Project met Parking Watchers verdient predikaat succesvol -1 WEEKEND RECEPT dier in het vizier Vaste planten en heesters zorgen voor kleur in tuin Twee huiszoekingen computercriminaliteit Vier beeldend kunstenaars openen nieuw seizoen IAC De lapjespoes Baby heeft het helemaal niet naar haar zin JTL Shoarma met rauwe andijvie-stamppot woensdag 31 augustus 1994 NIEUWSBODE EXTRA MIDDELHARNIS - Het International Art Centre aan de Ring in Middelharnis opent het nieuwe sei zoen met een expositie van vier beeldend kunste naars. Tussen zaterdag 3 en dinsdag 27 september zijn er werken te zien van de drie edelsmeden Beate Hofer, Annette Clay, Greetje Sieders en de zeefdruk ker/schilder Piet Zegveld. De opening van de exposi tie is zaterdag 3 september om 15.00 uur. Beate Hofer heeft na het gyum- nasium en de freei Kunstschule in Stuttgart haar studie verder vervolgd aan de vakschool voor Edelsmeden in Schoonho ven. Ze is docente edelsmeden bij de Vrije Academie in Voorburg en werkt tevens in opdracht als edelsmid voor particulieren en bedrijven. Beate laat zich in spireren door de wetmatigheid van vormen in de natuur, te genstellingen in vorm en kleur oefenen een grote aantrek kingskracht op haar uit. Ze werkt graag met twee kleuren goud en/of zilver en verwerkt graag edelstenen in haar ont werp. Annette Clay rondde in 1980 eveneens de vakschool voor Edelsmeden af in Schoonho ven. Zij werkt als zelfstandig edelsmid in haar eigen atelier en maakt zowel vrij werk als in opdracht gouden en zilveren sieraden. Tijdens de expositie is er van haar onder meer een bijzondere armband te zien. Deze is mat bewerkt zilver (de mattering symboliseert een voud) met een Japanse haiku erin gegraveerd (de Japanse poëzie versterkt voor haar de gevoelswaarde). In veel van haar sieraden zijn cirkels ver werkt. Ze werkt graag met een groot contrast zoals te zien is in een speld van zwart zilver met parelmoer erin verwerkt. Greetje Sieders heeft zowel de lerarenopleiding in Delft afge rond als de vakschool voor Edelsmeden in Schoonhoven. Zij heeft drie jaar geleden ook in het IAC geëxposeerd. Greet je heeft een strakke sierlijke vormgeving, ze werkt graag naar vormen in de natuur, zo als schelpen en bloemen. De uitvoering vertoont een groot contrast in oppervlaktebewer king. Soms verwerkt ze kleine edelsteentjes, zoals briljantjes, turquois en jaspis. Over haar werk zegt ze dat een sieraad aan een aantal eisen moet vol doen: het moet comfortabel draagbaar en een uniek en ori gineel ontwerp zijn. Ze ont werpt veel aparte verlovings- en trouwringen, waarvan er een aantal te zien zal zijn. Piet Zegveld heeft zijn oplei ding gehad aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Arnhem, in deze school is hij nu verbonden aan de Hoge School voor de Kunsten. Deze bekende zeefdrukker/beel dend kunstenaar werkt even eens als zelfstandige in een ei gen atelier in Arnhem.' Zeef drukken laten abstracte vor men zien en zijn rijk aan kleur. Vele zeefdrukken kennen twaalf tot zestien drukgangen. Door het schilderen met acryl verf op linnen heeft zijn zeef druk-techniek een schilderach tige verandering ondergaan naar expressionistisch con structivisme. Zegveld streeft naar evenwicht en eenvoud in zijn werk, hij maakt graag ge bruik van het 'uitfilteren van teveelheden'. Eenvoud, even wicht en rust met als tegenstel ling kleur en emotie, bijeenge houden door structuren zijn kenmerkend voor zijn werk. Over het werk van Piet Zeg veld is onlangs een boekje ver schenen, hetgeen tijdens de ex- positie in te zien is. De openingstijden van het IAC zijn dinsdag tot en met zater dag van 13.00-17.00 uur en op afspraak. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Bij het Interregio naal Team Computercriminaliteit werd de afgelo pen tijd door een aantal (internationale) software producenten aangifte gedaan tegen een persoon woonachtig in Vlaardingen. Deze persoon wordt er van verdacht dat hij op grote schaal, middels adver tenties tegen betaling auteursrechtelijk beschermde softwarepakketten aanbood. Deze handelwijze houdt een overtreding in van de Auteurs wet waarop een maximale ge vangenisstraf van vier jaar staat danwel een geldboete van 100.000,-. Het Interregionaal Team Com putercriminaliteit is onderge bracht in het regio politiekorps Haaglanden en verricht haar werkzaamheden voor de regio politiekorpsen Rotterdam- Rijnmond, Haaglanden, Zuid- Holland Zuid, Hollands Mid den en Zeeland. Naar aanleiding van deze aan giften werd door de rech- ter-commissaris een gerechte lijk vooronderzoek geopend en werden op dinsdag 23 augustus in samenwerking met het regio politiekorps Rotterdam-Rijn mond huiszoekingen verricht in een tweetal woningen te Vlaardingen en Rotterdam. In deze twee woningen werden vervolgens in beslag genomen: computerapparatuur voorzien van een grote hoeveelheid ver schillende softwarepakketten, een groot aantal diskettes en tapes voorzien van verschillen de softwareprogramma's en ad ministratieve bescheiden ter zake de verkoop van software aan verschillende afnemers. Aan de hand van de in beslag genomen goederen en admi nistratie zal het Interregionaal Team Computercriminaliteit in opdracht van justitie het on derzoek voortzetten. Er wer den geen aanhoudingen ver richt. In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland aan de Zandweg in Zierikzee zit momenteel de lapjespoes Baby. Ze heeft het er hele maal niet naar haar zin. Treurig in een hoekje zit de één jaar jon ge Baby maar een beetje voor zich uit te staren. Ze verdient een beter lot. want Baby is heel lief en zachtaardig. Deze poes wil graag meer aandacht van de mens. Zij toont zich dan heel aan hankelijk. Met andere katten kan Baby goed overweg, maar hon den gaat ze liever uit de weg. Wie Baby in huis wil nemen kan bellen met het dierenasiel, telefoon 01110-17013. In Bruinisse zijn een lapjespoes en een witte kater met cyperse staart gevonden. De eigenaren wordt verzocht contact op te nemen met het asiel. Het is geopend maandag tot en met zaterdag van 09.00 tot 11.00 uur. In dit dierenonderkomen zitten momenteel 23 katten, drie honden en een konijn. De kater Sam is geplaatst. De gebroeders Moos en Mickey zijn nog niet bij iemand ondergebracht. (Foto: Joop van Houdt). Het werk zit erop. De Parking Watchers van Goeree-Overflakkee kunnen met een goed gevoel terugkijken op het afgelopen zomersei zoen. (Foto: Marijke Folkertsma). GOEDEREEDE - De kleur rood was zaterdagmorgen dominant in de raadzaal van het gemeentehuis van Goedereede. Daar werd officieel het project 'Parking Watchers' afgesloten en de groep jonge mensen die afgelopen zomerseizoen de politie assisteerde op de parkeerterreinen rond Ouddorp, had voor deze gelegen heid de rode sweater aangetrokken. Voor het project geldt maar een omschrij ving: succesvol. Uitgaande van ervaringen in de jaren 1992 en 1993 in de bad plaats Zandvoort werden de Parking Watchers ook op Goe ree-Overflakkee in het leven geroepen. Achteraf een schot in de roos. Hoofd van de Basi seenheid Goeree-Overflakkee, B. van Dam, sprak als eerste de verlenging van de sterke arm toe. De basiseenheid, zo ver klapte hij, besloot voor 1994 tot een mooie zomer, maar wist daarbij heel goed welke pro blemen dit voor Ouddorp en omstreken op zou leveren. Om dat het korps de ambitie heeft mee te bouwen aan de veilig heid van de burgers en wetend dat in een druk zomerseizoen extra ogen en oren zeer wel kom zouden zijn werd, met de ervaring van Zandvoort in het achterhoofd, besloten tot een nieuw fenomeen: Parking Wat chers. Snelle fietsen In totaal werden twintig perso nen in de leeftijd van 17 tot 21 jaar opgeleid. Voor hen werden snelle fietsen aangeschaft en bij een eerste presentatie over heerste de vraag: ,,Zou het een succes worden?". Dit bleek het geval. Zaterdagmorgen waarop de jongelui in het zonnetje wer den gezet, was de eerste druile rige dag, na een zeer zonnig sei zoen. Van Dam kon deze mor gen een positief beeld geven van het gehele project. De bur gerij toonde zich tevreden, zo ook de benaderde toeristen. Een voorzichtige eindbalans, die parallel loopt aan een on derzoek, ingesteld door stu denten van de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam laat zien dat volgend jaar op dezelfde manier gewerkt kan worden. Wel moet er dan meer structuur komen in de financiële in-- breng. Van Dam prees de begeleiding van Wim Bik en Johan van Oe- veren en vooral de inbreng van vertrouwensvrouw Joke de Gier. Zij vormde de schakel tussen de PW'ers en de politie. „Vanuit het niets moest hier iets worden opgebouwd. Net als ooit Winston Churchill zei, hebben deze drie mensen ge dacht: Give me the tools, I'll do the job", aldus Van Dam. Hij liet zijn lovende woorden ver gezeld gaan van een stoffelijke blijk van waardering voor het drietal. Vreemd fenomeen Burgemeester Van Velzen draaide er niet om heen: „Voor ons allen was het een vreemd fenomeen. We vonden dat het moest slagen." Met kennis van het menselijk fenomeen beken de hij dat als het project niet was geslaagd, er net zo lang naar goede kanten gezocht zou zijn om toch tot een eindcon clusie van 'het is geslaagd te komen'. „We verdoezelen graag de feiten. Er mislukt maar zel den of nooit iets,", aldus een eerlijke burgemeester. Dit gemanipuleer was echter niet nodig, oprecht kon Van Velzen zeggen dat het eerste PW-project op Goeree-Over flakkee volledig is geslaagd. „Alle factoren werkten mee, een korte, goede voorbereiding en een volledig uitgewerkt draaiboek met drie taken. Pre ventief, toezichthoudend en promotioneel." Van Velzen blikte terug op vo rige zomers, waarin helaas veel vakantiegenot werd verknoeid door vernielingen aan en dief stal uit auto's op de parkeerter reinen. Zeker in deze warme zomer, met dagelijks 600 auto's alleen al op het parkeerterrein van het Noorderstrand en el ders in de omliggende bermen moest er extra toezicht komen. Het getuigt, volgens hem alle maal van een vooruitziende blik, want nog nooit is het zo druk geweest in Ouddorp als dit jaar. Getuigschrift Voor de PW-ers was het een welbestede vakantie, waarin zij veel mensenkennis opde den. „Geloof maar", zegt Joke de Gier, „dat ze heel wat zijn te genkomen, Mensen zijn niet zo vriendelijk meer vandaag de dag en de normen en waarden gaan er niet op vooruit." Na mens alle Parking Watchers nam Martin Abresch een ge tuigschrift in ontvangst. Een van hen, Lon Buijs, werkte mee aan de grafische vormge ving. Het project heeft veel aandacht getrokken. Dank zij subsidie gever, sponsors, het bedrijfsle ven en het ministerie van justi tie kon het van start gaan. Na jaren van moeilijke zomersei zoenmaanden op Goeree-Over flakkee, komt dit de publiciteit voor de politie alleen maar ten goede. De proef is volledig ge slaagd. Kort en bondig sprak PW-er Dave van de Bos namens al zijn collega-PW'ers. Aan de woorden van Van Dam en Van Velzen had hij niets meer toe te voegen. „Voor ons was het een buitengewoon goede zomer. Heel gezellig." Met z'n allen kwamen ze na het officiële gedeelte nog eenmaal bij elkaar. Voor een foto in de hal van het gemeentehuis. De snelle fietsen blijven in het be zit van de politie. Voor volgend jaar. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Kortende dagen en een lagere zonnestand herinneren ons er aan, dat de nazomer is ingezet. Het uitzonderlijk natte en koude voorjaar, gevolgd door even uitzonderlijke warme en droge zomermaanden hebben sommige bomen en heesters problemen gegeven. Zo hebben bijvoor beeld platanen, normaal gesproken sterke stadsbo- men, in het gehele land een bijzonder slechte bladstand. Ook in tuinen kan een enkele soort er slecht aan toe zijn: vervangen is de beste oplossing. Vanaf oktober kunnen zowel wintergroene als blad verliezende heesters en bomen worden geplant. finger, een gezonde groeier met grote bloemen. Een mini- struikje is Golden Dwarf. Hoe wel de meeste Potentilla's geel bloeien, zijn er ook witte, roze of oranjerode. Van de wit bloei ende zijn de hoge Abbotswood en Snowflake aan te bevelen. Een recente aanwinst is Annet te, die lichtoranje bloeiend is. Met z'n stevige groei, aantrek kelijke hoogte en lange bloei tijd is Annette op vele manie ren te gebruiken: voor een lage haag, in een vak of als groep, zelfs in een vaste plantenbor- der of als kleuraccent in een pot. Voor kleur in de nazomertuin kunnen tal van vaste planten en heesters zorgen. En van de mooiste bloemheesters is vlin derstruik (Buddleja). De geu rende bloemen vinden niet al leen aftrek bij vlinders, maar ook bij hommels en wilde bij en. Ze vinden er voedsel in de vorm van nectar en stuifmeel. Het sortiment Buddleja is groot en er zijn prachtige bloemkleurcn in te vinden. Vlinderstruik groeit overal. Op een zonnige plek is de bloei rijk en langdurig. Er is veel keus in bloemkleu- ren. Eén van de toppers is Buddleja davidii, zogenaamde Pink Delight, met grote roze bloempluimen. Ze worden wel veertig centimeter lang. als de struik in maart-april diep wordt ingesnoeid. Vanwege de bloemkleur en de bescheiden hoogte past deze goed in of naast een border met vaste planten. Naast de roze bloe men zijn er nog de witte en ro de. Voor kleine tuinen en pot ten zijn 'Nanho Blue' en 'Nan- ho Purple' geschikt. Deze wor den niet hoger dan één meter. Ze worden vrij breed en heb ben een natuurlijke groeiwijze. Om een indruk te krijgen van de verschillende bioemkleuren is het nu de beste tijd om eens bij een tuincentrum te gaan kijken. Tot de meest aantrekkelijke kleine heesters die in de twee de helft van de zomer bloeien behoort ganzerik of Potentilla fruticosa. Er zijn ook vaste planten die Potentilla heten, maar die bloeien al middenzo- mer. De hoogte van de heester- Potentilla's varieert van dertig centimeter tot 1,30 meter. Om deze reden is er dan ook voor verschillende gebruiksdoelen een geschikte cultivar te vin den. Kleurige hagen kunnen bijvoorbeeld met Maanelys worden gemaakt. Maar ook voor bodembedekking zijn er goede cultivar zoals de lage Elizabeth. Hiervan combine ren de grote, helder gele bloe men goed met het blauwgrijze blad. Een van de beste gele is Gold- De white profusion doet z'n naam eer aan als vlinderstruik. Basisbereiding roerbakken: Kleine stukjes vlees en groente bijvoorbeeld kun nen heel gemakkelijk en snel worden klaargemaakt in een wadjan of in een wok. De wadjan - de pan met oren - wordt vooral in de Indone sische keuken gebruikt, de wok - met handvat - in de Chinese keuken. Voor beide pannen geldt dat de wijde, ronde bodem van de pan (meestal gemaakt van plaatstaal of gietijzer) maar om weinig vet vraagt. Er zijn bovendien ook soorten te koop die aan de binnen kant met een anti-baklaag zijn bekleed. De tempera tuur tijdens de bereiding is hoog zodat het vlees snel dichtschroeit. Het neemt dus geen onnodig extra vet tijdens de bereiding op. De stukjes vlees worden tij dens het bakken voortdu rend heen en weer bewogen zodat het vlees de kans niet krijgt aan te bakken. U heeft nodig voor 4 personen: 400 gram lamsvlees van de schouder 100 gram spekblokjes 2 eetlepels olie 1 kleine ui, in halve ringen gesneden 1 groene paprika, in reepjes gesneden 1 rode paprika, in reepjes gesneden shoarmakruiden 1 kilogram andijvie, zeer fijn gesneden IV2 kilogram aardappelen zout peper Snijd het lamsvlees in reep- jes en kruid het met de sho-- armakruiden. Vermeng de paprikareepjes en de ui luchtig met het vlees en laat dit circa één uur afgedekt in de koelkast staan. Verhit de olie in een wadjan, wok of hapjespan en roerbak het shoarma vlees in circa tien minuten bruin en gaar. Maak van de aardappelen, andijvie en de uitgebakken spekblokjes een rauwe andijviestamp- pot en voeg het gare shoar mavlees toe. Vermeng het goed met een spatel en ver warm de stamppot goed door. Lekker met een komkom mersalade. Tip: Er is kant en klare lamsshoarma te koop. Deze is al gekruid. Voedingswaarde per portie: Energie: ±2295 kJ (550 kcal) Eiwit: 34 gram Vet: 24 gram Koolhydraten: 50 gram De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 17 augustus zijn: De eerste prijs: Een waardebon van f 25.- W. G, Eijgenraam, Doetinchemsestraat 36, Middelharnis De tweede prijs: Een waardebon van f 15,- A. P. Verjaal, De Cranestraat 24, Zierikzee De derde prijs: Een waardebon van f 10,- A. v. d. Panne, Kerkstraat 14, Scharendijke De sleutelwoorden van de puzzel van 17 augustus zijn: Een gat in de dag slapen De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekkeh worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-pu2zel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het wooid Extra-puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 9 september in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel! Horizontaal: 1. vervoermiddel; 6. hoog en slank; 9. naarling: 10. 1 strument; 11. spin: 12. herrie; 13. dopheide; 15. feestelijk onth, verbinden door het tekenen met zijn naam; 19. communicate met radiogolven werkt; 20. verschil tussen bruto- en nettogewirh; hemd; 25. bloeiwijze van het riet; 26. bewoog tersluiks voor: 77 va paalde houtsoort; 28. deel van de week Verticaal: 1. haringnel; 2. specialist voor inwendige ziekten, 3. ver 4. van het nodige voorzien; 5. Griekse letter; 6. zuivelprodukt: 7 sc ge verbinding met vrije waterstofionen (mv.), 8. schrijfgerei; 13. be fysiek en geestelijk instorten; 16. voet van een dijk verstm km- i berm tegen te leggen, 17. veel tijd eisend; 21. planteziekle; 22 vc dertrouw; 23. nauwe doorgang; 24. wat niet gemist kan worden. De sleutelwoorden worden gevormd door de letters in de vak c.t; 28. 13. 6. 14. 10. 20. 23. 27. 1. 16. 24. 8. 9. 19 luziekin- 18. zich eem jJat ?2. o*Qr- imelen; aikundi-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 11