Kerncentrale opnieuw buiten gebruik na aangroei mosselen rV* waterstanden Nederlander is stevige gokker Winkeldiefstal probleem voor vele winkeliers Cebeco Handelsraad ziet omzet nog verder dalen Zierikzeeënaar krijgt functie bij Kamer van Koophandel Eerdere schoonmaakbeurt Borsele niet afdoende Politiebond verwijt Peper klassejustitie Rechter stelt Platform HSL in ongelijk Europees onderzoek naar deelname kansspelen f '4 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervola van paq. 1 (meestal van buiten Schouwen- Duiveland komende) mensen, die er bewust op uit zijn grote re hoeveelheden duurdere arti kelen mee te nemen om die el ders te verkopen. Verder is er de (grotere groep) winkeldie ven, die in een impuls een arti kel meeneemt dat men plotse ling ziet en wil hebben. In bei de gevallen beschouwt Deurloo winkeldiefstal als een behoor lijk vergrijp. „Dat blijkt ook uit de juridische omschrij ving." Hij heeft de indruk dat de hoeveelheid winkeldiefstal len in zijn zaak de afgelopen tijd licht is toegenomen. „Vbor- al in de zomer." Ongeveer de helft van de win keliers geeft via de enquête van het HALT-buro aan dat de leeftijd van winkeldieven bo ven de achttien jaar ligt, de an dere helft signaleert zowel die ven van boVfn als onder de achttien jaar. In de zaak voor geschenken en huishoudelijke artikelen Braber Novalux in Bruinisse heeft men vooral te maken met kinderen in de leef tijd van acht tot veertien jaar, die kleine artikelen meenemen zonder te betalen. „Pennetjes, gummetjes. Maar er zijn ook best volwassenen die wat ste len. Het gebeurt regelmatig dat we artikelen missen, maar op het moment zelf niet mer ken dat iets wordt gestolen. De zaak is groot en nogal onover zichtelijk", aldus een van de ei genaren van het geschenken huis, mevrouw P. van der Klooster-Braber. Het is bij Braber Novalux niet de gewoonte om een jeugdig persoon die wat heeft- gestolen aan te geven bij de politie. „Wanneer we een kind betrap pen op diefstal, bel ik meestal de ouders op om ze op de hoog te te stellen. Het kind krijgt dan eerst van ons een repri mande en wordt later thuis ge corrigeerd door zijn ouders. Meestal is dat voldoende om vefdere winkeldiefstallen te voorkomen. Het is dan niet no dig om de politie er bij te ha len." Die ene keer dat ze een volwassene op diefstal betrap te heeft mevrouw Van dei- Klooster ook geen aangifte ge daan bij de politie. „Die per soon was zo berouwvol en voel de zich zo schuldig dat dat niet nodig was." Uit de reactie van W. A. den Boer uit Nieuwerkerk blijkt dat het ook nog voorkomt dat winkeliers nooit worden ge confronteerd met winkel diefstal. In de zes jaar dat hij aan de Kerkring in Nieuwer kerk een groenten- en fruitwin kel heeft, werd hij nog nooit opgeschrikt door dat feno meen. „Er is wellicht wel eens een appeltje meegenomen, maar van grotere diefstallen heb ik nog nooit iets gemerkt." Volgens Den Boer komt dat omdat hij een vrij kleine win kel heeft waarin altijd bedie nend personeel aanwezig is. „En een CD'tje is natuurlijk verleidelijker om te stelen dan fruit." Uit de enquête van het HALT- buro blijkt dat bijna de helft van de ondervraagde winke liers niet bekend is met de acti viteiten van HALT. Het bureau organiseert alternatieve straf fen voor jongeren die zich schuldig hebben gemaakt aan graffiti, vandalisme of winkel diefstal. Vaak vormt het her stellen van de schade of het verrichten van werkzaamhe den bij het bedrijf waar men gestolen heeft, onderdeel van de straf. Halfjaarcijfers coöperatie ROTTERDAM (ANP) - De land- en tuinbouwcoöpe- ratie Cebeco Handelsraad in Rotterdam heeft in de eerste helft van dit jaar de omzet verder zien dalen. De omzetdaling is echter geringer dan verwacht, al dus de coöperatie. Cebeco Handelsraad bevindt zich sinds vorig jaar in een neerwaartse spiraal. De eerste zes maanden van 1993 werd voor het eerst in vele jaren ver lies geboekt. Een ingrijpende reorganisatie in de tweede helft van 1993 voorkwam erger, zodat uiteindelijk een klein netto-resultaat resteerde van 1,9 miljoen. Cebeco stootte vorig jaar een hele reeks van bedrijven en ac tiviteiten af die niet tot de kerntaken behoorden. Om die reden hield het concern al reke ning met een omzetdaling dit jaar. De daling van 8 procent in de eerste zes maanden tot een bedrag van 2,3 miljard gulden is geringer dan verwacht. Vol gens de coöperatie is dat te danken aan de intensieve be zuinigingsoperatie die vorig jaar werd ingezet. Het netto-resultaat over de eer ste helft van 1994 kwam uit op 0,7 miljoen gulden. De solvabi liteit op basis van het garantie vermogen steeg van 29 naar 35 procent. Het aantal werkne mers van Cebeco daalde van 5.233 naar 4.722. Onder druk Cebeco Handelsraad denkt 1994 met een beter netto resultaat af te sluiten dan 1993. Wel blijven de marges de ko mende jaren onder druk staan. Dat zal verdere aanpassingen in de agrarische sector noodza kelijk maken, meent het con cern. ZIERIKZEE - De vroegere di recteur van de ABN/AMRO- bank in Burgh-Haamstede, de heer P. de Bloeme, is benoemd tot hoofd van de afdeling Voor lichting en Exportbevordering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord Zeeland. Deze afdeling houdt zich voor namelijk bezig met het weg wijs maken van ondernemers in het grote aantal regelingen en overheidsvoorschriften en het adviseren van onderne mers die een bedrijf op willen starten. Ook wordt er bij deze afdeling informatie gegeven over een actieve handelsbemid deling en over de organisatie van voorlichtingsbijeen komsten. De Bloeme werkte zes jaar bij de ABN/AMRO- bank, waarvan drie jaar als di recteur. Daarna was hij enige tijd financieel medewerker bij een handelsonderneming. Tijden en standen volgens getijdctafel Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 11 september 08.15 163 01.45 - 150 20.25 169 14.00 - 130 12 september 08.55 152 02.35 144 21.10 161 14.50 131 ROOMPOT BUITEN 11 september 06.20 182 00.25 - 152 18.40 184 12.40 130 12 september 07.15 158 01.15 143 19.45 162 13.40 - 128 BRUINISSE II september 08.40 169 01.50 - 160 19.55 175 14.05 - 139 12 september 09.15 160 02.30 154 21.30 168 14.55 - 141 WEMELDINGE 11 september 08.20 168 01.45 - 156 20.20 174 14.00 136 12 september 09.00 159 02.35 150 21.20 I6"7 14.55 - 137 Doodtij: 14 september Actuele informatie over afwijkingen Ofi-9771 BORSELE (ANP) - Mosselen uit de Westerschelde spelen de kerncentrale in Borsele parten. Doordat de schelpdiertjes zich inde koelwaterleiding hebben genesteld, wordt de inname van koelwater beperkt. Ge volg is dat de centrale moeilijk stroom kan leveren. Hij is nu voor enkele dagen buiten gebruik genomen en wordt grondig schoongemaakt. De afgelopen dagen zijn de fil- ters in de koelwaterinlaat ge reinigd, maar dat bleek niet af doende. Vanaf woensdag 7 sep tember was de centrale hier voor enkele dagen buiten be drijf Door de zeer warme zomer ont stond een uitzonderlijk grote aangroei van mosselen. Na het schoonmaken van filters en roosters die ongerechtigdhe den uit de Westerschelde moe ten tegenhouden, bleek het nog steeds onmogelijk voldoende water naar de condensatoren te pompen. Onderzoek heeft uitgewezen dat ook de koelwaterleiding, een ondergronds kanaal naar de kerncentrale, vergeven was van de aangekoekte mosselen. Zij spoelden stuk voor stuk los en bleven hangen voor de fil ters verderop in het systeem. Een woordvoerder van de NV Elektriciteits Produktiemaat- schappij Zuid-Nederland EPZ, waaronder de Borselse centra le valt, verwacht dat de kern centrale volgende week weer stroom aan het net kan leveren. De overlast en werkzaamheden zijn volgens hem niet van in vloed op de nucleaire veilig heid. Kolencentrale Ook de kolencentrale heeft last van zware mosselaangroei. Eveneens op 7 september wer den hiervan de mosselfilters schoon gemaakt. De centrale leverde toen de helft van het normale vermogen. De koelwa terleiding van de kolencentrale zal in de jaarlijkse revisieperi ode van volgende maand wor den geïnspecteerd en zonodig van mosselen ontdaan. Gisteren werd eveneens be kend dat het staalconcern Hoogovens en de grootste stroomproducent van Groot- Brittannië, National Power, plannen hebben om in ons land een zeer grote elektriciteitscen trale te bouwen. Hoogovens lijkt hiermee in te spelen op de liberalisering van de markt in Europa, die ook in Nederland zal leiden tot meer concurrentie. Het zou gaan om een centrale van 1000 megawatt die zou voorzien in zes procent van de behoefte in ons land. ROTTERDAM (ANP) - De Al gemene Christelijke Politie bond (ACP) vindt dat burge meester Peper van Rotterdam een eenduidig beleid moet voe ren ten aanzien van politie mensen in zijn korps die over de schreef zijn gegaan. „Als gewone dienders zwaar worden aangepakt of worden ontslagen, zelfs nadat zij al door de rechter zijn veroor deeld, moet hij consequent zijn tegenover hogere politiemen sen. Nu Peper dit heeft nagela ten, riekt dat naar klassejusti tie", zo verwoordt woord voerster M. van Erp het stand punt van de ACP/CNV-bond. De ACP/CNV komt tot deze opstelling, nadat burgemeester Peper deze week besloot geen disciplinaire maatregelen te nemen tegen commissaris H. Jansen, nadat deze in de nacht van 14 op 15 augustus had ge weigerd mee te werken aan een elektronische ademanalyse in Vlaardingen. DEN HAAG (ANP) - Het Plat form Hoge Snelheidstrein Ne derland heeft het kort geding verloren dat het had aan gespannen tegen het ministe rie van verkeer en waterstaat. Het platform verweet het mi nisterie in de nota over de Ho gesnelheidslijn (HSL) verkeer de informatie te hebben gege ven. De president van de recht bank in Den Haag oordeelde vrijdag echter dat daar geen sprake van is. Volgens het platform zouden diverse zaken in de nota veel te positief zijn afgeschilderd. De reistijd tussen Amsterdam en Parijs duurt volgens grafieken in de nota slechts twee uur en vijftig minuten, inclusief wachttijden. In andere rappor ten over de HSL was dit nog vier uur en tien minuten. De gemiddelde Nederlander vergokt jaarlijks voor 230 gulden. Belgen en Duitsers besteden een tientje minder. (Foto: Joop van Houdt) DEN HAAG (ANP) - De gemiddelde Nederlander geeft jaarlijks 230 gulden uit aan kansspelen. Op de Europese gokranglijst neemt hij daarmee de vijfde plaats in. De Spanjaard is de onbetwiste gokkampioen van Europa met een in zet van 1000 gulden. De peseta's gaan vooral om in de loterijen. Dit blijkt uit een eergisteren bekend geworden vergelijkend onderzoek naar het gokken door Europeanen van het Ne derlands Instituut voor Kansspel Onderzoek (Niko). De Zweed staat met 600 gulden inzet op de tweede plaats, ge volgd door de als gokker be kend staande Engelsman die er jaarlijks 550 gulden voor over heeft. De gemiddelde Frans man spendeert 350 gulden en staat daarmee op de vierde plaats van de Europese rang lijst. Onze naaste buren, de Belgen en Duitsers, geven met 220 gulden iets minder uit dan wij. In de cijfers,is geen rekening gehouden met de omzet in het illegale gokcircuit en het geld dat Nederlanders besteden aan buitenlandse loterijen. De Stichting de Nationale Sport- totalisator (SNS) denkt dat in het illegale gokwezen jaarlijks minstens 100 tot 200 miljoen gulden omgaat. Aan buiten landse kansspelen, vooral Duitse, geeft de Nederlander 200 miljoen uit. Gestegen In de jaren '80 mocht de Neder landse kansspelindustrie van de overheid het assortiment uitbreiden en de prijzen verho gen, omdat de omzet tegenviel. De laatste jaren geven de Ne derlanders echter veel meer uit aan gokken. Zo is de laatste vier jaar de omzet van de casi no's gestegen van' 338 naar 563 miljoen en de omzet van de staatsloterij van 624 naar 804 miljoen. Dit jaar hopen de offi ciële Nederlandse gokbazen uit te komen op een omzet van ruim 3,5 miljard gulden. Huiverig Mede door de toegenomen pro blematiek rond gokverslaving is de Nederlandse politiek zeer huiverig geworden voor een verdere uitbreiding van de gokmogelijkheden in ons land. Dit voorjaar nam het kabinet het besluit om pas op de plaats te maken wat betreft de hoogte van de prijzen en de mogelijk heden om te gokken. Het nu be kend geworden Niko-onder- zoek, waaruit blijkt dat de Ne derlandse gokker Europees ge zien zeker niet uit de pas loopt, lijkt dit beleid nu te onder schrijven. Suske en Wiske TOKAPUA TORAJA door Willy Vandersteen Jh p nut I L mee' J Hoe jij qeat nut mee t/T\ i HA/» Zaterdag 10 september Schouwen-Duiveland Open Monumentendag. Zierikzee Monumentendag. 10.00-17.00 uur. Springkussen voor kinderen van 4 tot 12 jaar. (Zierikzeesche Nieuwsbode). Havenplein. 13.00 tot 18.00 uur. Inleveren kleurplaten kleur- wedstrijd voor basisscholen. Zierikzeesche Nieuwsbode). Vanaf 13.00 uur. Ballonwedstrijd voor kinderen van de basisscholen. Haven plein. (Zierikzeesche Nieuws bode). Vanaf 13.30 uur. Jazz Monumentaal. Kraan plein. 16.00-23.00 uur. Ballonvaart heteluchtballon vanaf het Havenplein. (Zierik zeesche Nieuwsbode). .17.30- 19.00 uur. Kerkwerve/ Noordgouwen/ Schuddebeurs Oud papier ophalen. Vanaf 09.30 uur. Burgh Traditionele perenverkoop. 09.30 uur. Ren esse Rodeo-festival. Manege Grol. 17.00-01.00 uur. Concert Luctor et Emergo. Mu ziektent Kromme Reke. 20.00 uur. Noordwelle Concert Trio Avodah. Neder landse Hervormde Kerk. 20.00 uur. Dreischor Laatste concert Musi Voca; De Oosterhoutse Nachtegalen. Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Maandag 12 september Zierikzee Vergadering adviescommissie bestuurszaken. Raadzaal. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie ruimtelijk beheer. Stadhuis. 20.00 uur.- Dinsdag 13 september Zierikzee Informatiebijeenkomst cursus Vrouw en Werk. Arbeidsbu reau. 09.30 tot 11.30 uur. Borstvoedingsinformatie- avond. Schouwenbank 111. 20.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie ro. Gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Bijeenkomst bejaardensoos. Bostonpleinkerk. 14.30 uur. Woensdag 14 september Zierikzee Wijnproeven voor NBvP- Schouwen. Mondragon Foyer. 14.00 uur. Kreamiddag. De Lichtboei. Vanaf 14.00 uur. Noordwelle Seizoensopening afdeling Noordwelle Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Bij eenkomst in het dorpshuis. 19.30 uur Donderdag 15 september Zierikzee Vergadering Streekarchief- commissie in de raadzaal van het stadhuis. 13.30 uur. Brouwershaven Video-avond kinderkoor De Smalstadtertjes in het Tbnnen- magazijn. Van 18.30 tot 19.30 uur. Nieuwerkerk Eerste bijeenkomst seizoen NBvP. Ons Dorpshuis. Vanaf 19.30 uur. Vrijdag 16 september Zierikzee Jubilcumreceptie C. L. Soeters en C. J. Dekkers in J. L. de Jon- geschool. Van 19.30-21.00 uur. Bruinisse Individueel klaverjastoernooi in strandpaviljoen Meerzicht (westzijde Grevelingendam). 20.00 uur. Zaterdag 17 september Zierikzee Informatiedag Zeeuwse Volks universiteit. Bibliotheek De Stolpc. 09.30-12.00 uur. Springkussen voor jongere kinderen. (Zierikzeesche Nieuwsbode). Van 13.00-18.00 uur. Klimwand. (Zierikzeesche Nieuwsbode). Havenplein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2