Steeds meer Nederlanders voor invoering doodstraf Regering wil mee doen aan strijdmacht voor Haïti waterstanden Vuurtorens Waddenzee blijven voortaan bemand Dierenbescherming wil actie paardentransport Gedragsregels voor arts die euthanasie weigert Rapport over toekomst van Nederland tot 2010 Verstekeling geborgen Lange files door protest van boeren Prins Claus Met fregat en patrouillevliegtuig Peper wil monument als ambtswoning i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Jorritsma stelt plan Maij bij DEN HAAG (ANP) - De vuurtoren van Schiermon nikoog wordt op korte termijn 24 uur per dag be mand. Dat heeft minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat maandag laten weten aan de Tweede Ka mer. De vuurtorens op Texel en Ameland blijven overdag bemand ten behoeve van de recreatie. De bezetting van de vuurtorens op de Waddeneilanden staat al enkele jaren ter discussie. De voorganger van Jorritsma, oud-minister Maij, wilde de veiligheid op zee waarborgen met behulp van technische middelen. Alleen op de Bran- daris van Terschelling zou nog een menselijke bezetting nodig zijn. De andere vuurtorens zou den elektronisch worden be diend. De plannen van Maij stuitten vorig jaar op veel verzet op de eilanden. Ook de Tweede Ka mer was tegen het voornemen en eiste een blijvende beman ning. Uiteindelijk kwamen Kamer en Maij overeen het aantal vuurtorenwachters on gemoeid te laten tot 1 januari 1999. Het eerste besluit van Jor ritsma als minister van ver keer en waterstaat betreft de vuurtorenwachters. In tegen stelling tot Maij vindt Jor ritsma dat de bezetting van de toren op Schiermonnikoog moet worden uitgebreid. Scheepvaart Volgens haar ministerie hecht ze groot belang aan de begelei ding van het scheepvaartver keer van en naar de haven van Lauwersoog. Om die reden wordt de wachtbezetting van de toren op Schiermonnikoog uitgebreid tot 24 uur per dag. Momenteel is de toren alleen overdag bemand. Het aantal vuurtorenwachters op Schier monnikoog wordt uitgebreid van vier naar zes. Recreatie Op de vuurtorens van Texel en Ameland worden de voorzie ningen ten behoeve van de re creatie in stand gehouden. Bei de torens blijven bemand zo lang het licht is. Slachtpaarden ernstig mishandeld DEN HAAG (ANP) - De Landelijke Inspectie Dieren bescherming wil dat de nieuwe landbouwminister Van Aartsen zich binnen de Europese Unie sterk maakt voor beiere regels rond het vervoer van slachtpaarden. Dat zei D. van Oers van de in spectie maandagavond in de actualiteitenrubriek Hier en Nu. Uit video-opnamen van Nederlandse inspecteurs bij de Sloveens-Italiaanse grens blijkt dat veel paarden op een „walgelijke en misdadige" ma nier worden behandeld. Het gaat om paarden uit het voormalige Oostblok die voor de slacht naar Italië worden ge bracht. Vólgens Van Oers krij gen de paarden moedwillig klappen op de ogen en sterven veel dieren tijdens de zeer lan ge ritten in de vrachtwagens. De inspecteurs maakten boven dien melding van paarden die zichzelf ophangen aan touwen in de wagens of die met gebro ken benen voor verder trans port naar buiten worden gesleept. Volgens Van Oers heeft ons land de plicht Italië als lid van de EU tot de orde te roepen. Minister Van Aartsen kan de kwestie aankaarten tijdens de vergadering van Europese landbouwministers medio sep tember. Welwillend Het ministerie van landbouw liet in een eerste reactie weten welwillend te staan tegenover de wens van de inspectie. Het departement zegt voorstander te zijn van kortere transporten. Bovendien zou ook de controle op het vervoer beter moeten. DEN HAAG (ANP) - Het medisch tuchtcollege moet een principiële uitspraak doen over de gedragsregels voor huisartsen die weigeren mee te werken aan eu thanasie. Dat zei de hoofdinspecteur van de volksge zondheid, J. Verhoeff, maandagavond in Nova. Volgens Verhoeff moet er dui delijkheid komen binnen de beroepsgroep van artsen. „We hebben al veel regels voor art sen die wel meewerken aan eu thanasie. Het gaat hier nu om de rechten van de patiënt die te maken krijgt met een arts die om principiële redenen geen medewerking verleent en bo vendien niet doorverwijst. Binnen de artsenorganisatie KNMG bestaat overigens al de afspraak dat artsen die patiën ten niet willen helpen in hun wens te sterven, dezen doorver wijzen naar een collega. Ver hoeff wil nu dat het tuchtcolle ge zich principieel uitspreekt over die artsen die desondanks hun hakken in het zand hou den. De inspecteur kon nog niet zeggen wanneer een zaak bij het tuchtcollege aanhangig zal worden gemaakt. ROTTERDAM - PTT-Telecom gaat samen met het gemeente lijk vervoersbedrijf RET in Rotterdam een proef nemen met een chipcard waarmee ge handicapte reizigers hun stads- ritten kunnen betalen. SARAJEVO - Bij hevige ge vechten in de moslim-enclave Bihac in West-Bosnië zijn veel slachtoffers gevallen, zowel aan Servische als aan moslim zijde, zo meldt de Bosnische staatsradio dinsdag. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydrn-meteocentriim Zeeland l.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN BRU1N1SSE WEMELDINGE DEN HAAG (ANP) - De roep om een hardere aanpak van de criminaliteit neemt toe. Het aantal Nederlan ders dat voor bepaalde misdrijven de doodstraf zou willen toepassen, is gestegen van 36 procent in 1991 tot 43 procent vorig jaar. Van de jongeren is ruim de helft voor de doodstraf. De stijging doet zich voor na-1 dat de opvattingen over de doodstraf lange tijd nauwe lijks waren gewijzigd. Ook het idee dat de overheid verslaaf den aan hard drugs moet ver plichten af te kicken, krijgt steeds meer steun. Dat blijkt uit het Sociaal en Cultureel Rapport 1994 van het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP), dat vandaag, dins dag, aan minister Bomt van volksgezondheid, welzijn en sport is aangeboden. Het the ma van het rapport is: de toe komst van Nederland tot 2010. Volgens het SCP ervaren acht van de tien Nederlanders de criminaliteit als een blijvend probleem. Negentig procent verwacht dat de misdaad blijft stijgen. Volgens de statistieken van het SCP is de kleine criminaliteit sinds 1992 gestegen. Deze vorm van criminaliteit kan door be veiligingsmaatregelen wel da len, maar dat geldt niet voor de ernstige misdaad. Die zal voor al in de grote steden toenemen. Ook de werkloosheid blijft de komende tien jaar een groot probleem. Loonmatiging vormt hiervoor geen afdoende oplossing, meent het SCP. Al leen rigoureuze maatregelen, zoals een verkorting van de werkweek en een uitbreiding van het aantal ambtenaren, kan volledige werkgelegen heid binnen bereik brengen, al is het de vraag of voor die aan pak voldoende draagvlak be staat. De sociale zekerheid blijft in de nabije toekomst onder druk staan. Toch hoeft het stelsel niet fundamenteel te worden gewijzigd, verwacht het SCP. Voorwaarden zijn wel: een re delijke economische groei, een gematigde loonontwikkeling en een flinke verhoging van de arbeidsdeelname. De vut moet volgens het bureau geleidelijk worden afgeschaft. Voor een stelselwijziging in de sociale zekerheid bestaat vol gens het SCP onvoldoende draagvlak. Bevolking Het SCP verwacht dat de be volking sterker zal groeien dan eerder voorzien. Nederland telt in 2010 ruim 16,9 miljoen personen, tegen 15,4 miljoen nu. Die toename is vooral het gevolg van de hogere immigra tie. Het aantal allochtonen zal in 2010 zijn verdubbeld tot 15 pro cent van de totale bevolking. Dat kan betekenen dat de drie grote steden voor de helft uit allochtonen bestaan en dat een kwart van de wijken daar een allochtone meerderheid heeft. Dat hoeft volgens het rapport niet tot grote problemen te lei den. Over minderheden oor deelt de bevolking „gema tigd". Wel vond in 1993 de helft dat er hier teveel buitenlanders wonen, terwijl ook ongeveer de helft bezwaar heeft tegen bu ren van een ander ras. Slechst 13 procent ziet echter de aanwe zigheid van buitenlanders als „hinderlijk". Woningnood De woningnood zal veel groter zijn dan wordt voorzien, mede door de toename van het aantal alleenstaanden, voorspelt het SCP Voor volgend jaar ver wacht het bureau al een wo ningtekortvan 3,5 procent, het hoogste sinds jaren. Het tegen gaan van het woningtekort wordt bemoeilijkt door een ge brek aan nieuwbouwlokaties, vooral in de randstad. Volgens het SCP ontkomt de overheid er niet aan opnieuw in te grij pen in de woningbouwmarkt. De laatste jaren is de nieuw bouw meer en meer aan de vrije sector overgelaten. DRIEBERGEN (ANP) - In het Gat van Ossenisse in de Wes- terschelde heeft de politie maandag het stoffelijk over schot geborgen van een 18- jarige man uit Mauritanië. Hij was een verstekeling die op 22 augustus van het Noorse vrachtschip Godrum Daniel- sen overboord sprong. AKERSLOOT/HAARLEM (ANP) - Protesterende boeren hebben dinsdagochtend met hun trekkers voor een ver keersopstopping gezorgd bij de Velsertunnel bij Amster dam. Rond zeven uur was een file ontstaan van vijftien kilome ter richting hoofdstad. Rond half acht was de tunnel volgens de meldkamer van de landelij ke politiediensten „tractor- vrij" en kwam het verkeer langzaam op gang. Een uur la ter had de file zijn „normale lengte" van ongeveer vijf kilo meter. De boeren uit noordelijk Noord-Holland voeren met ruim tweehonderd tractoren met aanhangwagens en span doeken actie tegen het ontwerp-streekplan voor hun gebied. Zij vinden dat het pro vinciaal bestuur in het plan on aanvaardbare beperkingen aan hun bedrijfsvoering oplegt. DEN HAAG - Zijne Koninklij ke Hoogheid prins Claus is vandaag, dinsdag, jarig. De prins wordt 68 jaar. DEN HAAG (ANP) - De regering is bereid een fregat en een P3C Orion patrouillevliegtuig van de marine ter beschikking te stellen aan de mul tinationale strijdmacht voor Haïti. De eenheden zullen geen gevechtsrol vervullen, onderstrepen de ministers Voorhoeve (defensie) en Van Mierlo (buitenlandse zaken) maandag in een brief aan de Kamer. Het fregat, het stations schip van. de marine in het Caribisch gebied, kan inge zet worden voor escorteta- ken en het vliegtuig voor lucht verkenningen, schrij- ven de bewindslieden. Het materieel zal steeds voor korte periodes deel uitma- 'ken van de strijdmacht, die naar verwachting een half jaar op Haïti actief zal zijn.' Het stationsschip en een Orion-patrouillevliegtuig zijn overigens al betrokken bij de controle van het em bargo dat de Verenigde Na ties eerder tegen Haïti in stelden. Het kabinet besloot vrijdag mee te doen aan de strijd macht met het oog op de At lantische solidariteit en het belang van het Koninkrijk bij het herstel van de demo cratische rechtsorde in de regio. De Antilliaanse en Arubaanse regering staan geheel achter de deelname van Nederlandse eenheden uit het Caribisch gebied aan de VN-operatie. De Amerikaanse president Clinton had Nederland ge vraagd een bijdrage te leve ren aan de strijdmacht, die het vertrek van de Haïti- aanse militaire machtheb bers moet bevorderen zodat de in 1991 verdreven presi dent Aristide kan terugke ren. De Verenigde Staten hebben de leiding bij de vorming van de multinationale troe penmacht, die eventueel tot een invasie in Haïti kan overgaan. Mariniers Een internationale vre desmacht van de Verenigde Naties moet er in de tweede fase van de VN-operatie in Haïti vervolgens voor zor gen dat er eerlijke en vrije verkiezingen gehouden kunnen worden. Het ligt voor de hand dat Nederland ook hierin een rol zal spelen, aldus Voor hoeve en Van Mierlo. Zij denken daarbij aan de inzet van een compagnie mari niers van ongeveer 135 man voor een bepaalde duur. ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam wil het rijksmonument Museumpark 9 in het centrum van de stad aankopen als ambtswoning met bescheiden representatie ve functies voor burgemeester Peper. De onderhandelingen over de aankoop van het perceel wor den gevoerd door het Ontwik kelingsbedrijf Rotterdam (OBR) en zijn nagenoeg afge rond. Volgens de woordvoer ster moet het pand gaan funge ren als ambtswoning geduren de de termijn die burgemeester Peper nog gegeven is. Naar ver luidt wil Peper het rijksmonu ment gaan bewonen met zijn partner Neelie Kroes, wier wo ning in Wassenaar al geruime tijd te koop staat. Na de vor ming van de stadsprovincie Rotterdam, naar verwachting in 1997, zou het pand een ande re representatieve functie moe ten krijgen. Het college van burgemeester en wethouders zal binnenkort beslissen over een voorstel om het pand Mu seumpark 9 als ambtswoning aan te kopen. Het bedrag dat daarmee is gemoeid zou 1,3 miljoen gulden bedragen. Suske en Wiske TOKAPUA TORAJA door Willy Vandersteen Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 7 september 05.30 188 11.05 -121 17.45 174 23.35 - 154 8 september 06.10 187 11.45 - 122 18.25 175 7 september 03.30 216 09.40 - 130 15.50 202 22.10 - 165 8 september 04.10 220 10.20 -131 16.30 208 22.55 - 163 7 september 06.00 197 11.10 -131 18.20 181 23.35 - 164 8 september 06.40 196 11.55 - 131 17.30 182 7 september 05.40 193 11.10 127 17.55 177 23.40 161 8 september 06.20 191 11.50 128 18.40 178 Springtij 7 scpt. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Tot en met donderdag 8 september Zierikzee Kermis. Havenplein. Dinsdag 6 september Zierikzee Fietstocht voor senioren. Zon- nemaire route, 26 kilometer. Start: 13.30 uur sportpark Den Hogen Blok. Eerste les Groene cursus. Bal- kenzaal, gebouw De Driehoek. 19.30-21.30 uur. Noordgouwe Concert Valentin Zhuk (viool) en Ariëlle Vernède (piano). Ne derlandse Hervormde Kerk. 20.00 uur. Dreischor Cursus Meer Bewegen voor Ou deren. Gymzaal. 09.00-09.45 uur. Ouwerkerk Cursus Meer Bewegen voor Ou deren. Gymzaal. 10.15-11.00 uur. Woensdag 7 september Zierikzee Gratis spreekuur FNV. Ge bouw Malta, Huybertstraat 35. 10.00-11.30 uur. ANBO-kermisreis. Borren- damme. 13.00 uur. Vergadering commissie ruim telijke ontwikkeling in de raadzaal van het stadhuis. 16.30 uur. Vergadering algemeen bestuur Waterschap Schouwen-Duive- land in 's Landskamer. 19.30 uur. UVV-contactavond in het UW- gebouw. 19.30 uur. Haamstede Borstvoeding-informatie avond. Repel 7. 20.00 uur. Brouwershaven Bingo-middag voor iedereen. Poortershof. 14.00 uur. Bruinisse Vergadering commissie finan ciën in het gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 8 september Zierikzee Vergadering commissie finan ciën in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Concert Han de Vries (hobo) en Albert de Klerk (kistorgel). Slot Haamstede. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie algemene zaken. Stadhuis. 19.30 uur. Vrijdag 9 september Zierikzee Open dag Kundalini Yoga. Multifunctioneel centrum. 19.30 tot 21.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing over Japanse bloemsier- kunst. Bibliotheek De Schutse. 19.00-21.00 uur. Zaterdag 10 september Schouwen-Duiveland Open Monumentendag. Zierikzee Monumentendag. 10.00-17.00 uur. Springkussen voor kinderen van 4 tot 12 jaar. (Zierikzeesche Nieuwsbode). Havenplein. 13.00 tot 18.00 uur. Inleveren kleurplaten kleur- wedstrijd voor basisscholen. (Zierikzeesche Nieuwsbode). Vanaf 13.00 uur! Ballonwedstrijd voor kinderen van de basisscholen. Haven plein. (Zierikzeesche Nieuws bode). Vanaf 13.30 uur. Jazz Monumentaal. Kraan plein. 16.00-23.00 uur. Ballonvaart heteluchtballon vanaf het Havenplein. (Zierik zeesche Nieuwsbode). 17.30- 19.00 uur. Kerkwerve/ Noordgouwen/ Schuddebeurs Oud papier ophalen. Vanaf 09.30 uur. Burgh Traditionele perenverkoop. 09.30 uur. Re nesse Rodeo-festival. Manege Grol. 17.00-01.00 uur. Noord wellc Concert Trio Avodah. Neder landse Hervormde Kerk. 20.00 uur. Dreischor Laatste concert Musi Voca; De Oosterhoutse Nachtegalen. Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Maandag 12 september Burgh-Haamstede Vergadering gemeenteraad in hel gemeentehuis. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2