzeesche Nieuwsbode voor de vierde keer bericht over het fotomateriaal dat onze lezers inzon den, komt er wat struc tuur in het verhaal. De overgrote meerder heid van de ingezonden foto's dateert uit 'opa's tijd', zo omstreeks 1920\1930. Die plaatjes spreken aan en daarvan zijn er kennelijk nog te vinden op zolder. Onder de tientallen in zenders vallen op: oud burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester uit Apeldoorn, de heer C. J. Pannekoek uit Zierikzee en J. Huibers uit Bruinisse. Zij zon den ieder een omvang rijke collectie beeldma teriaal in. Alle inzenders worden hartelijk bedankt. Eind dit jaar verschijnt het fotoboek dat bij gele genheid van 150 jaar Zierikzeesche Nieuws bode wordt uitgegeven. In 1936 of in 1937, dat is de inzender niet helemaal duide lijk, maakte de Christelijk Gereformeerde Knapenver- eniging uit Zierikzee een uit stapje naar de Tilburgse die rentuin. Voor de vogelgalerij poseerden: (bovenste rij v.l.n.r.) Kees de Vlieger, Jaap Quant, Krijn de Oude, Leen Bolijn, Jan van Strien, Leen Jonker, Jan Landman en iets je hoger Jan de Vlieger (H.zn). (Tweede rij van boven af en iets inspringend) Johan Schults en Sam de Vlieger (dan opnieuw links begin nend) Gabri Jonker, Joh. van der Velde, Rinus van der Weele en Wim Bil, (dan weer naast Sam de Vlieger) Piet Bot, Mientje Mol, Dingeman Quant, Jan Verton, een onbe kende, Simon Bil en Jo Goud zwaard. (Derde rij) Mevrouw C. van der Weele-Ringelberg, J. van der Weele, Gerard Flikweert, Jan bij de Vaate, Rinus Bo lijn, Ben van der Weele, me vrouw J. Boot-Koopman en mevrouw W. Quant-Bij de Vaate. (Vierde rij) De heer Folmer (nog net zichtbaar met pet), Job Schults, Ko van Beveren, Leen Berrevoets, Leen Quant, Johan Quist, Cor van Strien, Joh. Klippel, Kees Gouds waard, Krijn Goudswaard, Bep de Boer en Lenie Quant. Voor Bep de Boer staat Jan- nie Quant. En tenslotte op de voorste rij zittend: Adrie Bin, Kees Bin, Rinus Heijboer, Jan Bil, Jan de Vlieger (J. zn.), Johan van der Wekken en Kees Bil. De foto werd ingezonden door G. Flikweert uit Zierikzee. Uit een wat recenter verle den komt de foto van de barak met daarvoor de 'klui zenaar van Scharendijke.' ,,Eet je bordje leeg of we stu ren je naar de kluizenaar," maakten Schouwse moeders hun onwillig kroost wijs. De kluizenaar was ir. Ch. W. Bruynings Ingenhoes. Deze geleerde zonderling overleed op 5 november 1976. De foto werd gemaakt in de zomer van 1972 en ingestuurd door N. J. Slager uit Alkmaar. Bruinisse In het voorjaar van 1935 maakte fotograaf J. Ie Due een opname van 'zo maar een groepje mensen' aan de Korte Ring in Bruinisse voor het huisje van wijlen Katrien Zoeter. Op de achtergrond is nog juist de winkel van bak ker W. Leenhouts aan de Lange Ring te zien. Op de foto staan v.l.n.r.: Piet Maaskant jr., in de deurope ning Marina Jumelet (W. dr.) Marie (Bal-) de Waal (Johs. dr.), Nanda (Aarnoudse-) Ver- hage, Louwrina Knop (W. dr.) een onbekende, een toen zogenoemde pinda-Chinees met zijn trommel naast zich op de grond, Jacob Padmos, Maria le Duc-Uil, daarvoor Dingeman van Popering (L. zn.), Wim Wijbrands (neef van de jongens Haeck), Wim Haeck (J. zn.) en Toon Haeck (J. zn.) Vervolgens zittend v.l.n.r.: Leen Meermans, Marien Bal (Lamb, zn.), Marien Jumelet (D. zn.) Dina (van Tuyl-) van den Berge, Pijn (van den Berge-) van Leeuwen, Janse (van den Berg-) Otte, Piet van den Berge en Kees Hui- zer. Jan Huibers uit Bruinis se zond de foto in. Het echtpaar op de staande foto zijn Johannis Vijverberg en Maartje Vijverberg-Panne- koek. Johannis werd in 1875 geboren en overleed op 18 juli 1958. Vijverberg was een van de toenmalige bezorgers van de Zierikzeesche Nieuws bode. Visserijdag Ter versterking van de be langstelling voor de con sumptie van mosselen werd in het Zierikzee van de jaren zestig een visserijdag georga niseerd bij de opening van het mosselseizoen. Gaande weg groeide die dag uit tot een evenement van belang. Het publiek kon meevaren op Zierikzeese en Bruse mos selschepen en voor echte Zierikzeeënaars eindigde de dag met een mosselmaaltijd Kluizenaar Mosselproeven tijdens de visserijdag in Zierikzee Zo maar een groepje mensen in het Bruinisse van 1935 in de sfeervolle vismarkt, zo meldt oud-burgemeester van Zierikzee F. Th. Dijckmees ter. Aan boord werden de eerste mosselen natuurlijk rauw ge proefd. Daarmee doende zijn v.l.n.r. Jaap Schot (zoon van Ben), Dies Bleyenberg snijdt de mosselen open. de burge meesters van Zierikzee en Bruinisse (Dijckmeester en Van de Linde) en Dingeman de Koning (vooraanstaand mosselkweker te Bruinisse). In de stuurhut Ben Schot, de onvergetelijke schipper van de ZZ 8. Tekst Ton van den Nouweland Foto's Lezers Zierikzeesche Nieuwsbode Vormgeving Kees van de Wetering De kluizenaar van Scharendijke voor zijn barak Johannis Vijverberg en Maartje Vijverberg-Pannekoek

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 7