De Fiat Ulysse: nieuwe vorm van mobiliteit Oprichting stichting voor opvang vluchtelingen op Schouwen-Duiveland Kerken Bruinisse blazen jeugdwerk nieuw leven in Honderden zeil- en motorjachten afgemeerd tijdens Hiswa te Water stukken Kans op revanche Van 6 tot en met 11 september in Amsterdam Ruimflexibel en veelzijdig 1 DINSDAG 30 AUGUSTUS 1994 NR 25623 ZIERIKZEE - Om de toenemende problematiek rond de opvang van vluchtelin gen in de toekomst beter te kunnen regelen wil de Stuurgroep Statushouders de Stichting Opvang Vluchtelingen Schouwen-Duiveland oprichten. Omdat de rijksbijdragen op dit gebied onzeker zijn vraagt de stuurgroep aan het college van b en w of zij garant willen staan voor eventuele financieringstekorten van de stichting. Dit staat op de agenda van de vergadering van de commissie voor welzijn en sociale zaken van Zierikzee op maandag 5 september. Aanvang 19.30 uur. Sinds 1 juli van dit jaar is de wet die de verzelfstandiging van de Centrale Opvang Asiel zoekers (COA) regelt in wer king getreden. De COA is daar mee een Zelfstandig Bestuurs orgaan geworden. Dit heeft on der meer tot gevolg dat het Centraal Bureau in Rijswijk, voor wat de AZC's betreft, haar bemoeienis zal beperken tot de hoofdlijnen. De verschillende centrum-directies krijgen hier door meer speelruimte om zelf een beleid in te vullen en uit te werken, meer eigen bevoegdhe den en verantwoordelijkhe den. Op Schouwen-Duiveland wil de stuurgroep .daarom de bovengenoemde stichting in het leven roepen. Ook in de wetgeving rond so ciale werkvoorzieningen zijn veranderingen gekomen. Tij dens de vergadering van de commissie wordt daarom ge sproken over de toekomst van Werkvoorzieningsschap De Zuidhoek in Zierikzee. Verder staat op de agenda het subsi dieverzoek van de Werkgroep Tbegankelijksheidsbevorde- ring op Schouwen-Duiveland. In de jaren 1993 en 1994 zijn eenmalige subsidies verstrekt van vier cent per inwoner. In deze jaren is steeds een koppe ling gelegd tussen de invoering van de Wet Voorzieningen Ge handicapten en de rol die de werkgroep in dit kader kan vervullen. Omdat gebleken is dat de werkgroep een functie vervult als het gaat' om prakti sche zaken en signalen stuurt naar WVG-functionarissen is het college van mening dat ook voor 1995 een subsidie van 4 cent per inwoner toegekend kan worden en zal de commis sie hierover advies vragen. Tenslotte wordt gesproken over de gewijzigde subsidie-aan vraag voor 1994 van de Stich ting Multifunctionele Gebou wen Zierikzee. De stichting denkt ruim 20.000 gulden meer nodig te hebben dan aanvanke lijk toegekend was. De verga dering is openbaar en een half uur voor aanvang kan iedereen de op de vergadering betrek king hebbende stukken inzien in de secretariskamer. BRUINISSE - Jongeren in Bruinisse en omstreken krijgen nieuwe mogelijkhe den aangeboden voor invulling van hun vrije tijd. Onder afzonderlijke auspi ciën van de kerkeraden van de Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Ge meente in Nederland staan diverse programma's op stapel om de jeugd ontspan ning en/of bezinning te bieden. Het Bruse jeugdwerk uitgaande van de plaatse lijke kerken stond in de voorgaande jaren op een laag pitje. In beide gevallen is het idee voor het kerkelijk jongeren werk gegroeid nadat men er meer en meer van overtuigd werd dat de kerkelijke ge meente ëen eigen verantwoor delijkheid heeft ten opzichte van de jongeren. Daardoor ont stonden plannen om jeugd werk te organiseren, waarbij jongeren op vrijdag of zater dagavond elkaar kunnen ont moeten. „Jongeren moeten kunnen merken dat er een ge meente is die om hen geeft", al dus ouderling Henri Vogel, lid van de Stuurgroep Open Jeugdwerk (OJW) van de Her vormde gemeente Bruinisse. De stuurgroep, die is samenge steld uit leden van de kerke- raad, een delegatie van ouders en een vertegenwoordiging van de Stichting CJV Bruinisse, functioneert onder verant woordelijkheid van de kerke- raad der Hervormde Gemeente Bruinisse. Het open jeugdwerk gaat er van uit dat de kerk en de ge meenteleden de taak hebben naar jongeren om te zien en als een levende en warme gemeen schap om hen heen te staan. „In een wereld die steeds killer wordt proberen we de jongeren een plaats van ontmoeting en warmte te geven", aldus Vogel. Het discogebeuren van van daag de dag vervult de Bruse kerkeraden met grote zorg. Ook vindt men dat de zondags rust steeds meer in het geding komt. De opgerichte Stuurgroep Open Jeugdwerk heeft voor de jeugd van 12 tot en met 15 jaar plannen voor het houden van open jeugdavonden op de zater dagavond. Het is de bedoeling om in september 1995 hiermee te beginnen. Ook wordt geke ken of het haalbaar is voor de jongeren van 16 jaar en ouder een programma op te zetten. Momenteel worden met zo'n twintig personen de activitei ten voorbereid. Hierbij wordt gebruik gemaakt van mate riaal en hulp van de Hervormd Gereformeerde Jeugdbond (HGJB) te Bilthoven, een lan delijke organisatie van jeugd- en jongerenwerk. Via vier werkgroepen zullen de leiding gevenden het programma voor bereiden. Bij de invulling van het sei zoenprogramma denkt de stuurgroep onder meer aan ac tiviteiten als spel, quiz, sport, film, thema-avonden, strand wandelingen, bingo, dropping en sprekers. Gereformeerde Gemeente In de Gereformeerde Gemeente staat het jeugdwerk eveneens in de startblokken. Een drietal ouders is het afgelopen voor jaar vrijdagsavonds om de veertien dagen begonnen met de begeleiding van jongeren in de leeftijd van twaalf jaar en ouder. Ongeveer dertig jonge ren gaven tijdens deze bijeen komsten acte de présence. De avonden worden hoofdzake lijk doorgebracht met zang on der begeleiding van een der vaste organisten, orgelspel, een kort referaat met aanslui tend een gesprek over het be handelde onderwerp. Momen teel wordt het programma voor het komende winterseizoen op gesteld, gebonden aan de re gels zoals de Gereformeerde Gemeenten die voorstaan. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven Inge zonden stukken zijn builen verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver. waarvan naam en adres bij de redactie De burgemeester van een ge meente persoonlijk nodigt naast het college van het grondgebied waarvoor hij (of zij) verantwoordelijk is in principe ook alle burgers uit om desgewenst aanwezig te zijn bij de openbare vergade ring van de gemeenteraad. Daarop maakt ook Zierikzee geen uitzondering. Mr. J. J. P. M. Asselbergs doet dat ook. Op woensdag 31 augustus is het weer zover. De Zierikzeese ge meenteraad komt ter openbare vergadering bijeen. Deze keer staan er 32 punten op de agen da, waarvan veruit de meeste in een vloek en een zucht ge passeerd zijn. Wanneer het niet al te veel tegenzit kunnen de geachte vertegenwoordigers met een uurtje weer buiten staan. De meeste agendapun ten zijn immers al lang en breed voorgekookt (en afgego ten). Waar de geachte toehoor ders op de publieke tribune mogelijk een lekkere discussie verwachten, is het onderwerp waar hij of zij eigenlijk be langstellend voor kwam toeho ren, gepasseerd voor de aan kondiging goed en wel is door gedrongen. Tbch verdient de agenda van zo'n openbare raadsvergade ring aandachtig te worden doorgelezen, want er kunnen best wat grapjes in verborgen zijn. Wat dacht u van agenda punt 24 van de vergadering van woensdag 31 augustus: „Kre diet voor het renoveren en aan passen van de badkamer wo ning Noordhavenpoort". Punt. Verder niets. Hier ontbreekt zondermeer de gebruikelijke ambtelijke nauwkeurigheid. Het betreft hier immers de wo ning Noordhavenpoort num mer 2, de burgemeesterswo ning. Wat houdt het voorstel in? Door de geringe hoogte on der het dakvlak is de bad- en wasruimte in de woning niet doelmatig te gebruiken. Bo vendien is het sanitair en het tegelwerk versleten en is er ge volgschade van langdurige lek kage in de constuctie. Dat is be paald niet gering, maar het wordt allemaal nog gekker. Het krediet zal worden aange wend voor de volgende voorzie ningen: wastafelcombinatie, douchebak met douchewand, toilet met toebehoren, aanslui ting ten behoeve vhn wasma chine en droger en mechani sche ventilatie. Tenslotte dient er een dakkapel geplaatst te worden, daar de ruimte te klein zou zijn. Kosten (krediet bedrag) van het grapje 35.056,-. Het bedragje wordt wel aangewend uit gemeen schapsgelden, nadat de aan vraag is ondertekend door de burgemeester vóór de burge meester. Voor de mooie schijn staat in het laatste regeltje wel, dat de commissie openbare werken het voorstel inmiddels al positief benaderde. Misschien zijn er tegen het ein de van de vergadering op woensdag 31 augustus nog raadsleden wakker en wordt er eens gediscussieerd over het feit of het noodzakelijk is, dat de bewoners van de gemeente Zierikzee het sanitair van de plaatselijke eerste burger moe ten betalen. Uw buren betalen toch ook niet uw sanitair als u vindt, dat u eens aan iets nieuws toe bent? Er ligt hier een prachtkans om revanche te nemen voor de steek in de rug die de heer As selbergs de gezamenlijke Zie rikzeese raad toediende in de affaire Camping Kloet. Geen krediet derhalve. Of zou onze gewaardeerde eerste burger an dermaal het lef hebben een de mocratisch genomen besluit te laten vernietigen? Het is in ie der geval zeker het proberen waard. Of zijn onze raadsleden na een paar maanden reeds ma rionetten? P. Wijnen. Zierikzee DEN HAAG (ANP) - Over de doden niets dan goed. Ook als het om politiek gevallenen gaat. Piet Bukman kreeg maandag bij zijn afscheid als landbouwminister dan ook al leen maar complimentjes toe gezwaaid. En troostende woor den, om het heengaan te ver zachten. „Oud-minister, dat is de mooiste functie die er is." DEN HAAG (ANP) - Aow'ers met een aanvullend pensioen vanaf 30.000 gulden per jaar kunnen door het beleid van het nieuwe kabinet de komende ja ren 10 tot 35 procent aan koop kracht kwijtraken. Dat stelt de Nederlandse Bond voor Pensi- óenbelangen (NBP) in een brief aan de Tweede Kamerfracties en het kabinet. AMSTERDAM (ANP) - Het Rijksmuseum in Amsterdam stuurt delen van zijn collectie «op reis. In januari opent in de National gallery in Londen de tentoonstelling „Dutch Pain tings from the Silver Age" met schilderijen van het Rijksmu seum uit de achttiende eeuw. Deze expositie is volgend jaar ook in het museum zelf te zien. Een impressie van dè Hiswa te. Water 1993. ZIERIKZEE/AMSTERDAM - In het Nautisch Kwartier tussen Centraal Station en Scheepvaartmuseum in Amsterdam wordt van 6 tot en met 11 september de botententoonstelling Hiswa te Water '94 gehouden. Aan de anderhalve kilometer drijvende steigers meren dit jaar ruim 300 luxueuze zeil- en motorjachten af. Ver schillende jachttypen beleven hun primeur tijdens de jaarlijkse watersportbeurs. Eén van de absolute toppers is de Holland Clipper 25.50, een klassiek gelijnd stalen motor zeiler van 28,80 meter. Opval lende wereldprimeurs zijn ver der de zeiljachten Bavaria 39 (12,15 meter), de Bavaria 37 (lengte 11,28 meter) en de Etap 23il (7,36 meter). De Franse se- riejachtbouwer Beneteau komt met een nieuwe zeilboot van 9,95 meter: de Beneteau Ocea- nis 321. De Deense X-Yachts presenteert een snelle cruiser van 9,35 meter, de X-302. En uit de Verenigde Staten komen twee primeurs voor de Europe se markt: de Able Apogee 50 (een zeiljacht van 15,54 meter) en de Island Packet 40 (12,70 meter). Ook onder de motorjachten zijn enkele opvallende wereld primeurs, waaronder de Liber ty 47 aftcabin (14,95 meter), de Agder 950 (9,50 meter) van Noorse afkomst en de Princess 420 (13,05 meter). De Sunseeker 41 Hawk en Sunseeker 58 Man hattan (17,25 meter) beleven hun eerste presentatie op de Nederlandse markt. Naast de seriegebouwde poly ester zeiljachten, klassiek of modern gelijnde motorjachten, custom built aluminium en sta len jachten, zijn ook sloepen van diverse afmetingen en uit voeringen ruimschoots in het water vertegenwoordigd. En niet te vergeten een klassieke Lemsteraak, een stalen klas sieker van 11,20 meter lang, ge toond door Classic Yachts. Behalve dit gavarieerde aan bod van luxueuze jachten, is er ook actie op het kadeterrein. Hier presenteren ongeveer 60 bedrijven hun produkten, waaronder jachtmakelaars, le veranciers van navigatie-appa- ratuur, accessoires en dek- beslag, en masten- en zeilma kers. Publiekstrekkers Een van de publiekstrekkers is de Brando, een trekschuit uit 1917 die totaal gerestaureerd is door Jachtbouwer Piersma. Deze klassieker onderging een totale opknapbeurt, van tradi tionele eikehouten delen tot een hernieuwde boeg en motor. Op een speciaal navigatieschip raken bezoekers in één oogop slag op de hoogte van de laatste snufjes en ontwikkelingen in de navigatie-apparatuur. Ver schillende deelnemers tonen er hun allernieuwste produkten. Een knap staaltje op navigatie- gebied werd geleverd in de Sea port Marina-r, het Waarschip waarin Henk Bezemer onlangs een overtocht naar de Azoren maakte, zonder hulp van enig navigatie-instrument. Dit zeil schip is te zien op de beurs; op informatieborden wordt uitge legd hoe deze bijzondere pres tatie mogelijk was. KNMR Ook de Koninklijke Neder landse Reddings Maatschappij geeft acte de présence op de Hiswa te Water. Doel is de actie voor een nieuwe reddingsboot een flinke impuls te geven. De KNRM is op weg naar één mil joen, het benodigde bedrag dat met de verkoop van speciale ze gels wordt verzameld. Jaarlijks trekt deze internatio nale Amsterdam In-Water Boat Show zo'n 30.000 doelgerichte belangstellenden. Het succes is onder meer te danken aan het tijdstip: september is een uit gelezen tijdstip voor actieve watersporters. Die hebben de ervaringen van het afgelopen vaarseizoen vers in het geheu gen, en ze hebben hun wensen en verlangens met betrekking tot een eventueel nieuw schip scherp geformuleerd. Openingstijden De Hiswa te Water '94 wordt op dinsdag 6 september geopend door de heer E. Peer, wethou der van Economische Zaken en Havenaangelegenheden van de gemeente Amsterdam. De ten toonstelling is dagelijks open van 10 tot 18 uur. De Hiswa te Water/ '94 is mak kelijk bereikbaar. Met het openbaar vervoer is het vanaf het Centraal Station Amster dam een wandeling van vijf minuten naar de ingang aan de Prins Hendrikkade, naast de IJ-tunnel. Voor bezoekers die met de auto komen is er een be waakt parkeerterrein aan de Oostelijke Handelskade, waar vandaan een waterbus in acht minuten naar de show vaart. ruit. De elegante styling vormt de verpakking van een licht in terieur dat zeer veel ruimte biedt. De praktische binnen uitvoering van de Fiat Ulysse is ontworpen volgens specifie ke 'modulaire' criteria en biedt comfortabel plaats aan maxi maal acht personen. De Fiat Ulysse wordt lever baar met een tweetal 2-liter viercilinder motoren. De at mosferische versie heeft een vermogen van 89 kW, de turbo uitvoering levert 108 kW. Door de combinatie met drie uit rustingsvarianten zijn er vier afzonderlijke standaardver sies: S, EL, turbo EL en turbo HL. De Ulysse staat qua pres taties aan de top van zijn seg ment: met de» atmosferische motor bedraagt de topsnelheid 177 km/h. In de turbo-versie is dat 195 km/h, terwijl de acceleratie van 0 tot 100 km/h in deze ver sie in 10,1 seconden verloopt. De Fiat Ulysse heeft het karak ter van een moderne topklasse auto met een bijzondere sou plesse die zelfs rijden in stads verkeer plezierig maakt. Het niveau van preventieve, actieve en passieve veiligheid in de Fi at Ulysse is moeilijk te over treffen. Tbt de belangrijkste passieve veiligheidsvoorzieningen be horen: een zeer vormvaste car rosserie met voorgeprogram meerde kreukelzones; een energie- absorberend EAS- stüurwiel en een indrukbare stuurkolom; verstelbare, ana tomisch gevormde hoofdsteu nen; gordelspanners; airbags voor de bestuurder en voorpas sagier; Fiat's eigen FPS brand preventiesysteem met vertra gingsschakelaar op de benzine pomp en een afsluitklep op de brandstofleiding. Deze nieuwe Fiat wordt leverbaar in tien carrosseriekleuren: drie pastels en zeven metallic lak ken. De S heeft stoffen bekle ding, de EL en HL hebben ve lours bekleding. Als optie zijn in de EL en HL ook Lorica en lederen bekleding leverbaar. ZIERIKZEE - Na onder meer Renault en Toyota brengt nu ook Fiat een ruimte wagen op de markt. De Fiat Ulysse, want zo heet de nieuweling, is gecreëerd als een innovatieve interpretatie van het monovolume-concept. In zijn buitenge woon ruime carrosserie combineert hij flexibiliteit en veelzijdigheid optimaal met comfort, rijplezier en prestaties. De Fiat Ulysse is ontworpen en gebouwd om te beantwoorden aan de vraag van de automobi list naar een nieuwe vorm van mobiliteit. Hij ontleent zijn naam aan de uit de Griekse mythologie beroemde reiziger Ulysses, in Nederland beter be kend als Odysseus. Met de Fiat Ulysse krijgt mo biliteit voor de automobilist een nieuwe dimensie. Deze auto is geschapen voor rijple zier in de breedste zin van het woord, en staat klaar om nieu we horizonten te ontdekken. De Fiat Ulysse valt op door zijn evenwichtige en frisse uiterlijk dat logisch past bij de compacte buitenmaten en het royale interieur. De balans tussen de verschil lende delen wordt benadrukt door de grote glasoppervlak ken en de lijn waarmee de mo torkap doorloopt in de voor- Het nieuwe ruimteiüonder van Fiat: de Ulysse

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 7