voor Schouwen-Duiveland DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1994 NR 25624 5 Ondanks de pijn aan haar been bleef Hare Majesteit de hele dag lachen. In de popderfabriek van Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman BV in Zierikze hulde zich daarvoor in de voor geschreven witte jas, die on derdeel uitmaakt van de hygië nische maatregelen van het be drijf. „Het lijkt hier wel Koningin nedag. Zoveel enthousiasme had ik niet verwacht in Zierik- zee", zei chef kabinet mr A. C. de Ru vol verbazing toen het koninklijk gezelschap zich vanaf het Havenplein naar het Zierikzeese stadhuis begaf, waar de koningin lunchte. Vele rijen dik stond het publiek te zwaaien, klappen en juichen. Kinderen kwamen uit de mas sa naar voren om Hare Ma jesteit Zeeuwse babbelaars, te keningen en andere geschen ken aan te bieden. „De school ging een kwartiertje eerder uit omdat de koningin kwam. Tben hebben we gegeten en zijn hierheen gekomen, want het is toch wel leuk om even de ko ningin te zien", aldus een Zie rikzeese vrouw. Toen koningin Beatrix een uurtje later uit het stadhuis kwam was de publie ke belangstelling onvermin derd. Mensen stonden op vensterbanken en zaten op el- kaars schouders om een glimp van Hare Majesteit op te van gen. Die reed in de koninklijke bus vanaf de Heerekeet via het in- lagengebied naar het haventje van de Schelphoek. Ecoloog van de provincie Zeeland drs J. W. Beijersbergen gaf tijdens de rit een uiteenzetting over het plan Tureluur; het project waarbij de grondwaterstand wordt verhoogd om de vroege re natuurwaarde van het inla- gengebied te herstellen. In de Schelphoek beklom Hare Ma jesteit de caisson waarmee na de Watersnoodramp het gat werd gedicht dat in de dijk werd geslagen. Vandaar had zij een prachtig uitzicht over het gebied waar plan Tureluur wordt gerealiseerd. Via de Karolingische burcht bij Burgh, waarover de Wester- schouwse burgemeester H. Tees Hare Majesteit inlichtte, reed het gezelschap naar het gemeentehuis in Haamstede waar het belang van natuur waarden, maar ook de econo mische aspecten van Wester bewoners van het verzorgings huis Duinoord zaten op het grasveld voor het complex om een glimp op te vangen van de koningin in de passerende ko ninklijke bus en schoolkinde ren zongen bij het gemeente huis uit volle borst Oranje Bo ven. Dat enthousiasme was -zeker ook aanwezig in Brouwersha ven, waar Hare Majesteit de ar men uitspreidde naar de 7- jarige Aron van Beveren die in zijn rolstoel gereed zat om haar bloemen aan te bieden. Omdat de koningin in de loop van de dag steeds meer last kreeg van haar beenblessure, was een elektrisch (golf)wagentje gere geld waarmee een van de vei ligheidsmensen Hare Majesteit door Brouwershaven naar de Sint Nicolaaskerk reed. „Brouwershaven is trots op haar kerk en trots op het feit dat u daar vandaag bent", al dus de Brouwse burgemeester L. N. Labruyère in zijn wel komstwoord. Hij herinnerde koningin Beatrix er aan dat ze reeds in 1954 haar handteke ning in het gastenboek zette. „Toen bezocht u de Sint Nico laaskerk met uw klasgenoten van het Baarns Lyceum, waar schijnlijk een verplicht bezoek in het kader van de lessen cultuur-geschiedenis." De bur gemeester gaf een uiteenzet ting over de ruim zes miljoen kostende restauratie, waarmee de Sint Nicolaaskerk de afge lopen drie jaar werd opge knapt en vertelde dat men het gigantische gebouw ook voor allerlei culturele evenementen wil gebruiken. De voorzitter van de Stichting Zeeland Cultuurmaand, drs H.J. W. van Gelder-Wiggets gaf een toelichting op de Zeeland Cultuurmaand, die dinsdag in de Sint Nicolaaskerk van start ging. Het koninklijk gezel schap en enkele tientallen ge nodigden kregen daarvan een voorproefje via een kort optre den van het Orkest van de Achttiende Eeuw waarbij de sopraan Cyndia Sieden twee aria's van Mozart zong. Hare Majesteit voor de kunst werken van een aantal Schouwse beeldende kunste naars, die zowel nationaal als internationaal bekendheid ver wierven. Hun werk was uit gestald in het koor aan de ach terzijde van de kerk, waar een informele bijeenkomst werd gehouden. De koningin werd daar ook voorgesteld aan de restaurateurs van de Sint Nico laaskerk. Een aantal leden van de Zierikzeese streekdracht- vereniging De Arke was aan wezig in de zondagse Schouwse dracht en de echtgenote van de Bruse burgemeester, B. W. C. Vogelaar-van der Does had de dag van haar leven omdat zij werd voorgesteld aan Hare Ma jesteit. Mevrouw Vogelaar is een fervente Oranje-fan die al les verzameld wat. met het ko ningshuis te maken heeft. Het was altijd haar grote wens om de koningin eens persoonlijk te ontmoeten. „Het was leuk, heel erg leuk", was haar reac tie. De meeste Brouwenaren moes ten het doen met een blik op Hare Majesteit toen zij om on geveer 17.00 uur vanuit de kerk naar het naastgelegen grasveld liep. Daar stond de helikopter gereed die haar weer terug naar huis vervoerde. Het hef- schroefvliegtuig werd enthou siast uitgezwaaid door enkele honderden Brouwenaars. „Hou je pet maar vast met die helikopter. Daar gaat ze. Dag koningin!" De opwinding van een aantal Brouwenaren duur de nog even voort toen de, in middels lege, koninklijke bus met zijn lange wielbasis de draai vanaf de Markt naar de Zuiddijkstraat bijna niet kon nemen. Bij het manoeuvreren kwam het voertuig in aanra king met een dranghek en een paaltje waardoor een kras op de bumper ontstond. Foto's: Joop van Houdt Tekst: Marijke Vael De koningin reageerde luid lachend op het enthousiasme waarmee de Bruse jeugd Oranje Boven zong. De pers rende de hele dag achter Hare Majesteit aan. schouwen aan de orde kwamen tijdens een discussie met de ti tel 'Ecologie en economie, twee handen op een buit'. Koningin Beatrix was van mening dat bij het regenereren van het land schap ook het draagvlak van het publiek nodig is. Ze vond dat herstel van natuurwaarden recreatief medegebruik door mensen niet altijd mag uitslui ten. Hare Majesteit was bijzon der verrast door een schilderij van Addie Bliek, dat haar aan het eind van het gesprek door burgemeester Tees werd aange boden. Een aquarel van een woonwagen op hef erf van de familie Booy in de Burghse polder waar Hare Majesteit in de jaren vijftig regelmatig op vakantie kwam. De koningin vertelde daar dierbare herin- neringen aan te hebben. Wethouder ir C. W. Veerhoek vertelde dat de gemeente Wes- terschouwen plannen heeft om het gebied weer opnieuw te be stemmen voor recreatieve doel einden. Ook in de Westhoek was de publieke belangstelling voor Hare Majesteit groot. De

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5