Grote stijging prijzen van huizen lijkt voorbij Thuis bevallen is vaak beter dan poliklinisch NVM-halfjaarcijfers 1994: Volgens recent onderzoek Politie sluit het casino in Kapellebrug Aangehouden Elektronisch leesbare kranten en tijdschriften Een fleurige nazomer-tuin 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De woningmarkt is volgens NVM-voorzitter Van Groenigen weer hard op weg naar een gezond evenwicht. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De nieuwste halfjaarcijfers van tie NVM zetten de huizenmarkt voor het eerst sinds zeven jaar weer in zonniger licht. „De grote prijsstijgingen lijken de top bereikt te hebben. De woningmarkt is weer hard op weg naar een gezond evenwicht. Onze verwachting is dat de prijsstijgingen binnen een jaar gelijk op zullen gaan met de inflatie. Dat betekent een jaarlijkse stijging van een proeent of drie", aldus de NVM- voorzitter B. van Groenigen. Volgens Van Groenigen was vooral de dreigende rentestij ging er de oorzaak van dat de prijzen de afgelopen zes maan den gemiddeld met elf procent stegen. Veel kopers waren be reid heel snel de hoge vraag prijzen te betalen met het idee dat ze dan toch van de lage ren te konden profiteren. Ook het feit dat steeds meer huishou dens langere tijd over twee in komens kunnen beschikken heeft aan de prijsstijgingen bijgedragen. Gemiddeld Het 'gemiddelde huis' in Ne derland kost nu 229.000,- te genover 206.800,- vorig jaar. ,,In het tweede kwartaal van 1994 was de prijsstijging echter minder dan in het eerste kwar taal en dat is een goede ont wikkeling", verklaart Van Groenigen. In het midden van Nederland kost een huis nog altijd veel meer dan elders. In de provincie Utrecht ligt de prijs van een huis zo'n 15 pro cent' boven het landelijk ge middelde. Utrecht is dan ook de duurste provincie. De goedkoopste hui zen zijn te vinden in Gronin gen, (30 onder het gemiddelde), Friesland (-25%), Zeeland (-21,5) en Flevoland (-12,5). De verwachting dat de woning markt weer meer aantrekt is gebaseerd op een aantal rede nen. De NVM-voorzitter ver telt: ,,De consument heeft meer vertrouwen in de economie. Het werkloosheidscijfer daalt voor het eerst sinds tijden en dat bevordert het optim^me over de economische ontwikke lingen in de komende maan den". ,,Het is vooral duidelijk dat de koper geen zin meer heeft om overdreven grote bedragen op tafel te leggen voor een koop woning. De koper zal dus meer de prijs gaan bepalen en de verkoper moet daarop inspe len'. Van Groenigen vervolgt: ,,Niet alleen de koper trekt de prijs naar beneden. Ook het verhoogde aanbod op de markt speelt een rol bij de minder snel stijgende prijzen. Het aan bod op de markt is ruimer. Woningbouwcorporaties zijn de afgelopen periode eindelijk overstag gegaan en begonnen met de verkoop van duurdere huurwoningen aan zittende huurders. Een fiks deel van de potentiële kopers viel daar door weg. Een ander deel van de kopers kon terecht in nieuw bouw, vooral in de vrije sector is de oplevering van nieuw bouwwoningen fors toegeno men'. Van Groenigen ziet nog een andere verklaring voor het stijgende aanbod. Verbetering Veel mensen hebben de lage rentestand aangegrepen om hun hypotheek te vernieuwen. In plaats van een ander huis te kopen wordt het extra geld in de verbetering van de huidige woning gestoken. Een laatste reden wordt gezocht in het feit dat veel verhuurders dit jaar hebben afgezien van de door voering van de maximale huur verhoging van 6 procent om niet ver boven de marktprijzen uit te komen. „Hierdoor heb ben toch een heleboel mensen besloten om nog even met het kopen van een huis te wach ten", aldus Van Groenigen. De toename van het aanbod van bestaande koopwoningen en vooral de oplevering van nieuwbouwwoningen zal in de komende periode alleen nog maar toenemen. Van Groeni gen juicht dit toe. Hij stelt dat een krappe markt voor nie mand goed is. „Door een rui mere markt ontstaat een beter evenwicht, de prijzen worden redelijker en dan kan je gaan spreken van een gezonde situa tie", zegt Van Groenigen. Voor een1 instorting van de huizen markt is de NVM absoluut niet bevreesd. Begin jaren tachtig stortte de huizenmarkt volledig in na eerst spectaculair te zijn ge groeid. Nu zijn de omstandig heden totaal anders en is er dus geen kans op herhaling. Van Groenigen: „Toen werden wo ningen gebouwd zonder dat er kopers voor waren. Daar is nu geen sprake van. Verder stond men toen aan de vooravond van een recessie terwijl nu het alge mene consumentenvertrouwen toeneemt en het economisch klimaat verbetert. Destijds be droeg het rentepercentage ook zo'n 13 procent.;De huidige hy potheekconstructies. zijn heel anders van opzet en vangen eventuele rentestijgingen daar door op." Volgens de NVM: zal de vraag naair duurdere eengezinswo ningen voorlopig nog aanhou den. Vooral de woningen tus sen 275.000,- en 325.000,- zijn erg gewild. Dat komt on der andere doPfhet feit dat de koper redelijk optimistisch is over de ontwikkeling van het eigen inkomen en het behoud van werkgelegenheid. Een tweede bijkomende factor is dat de grootste groep op de wo ningmarkt bestaat uit derti gers en veertigers. Na \de Tweede—Wereldoorlog wasser sprake van een enorme geboorte-explosie.. De baby van toen bepaalt deüwoningmarkt van nu. Marktontwikkeling Van Groenigen:' „We hebben momenteel te maken met een ongekend grote groep van der tigers en veertigers. Die groep heeft intussen carrière ge maakt en verhuist weer. Zij trekken van de goedkope een gezinswoningen naar de duur dere koopsector. Wil je de door stroming op gang houden, dan moeten investeerders geld wil len steken in de duurdere koop sector." Van Groenigen: „Op die markt ontwikkelingen haakt de NVM in. De NVM innoveert dage lijks en daarom zijn we bezig met een zeer omvangrijk en kostbaar project om ook gege vens over bijvoorbeeld de leef tijdsopbouw van de bevolking en het uitgavenpatroon te ver zamelen en te koppelen aan de bestaande gegevens. Dan wordt de informatie waar al leen NVM-makelaars over be schikken nog gerichter." Het informatienetwerk van de NVM, alle transacties worden geregistreerd via de centrale computer in Nieuwegein, is in middels een begrip. Sinds 1974 is informatie verzameld over meer dan 1 miljoen transacties. De consument eist kwaliteit en aan zijn wensen dient zo goed mogelijk tegemoet gekomen te worden. Door het datacommunicatie netwerk beschikt elke NVM- makelaar iedere dag over de nieuwste gegevens op het ge bied van onroerend goed.. Bij de verkoop van een huis worden alle gegevens inge voerd. Het aantal kamers, de onderhoudstoestand, de aan wezigheid van tuin en/of gara ge, de ligging, de isolatie, al die kenmerken die een consument kunnen helpen bij zijn zoek tocht naar een passend huis. Sinds kort zijn de NVM- tarieven niet meer vastgelegd maar veranderd in adviestarie ven. De makelaar mag nu zelf bepalen wat hij de klant wil la ten betalen. „In feite is de individuele ma kelaar nu meer in staat om in dividuele diensten aan te bie den", aldus Van Groenigen. „Ik heb de indruk dat een aantal leden bezig is tarieven nog meer marktconform te maken. Makelaars gaan tarieven onder meer uitsplitsen naar deel- diensten. Als voorbeeld daar voor kun je een- koper nemen die zelf een huis heeft gevon den en de makelaar alleen in schakelt voor de prijsonder- handeling. In een dergelijk ge val hoeft een koper minder te betalen dan het aloude 'all-in tarief'. Dat totaaltarief behelst veel meer diensten dan alleen het bemiddelen bij de prijsonder- handeling. Van Groenigen doelt hiermee op het uitgebrei de dienstenpakket van dè NVM-makelaar. Een greep daaruit maakt duidelijk dat het kopen van een huis geen doe-het-zelf kwestie is maar een ingewikkeld proces waar de nodige kennis bij komt kij ken. De makelaar moet niet al leen bemiddelen, adviseren en taxeren. Hij moet ook verstand hebben van hypotheken, verze keringen en juridische kwes ties. Met al deze zaken dient een koper rekening te houden en het is de taak van de make laar om dat ook daadwerkelijk te doen. „Een goede NVM- makelaar timmert constant aan de weg, zijn adviezen aan de consument baseert hij op voortdurend bijgehouden vak kennis en marktervaring", al dus NVM-voorzitter B. van Groenigen. ZIERIKZEE - Als de zwangerschap normaal verloopt, kan de aanstaande moe der het beste kiezen voor een thuisbevalling. Dat blijkt uit een onlangs gehou den onderzoek. Een thuisbevalling is voor moeder en kind minstens even veilig als een poliklinische bevalling. Bovendien voelen vrouwen die thuis zijn geble ven, zich vaak beter dan vrouwen die naar het ziekenhuis zijn gegaan. „Voor de veiligheid maakt het niet uit waar je bevalt", zegt onderzoeker Trees Wiegers. „Uit ons onderzoek blijkt dat de resultaten van thuisbeval lingen en poliklinische beval lingen niet ver uiteen lopen. Vrouwen die thuis bevallen, zijn bovendien minder vaak somber en onzeker dan vrou wen die poliklinisch bevallen. Als een vrouw twijfelt, zou ik zeggen: Laat de weegschaal doorslaan naar de thuisbeval ling!" Verschillen Tijdens het onderzoek hebben ruim 1800 vrouwen en hun ver loskundigen yragen beant woord. Daarbij kwam een aan tal onderwerpen aan de orde, zoals het verloop van de beval ling. de toestand van de pasge borene en de toestand van de moeder. Bij vrouwen die hun eerste kind kregen, was weinig verschil tussen bevallen thuis en poliklinisch. Bij de vrouwen die al eerder een kind hadden gekregen, wa ren de resultaten van de thuis bevalling beter dan van de po liklinische bevalling. Josephi ne van der Heiden is ruim twintig jaar verloskundige en werkt in Velp. Zij merkt dat veel zwangere vrouwen denken dat poliklinisch bevallen veili ger is dan thuis. „Maar dat is een schijnveiligheid, legt ze uit. „De gynaecoloog en kin derarts staan echt niet achter de deur van de verloskamer te wachten of ze nodig zijn. Die moeten opgeroepen worden". „Is de bevalling 's avonds of 's nachts dan moeten ze meestal van huis komen." Lieneke Kamphuis, bijna 25 jaar verlos kundige in Apeldoorn, vult aan: „Veel vrouwen zijn er bang voor dat ze tijdens een thuisbevalling alsnog naar het ziekenhuis moeten. Ze zien er tegenop om met hevige weeën vervoerd te moeten worden. Maar als je vooraf kiest voor een poliklinische bevalling zit je juist met weeën in een auto! Want je gaat pas op het aller laatste mompnt naar het zie kenhuis." Volgens de twee verloskundi gen moeten zwangere vrouwen de tijd nemen voor het maken van hun keuze. „Het is heus niet nodig om al vroeg in de zwangerschap te beslissen waar je wilt bevallen", zegt Jo sephine van der Heiden. „Ik raad dat zelfs af. De zwangere krijgt in de eerste maanden toch al met zoveel veranderin gen te maken. Ze voelt zich vaak niet lekker, moet wennen aan de zwangerschap en aan het idee dat er zoveel gaat ver anderen in haar leven. Dat is niet de beste tijd voor het ne men van beslissingen." Niet gek Het is belangrijk dat iedere vrouw zelf kiest waar ze wil bevallen, vinden de verloskun digen. „Een goede keuze kan je pas maken als je genoeg weet over de verschillende mogelijk heden", zegt Lieneke Kamp huis. „En daar kunnen wij al les over vertellen. Het is dan ook belangrijk dat de vrouwen - en hun partners! - veel vragen. Geen enkele vraag is gek." De Nederlandse Organisatie van Verloskundigen (NOV) heeft een brochure uitgegeven voor zwangere vrouwen en hun partners. De brochure 'Eep goede keuze bevalt beter' gaat over de begeleiding tijdens de zwangerschap door een verlos kundige en de aspecten van be vallen thuis of poliklinisch in het ziekenhuis. Centraal staat de vrije keuze die de vrouw kan maken voor de plaats waar ze wil bevallen. De brochure is verkrijgbaar via de verloskundigen in Ne derland en op aanvraag bij de NOV. De NOV vindt het be langrijk dat vróuwen een be wuste keuze maken voor de be vallingslocatie. Goede infor matie is daarbij onontbeerlijk. De brochure geeft antwoord op een groot aantal vragen. In het kort komt een onderzoek aan bod dat dit jaar in Gelderland is gehouden, waaruit bleek dat thuis bevallen minstens zo vei lig is als poliklinisch. Verder staan in de brochure tal van praktische tips rondom de zwangerschap en het krijgen van kinderen. Ook is uitgelegd wat de term 'medische indica tie' betekent. De brochure is gemaakt in het kader van de Publieksdiscussie Keuzen in de Zorg van het ministerie van volksgezondheid. Het doel van deze discussie is dat de consu menten van de gezondheids zorg zich bewust worden van de keuzen die zij kunnen ma ken. KAPELLEBRUG - Via een ge zamenlijke actie van politic en justitie is woensdagavond het casino in het Zeeuwsch- Vlaainse Kapellebrug geslo ten. In het casino werd het verbo den kansspel Euro OBS game gespeeld; een spel dat is afge leid van het bekende golden tenspel. Tijdens de overval wa ren in het casino acht perso neelsleden en negentien bezoe kers aanwezig. Alle aanwezi gen werden aangehouden voor verhoor en later weer vrijgela ten. De officier van Justitie reikte aan de personeelsleden een voorlopige maatregel uit in het kader van de wet economi sche delicten. Wanneer zij zich binnen een termijn van zes maanden weer bezig houden met dergelijke activiteiten ple gen zij een ernstig misdrijf. De speeltafels, het aanwezige geld en de administratie werden in beslag genomen en afgevoerd. Aan de actie namen veertig personen deel, waaronder de officier van Justitie, de Rech ter Commissaris, medewerkers van het parket van de officier van Justitie, de regiopolitie Zeeland en de Koninklijke Ma rechaussee. DEN HAAG - Een Nederlander is op de luchthaven van de Zweedse hoofdstad Stockholm aangehouden met een „flinke hoeveelheid" van de Afrikaan se pepplant qat. Voor mensen met visuele handicap ZIERIKZEE - Door gebruikmaking van de mo dernste technologie zijn gedrukte kranten en tijd schriften sinds kort gelijktijdig in 'Elektronisch leesbare vorm' beschikbaar voor mensen met een vi suele handicap. Om kennis te maken met deze Elektronisch Leesbare Kran ten en tijdschriften (ELK) kun nen slechtziende en blinde mensen vanaf 9 september te recht bij Visio, Regionale In stelling Zuid-West Nederland in Rotterdam. Visio is een lan delijke stichting voor hulpver lening en revalidatie aan slechtzienden en blinden, met regionale instellingen in onder meer Rotterdam. Cassette ELK is een nieuwe tak van dienstverlening van de Stich ting het Centrum voor Gespro ken Lektuur (CGL) in Grave. Deze werkt landelijk en maakt kranten en tijdschriften toe gankelijk voor mensen met een visuele handicap: op cassette ingesproken (circa 300 bladen) en nu ook elektronisch leesba re (circa 10). Voor het lezen van Elektro nisch Leesbare Kranten/tijd schriften hebben abonnees een September: kortende dagen ZIERIKZEE - Kortende dagen en een lagere zon nestand herinneren ons er aan, dat de nazomer is in gezet. Het uitzonderlijk natte en koude voorjaar, ge volgd door even uitzonderlijke warme en droge zo mermaanden hebben sommige bomen en heesters problemen gegeven. Zo hebben bijvoorbeeld plata nen - normaal gesproken ster ke stadsbomen - in het gehele land een bijzonder slechte bladstand. Ook in tuinen kan een enkele soort er slecht aan toe zijn: vervangen is de beste oplossing. Vanaf oktober kun nen zowel wintergroene als bladverliezende heesters en bo men worden geplant. Fleurige ïladderaars Voor kleur in de nazomertuin kunnen tal van vaste planten en heesters zorgen. Een van de mooiste bloemheesters is vlin derstruik, Buddleja. De geu rende bloemen vinden niet al leen aftrek bij vlinders, maar ook bij hommels en wilde bij en. Ze vinden er voedsel in de vorm van nectar en stuifmeel. Het sortiment Buddleja is groot en er zijn prachtige bloemkleuren in te vinden. Vlinderstruik groeit overal. Op een zonnige plek is de bloei rijk en langdurig. Er is veel keus in bloemkleuren. Eén van de toppers is Buddleja davidii 'Pink Delight', met grote roze bloempluimen. Ze worden wel 40 cm lang, als de struik in maart-april diep wordt inge- snoeid. Past vanwege de bloemkleur en de bescheiden hoogte (2,00-2,50 m) goed in of naast een border met vaste planten. Eveneens grootbloe- mig is 'White Profusion' Pur perrood is 'Royal Red', met wat kleinere bloemtrossen. Om een indruk te krijgen van de verschillende bloemkleuren is het nu de beste tijd om eens bij een tuincentrum te gaan kijken. In pot (container) ge kweekte Buddleja's kunnen Zo'n vlinderstruik (Buddleia davidii White Profusion') doet z'n naam eer aan: vooral atalanta, kleine vos. klein en groot kool witje en citroenvlinder zijn op de talrijke bloeiwijzen te vinden. PC (personal computer) nodig met één van de volgende aan passingen: - een tekst-naar- spraak systeem (voor een syn thetisch gesproken versie) - en een vergrotingsprogramma dat de letters op het beeldscherm vergroot - of een braille leesregel voor weergave van de tekst in braille. Eenmaal abon nee, krijgt men via een Teledata-ontvanger/decoder (aangesloten op de tv-antenne of -kabel) elke dag het favorie te dagblad in huis. ELK-tijdschriften komen iede re week op een diskette via de post Met speciale software kan de lezer als het ware blad zijden omslaan, 'koppensnel len', artikelen en onderwerpen op trefwoord zoeken, kopiëren en bewaren. Mensen die door een visuele of andere leeshan- dicap geen gedrukte krant of tijdschrift (meer) kunnen le zen, kunnen voor een demon stratie van deze unieke manier van lezen (na telefonische af spraak) terecht bij Visio. bloeiend en wel worden ge plant. Voor kleine tuinen en potten zijn 'Nanho Blue' en 'Nanho Purple' geschikt, die niet hoger worden dan 1,00 m. Ze worden vrij breed en heb ben een natuurlijke groeiwijze. Tbt de meest aantrekkelijke kleine heesters die in de twee de helft van de zomer bloeien behoort ganzerik of Potentilla fruticoa. Er zijn'ook vaste planten die Pot^tiila heten, maar die bloeien middenzomer. De hoogte van de heester- Potentilla's varieert van laag (30 cm) tot hoog (1,30 m) en er is dan ook voor verschillende ge- bruiksdoelen een geschikte cultivar te vinden. Kleurige hagen kunnen bijvoorbeeld met 'Maanelys' worden ge maakt. Maar ook voor bodem bedekking zijn er goede culti- vars zoals de lage 'Elizabeth'. De grote, helder gele bloemen combineren goed met1 het blauwgrijze blad. En van de beste gele is 'Gold- finger', een gezonde groeier met grote bloemen. Een mini- struikje is 'Golden Dwarf. Hoewel de meeste Potentilla's geel bloeien, zijn er ook wittg, roze of oranjerode. Van de wit bloeiende zijn de hoge 'Abbots- wood' en 'Snowflake' aan te be velen. Roze en vrij hoog is 'Princess', oranjerood bloeit 'Red Ace' (laag en breed). Een vrij recente aanwinst is 'Annet te', lichtoranje bloeiend. Met z'n stevige groei, aantrekkelij ke hoogte (60 cm) en lange bloeitijd (tot in oktober) is 'An nette' op vele manieren te ge bruiken: voor een lage haag, in een vak of als groep, zelfs in een vaste plantenborder of als kleuraccent in een pot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6