Van alles te doen in en om Slot Haamstede Bruinisse neemt massaal afscheid In 't Opper-directrice N. J. Bal kerkbericbien Slagerij Ornée-Bolier BEL 01110-17314 Tijdens dagen van Natuur Landschap heeft zoveel betekend, voor zoveel mensen' Meer continuïteit voor gezamenlijke palingvissers BRU 11 ISUCCESJES DE KRANT NA 18.00 UUR NOG NIET ONTVANGEN? Grootste zonnebloem in Zierikzee 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BURGH-HAAMSTEDE - Op zaterdag 17 en zondag 18 september worden in heel Nederland op initiatief van de Vereniging Natuurmonumenten de Dagen van Natuur Landschap gehouden. In Zeeland vinden alle activiteiten plaats in en om Slot Haamstede in Haamstede. Iedereen is op zaterdag 17 en zondag 18 september van harte welkom bij Slot Haamstede. Kinderen kunnen tekenen, buttons maken, mee met een excursie of zich uitleven op een springkussen. Dit terwijl hun ouders koffie, drinken in de Ridderzaal van het slot, een dia-serie over het slot bekijken of iets uitzoeken bij de ver- koopkraam met artikelen die met natuur of de Vereniging Natuurmonumenten te maken hebben. De Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) verzorgt een kraam voor jongeren die in de natuur geïn teresseerd zijn. Men kan er za terdag vanaf 13.00 uur terecht en zondag tussen 10.00 en 17.00 uur. Vrijwel doorlopend zullen de beheerders en kenners van de Zeepeduinen mensen meene men voor een kleine gratis ex cursie door dit natuurgebied. Geliefd zijn altijd de zwarte Shetlandpony's die Natuurmo numenten helpen bij het be heer van het natuurgebied. Maar ook de duinen zelf zijn in deze tijd van het jaar zeker de möeite waard. De duindoorn zit vol oranje bessen, de mei doorn vol donkerrode. Op de plas met de kijkhut zijn vermoedelijk al allerlei een den te zien, die hier of verder zuidelijk de winter d<^or gaan brengén. In de loop van de week volgend op de dagen van Natuur Landschap verzorgen Natuur Landschap en Na tuurmonumenten samen nog twee korte gratis excursies door de natuur van Neeltje Jans. Dit natuurgebied wordt door beide organisaties geza menlijk beheerd. De excursies worden gehouden op woensdag 21 september om 15.00 uur en op zaterdag 24 september om 10.00 uur. De excursies geven een indruk van het verschil tussen de oude Zeepeduinen en de nog piep jonge duinen op Neeltje Jans. Ook in september is er van al les te zien en te beleven op het ■voormalige werkeiland. Lang zaam maar zeker krijgt Neeltje Jans haar herfsttooi: de zee kraal kleurt rood en de pluizen van de distels zorgen voor een zilveren schijn. Wie mee op ontdekking wil: iedere dins dagochtend om 10.00 uur, iede re woensdag om 14.00 uur en zondag 18 september om 14.00 uur staat het vertrek van een excursie gepland. De excursie leider vertrekt bij het bord van het Zeeuws Landschap en Na tuurmonumenten op de zuid westhoek van de bovenste par keerplaats aan de Oosterschel- dezijde van Neeltje Jans. BRUINISSE - „Ik ben diep onder de indruk van de koninklijke onderscheiding die mij is toegekend. Ik vind het een beetje ongelooflijk. Maar het is echt waar, daarom zie ik het als een kroon op het werk dat ik in In 't Opper mocht verrichten". Op deze manier reageerde de directrice van het Bruse verzorgingshuis In 't Opper op de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De koninklijke onder scheiding werd haar door burgemeester A. Vogelaar opgespeld bij haar afscheid van In 't Opper én van Bruinisse. Tijdens de afscheidsbijeenkomst in de recreatieruimte van het verzorgingshuis en de daarop vol gende, massaal bezochte receptie bleek de grote waardering voor 'juffrouw Bal'; een geboren Bruse die bij na 24 jaar het gezicht van In 't Opper bepaalde. ,,U heeft zoveel betekend, voor zoveel mensen", aldus de voorzitter van het bestuur van In 't Opper, J. de Jonge. Hij was de eerste in een rij van elf sprekers, die zonder uitzon dering de loftrompet staken over de persoonlijkheid en kwaliteiten van de oud- directrice. Zij vond het dan ook verfrissend dat de perso neelsleden To Hanzen, Kees van der Have en Carla Berre- voets tussendoor met een sketch kwamen waarin haar vergeetachtigheid en andere zwakheden in onvervalst Bru's op de korrel werden genomen. „Alles wat ze zeggen is waar. Ik heb er soms zelf een hekel aan dat ik zo vaak wat kwijt ben." Bestuursvoorzitter De Jonge bracht naar voren dat het voor mevrouw Bal een hele moeilijke beslissing was om te kiezen voor de VUT. „Maar wel een juiste denk ik. Hoewel wij nog graag een hele tijd met u hadden willen samenwerken. Het is bijna niet voor te stellen dat u niet meer in In 't Opper zult zijn." Hij herinnerde daar bij aan de wijze waarop de di rectrice omging met de bewo ners. „Niets was u te veel. Zon der dat ze het hoefden te vra gen was u zonodig dag en nacht bij hen en met hen. Daardoor gaf u de mensen het gevoel dat ze nog wat betekenden. U waarborgde de protestants christelijke identiteit van het huis in woord en werk. We zijn blij dat we iemand hadden die de belangen van In 't Opper zo wel binnen als buiten het huis zo goed behartigde." „Bruser dan Bal kan het niet zijn", aldus de Bruse burge meester A. Vogelaar. Hij om schreef de, in 1932, in de vis sersplaats geboren directrice als een organisatorisch en lei dinggevend natuurtalent. „U was ook een rustpunt voor per soneel en bewoners en wist een zeer goede sfeer te creëren. Op bijzondere wijze ondersteunde u de ouderen en hun familie in de uren waarin afscheid moest worden genomen van het le ven." Vogelaar benadrukte dat In 't Opper sociaal/maatschap pelijk zeer belangrijk is voor Bruinisse en dankte mevrouw Bal voor haar bijdrage daar aan. Namens Hare Majesteit Koningin Beatrix speldde hij haar de koninklijke onder scheiding op. „Toen Hare Ma jesteit u afgelopen dinsdag in Brouwershaven' een hand gaf kon u niet vermoeden dat ze drie dagen later opnieuw een rol in uw leven zou spelen." Levende legende „Sommige mensen zijn bij le ven al een legende. Voor mij bent u er zo een." Dat zei de in specteur Verzorgingshuizen Zeeland, K. G. Tenwolde. Hij prees mevrouw Bal om de 'ei genwijze wijze' waarmee ze de directie in Middelburg tege moet trad en vergeleek haar met Kenau Simons Hasselaer en Florence Nightingale. „Ke nau Simons Hasselaer slaagde er in met honderd vrouwen de Spanjaarden tegen te houden. U hield in uw eentje de directie in Middelburg tegen. Florence Nightingale is bekend vanwege haar dienstbaarheid. Die is ook u op het lijf geschreven. U heeft de begrippen dienstbaar en strijdbaar heel goed weten te verbinden." Ouderling W. Verwijs van de Nederlandse Hervormde Ge meente Bruinisse legde uit dat het begrip 'in 't opper' voor de Bruse schippers de luwte en bescherming betekent die zij met hun schip opzoeken bij slecht weer. „Dat betekende u voor de ouderen." Ouderling van de Gereformeerde Ge meente in Nederland, C. W. J. Wolffensperger hield de schei dende directrice psalm 31, vers 16 voor. 'Mijn tijden zijn in uwe hand'. Hij adviseerde haar de ze tekst in gedachten te houden in de komende periode. „De be woners zijn mijn kinderen zei u eens tegen mij. Het moet heel mooi zijn om zo te werken", al dus de oud-voorzitter van de stichting Bejaardenzorg Dui- veland, W. Wandel. Hij dankte de directrice, waarmee hij meer dan tien jaar samenwerk te, voor haar inzet. „Voor mij was je eerst me vrouw Bal, toen juffrouw Bal en nu zeg ik lieve Nellie", aldus de directeur van verpleeghuis Corneliastichting, A. C. M.. Schouw. Hij vertelde daarbij ervaren te hebben dat met Bru- enaren goed is samen te wer ken, wanneer dat maar gebeurt op basis van degelijke argu menten. Hij dankte mevrouw Bal voor haar collegialiteit. Namens de Vereniging Direc ties Bejaardenhuizen (VDB) deed de directeur van verzor gingshuis Borrendamme, H. F. Zeegers dat. De directrice van verzorgingshuis Duinoord in Burgh-Haamstede, J. Warning sprak namens de collega's van de verzorgingshuizen op Schouwen-Duiveland. „U was de nestor in het overleg tussen de directies van de verzor gingshuizen." „Daar sta je dan. Als vreemde eend iri de bijt, als onbekende naast de ervarene", zei F. Poste- ma die mevrouw Bal opvolgt als directeur van In 't Opper. De afgelopen weken werd hij door de oud-directrice wegwijs gemaakt in het verzorgings huis. „Uw grote betrokkenheid bij In 't Opper, uw liefde voor de bewoners en het personeel liep daar als een rode draad doorheen. Uw tomeloze ener gie en uw hoge looptempo heb ben mij aan het denken gezet. En het gaf mij een warm gevoel wanneer ik u tegen de bewo ners hoorde zeggen dat de lei ding van In 't Opper in ver trouwde handen komt." De nieuwe directeur benadrukte dat de ontwikkelingen ook in het Bruse verzorgingshuis niet stil zullen staan in deze roerige tijd. „De inzet is een kwalita tief goede zorg en de basis die door mevrouw Bal werd gelegd is goed. Daarom wil ik graag en met heel veel plezier leiding geven aan In 't Opper." Mevrouw Bal droeg de leiding van het verzorgingshuis aan hem over door hem 23 grote kartonnen sleutels te overhan digen. Elke sleutel was symbo lisch voor een van de zorgen die ze als directrice dagelijks met zich meedroeg. „Nu voel ik me zorgeloos en van verantwoor delijkheid vrij", aldus de oud directrice. Zij verhuist naar Moordrecht omdat ze daar dichter bij haar zusters woont en beter afstand kan nemen van In 't Opper. „Anders ben ik bang dat ik me er mee blijf be moeien." BRUINISSE - Bij de komende herverdeling van nieuwe oes terpercelen krijgen de geza menlijke palingvissers (BRU 11) op het Grevelingenmeer een voorrangsbehandeling. De Di rectie Visserijen heeft hier voor een adviesaanvraag inge diend bij het Produktsehap voor Vis en Visproduktcn. Do gezamenlijke aalvissers op de Grevelingen beschikken momenteel over zes percelen rqet een totale oppervlakte van dertig hectare. Als enige van de 27 huurders hebben de Greve- lingenvissers alleen visrechten op het meer en niet daar bui ten. Na de verdeling ontstaan er voor de groep van aalvissers kansen om met do kweek van Japanse oesters (ereusen) te starten. „Omdat deze groep vissers in een moeilijke positie zit, zoeken we voor hen naar mogelijkheden binnen de vis serij elders", licht beleidsme dewerker J. van Dijk van het ministerie van LNV toe. Con form volgens het Beleidsvoor nemen Structuurnota Zee- en Kustvisserij bestaat het voor nemen om in de kom van de Oosterseholde per huurder 40 hectare toe te wijzen aan alle bedrijven. De oesterkwekers die met ingang van volgend jaar percelen op het Grevelin genmeer willen huren, krijgen bij deze herverdelingsronde maximaal vijftien hectare toe gewezen. De op het meer toebe deelde oppervlakte rrioet dan worden afgetrokken van de veertig hectare, waarop elk be drijf in het Oosterscheldege- bied aanspraak kan maken. Tbt op heden beoefenen 16 van de 27 kwekers de oestercultu res op de Grevelingen. Met het Grevelingenschap zijn destijds afspraken gemaakt om niet meer dan 500 hectare percelen te verpachten. De huurovereen komsten lopen op 1 mei 1995 af. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Harderwijk (wijk 2): J. Maasland te Kootwijk; te Oud-Beijerland (wijk 1): L. W. Ch. Ruigrok te Middelharnis. Aangenomen naar Voorburg (part-time): R. L. Algera te 's- Gravenhage (part-time). Gereformeerde Kerken Beroepbaarstelling: mevr. M. S. Meiring-Snijder, Korte Sin gel 27, 1402 SG Bussum, tel. 02159-14073. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Axel: A. F. Feijen te Heemse. Christelijke Geref. Kerken Tweetal te Dordrecht-Zuid: J. Jonkman te Enschede-West en J. G. Schenau te Middelburg. Beroepen te Haamstede: J. G. Schenau te Middelburg. Aangenomen naar Onstwedde: J. J. Lof te Rotterdam-Oost/ Capelle aan den IJssel. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Klaaswaal: B. van der Heiden te Hardinxveld- Giessendam. Haamstede beroept ds. J. G. Schenau HAAMSTEDE - De Christelij ke Gereformeerde Kerk te Haamstede heeft een beroep uitgebracht op ds. J. G. Sche nau te Middelburg. Ds. Schenau werd geboren op 25 mei 1960. Sinds 1989 is hij predikant -te Middelburg. In Haamstede is ds. 'Schenau be roepen in de vacature die daar vorig jaar ontstond door het vertrek van ds. M. Dijkstra als geestelijk verzorger militairen langverband. Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Donderdag 8 september, 19.30 uur student G. J. Baan, Barneveld. Te koop: Voetbalschoenen, Lotto mt. 43 45,-, Vz seizoen ge bruikt. Tel. 01116-1372. Krijg meer inzicht in u zelf en anderen. Lees Dia- netics. Tel. 01188-2626. Auto te koop: Fiat Panda (white), 75.000 km, b.j. '85. Tel. 01110- 17433. APK gekeurd tot 8- '95. Caravanstalling omg. Zie- rikzee. Tel. 01110-14198. Diversen: Herbalife gewichtsbe- heersingsprogramma in combinatie met Aquatrai- nen. Informatie tel. 01110- 16809 na 17.00 uur. Heeft u wat te vieren met jong en oud? Denk dan eens aan speeltuin en pan- nekoekenhuis „De Dreef" in Renesse. Gezellige sfeervolle omgeving en volop vertier voor jong en oud. Wij zijn geopend van 10.00 tot 20.00 uur op maandag tot zaterdag en zondag van 14.00 tot 20.00 uur. Informatie tel. 01116- 1301, Karei Steur, Wilhel- minaweg 4. Verkoop, reparatie en slij pen van kettingzagen, bosmaaiers en heggescha- ren. A. Leeuwe, Noord- welle, tel. 01116-1768. Afvoer verstopt bel 01110- 13495 Schoonmaakbedrijf De Jong. Ook voor ver huur schoonmaakappara- tuur. 24 uurs service. Aquatrainen: „de natte sportschool". Super fit: conditie, kracht lenig- heid§training voor dames en heren o.l.v. sportfysi- oth. Start: zat/zon- ochtend 10/11 sept. (9 wkn) in sportcentr. On derdak. Tel. 01110-16809 na 17.00 uur. GEPANEERDE VARKENS SCHNITZELS 100 gram1 j^5 HAMLAPPEN 100 gram1,29 VARKENSPOULET 100 gram 0,98 GEKOOKTE WORST 100 gram0,98 GEBRADEN STR0GAN0FF GEHAKT 100 gram1,20 SLAATJES 5 halen4 betalen ST. D0MUSSTR. 8, ZIERIKZEE TELEFOON 01110-12469 Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. ZIERIKZEE - Vijf meter hoog is hij, de grootste zonnebloem op Schouwen-Dui veland. De reusachtige bloem is gesignaleerd bij de familie Lopatka aan de d'Aillystraat in Zierikzee. „Gewoon zaadjes geplant die we gekregen hadden bij een aankoop bij een postorderbedrijf. Verder hebben we er geen speciale zorg aan besteed", aldus de trotse eigenaren. De diameter van de winnende bloem is 25 centimeter, niet ex treem groot. Vaak is het zo dat de bloem bij een ver doorge schoten stengel een kleinere omvang heeft. De kroon van de veel lagere zonnebloem, van de familie Theunisse uit Drei- schor is aanmerkelijk groter. Hun zonnebloem is met drie en een halve meter nummer vier op de lijst maar de diameter van de bloem is kolossaal: 45 centimeter. Volgens Irene Theunisse een toevalstreffer: „Eigenlijk is hij door de kool meesjes geplant. Ik voerde ze zonnebloempitten in de winter en er is er gewoon eentje tussen het grind gevallen. Mijn zoons vinden het een griezel, zo'n plant uit een sience fiction ver haal die elk moment van z'n plek kan komen om je te gra zen te nemen. Die bladeren zijn zo groot dat je er een tafel kleedje van kan maken." Ook aan deze plant is geen bijzon dere aandacht besteed om hem dergelijke afmetingen te laten verkrijgen. Papegaai Op de tweede plaats staat de zonnebloem van de familie Smalheer aan de Voorburglaan 1 in Brouwershaven met een lengte van vier en eèn halve meter. Ook zij hebben de zaad jes gekregen, vier stuks. De heer M. Smalheer heeft zelf nog nooit zo'n grote gezien. Smalheer: „Ik had ze alle vier geplant en eentje is er niet op gekomen. De andere twee zijn lang niet zo groot geworden, ongeveer twee meter. De bloem is niet bijzonder groot." Nog een joekel staat er in Brou wershaven, bij Jan van Ast. Hij kreeg de zaadjes van een pape gaaienliefhebber en kweekte er negen op. De grootste werd vier meter en staat met deze lengte op de derde plaats. Mevrouw Lopatka uit Zierikzee bij haar zonnebloem van vijf meter. (Foto: Joop van Houdt). Tijdens de dagen van Na.tuur Landschap worden rondleidingen verzorgd. (Foto: Natuurmonu- menten/Nelleke Woortman).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6