Doek valt definitief voor wachters vuurtoren Haamstede dichters a> D66 en CDA tegen speelplaats Brouwse Wethouder Dekkerstraat Bewoners zouden bang zijn voor overlast Per 1 januari 1995 Producent cd-machines krimpt in L. A DINSDAG 30 AUGUSTUS 1994 NR 25623 5 BROUWERSHAVEN - Dat de publieke reacties tijdens één en dezelfde hoorzitting heel verschillend kun nen worden geïnterpreteerd bleek maandagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering in het Brouwse stadhuis. Zowel de D66- als de CDA-fractie brachten daar naar voren dat de mensen, die aan de Brouwse Wethouder Dekkerstraat wonen, de aanleg van een kinderspeelplaats in hun woonomgeving niet zagen zit ten, terwijl de andere fracties en het college van b en w juist van mening waren dat daar geen bezwaren tegen bestonden. Alle raadsleden baseerden hun mening op een eerder gehouden hoorzitting over het onder werp, die ze zelf bijwoonden of de notulen er van lazen. Zowel de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven als de Nederland se Hervormde kerk in Zonnemaire worden in de komende maan den voorzien van schijnwerperverlichting(Archieffoto). Dat leidde tot een uitvoerige discussie waarbij uiteindelijk door een meerderheid van de raad werd besloten om de speelplaats wel te realiseren. D66 en het CDA stemden tegen. „Met dit voorstel wordt tekort gedaan aan de mening en de behoefte van de omwonenden. Zij hebben duidelijk laten blij ken dat ze overlast vrezen wan neer de speelplaats nabij hun woningen wordt gerealiseerd", aldus D66-raadslid M. Weeze- poel. Ook het CDA was van me ning dat een speelplaats in een straat waar vooral ouderen wo nen 'onlogisch' is. Als alterna tief stelden beide fracties voor om de speelplaats aan de Nieu we Jachthaven op te knappen en uit te breiden. De overige raadsleden, inclu sief het college van burgemees ter en wethouders vonden dat een goed plan, maar niet als al ternatief. Zij waren van me ning dat zowel de speelplaats aan de Wethouder Dekker straat als een opknapbeurt en uitbreiding van de speelplaats aan de Nieuwe Jachthaven ge realiseerd zouden moeten wor den. Dat laatste uit de inkom sten van het watersporttoe- risme in Brouwershaven. Het voorstel om bij de Wethouder Dekkerstraat een kinderspeel plaats te realiseren maakte on derdeel uit van een totaalplan dat ook een opknapbeurt in hield van de speelplaatsen in De Roos en De Lelie en het rea liseren van een nieuwe kin derspeelplaats achter het woonzorgcentrum Poortershof. Met die laatste drie onderdelen van het collegevoorstel ging de raad unaniem akkoord. Veel discussie was er ook voor de Brouwse gemeenteraad een beslissing nam over de aan schaf van schijnwerpers om de Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven en de Nederlandse Hervormde kerk in Zonnemai re te verlichten. Met name SGP/GPV/RPF-raadslid P. van der Meide maakte bezwaar te gen de manier waarop het col lege het daarvoor benodigde bedrag van bijna 45.000 gulden wilde financieren. Hij herin nerde er aan dat tijdens de be handeling van de voorjaarsno ta was afgesproken dat dit zou gebeuren uit de meeropbrengst van de toeristenbelasting (die de raad verhoogde). Die verho ging levert echter 'maar' 35.000 gulden op, terwijl de schijn werpers ook jaarlijks een extra bedrag aan elektriciteit gaan kosten. Geen monument De CDA-fractie had vooral pro blemen met het voorstel om niet alleen de Sint Nicolaas kerk, maar ook de kerk in Zon nemaire te verlichten. „Dat is geen monument. In Zonnemai re is nauwelijks toerisme en de schijnwerpers gebruiken veel energie", aldus raadslid J. Hei- nen. Hij stelde yoor alleen in Brouwershaven schijnwerpers aan te brengen. „Dan kost het maar 26.000 gulden, zodat we het zelfs binnen de post van het toerisme kunnen realiseren". Maar de meerderheid van de Brouwse raad was voor het voorstel van het college om zo wel rondom de Sint Nicolaas kerk als de kerk in Zonnemai re zes schijnwerpers aan te brengen. Dat zal dus in de ko mende maanden gebeuren. Sprokkelpost Een 'sprokkelpost' noemde raadsvoorzitter burgemeester L. N. Labruyère het voorstel om het complex, waarin beide Brouwse basisscholen zijn ge vestigd, te voorzien van nieuwe luchtverwarming. Het college stelde namelijk voor om de 103.000 gulden, die daarvoor nodig is, bijeen te brengen met geld dat overbleef uit zes ver schillende uitgaveposten. On der meer de herinrichting van de Brouwse schoolpleinen en de bijdrage aan werkvoorzie ningsschap De Zuidhoek die minder hoog uitviel dan men vreesde. „Het is ingewikkeld, dat geef ik toe. Maar we willen toch proberen om het verwar mingsprobleem dat al langere tijd speelt in een keer op te los sen en te betalen." Voorstellen om de kosten te be talen uit de post onderhoud scholen wees de burgemeester van de hand. „Daar moeten we afblijven omdat die is bestemd voor aanpassing van de basis school in Noordgouwe". Ook de kritiek dat aan slechts een be drijf offerte is gevraagd voor uitvoering van de werkzaam heden wees hij van de hand omdat in de directe omgeving slechts een bedrijf is gespecia liseerd in het aanleggen van heteluchtverwarming. Uitein delijk ging de raad akkoord met het voorstel. Van der Mei-' de liet daarbij aantekenen dat hij het niet terecht vond dat in het dekkingsvoorstel ook de post kerkverlichting als 'voor deeltje' werdbpmschreven om dat die 45.000.gulden kost in- plaats van de eerder genoemde 65.000 gulden. „We hadden af gesproken de schijnwerpers uit de opbrengst van de toeristen belasting te betalen." BURGH-HAAMSTEDE - Per 1 januari 1995 zal de vuurtoren in Burgh-Haamstede niet meer worden be mand. Momenteel zijn nog drie wachters werkzaam op de toren, die onder meer uitkijken naar brand en kleine criminaliteit in de omgeving, en een oogje in het zeil houden op de pleziervaart voor de kust. Eerder dit jaar ging een vierde wachter met pensioen, waarvoor uit het oogpunt van het verdwijnen van de bezet ting op de toren, geen vervanger is aangenomen. De gemeente Westerschouwen heeft geen geld om een volledi ge bezetting aan te houden, en aangezien volgens hoofd alge mene zaken van de gemeente, F. Arkenbout, de Wester- schouwse raad geen heil ziet in .\v' een 'schrale' ofwel gedeeltelij ke bemanning, stopt de ge meente eind dit jaar definitief met de bezetting van de toren. Afgelopen voorjaar maakte het rijk bekend dat de gemeen te geen enkele vergoeding meer De vuurtoren van Haamstede wordt vanaf begin volgend jaar niet meer bemand. (Archieffoto). krijgt voor het betalen van per soneelskosten om de vuurtoren te bezetten. Enkele jaren geleden hield de scheepvaartfunctie van de Haamsteedse vuurtoren al op te bestaan. Die loopt nu sinds zo'n vier jaar via de toren van Ouddorp. De registraties van de beeldradar worden sinds die tijd vanaf het Westerschouwse kustlicht via PTT-lijnen over geseind naar Ouddorp. De to ren daar is 24 uur bemand. Vanaf de invoering van deze automatisering en tegelijk het vervallen van de scheepvaart functie van de Haamsteedse .vuurtoren, fungeren de men- 'sen die op de toren werkzaam zijn, als 'visuele' wachters. Ze kijken uit over de omliggende natuurgebieden en letten op brandsignalen. Verder houden ze surfers en bootjes voor de kust in de gaten, en letten ze bijvoorbeeld ook op of er zich geen criminele activiteiten in de omgeving afspelen. Vuurtorenwachter Jan Kloet, wiens functie na de ministerië le ingreep van een aantal jaren geleden, officieel als objectbe heerder te boek staat, hoorde afgelopen week dat het doek voor hem als bemanner van de toren definitief gaat vallen. „De andere wachters hebben ongeveer een maand geleden al gehoord dat het voof hen voor bij is. Tben ik niets hoorde dacht ik nog even een kans te hebben om als objectbeheerder aan te kunnen blijven. Niet dat ik me enige illusies had ge maakt, je weet tenslotte al zo lang dat dit staat te gebeuren, maar als je zelf niets hoort, dan krijg je toch even hoop. Maar toen ik vorige week op kantoor werd geroepen, wist ik genoeg. Ik dacht: 'Dit zal het einde zijn', en dat klopte. Voor Kloet betekent de beslissing van de gemeente het einde van een loopbaan van zo'n vijftien jaar als vuurtorenwachter op de to ren van Haamstede. Voortaan zal een mobiele ploeg van het Directoraat Generaal voor Scheepvaart en Maritie me zaken (DGSM), de toren on derhouden. Arkenbout zegt dat in een overeenkomst die de ge meente in juli met het rijk heeft gesloten, is vastgelegd dat het licht in de toren blijft branden en dat het rijk voor het onderhoud van het kust licht zorgt. De gemeente gaat binnenkort om de tafel zitten met de be heerders van de omliggende natuurgebieden, om te bekij ken hoe de functie van brand wacht die nu vanaf de vuurto ren verdwijnt, op de grond zo goed mogelijk kan worden voortgezet. EINDHOVEN (ANP) - Bij het Eindhovense bedrijf ODME dat machines produceert waar mee cd's en beeldplaten wor den gemaakt, vervallen 75 van de 300 arbeidsplaatsen. De maatregel is nodig in ver band met tegenvallende mark tontwikkelingen. Enkele jaren geleden vertoonde de markt van de machines die ODME produceert wereldwijd nog een groei van 40 tot 50 procent. NEELTJE JANS Excursies Neeltje Jans De excursies op Neeltje Jans in de Week van het Landschap vinden plaats op woensdag 21 september om 15.00 uur en op zaterdag 24 september om 10.00 uur. De start is vanaf het par keerterrein bij de dependance van Delta Expo. Deelname is gratis. De excursies in de maand september en oktober zijn elke dinsdag om 10.00 uur. ZIERIKZEE Dorkas-hulp vervolgden In juli bereikte Dorkashulp Andijk het bericht dat de do minees Michaelian en Dibaj in Iran zijn vermoord. In Iran zijn volgens Dorkas in vijf maan den tijd drie dominees ver moord. Een ander christelijk leider, Banipel Natanael, wordt nog steeds vermist. De plaatselijke Dorkasgroepen roepen gelovigen nu op voorbe de te doen voor de vermiste Na tanael en voor de nabestaan den van de vermoorde predi kanten. Ook geven de Dorka- safdelingen gehoor aan de op roep van Dorkashulp en van Open Doors om een handteke ningenactie te houden ten gunste en ter bemoediging van de christenen in Iran. Op het eiland zullen zoveel mogelijk groepen, verenigingen en de kerkelijke gemeenten bena derd worden met het verzoek deel te nemen aan de handteke ningenactie. De lijsten worden opgestuurd naar de ambassa deur van Iran in Den Haag. De actie duurt tot december. Start UW bejaardensoos Vanaf maandag 5 september kunnen ouderen terecht in het UW-gebouw aan het Kerkhof Zuidzijde. Vier keer per week wordt daar op initiatief van de stichting Unie van Vrijwilli gers (UW) bejaardensoos ge houden. De soosmiddagen zijn op maandag, dinsdag, woens dag en donderdag van 13.30 tot 16.30 uur. ANBO-kermisreis De afdeling Zierikzee van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO)houdt woensdag 7 september haar jaarlijkse kermisreis. De bustocht voert over Schouwen- Duiveland. Men rijdt onder meer door het inlagengebied, langs Neeltje Jans Port Zélan- de, Brouwershaven, het dij- kwatergebied bij Sirjansland en Grevelingenhout bij Brui- nisse. Bij de busreis zijn een koffiestop en koffietafel inbe grepen. De tocht gaat om 13.00 uur in Zierikzee van start en men hoopt daar om ongeveer 19.30 uur weer terug te zijn. De naam kermisreis is ontleend aan het feit dat het jaarlijkse reisje altijd begin september wordt gehouden, de periode dat het in Zierikzee ook kermis is. Ouderen die aan de kermis reis willen deelnemen kunnen daarvoor op donderdag 1 'sep tember een kaartje kopen. Van 10.00 tot 11.30 uur in verzor gingshuis Borrendamme en van 14.00 tot 15.30 uur in ver zorgingshuis De Wieken. Nade re inlichtingen via telefoon nummer 01110-13111. Cursus kunstgeschiedenis In het schoolgebouw aan het Jannewekken in Zierikzee wordt van 22 september tot en met 15 december op donder dagavond een cursus kunstge schiedenis gehouden. Tijdens de bijeenkomsten wordt een globaal inzicht gegeven in de ontwikkelingen in de beelden de kunst van de Grieken tot en met de jaren zeventig van deze eeuw. Daarbij wordt vooral aandacht besteed aan schilde rijen en beeldhouwwerken. De cursusavonden zijn van 19.30 tot 21.30 uur. Belangstellenden kunnen voor inlichtingen of aanmelding telefoneren via 01110-17839. Expositie Corneliastichting Tbt en met eind september is in het verpleeghuis Cornelia stichting in Zierikzee een expo sitie van aquarellen en teke ningen gemaakt door A. L. Stobbelaar uit Hansweert. De expositie is te bezichtigen tij dens de openingstijden van het verpleeghuis. DREISCHOR/OUWERKERK MBvO Op dinsdag 6 september start in Dreischor en Ouwerkerk weer de cursus Meer Bewegen voor Ouderen. In Dreischor in de gymzaal, van 9.00-9.45 uur en in Ouwerkerk in het dorps huis van 10.15-11.00 uur. Voor informatie over deelname: Me vrouw C. van de Velde, telefoon 01110-16605. NIEUWERKERK Activiteiten NBvP De afdeling Duiveland van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen (NBvP) opent het seizoen met een fietsmid- dag naar Brouwershaven. De tocht begint om 13.00 uur vanaf Ons Dorpshuis in Nieuwer- kerk. Op donderdag 15 septem ber wordt in Ons Dorpshuis de eerste bijeenkomst van de af deling van dit seizoen gehou den. Aanvang 19.30 uur. Voor die datum kunnen belangstel lenden zich (via telefoonnum mer 01666-2765) aanmelden voor een cursus 'Actief in je ei gen leefomgeving' die op 5 ok tober van 09.45 tot 16.00 uur wordt gehouden in de Vroone in Kapelle. De activiteiten van de NBvP zijn zowel toeganke lijk voor leden als niet-leden. OOSTERLAND Oud papier Ten bate van de zending van de Gereformeerde Gemeenten wordt zaterdag 3 september oud papier opgehaald. De actie start, om 09.00 uur. Verzocht wordt het papier gebundeld ge reed te zetten. De container staat overigens op het terrein bij Duivelands Meubelhuis. BRUINISSE De Tekenaars Teken- en schilderclub De Teke naars uit Bruinisse gaat dins dag 6 september van start met het nieuwe seizoen. Wekelijks tussen 19.00 en 22.00 uur ont moeten de leden van de club el kaar in het Dorpshuis van Bruinisse. Bij De Tekenaars worden geen lessen gegeven. Iedereen mag tekenen en schil deren wat hij zelf wil. Door met elkaar te overleggen pro beert men tot een zo goed mo gelijk resultaat te komen. De gezelligheid staat daarbij hoog in het vaandel. Alle benodigde materialen zijn tijdens de club avonden aanwezig. Voor infor matie en aanmelding kan men zich wenden tot Petra Kosten- se, telefoon: 01113-1894. WO LPH AARTSDIJK Nazomer tentoonstelling In galerie De Hoekweide in Wolphaartsdijk is vanaf zon dag 4 september een expositie te zien van papier maché objec ten, gemengde technieken, olieverf, klein werk en grafiek gemaakt door de in Frankrijk wonende Nederlandse Benja min Royaards. De expositie is te zien op donderdag, vrijdag en zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur of na telefonische afspraak via 01198-1152. MIDDELBURG Opleidingen De Janneke Dierxschool en het Centrum Vakopleiding starten half september in Middelburg drie technische opleidingen. De opleiding Procesoperator-A start 12 september en duurt een jaar, gedurende drie dagen per week. Een lesdag is van 9.00 uur tot 16.00 uur, en er wordt rekening gehouden met de schoolvakanties. Een proces operator is iemand die chemi sche processen bewaakt en ma chines, reactoren en allerlei an dere apparaten bedient. De op leiding assistent onderhouds- vakvrouw start op 20 septem ber gedurende 4 dagen per week, waarvan een dag theorie en drie dagen praktijk. Tim meren is een belangrijk onder deel tijdens de opleiding met daarnaast elektrotechniek, in stallatietechniek, metselen, stukadoren, schilderen en te- gelzetten. Voor beide opledingen zijn nog plaatsen vrij. Voor meer infor matie kan men terecht bij de Janneke Dierxschool, telefoon nummer 01180-23518. VLISSINGEN Jimi Hendrix Op zaterdag 3 september wordt in de Piek in Vlissingen een concert gehouden dat is gewijd aan de de beroemde artiest Ji mi Hendrix. Onder de titel 'A tribute to Jimi Hendrix' speelt de Engelse band The Hamsters nummers van de overleden ar tiest. Het concert begint om 22.00 uur. <D Een jarige krant De Nieuwsbode in Zierikzee Viert feest, en elke abonnee Kreeg oude kaarten toegestuurd Daarop wordt vast heel lang getuurd 't Gaf beelden uit vervlogen jaren Veel mensen zullen ze bewaren Want aan kaarten van de oude trant Heeft menigeen zijn hart verpand. 't Is nu honderdvijftig jaar geleden Dat de eerste Bode in de bus is gegleden. Drie keer per week kwam het Oude Mens Hem snel lezen was ieders wens Uit de burgerlijke stand kon je horen Bij wie een kind weer was geboren Wie er gekomen was of gegaan Voor wie de laatste reis brak aan. Een boerendienstmeid werd gevraagd De oude was misschien bedaagd Een huishoudster, een paardeknecht 't Werd alles in de krant gezegd. Ook kon je er wel in lezen Dat een diefstal was bewezen En men las dan in de krant De naam van zo'n brutale klant. Zo hoorde men steeds wat Gebeurde in een dorp of stad Het deed de mensen veel plezier En het bracht ook wat vertier En al was de krant toen klein Hem te lezen vond men fijn. Nu is de Nieuwsbode eens zo dik Veel mensen hebben daarin schik. Maar een rubriekje voor oudere mensen Is een van hun liefste wensen Maar dat zijn zo uwe zaken 't Is niet ieder 't naar de zin te maken In alle geval dat moet me van 't hart U maakte met dit feest een leuke start en het is te hopen dat na dezen Nog veel mensen de 'Niesbode' lezen Nu is 't feest in Schouwen-Duiveland Ter eer van de 150-jarige krant. A. Wiebrens-Beekman, Bruinisse Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5