Bij het jubileum Havenplein Zierikzee decor voor feest 150 jaar Nieuwsbode 'Proces-verbaal vol suggesties, aandikkingen en verdenkingen' Nieuwerkerker 9000 gulden armer door uitspraak Vrijwilligerswerk Roemeens ziekenhuis afgerond Bowlingdag Vergadering commissie bestuurs zaken zierikzeesche^ nieuwsbode!! Ballonvaart onzeker door slechte weersverwachting Kaarten voor dansavond ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1994 NR 25630 3 Kantonrechter mr. Melens: ,,Na uw eerste veroordeling had u een gewaarschuwd man moeten zijn." (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De geldboete van 355 gulden die kantonrechter mr A. L. R. Melens aan J. de J. uit Nieuwerkerk oplegde, was een peuleschilletje vergeleken bij de waarde van de eigendommen van de Nieuwerkerker die hij verbeurd verklaar de. Een motorboot ter waarde van 2.500 gulden, een bijbehorende motor van 4.000 gulden en een duikpak ter waarde van 2.200 gulden. De Nieuwerkerker werd daardoor tijdens de zitting van het kantongerecht in Zierikzee in één keer zo'n 9000 gulden armer. „ZoveelDaar kan ik bijna iemand voor doodschieten", reageerde hij verontwaardigd. De J. werd veroordeeld omdat hij zich, niet voor de eerste keer, zou hebben bezig gehouden met het korren van oesters uit het Grevelingenmeer. De Zierikzeesche Nieuws bode is dit jaar anderhalve eeuw oud. Is dat in de kran tenwereld iets bijzonders, iets om veel aandacht aan te besteden? Het antwoord moet zijn: ,,Ja, wel degelijk - en tegenwoordig nog veel meer dan vroeger". Nederland kende tot voor twintig jaar de oudste krant van Europa - en dat wil met een zeggen: de oudste krant op aarde. Het was de Opreg- te Haarlemsche Courant, opgericht in 1656 door Abra ham Casteleyn en sinds 1737 in handen van de oude, nog altijd zeer befaamde druk kersfamilie Enschedé. De Opregte Haarlemsche is overigens maar zo'n dertig jaar lang de oudste krant op aarde geweest. In het voor oorlogse Duitschland be stonden nog oudere, de Vos- sische Zeitung bijvoor beeld, maar toen Hitier aan de macht kwam moesten die de verschijning staken. De Opregte Haarlemsche Courant is niet door politie ke oorzaken aan haar eindje gekomen, maar door econo mische. In de jaren na 1960 is het maken van kranten een steeds duurdere aange legenheid geworden. De verwerving van het nieuws wed, in de toenemende con currentie met de radio eerst, de televisie later, steeds duurder. Het ver vaardigen van kranten ge schiedt al jaren volgens heel andere procédé's dan tot, zeg, de jaren vijftig: elek tronica beheesen het vak der drukkers en uitgevers, er wordt al lang niet meer - zoals zo lang daarvoor - ge werkt met de loden letters en met rotatiepersen waar op loden pagina's wentelen die het papier bedrukken. Alles gaat elektronisch. Dus heel het procédé is vele keren duurder gewor den! Dat houdt - al zeker dertig jaar - in dat de opla gen waarin een krant moe ten worden gedrukt steeds hoger moeten worden wil de krant economisch haalbaar blijven. Dat is de achter grond van al die fusies en overnemingen en samen werkingsverbanden die men, de laatste Jaren weer in toenemende mate (de sterke groei van het Wege- nerconern te Apeldoorn is er een zeer sprekend voor beeld van) in Nederland maar ook in andere Europe se landen ziet. Vroeger ken de Nederland tientallen kranten die uit de achttien de of het begin van de ne gentiende eeuw stamden. Tegenwoordig zijn ze met een lantaarntje te zoeken. Voorbeelden zijn de Leeu warder Courant van 1752, de Alkmaarse Courant van 1798, en de Zierikzee sche Nieuwsbode van 1844. Natuurlijk, er is een groot en fundamenteel verschil met alle genoemde kranten en de Zierikzeesche Nieuwsbode. Zij is een streekblad, richt zich in de eerste plaats op de nieuws voorziening uit de regio. Dat betekent dat men met een vrij bescheiden redactie kan volstaan (een redactie van een nationale krant telt al gauw een paar honderd redacteuren) en niet de noodzaak heeft dure buiten landse persdiensten aan te schaffen. Bovendien ver schijnt de krant vier keer per week, dagbladen zes keer. (Overigens is vier keer per week op zichzelf uniek; drie, twee, zelfs één keer per week komt in de wereld van de nieuwsbladen veel voor, vier keer per week niet). Dat de krant, met een be scheiden redactie, een niet al te groot redactioneel bud get, en een beperkte oplage (alles vergeleken met dag bladen) anderhalve eeuw kon blijven verschijnen, maar vooral: dat zij ook in déze tijd, van schaalvergro ting en kostenstijging op zo vele terreinen, nog steeds bestaat, en vooral: gezond is, mag een unicum heten. Zijn er oorzaken voor aan te wijzen? Oh, ja! Schouwen-Duiveland is - ook al liggen er al enige tientallen jaren dammen naar de „grote wereld" - in vele opzichten een eiland gebleven. De onderlinge banden tussen de mensen zijn hecht, het gevoel van saamhorigheid blijkt bij zeer vele gelegenheden bij zonder sterk. Wie hier van elders komt wonen, maakt kennis met een gemeen schap die veel sterkere on derlinge banden heeft dan in de meeste andere delen van het land. (Schrijver de zes is hier dik dertig" jaar geleden ook maar „van over water komen aanspoelen) maar heeft die band goed le ren kennen, een band die ook - merkwaardig genoeg - nog geldt voor jongere gene raties. Dan is het van belang dat Schouwen-Duiveland eco nomisch en mentaal altijd op het Noorden was gericht, op Rotterdam en omstre ken, en veel minder op Mid delburg. Natuurlijk: Mid delburg is de hoofdstad van de provincie Zeeland, en over het algemeen voelen Schouwen-Duivelanders zich zéér Zeeuws, maar toch: voor zaken doen, werkgelegenheid, studie et cetera is de regio Rotter dam-Dordrecht belangrijk. Ik denk wel dat die omstan digheid ook in belangrijke mate oorzaak is geweest voor de zeer ongewone over leving van de Zierikzeesche Nieuwsbode in deze jaren van turbulente bewegingen in de wereld van de media. Zeker, „men leest over het algemeen, zo geloof ik, de Nieuwsbode samen met een landelijke krant - en zéér vaak dan samen met buren of kennissen of familiele den; samen de krant lezen is heel gewoon, de uitgever vindt dat niet leuk want het scheelt abonnementsgeld en niet te weinig Aan de andere kant weet de adverteerder dat, door dat samenlezen, nagenoeg ie dereen op Schouwen-Duive land door de Nieuwsbode wordt bereikt. Kortom: honderdvijftig jaar Zierikzeesche Nieuws bode is écht iets heel bijzon ders, iets unieks. Als ie mand die meer dan een hal ve eeuw ervaring heeft met kranten, nieuwsbladen, weekbladen en zo voorts, zeg ik van ganser harte: Proficiat, Zierikzeesche Nieuwsbode - en op naar de tweehonderd jaar! A. C. W. van der Vet, oud-hoofdredacteur Algemeen Dagblad ZIERIKZEE - Het Comité Baraolt voor hulpverle ning in Roemenië heeft ook deze zomer weer met succes de werkzaamheden in het Roemeense zieken huis in het plaatsje Baraolt kunnen verrichten. De overtreding werd op 16 fe bruari 1993 gesignaleerd door de politie te water die De J. en zijn maat F. J. van S. enkele uren observeerde met behulp van een sterke verrekijker. „In Zeeland wordt zowel op het wa ter als op het land veel gestroopt. Vooral op het water is dat moeilijk waar te nemen voor de politie. Wanneer stro pers in de verte een politie- vaartuig zien, stoppen ze met hun activiteiten. Daarom zijn we afhankelijk van waarne mingen met kijkers", aldus of ficier van justitie mr C. van Ginkel. Hij liet blijken goed op de hoogte te zijn van het slim migheidje van oesterstropers om bij gevaar de zakken met gevangen oesters op de bodem van de Grevelingen te laten zakken. Via plaatsbepalings- apparatuur noteren ze daarbij waar de buit ligt en halen hem later Op. De politie, die zich op grote afstand bevindt, kan die plaats niet bepalen. Ook aan boord van de motor boot van De J. trof de politie plaatsbepalingsapparatuur aan. In het proces-vërbaal was zelfs sprake van zakken oesters die men in het" water vond. Hoewel die zakken van hetzelf de materiaal waren als de lege zakken die men aan boord van het schip aantrof, was niet ze ker dat het oesters betrof die door De J. en Van S. werden gestroopt. „Dat soort zakken wordt voor allerlei doeleinden gebruikt, onder meer het ver pakken van aardappelen en ui en", aldus de Nieuwerkerker. Hij probeerde elk onderdeel van het politierapport te weer leggen. „Een oester- of mossel- kooi mag niet langer dan tien a vijftien minuten worden ge sleept", zei hij als reactie op de politieverklaring dat de boot anderhalf uur langzaam op en neer voer over de slikken, waarbij tussen de boot en het water een strakgespannen touw zichtbaar was. „Het is een proces-verbaal vol suggesties, aandikkingen en verdenkingen", aldus de Nieu werkerker, die verontwaardigd liet weten dat het bijvoorbeeld geen schepbeugels waren die in beslag werden genomen, maar schepnetjes. Schepnetjes, die zich bevonden in de boot die de politie compleet met uit rusting in beslag nam. Behalve voor het stropen van oesters werd De J. daarbij ook be keurd omdat zijn boot niet ge registreerd was en geen re gistratienummer droeg. Die overtredingen gaf de Nieuwer kerker grif toe, maar het stro pen van oesters bleef hij be strijden. „Ik kom hier geen leugens vertellen." De officier van justitie dacht daar anders over. „De waarne mingen van de politie en het onderzoek zijn ruim voldoende bewijs voor uw schuld." Om dat het niet de eerste keer was dat De J. werd veroordeeld, was mr Van Ginkel van mening dat het verbeurd verklaren van de boot met bijbehorende ma terialen nog belangrijker was dan het opleggen van een geld boete. Niettemin eiste hij ook 150 gulden boete voor het ille gaal vissen naar oesters, 120 gulden voor het niet geregi streerd staan van de boot en 75 gulden voor het ontbreken van een zichtbaar registratiekente ken op het vaartuig. Kanton rechter Melens vonniste con form. „Na uw eerste veroordeling had u een gewaarschuwd man moeten zijn. Nu is er voldoende reden om ook de in beslag ge nomen goederen verbeurd te verklaren." Achteraf vond M. S. uit Zierik zee dat de aanleiding voor de vechtpartij waarin hij betrok ken raakte eigenlijk 'nergens op sloeg'. „Het ging om wat bier. Mijn maat T. V. begon moeilijk te doen omdat iemand zijn flesje bier kapot sloeg te gen de muur. Ik zei tegen hem: 'doe normaal" en toen begon hij met me te vechten." De poli tie had op 17 augustus 1993 de handen vol aan de vechtpartij onder De Beuze in Zierikzee, die zodanig uit de hand liep dat de vechtenden door de winkel ruit van de naastgelegen deli catessenzaak vlogen. „Ik schrok er zelf van dat zoiets in eens kon gebeuren. Ik had nog nooit eerder bonje", aldus S. Maar officier van justitie Van Ginkel diepte papieren op waaruit bleek dat onder de Beuze eerder baldadigheid was. Hij omschreef het gedrag van S. en zijn vrienden als 'on volwassen' en eiste een boete van 90 gulden of twee dagen vervangende hechtenis „U heeft de betrokken onderne mer en de politie veel werk en last bezorgd." Het wordt de eerste keer dat vanuit het centrum van Zierik zee een luchtballon wordt op gelaten. Vanaf de rand van de stad is dat wel vaker gebeurd. Het bedrijf Hot Air Balloon Promotions is een van de eerste en meest ervaren ballonbedrij- ven in Nederland. Het weer kan echter spelbreker worden. Een woordvoerder van het bedrijf schat de kans dat de vaart door gaat op slechts vijf entwintig procent. „In het wes ten van het land, met name in de kuststreek wordt veel wind verwacht. Een vaart in Rotter dam hebben we al moeten can- celen en Zierikzee is onzeker geworden. Zaterdagochtend tussen tien en elf heb ik zeker heid," aldus een woordvoerder van Hot Air gistermiddag. De andere Nieuwsbode festiviteiten vandaag gaan ech ter zeker door. Zo is vanaf van ochtend in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis de ex positie 150 jaar Zierikzeesche Nieuwsbode te zien. Vandaag, Twee groepen van circa twintig vrijwilligers, waaronder ook een aantal uit Zierikzee, heb ben belangeloos twee weken van hun vakantie besteed aan dit werk, zodat de bevolking in het arme Roemenië wordt ge holpen bij het realiseren van een beter geoutilleerd zieken huis. Deze zomer kregen de af delingen chirurgie en het labo ratorium een grondige opknap beurt. Tbgels en sanitair wer den aangebracht en indien no dig vervangen. Alles werd van Open Monumentendag, kan dat van 10.00 tot 17.00 uur en verder tijdens werkdagen van 9.00 tot 16.30 uur. Op het Havenplein is het van middag kinderfeest. Om 13.30 uur komen de kinderen van de basischolen hun kaartjes inle veren voor de ballonwedstrijd. een nieuwe verflaag voorzien en er zijn compleet nieuwe pla fondsystemen aangebracht. NIJMEGEN (ANP) - Op het ter rein van de EPON-centrale in Nijmegen hebben zich vrijdag morgen twee ongevallen voor gedaan. Een 24-jarige man uit Meppel is daarbij zeer zwaar gewond geraakt, aldus een woordvoerder van de Nijmeeg se politie. De man voer als ma troos op een duwboot. Korte tijd later zullen zij naar verwachting vele honderden ballonnen oplaten. Verder kunnen de kinderen hun al eerder verspreide kleur plaat van Suske en Wiske in komen leveren bij de informa tiestand van deze krant. Om de pret te verhogen staat een RENESSE - Vandaag, zaterdag 10 september, is het Nationale Bowlingdag. Liefhebbers van deze sport, of mensen die er eens kennis mee willen maken, zijn vanaf van middag 14.00 uur welkom bij Bowling-centrum Renesse aan de Hogezoom. DEN BOSCH. (ANP)_- Noord- Brabant heeft de banden met de Chinese provincie Jiangsu aangehaald. Commissaris van de koningin mr. F. Houben en vice-gouverneur Wang Rong- bing hebben daartoe Vrijdag op het provinciehuis in Den Bosch een „verklaring van goe de verhoudingen" getekend. springkussen opgesteld en zijn de beide Belgische striphelden in levende lijve te bewonderen. De uitslag van de kleur- wedstrijd wordt in de krant van 1 oktober bekend ge maakt. De mooiste zijn die dag te zien tijdens het open huis van de Nieuwsbode. Vuurwerk Ook de komende drie zaterda gen is het nog feest op het Ha venplein. Zo wordt de bergsportvereniging verwacht met een klimwand, zijn er springdemonstraties, karaoke, kinderschminck en een optre den van de popgroep Cross- head and the Southside Horns. De belangrijkste festiviteiten bij het krantejubileum zijn een dansavond zaterdag 17 septem ber in de Concertzaal en een grote culturele manifestatie za terdag 1 oktober in do Nieuwe Kerk met tot slot een vuur werk aan de Nieuwe Haven. Verwachting t/m woensdag 14 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht west 4 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht zuidoost 5 Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60%' Min.temp. 12 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 11 sept. Zon op 07.06, onder 20.02 Maan op 14.24, onder 23.01 12 sept. Zon op 07.08, onder 20.00 Maan op 15.26, onder 23.58 Eerste Kwartier: 12 september: (13.35) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Dit weekeinde is het Ne derlandse weer herfstachtig. Want naast de talrijke buien die overtrek ken, wordt het weerbeeld vooral be paald door de stevige zuidwesten wind. Boven land is hij vrij krachtig, 5 Beaufort, aan zee en rond het IJs- selmeer hard, windkracht 7. De in breng van de zon is voorlopig erg bescheiden; waarschijnlijk laat ze zich alleen zondag even zien. Het wordt op beide dagen ongeveer 17 graden. De situatie op de Europese weerkaart wijzigt de eerstkomende dagen weinig. Een lagedrukgebied houdt zich op in de buurt van Schot land en Noorwegen, terwijl een ho- gedrukgebied een vaste positie heeft boven de Azoren. Deze lucht drukverdeling leidt tot een bijzonder krachtige westelijke stroming, waar in regen- en buiengebieden richting west-Europa koersen. Op wat lange re termijn is de rol van de depress ie nabij Noorwegen voor het Neder landse weer niet meer van belang. Een nieuwe storing neemt het initia tief echter alweer snel over, zodat het Nederlandse weer begin vol gende week niet drastisch veran dert. Het kan wel iets droger en iets warmer worden. NIEUWERKERK - Donderdag 15 september vergadert de commissie bestuurszaken van de gemeente Duiveland. De vérgadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de commis sievergadering onder meer de naamgeving voor de straten binnen het bestemmingsplan d' Heule. Verder komen tijdens de commissievergadering de perikelen rond de uitrit van Hanse Staalbouw in Sirjans- land aan de orde. Tegen het door de gemeente genomen voorbereidingsbesluit is be roep aangetekend. De gemeen te moet nu een verweerschrift indienen tegen dat beroep. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk 1 geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) 1 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. ZIERIKZEE - Het Havenplein in Zierikzee is vanmiddag het decor voor verschillende festiviteiten rond het 150-jarig bestaan van de Zierikzeesche Nieuwsbode.,De geplande ballonvaart vanaf het plein is onzeker ge worden vanwege het stormachtige weet- dat wordt voorspeld. Mocht de vlucht niet doorgaan, dan doet de ballonvaarder volgende week zaterdag, 17 september, een nieuwe poging. De hete luchtballon die. indien het weer het toelaat, vanavond vanaf het Havenplein in Zierikzee het luchtruim kiest. ZIERIKZEE - Bij gelegen heid van 150 jaar Zierikzee sche Nieuwsbode wordt zaterdagavond 17 septem ber in de Concertzaal van Zierikzee een dansavond gehouden. Voor deze avond zijn aan de balie van deze krant aan het Jannewekken 11 in Zierikzee kaarten ver krijgbaar. De muziek wordt die avond verzorgd door een bekend dixielandorkest en de feest band Magnum. In eerdere berichten werd gemeld dat er maar weinig zitplaatsen zouden zijn in de Concert zaal. Door openstelling van extra zaalruimte is inmid dels gezorgd voor ruim 200 zitplaatsen. De toegang tot de dans avond is gratis voor abon nees van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Voor andere belangstellenden bedraagt de toegangsprijs vijf gul den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3