sport Addie Bom wil Guiné-Bissau helpen met Sportmateriaal inzamelen op Schouwen-Duiveland ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1994 NR 25630 13 verzameld, zorg ik er voor dat het wordt verscheept naar Guiné-Bissau. Ik weet zeker dat de bevolking ont zettend blij is met die spul len. Het ondersteunt ook de groep mensen die in Bissau bezig zijn om zowel de jeugd als ouderen gezamenlijk in een club georganiseerd te laten sporten." Addie Bom, succesvolle on dernemer in Guiné-Bissau, hoopt zijn zakelijke invloed ook te kunnen omzetten in een stukje sociaal gebeuren bij de bevolking. Niet alleen is hij een uitstekende werk gever voor zijn personeel. Hij tracht een stuk samenhorig heid door middel van sport op poten te zetten. Wie heeft er nog sportmateriaal? In Guiné-Bissau heerst geen honger, maar wel armoe. Addie Bom, voor malige inwoner van Burgh- Haamstede, woont al elf jaar in het Afrikaanse land, dicht bij de evenaar. Met zijn Zeeuwse onderne mingsgeest heeft hij een groot transportbedrijf uit de grond gestampt. Als on dernemer steunt hij de be volking om sport te beoefe nen. In Guiné-Bissau is het nodige sportmateriaal pe perduur en in sommige ge vallen zelfs niet te verkrij gen. Hij vraagt aan de sportverenigingen en spor ters op Schouwen-Duive- land om niet gebruikt sportmateriaal te schenken aan de sporters in Bissau. Hij denkt aan: volley-, hand-, tennis- en basketbal len. Sportschoenen, netten en vooral wedstrijdshirts. Ook andere sportmateria- len zijn van harte welkom. De schoenen, shirts enzo voort moeten wel heel zijn. De verzamelplaatsfen zijn sporthal Onderdak in Zie- rikzee: maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 uur en 21.00 uur en zaterdag tus sen 9.00 uur en 16.00 uur (telefoon 01110-13690). DFS- kantine in Bufgh-Haamste- de: dinsdag en donderdag tussen 19.00 uur en 21.00 uur. Zaterdag tussen 9.00 uur en 16.00 uur (telefoon 01115-2555). Sporthal De Vanger in Bruinisse. Zaal is op onregelmatige tijden open (contactadres beheer der Rob Weeber telefoon 01113- 1708/3109). Tekst KeesVerkerke Foto's Joop van Houdt en Addie Bom. Vormgeving Kees van de Wetering die tijd was de staat bezig om bedrijven te privatiseren. Onder druk van Wereldbank, EEG en ontwikkelingshulp, ja ook uit Nederland, was er ook een politieke verande ring. Tijdens mijn werk in de bouw had ik altijd al het ge voel iets in het transport te moeten doen. Daar rijden een paar kleine Bedfordjes en veel goederen worden met bootjes vervoerd. Het ver voer stond nog echt in de kin derschoenen. Ik had honderdduizend gul den om te investeren, geen vestigingspapieren nodig, sprak de taal en getrouwd met een Guineese. Wij heb ben ook twee kinderen. Een eeneiige tweeling. Twee jon gens van zes jaar, Bessan en Winda. Op dat moment had ik net zo goed kruidenier of landbouwer kunnen worden. Ik heb het gewaagd. In Ne derland heb ik een opknap pertje gekocht. Het was een Daf. Met behulp van familie en kennissen hebben we deze vrachtwagen in Burgh-Haam- stede opgeknapt. Verscheept naar Guiné-Bissau. Voor dat land was het een bijzondere vrachtwagen. Ik kon met die Daf een container zelf laden en lossen. Normaal blijven containers op het havenpla teau staan. Ik ben met die auto gaan rij den. Een oude kameraad (Guinees) uit de bouw als bij rijder. Ik had een nuchtere Zeeuwse ondernemingsgeest. Ging achter werk aan. Lang zaam bouwde ik het bedrijf op. Inmiddels heb ik zeven vrachtwagens en een mobiele kraan. Drie trailers met op legger, verhuiswagen en nog drie auto's, dertig mensen in dienst die tussen de 100 gul den en zevenhonderd-gulden per maand verdienen. Dat is veel. De staat betaalt aan mi nimumloon vijftig gulden. Een zak rijst van vijftig kilo kost daar toch dertig gulden. Daar kan je een maand van eten. Ik voed zo'n tweehon derd monden. De kracht van mijn bedrijf is dat ik een eigen werkplaats heb. Daardoor ben ik ook alle andere transportonderne mingen voorbij gestreefd. Sommige kunnen geen repa raties uitvoeren. Moeten soms dagen wachten tot een lekke band is gerepareerd. Ik heb in de werkplaats een eigen magazijn opgebouwd met onderdelen. Een speciale man die alleen maar auto's doorsmeert. Iemand die al leen banden kan plakken. Zelf moet ik ook onder de auto's kruipen om reparaties uit te voeren. Alles wat onder een vrachtwagen zit gaat regelmatig kapot. De wegen zijn slecht en de ritten kunnen lang duren door de vele rivieren en zeemondin gen in het land. Ik bezit ook zware vrachtwa gens waardoor ik speciale transporten kan uitvoeren. Zo heb ik de zware genera tors voor de stadscentrale vervoerd. Veel vervoer voor Telecomprojecten, maar ik vervoer ook rijstzakken. Ook in de verhuizing is er veel werk. Er wonen veel buiten landers die regelmatig moe ten verhuizen. Dat betekent veel vracht van en naar de luchthaven en ook naar de scheepvaart", vertelt Addie Bom die voor een paar weken vakantie is neerge streken op Schouwen-Duive- land. De succesvolle ondernemer in Guiné-Bissau heeft de laatste jaren zijn invloed gebruikt om het sporten in het land te ontwikkelen. Zelf was hij vroeger actief bij voetbalver eniging DFS, deed aan hard lopen en volleybalde in het team van BIG'S. In de hoofd stad Bissau, waar ook zijn bedrijf is gevestigd, zag hij tientallen sportpleintjes. Deze pleintjes zien er ver waarloosd uit en groepjes jongeren probeerden ongeor ganiseerd hun sport te beoe fenen. ,,De voetbalsport is goed ge regeld. Daar is een federatie voor. Andere sporten kan je naar fluiten. Twee jaar gele den ben ik weer wat gaan volleyballen daar. Ja, op zo'n pleintje met mijn eigen werk nemers. Er bestaat in Guiné- Bissau een volleybalcompeti tie op nationaal niveau. Ik heb toen een eigen team gevormd en het gesponsord met de naam Bom Servigos. Het eerste jaar dat we mee deden eindigden we als laat ste. Afgelopen seizoen wer den we nationaal kampioen. Ik had geluk. Ik kreeg er jon gens bij die net uit Cuba kwamen. Die hadden daar een sportopleiding gedaan." In Guiné-Bissau bestaan maar weinig sporthallen. Alle sporten worden in de buitenlucht gedaan. In Bis sau is een klein stadion en tientallen speelpleintjes. Tus sen juni en september wordt er weinig gesport. Dat zijn de tropische regenmaanden. Op een vaste tijd, rond de klok van zes uur, valt'elke dag de schemering in omdat Guiné- Bissau dicht bij de evenaar ligt. ..De voetbalsport redt het wel. De andere sporten komen nauwelijks van de grond. In Bissau wil ik er wat aan doen. Een club Gui neese actievelingen en ik als enige buitenlander hebben een soort federatie gevormd. Het doel is om sportvereni gingen op te richten. Sport te stimuleren. De jeugd leren om in clubverband te leren spelen. Naast de competities ook trainingen organiseren met opgeleide sportinstruc- teurs. Ik denk dat het heel belangrijk voor de bevolking is om met elkaar te sporten. De opzet is dat we wel alle maal vrijwilligers blijven. Als je nu op de straten en pleintjes kijkt, zie je dat er veel animo is voor sport. Ik denk zeker dat ons plan kan slagen om die activiteiten op straat in clubverband te laten uitvoeren. Ik wil proberen om samen met de middenstand en vrij willigers in Bissau één speel veld op te knappen. In Bis sau zijn tien van dat soort buitenspeelvelden. Daarna is het noodzakelijk dat er spel materiaal komt. Er is geen verlichting, geen fatsoenlijke netten. Ballen zijn er haast niet te koop en dan praat ik niet eens over schoenen en sporttenues. Vooral schoenen en shirts zijn moeilijk te ver krijgen. Bovendien als ze te koop zijn kost dat een vermo gen. De inwoners van Guiné- Bissau kunnen dat niet beta len. Dat is alleen weggelegd voor de buitenlanders en de uitzonderlijk goed gestelde Guineese bevolking. Ik zou graag een beroep wil len doen op de Schouwen- Duivelandse bevolking om mijn werk te ondersteunen. Er zijn vast wel afgedankte sportschoenen. Team-shirts die niet meer worden ge bruikt en ballen, netten en andere sportmaterialen zijn van harte welkom. Ik wil niet alleen op de bevolking van Schouwen-Duiveland een beroep doen om nog eens in de kast te kijken voor dat soort materiaal. Nee, ik vraag ook aan de sportver- eniginge op Schouwen-Duive land om niet gebruikt sport materiaal en shirts te schenken aan de sportende bevolking van Guiné-Bis sau." Addie Bom bladert intussen in een dikke catalogus. ,,Ik zoek een paar ballen uit. Die wil ik alvast meenemen. Ik hoop dat ik voldoende mate riaal op Schouwen-Duiveland kan verzamelen. We hebben drie verzamelplaatsen. In sporthal Onderdak in Zierik- zee, sportvereniging DFS in Burgh-Haamstede en bij sporthal De Vanger in Brui nisse kunnen de mensen de sportmaterialen afgeven. Als er voldoende materialen zijn - Addie Bom (38) vertrok elf jaar ge leden naar Guiné-Bis sau. Een land aan de westkust van Afrika. Een oppervlakte zo groot als Nederland met één miljoen inwo ners. Nu in 1994 heeft hij het grootste trans portbedrijf van het land. Heeft dertig man personeel en maakt zich de afgelopen jaren sterk om de bevolking aan het sporten te krij gen. Door sponsoring en het oprichten van sportverenigingen. In augustus waren er verkie zingen in Guiné-Bissau. Er werd op democratische wijze gestemd. De verkiezingen verliepen rustig en er werd een president gekozen. Negen verschillende stammen leven in vrijheid met elkaar. Zes tien jaar geleden werd Guiné- Bissau onafhankelijk van Portugal. Een land waar so cialism e heerste en dat nauwe banden met Cuba en URSS had stond aan de voor avond van politieké verande ringen. Addie Bom viel met zijn neus in de boter toen de regering, zeven jaar geleden de staatseigendommen ging privatiseren. „Guiné-Bissau doet een klein beetje aan Zeeland denken. Veel water en eilandjes. De bevolking leeft daar hoofdza kelijk van rijstvelden en vis vangst. De export is aardno- ten, cashewnoten en hout. Maar dat levert slechts tien procent van de rente van de staatsschuld op. Er is veel ar moede, maar geen honger. Ik ben er in 1983 naar toe ge gaan. Daarvoor had ik zeven maanden in Portugal gewerkt als uitvoerder via een beton- onderneming uit Gouda. Ik had daar Portugees leren pra ten. Toen ik terug kwam in Burgh-Haamstede zag ik een advertentie staan. De link was snel gelegd. Ik was bouwvakker en sprak Portu gees. Ik tekende een vierjarig contract en kwam terecht in Catio, twaalfgraden noorder breedte. Nee, niet zo ver van de evenaar. Ik heb daar ge werkt in de kleine- en water bouw. Na vier jaar was ik klaar met werken. Ik stond toen voor de keuze. Teruggaan naar Ne derland of iets opbouwen in Guiné-Bissau? Inmiddels was ik getrouwd met Joana en had ik in Nederland geen so ciale verzekeringen meer. In Addie Bom Het volleybalteam Bom Servi^os dat afgelopen seizoen natio naal Kampioen werd. Eén van de vele sportpleintjes in Bissau

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 13