cu Jacob Cats op muziek in Klagende Maagden dichters College Westerschouwen verdeeld over bouw atelier in buitengebied Bezorgers Nieuwsbode bijeen Idee fietsersbond voor nieuw fietspad valt in goede aarde stukken Raad wordt om uitspraak gevraagd Positieve reactie Rijkswaterstaat Gewapende overval op de Rabobank in Zoutelande Concert in Brouws stadhuis Tentoonstelling keramische schelpen in galerie 't Zuuddek Hofferplein DINSDAG 6 SEPTEMBER 1994 NR 25627 5 0) Ode aan de Zierikzeesche Nieuwsbode 't Is anderhalve eeuw geleên dat hij voor d'eerste keer verscheen, de Nieuwsbode van Zierikzee; ITM Welgefeliciteerd ermee. Al honderdvijftig jaar en meer verschijnt de Bode keer op keer en brengt het nieuws uit heel de streek, te lezen viermaal in de week. Wie kent zo'n krant? ik ken er geen. hij is de vriend van menigeen. Maar niet van elk, want mijnen buur, die vindt de Bode nog te duur. Ik geef hem dus aan hem te leen, maar eig'lijk is het wat gemeen. Hij leest (doch ik wantrouw hem iets), slechts advertenties, ander niets. Dat is het lot van enen krant. Hij gaat alom van hand tot hand. De abonnee geeft hem weer door; zo gaan veel abonnees teloor. Oh. wat een krant voor 't Schouwse land! Men legt hem toch weer aan de kant. Al las men hem een keer of vier, Tot slot komt hij bij 't oud papier. Aat Vogel Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. BURGH-HAAMSTEDE - Het college van b en w van de gemeente Westerschou wen heeft verdeeld gereageerd op het verzoek van J. van Munster om de bouw van een atelier en expositieruimte aan de Rampweg bij Noordwelle mogelijk te maken. Het college wil nu van de gemeenteraad graag haar visie horen. Een en ander komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering van maandag 12 september. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Van Munster wil, zoals al aan gestipt, een atelier én exposi tieruimte realiseren op zijn perceel aan de Rampweg 24 bij Noordwelle. Het voor dat ge bied geldende bestemmings plan biedt hier echter geen mo gelijkheden voor en de bouw zou dus alleen door kunnen gaan als het bestemmingsplan op dat punt aangepast zou wor den. De kwestie is eerder be handeld binnen de commissie ruimtelijke ordening (ro) van de gemeente Westerschouwen, maar ook daar kwam men er niet uit. Culturele voorziening Twee leden van de commissie lieten weten dat wat hen be treft groen licht gegeven kan worden voor de bouwplannen. Het gaat, zo ^telden beiden, om een culturele1 voorziening die in de gemeente Westerschou wen nog niet aanwezig is en kan worden gezien als een aan vulling op het bestaande re creatieve produkt van de ge meente Westerschouwen. Een van de andere commissieleden sprak zich uit tegen het verle nen van tóestemming voor de bouwplannen. Hij stelde dat de bouwplannen ongewenst zijn en voegde daar nog aan toe dat als er desalniettemin toch toestemming voor verleend zou worden dat zeker een prece dentwerking zou hebben. Een meerderheid binnen het college van b en w van Wester schouwen ziet het bouwplan als een aanvulling op het cultu rele aanbod in de gemeente Westerschouwen. „Maar wij zien ook het gevaar dat ande ren onder een gelijksoortige noemer medewerking aan hun plannen kunnen gaan clai men", aldus de college meerderheid. De Concept-nota ruimtelijk beleid van de pro vincie Zeeland wordt erbij ge haald, maar ook die biedt wei nig houvast. „Ook daar hinkt men op twee gedachten. Enerzijds wil men vasthouden aan het uitgangs punt dat er in de agrarische ge bieden geen niet-agrarische ontwikkelingen moeten wor den toegestaan. Anderzijds is men er zich van bewust dat er geen verpaupering moet ont staan in de vrijkomende agra rische dienstgebouwen", aldus de toelichting van het college. Er bestaat volgens het college wel een mogelijkheid, zij het een zeer beperkte, om de bouw van een atelier in het buitenge bied in te passen. „Indien het gebied wordt aan geduid als een aandachtsge bied voor plattelandstoerisme, zoals door ons is verzocht, dan bestaat de mogelijkheid voor de bouw van expositieruim ten", aldus het college. De col lectie die in dat atelier annex expositieruimte getoond wordt moet dan wel een relatie heb ben met het platteland en aan die voorwaarde voldoen de plannen van de heer Van Munster volgens het college niet. Over de medewerking van de zijde van de provincie is het college niet optimistisch: „Niet verwacht mag worden dat de provincie daar direct haar medewerking aan zal ver lenen". Het college vraagt de raad om haar visie te geven over de kwestie. Verder op de agenda van de ge meenteraadsvergadering een verzoek om subsidie van het Streek- en Landbouwmuseum Schouwen-Duiveland. Dit mu seum wórdt al vele jarén dooi de Schouwen-Duivelandse ge meenten, met uitzondering van de gemeente Bruinisse, finan cieel gesteund. Tbt nu toe be taalden de gemeenten 23 cent per inwoner voor de instand houding van het museum. Het museum moest vanwege de sloop van haar oude onderko men uitzien naar een andere stek. Dat is uiteindelijk de boerderij Goemanszorg gewor den. „De verbouw, restauratie en inrichting gaan veel geld kos ten. Met andere woorden: de bijdrage van de gemeenten moet worden verhoogd om het voortbestaan van het museum te kunnen garanderen", aldus de toelichting van het college. Gevraagd wordt om de subsi die te verhogen van 23 cent per inwoner naar 40 cent per inwo ner voor 1994 en 48 cent per in woner voor 1995. De commissie financiën heeft zich eerder over het verzoek gebogen en een po sitief advies uitgebracht. Het college stelt de raad voor in te stemmen met het subsidiever zoek. ZIERIKZEE - Het directoraat-generaal van Rijks waterstaat heeft positief gereageerd op het voorstel van de fietsersbond ENFB om een nieuw fietspad aan te leggen tussen Zierikzee en Haamstede. Een en ander zou kunnen betekenen dat Schouwen-Duive land in de toekomst de beschikking krijgt over een fietsroute die veiliger en rustiger is voor woon-, werk- en recreatief fietsverkeer. Hoofdingenieur-directeur mr. D. N. A. C. Berndsen van Rijks waterstaat vindt het EhÏFB- plan voor ombouw van het be staande fietspad tot parallel weg voor agrarisch verkeer een interessante gedachte. Een nog op te richten werkgroep, met daarin vertegenwoordigers van betrokken gemeenten op Schouwen-Duiveland, de pro vincie Zeeland, het Waterschap Schouwen-Duiveland en Rijks waterstaat zal zich gaan bezig houden met de wegensituatie op Schouwen-Duiveland. Problemen De door de ENFB aangedragen oplossingen worden in die werkgroep besproken. Per 1 ja nuari 1993 heeft de provincie Zeeland de weg tussen Zierik- zee en Serooskerke (N59) en het weggedeelte Serooskerke- Haamstede-Oosterscheldeke- ring (N57) overgedragen aan het rijk. Het beleid van Rijks waterstaat is erop gericht alle rijkswegen - waar nodig - te verbeteren tot minimaal hét verkeersveiligheidsniveau van een autoweg. Dat houdt in dat langzaam (landbouw)verkeer van de hoofdrijbaan geweerd wordt en dat het aantal aansluitingen van zijwegen en percelen gemi nimaliseerd wordt door zono dig parallelwegen aan te leg gen. Voor Schouwen-Duive land betekent dit aanpassing van de N59 tussen de Grevelin- gendam en Zierikzee. Deze weg is weliswaar al een autoweg, maar voldoet niet aan de nor men daarvoor. Verder zou ook de N59 tussen Zierikzee en Serooskerke en de N57 tussen Serooskerke en de Oosterscheldekering aange past moeten worden. Provin ciaal vertegenwoordiger in het Regionaaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ), J Midavaine uit Burgh-Haamste- de, is hoopvol gestemd. Een duurzaam-vèilig verkeersbe leid is op papier en op congres sen makkelijk uit te dragen, maar het concreet verwezenlij ken van duurzaam-veilige fietspaden zoals de overheid dat voorstaat is een ander ver haal. Midavaine: „Toch worden er thans signalen afgegeven die er op wijzen dat de fietser meer en meer serieus genomen wordt. Een sociaal- en ver keersveilig, breed, overzichte lijk, geluidsarm, stankvrij en windluw fietstracé tussen de Kop van Schouwen en Zierik zee is in ieder geval een project dat in het gezichtsveld van Rijkswaterstaat is binnenge drongen", aldus Midavaine. „En daar mogen we blij om zijn". ZOUTELANDE - De politie Walcheren slaagde er maandag in twee mannen aan te houden, die een kwartier daarvoor een gewapende overval pleegden op de Rabobank in de Oost straat in Zoutelande. De mannen waren bij hun aan houding in het bezit van een aanzienlijk geldbedrag. Het gaat om een 32-jarige man uit Dordrecht en een man waarvan de identiteit nog niet is vastge steld. Maandag om ongeveer 10.45 uur kwam een van hen met een masker op de bank binnen en eiste onder bedreiging van een vuurwapen geld. Met een aan zienlijk bedrag vluchtte hij met een voor het bankgebouw gereedstaande auto, die begin september in Yerseke gestolen bleek te zijn. Het voertuig werd later aange troffen op een parkeerterrein in Zoutelande. Vandaar vlucht ten de twee manen op een mo tor richting Vlissingen. Tij dens die vlucht werden ze ge signaleerd door een politieman op een motor. Na een achtervol ging konden de bankoverval lers worden aangehouden en ingesloten. BROUWERSHAVEN - Zaterdag 17 september ver zorgen twee leden van het muziekensemble Camera- ta Trajectina een concert in de hal van het stadhuis in Brouwershaven. Het werk van dichter-staatsman Jacob Cats staat daarbij centraal. Het concert - in het kader van de Zeeland Cultuurmaand - is een ini tiatief van de Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon. Het concert begint om 13.30 uur. Het concert in het Brouwse stadhuis is onderdeel van een compleet programma van de Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon gewijd aan de in Brouwershaven geboren Jacob Cats. Naast het muzikale gedeelte staat er een wande ling door de geboorteplaats van de dichter/staatsman, op zoek naar wat er nog over is uit de Zeeuwse jeugd van Vader Cats. Deze wandeling staat on der leiding van adjunct-streek archivaris S. den Haan. Liederen Het is nauwelijks bekend dat Jacob Cats naast moralistische literatuur ook een zeventigtal liederen op zijn naam heeft staan. Liederen die in de 17e en 18e eeuw veelvuldig werden gezongen. In de hal van het stadhuis in Brouwershaven worden enkele van deze liede ren ten gehore gebracht door twee leden van het ensemble Camerata Trajectina, Suze van Grootel (sopraan) en Louis Pe ter Grijp (Luit en cither). Onder het motto 'nieuw licht op de Gouden eeuw' .stort Louis Peter Grijp zich al jaren op de klassieke literatuur. Van uit het P. J. Mertens-instituut in Amsterdam werkt hij met zijn ensemble Camerata Tra jectina systematisch aan de herontdekking van de muzika le dimensie van onze grote dichters. Ongelezen teksten worden -weer gezongen liede ren en toneel wordt weer mu ziektheater. Cats is volgens Grijp niet te betitelen als een zingende Zeeuw. Voor zijn veer tigste had de dichter nog geen enkel liedje geschreven, maar op verzoek van enkele bevalli ge Haagse juffers wilde hij het weieens proberen. 'Klagende Maagden' was het resultaat van de inspanningen van Vader Cats: een reeks zan gen waarin de risico's van de liefde in alle toonaarden wor den bezongen. Hoe ver Cats' vi sie op de vrouw ook inmiddels van ons af is komen te staan, de muziek maakt haar voor de twintigste eeuwse mens weer toegankelijk en wordt het mo gelijk ons weer te verplaatsen in een wereld van herders en herderinnetjes, verliefde grijs aards en burgerjuffertjes die koste wat kost hun maagde lijkheid moesten zien te bewa ren. Het programma begint zater dag 17 september met een inlei ding door dr. Louis Peter Grijp over de liederen van Jacob Cats. Aansluitend brengt hij samen met Suze van Grootel de Klagende Maagden ten gehore. Na een korte pauze wordt aan dacht besteed aan het Brou wershaven zoals dat in Jacob Cats' Zeeuwse .jeugdjaren (1577-1593) is geweest. De ge schiedenis van het stadje aan de Grevelingen, die begint met een brief van de gebroeders Nobel aan Graaf Floris V van Sint Pontiaansdag wordt door adjunct-streekarchivaris Den Haan behandeld in een be knopte inleiding. Vervolgens maakt Den Haan met de aan wezigen een wandeling door Brouwershaven langs het standbeeld, het Catshuis en de gebouwen en plaatsen die de dichter-staatsman in deze be langrijke fase van zijn leven moet hebben gekend. Het is de bedoeling dat het programma om 16.30 uur wordt afgerond. Koffie met gebak, een attentie en een stichtelijk woord. Dat had directeur D. L. van 't Leven van uitgeverij Lakenman Ochtman gisteravond voor de bezorgers van de Zierikzeesche Nieuwsbode. De krantenbezorgers en krantenbezorgsters werden op de hoogte gebracht van de activiteiten rondom de viering van het 150-jarig bestaan van deze krant. De mensen van de bezorging - het laatste en tevens een van de belangrijkste schakels in het kranteproces - staan namelijk voor de taak om de komende vier zaterdagen de speciale jubileumeditie van de Zierikzeesche Nieuwsbode huis-aan-huis te bezorgen. Om de kwaliteit van de bezorging waar moge lijk nog te verbeteren, begint Lakenman Ochtman met de interne competitie Bezorger van het jaar'. Op de foto 43 van de 54 Nieuws bode bezorgers op een grote berg papier die binnen afzienbare tijd in de bekende rode fietstassen verdwijnt. (Foto: Joop van Houdt). Op 31 augustus besloot de ge meenteraad het pleintje, dat is ontstaan door de afbraak van de oude boerderij „het Stoof je", Hofferplein te gaan noe men. Wel was ik even verbaasd dat er nog zo veel tegenstand was voor deze benaming. Zijn er zo weinig mensen meer die zich het vroegere Hofferplein herinneren? Zelf weet ik het nog goed, want als kind woonde ik daar en was het mijn speelterrein. Het is nog maar zo'n 40 jaar ge leden dat het plein met die naam verdween. Mag ik de le zers dan dat straatbeeld in hun geheugen terughalen? Vroeger bevond zich tussen het Rode Dorp en de Zevenge tij straat de Hofferstraat, het gedeelte na het huidige num mer 12 heette toen Hofferplein. Men noemde het wel plein, maar het was eigenlijk meer een dijkje. Links van het dijkje waren de 'Godskamers' of zoals men ze toen noemde de 'Schosjes'. Je keek er zo boven op. Het was een mooi rijtje oude huisjes langs een voetpad waar altijd wel iemand liep. Er woonden zeer eenvoudige mensen. De le gendarische Koos Keieman, een vrouwtje dat altijd met een jute zak op haar schouders van alles langs de straat verzamel de, een man die regelmatig voor de .honden van de wat hieer gefortuneerde Zierikzee- se burgers zorgde, enz. enz. In het midden van het rijtje huis jes stond een waterput met een deksel op de 'keele'. In de ge vels zaten verschillende ge velstenen. U kunt ze nu nog te rugvinden in de zijgevel van een der woningen die nu onge veer op dezelfde plaats zijn ge bouwd, hoewel de Godskamers wel wat meer naar achteren stonden. De huizen aan de rechterzijde van het plein staan er nu nog, met de tuintjes afgesloten door een hekwerk van ijzer en be tonnen palen. Langs die afslui ting was destijds alleen een voetpad. De ruimte tussen dit pad en de eerste bomenrij werd gevuld door een grasveld dat bij het Hofferstraatje erg smal was en verder naar achteren steeds breder werd. Dit gras veld was afgezet met paaltjes met een ijzeren band, zoals men vroeger op veel meer plaatsen in de stad aantrof. In die tijd was het immers verbo den om over de grasvelden te lopen die de gemeente zo keu rig onderhield. U kunt zich waarschijnlijk wel voorstellen dat als men zich de vroegere situatie zo goed her innert, men blij is dat deze be naming weer is teruggekeerd. H. Blanker! 's-Hertogenbosch In galerie 't Zuuddek in de Zuidstraat in Burgh-Haamstede is in de maand september een tentoonstelling te zien van handge- vormde keramische schelpen van de keramiste Betsy de Jonge uit Heinkenszand. Deze kunstenares is afkomstig uit Zeeuwsch- Vlaanderen maar woont al 20 jaar in Heinkenszand. Zij werkt als lerares handvaardigheid aan een MAVO in Vlissingen en geeft daarnaast cursussen keramiek. Klei is voor Betsy de Jonge fascinerend materiaal. Ze laat zich inspireren door vormen die men op de vloedlijn aantreft. De schelpen die ze maakt zijn van kleislib gemaakt en gepolijst. Tevens is er een expositie van schilderijen van Anneke Leijdekker en Marion Hogenbosch, bei den afkomstig uit Zierikzee. De openingstijden van de galerie zijn: dinsdag, donderdag en zaterdag van 10.00-17.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5