Koningin toont interesse Streekbezoek ging door ondanks beenblessure Hare Majesteit i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SCHOUWEN-DUIVELAND - Het ervaren dat men sen heel betrokken zijn bij bepaalde zaken. Zo be trokken dat ze echt in discussie gaan, ook al zijn ze in gezelschap van de koningin. Dat vond Hare Ma jesteit Koningin Beatrix een van de leukste aspecten van haar streekbezoek aan Sehouwen-Duiveland, af gelopen dinsdag. De koningin verbleef ruim zeven uur in de regio en toonde zich daarbij vol interesse voor ontwikkelingen in de visserij, landbouw, re creatie, industrie en cultuur op Sehouwen- Duiveland. Maar ook voor het publiek dat door mid del van zwaaien, applaudisseren, juichen, zingen, vlaggen en andere versieringen uitbundig uiting gaf aan de vreugde over het bezoek. Een bezoek dat doorgang vond ondanks het feit dat Hare Majesteit werd gehandicapt door een beenblessure, die ze een dag tevoren opliep bij sportieve activiteiten. Volgens woordvoerster van de Rijksvoorlichtingsdienst, A. L. J. M. van Vonderen waarschijn lijk bij tennissen of zwemmen. „Ze heeft zowel een tennisbaan als een zwembad achter haar huis." Hare Majesteit zelf rea geerde op de meelevende reac ties door lachend uit te roepen dat ze het aan zichzelf te dan ken had. Steunend op een kruk beklom ze trappen, liep over met kinderkopjes belegde stra ten en de oude stenen vloer met richels van de Brouwse Sint Nicolaaskerk. De moeite die dat kostte belette haar niet een levendige belangstelling te to nen voor haar omgeving en met haar vrije hand te zwaaien naar het publiek. ,,De koning in zal een gepland streekbe zoek niet snel afzeggen. Wat dat betreft is ze een ijzeren Hein. Ze weet dat er allerlei voorbereidingen zijn getroffen en dat vele mensen op haar wachten", aldus Van Vonderen. Hare Majesteit bezocht Sehouwen-Duiveland in gezel schap van haar hofdame drs O. A. Gaarlandt-van Voorst van Beest en haar adjudant luitenant-kolonel der Lucht macht A. Wijgerse. Stipt om 09.20 uur arriveerde het gezel schap per helikopter op het sportveld in Bruinisse, van waar zij per hofauto werden vervoerd naar het havenpla teau. Terwijl Bruse kinderen, zwaaiend met vlaggetjes, vol enthousiasme steeds maar 'Oranje boven, leve de koning in, hiep hoi' bleven zingen werd koningin Beatrix offi cieel op Sehouwen-Duiveland begroet door de Commissaris van de Koningin in Zeeland drs W. T. van Gelder, de burge meester van Bruinisse A. Voge laar en de kamerheer van Hare Majesteit de koningin mr J. J. van der Weel. Uiteraard stond de visserij centraal bij het bezoek aan Bruinisse. Tijdens een rond gang langs een bedrijvenpre- sentatie op het havenplateau en een gesprek in het beman- ningsverblijf van de mossel- kotter Elizabeth (Bru27) bleek dat Hare Majesteit goed is geïnformeerd over dit onder werp. Door het stellen van vra gen leidde zij zelf het gesprek waarin de voorzitter van de plaatselijke visserijvereniging Algemeen Vissersbelang W. Koningin Beatrix reageert enthousiast op een groepje kinderen uit Brouwershaven, waarvan Aron van Beveren haar zojuist bloemen heeft aangeboden. Okkerse, vertegenwoordiger jen en de voorzitter van Zevi- van de palingvisserij E. Bezui- bel J. D. de Voogd onder meer Ook in Haamstede*stonden schoolkinderen en publiek soms rijen dik om een glimp van Hare Majesteit op te vangen. uitlegden dat zij samenwerken met milieu-organisaties om een goed evenwicht te vinden tussen de economische aspec ten van de visserij en het be houd van de natuur. Met de donkerblauwe konink lijke bus maakte Hare Ma jesteit vervolgens een rit door het vissersdorp. Onder meer langs verzorgingshuis In 't Op per, waar ouderen en personeel voor de ramen en aan de rand van de straat samen stroomden om naar de koningin te zwaai en. Later op de dag, toen zij werd voorgesteld aan N. J. Bal, verzocht koningin Beatrix de directrice van In 't Opper om haar groeten over te brengen aan de bewoners en het perso neel van In 't Opper. Via de Ha- geweg onderaan de Grevelin- gendijk reed het gezelschap naar Sirjansland. Onderweg werd de koningin door burge meester Vogelaar geïnfor meerd over het Bruse recreatie- dorp Aquadelta en het project wonen aan de golfbaan Greve- lingenhout. Een eigen warmtekracht kop pelsysteem elektriciteitscen trale, recycling van koelwater, biologische onkruidbestrij- ding en een effectief gebruik van de steenwol waarop kom kommers worden gekweekt. Kortom een zeer vooruitstre vende en milieuvriendelijke manier van komkommers kwe ken in een kas werd Hare Ma jesteit getoond in het bedrijf van L. Kik in Sirjansland. In de kantine van het bedrijf was een bijeenkomst waarbij agra rische ondernemers vertelden hoe ze op de ontwikkelingen in de landbouw inspelen via al ternatieve mogelijkheden. iets aanbieden" stond op een spandoek voor een boerderij tussen het Dijkwater en Drei- schor waar de koninklijke bus langs reed op weg naar Zierik- zee. De vrouw, die voor de boerderij gereed stond met een schaal met lekkernijen, moest helaas worden teleurgesteld. „Al had de koningin gewild, was het onmogelijk geweest om op het laatste moment de bus te laten stoppen", aldus mevrouw Van Vonderen van de Rijksvoorlichtingsdienst. Dat had alles te maken met het pro tocol van veiligheidsmaatrege len waarmee elk koninklijk bezoek is omgeven. De veilig heidsmensen, die Hare Ma jesteit begeleiden, stonden en kele kilometers verder dan ook op scherp toen A. M. Prince uit Zonnemaire met zijn sproei- helikopter een spontane actie ondernam. Hij kwam met de helikopter laagvliegend op de koninklijke bus af om daar vervolgens met een boogje overheen te duiken. Een origi nele groet, die door de bewa kers van Hare Majesteit niet werd gewaardeerd. Een boeket waarin niet alleen bloemen, maar ook kleine broodjes waren verwerkt. Daarmee werd de koningin be groet bij Koninklijke Zeelan- dia H. J. Doeleman BV. Het meer dan honderd jaar oude Zierikzeese bedrijf in bakke rijgrondstoffen, dat zich via vernieuwend denken vanuit een traditioneel begin ontwik kelde tot een onderneming die zijn produkten exporteert naar veertig landen in de hele we reld. „We zijn marktleider in Brazilië en hebben belangrijke vestigingen in Indonesië", al dus Quonomisch directeur drs P. Schotte. Via lichtbeelden gaf hij een overzicht van de doel stellingen van het bedrijf, waar 640 mensen werken en dat vorig jaar een omzet had van 273 miljoen gulden. De koningin reageerde enthou siast op een uitstalling in het 8000 vierkante meter grote dis tributiecentrum, waarmee een overzicht werd gegeven van de produkten die Zeelandia maakt. Er stond onder meer een foto waarop haar vader ZKH Prins Bernhard was te zien met een pandabroodje. Het door Zeelandia ontwikkel de meergranenbrood waarop het publiek een kleine toeslag betaalt die het Zeelandia mo gelijk maakt om jaarlijks een bijdrage van een half miljoen over te maken aan het Wereld Natuurfonds. Hoe al die ver schillende meelsoorten ofwel broodverbeteraars worden voorgemengd en afgetapt zag Hare Majesteit in de poederfa- briek, die in 1993 in gebruik werd genomen. De koningin Zo combineerde P. de Koeijer uit Brouwershaven de gangba re akkerbouw met de biologisch-dynamisch ecologi sche teelt van graan voor Zeeuws Vlegelbrood en begon het echtpaar G. J. van de Velde- de Wilde uit Dreischor met de teelt van spruitkool en sperzie bonen. Mevrouw C. Mol vertel de over het veehouderij- en zui velbedrijf dat zij samen met haar echtgenoot runt. Uit het gesprek bleek dat de onderne mers de nodige moeite hebben met beperkingen en regels die hen door de overheid worden opgelegd, zoals de melkquota en de beslissing om op Sehouwen-Duiveland geen uit breiding van de glastuinbouw toe te staan. Hare Majesteit sprak haar bezorgdheid uit over de toekomstmogelijkhe den voor komende generaties. De koningin is bang dat hun motivatie om door te gaan en het werk goed te doen verloren gaat wanneer de mogelijkhe den zo beperkt worden. Vice- voorzitter van de ZMO, H. C. van der Maas stelde daar te genover dat landbouwers te genwoordig meer dan ooit in innovatieve teelten investeren om de toekomst veilig te stel len. 'Lieve koningin. Mogen wij u Vanaf de caisson in het haventje van de Schelphoek kijkt de koningin uit over de Oosterschelde en het gebied waar plan Tureluur wordt gerealiseerd. De heer Kik rechtslaat de koningin'zien hoe in zijn kas kom kommers worden gekweekt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 4