Nekslag voor autodieven wordt met argusogen bekeken Asielen vinden een nieuwe baas voor 45.000 huisdieren Omstreden Brabantse gedeputeerde stapt op Elektronische engelbewaarder P Nieuwe Muziek in Middelburg in teken van Mondriaan Ruim 11 miljard gulden uitgegeven aan milieu Albert Heijn haalt blikken knakworst uit de handel '/W Rsf Jaarverslag Dierenbescherming: zierikzeesche nieuwsbode Om gezondheidsredenen DEN BOSCH (ANP) - De omstreden Brabantse gede puteerde D.Sonneveld (CDA) stapt om gezondheids redenen op. Hij heeft dat maandag laten weten. Son- neveld kwam onlangs in opspraak toen hij het hoog heemraadschap Alm en Biesbosch suggereerde een dijkverzwaringsproject onderhands te gunnen aan een bevriende aannemer. Kort daarna werd de Bra bantse bestuurder met hartklachten opgenomen in een ziekenhuis. LEIDEN (ANP) - De nekslag voor alle autodieven. „Ja, zo is het inderdaad." J. van der Velden (adviseur van een Zwitserse bank) en N. Grooss (ondernemer) kunnen zich wel vinden in die korte beschrijving van het systeem dat zij vanaf 6 september op de Nederlandse markt brengen. Het produkt heet Carangel, een elektronische engelbewaarder waartegen de autodief, al weer volgens de twee, geen schijn van kans heeft. Onderhandse gunning staat haaks op het provinciale beleid dat uitgaat van openbare in schrijving. Inmiddels heeft het schap de werkzaamheden uit besteed aan een andere aanne mer, voor een bedrag dat ruim een miljoen lager is dan de prijs die de door Sonneveld ge noemde aannemer in rekening wilde brengen. De handelwijze van de gedepu teerde was voor de fracties van GroenLinks en SP in Provin ciale Staten aanleiding een in terpellatie aan te vragen. Die zou vrijdag plaatsvinden. In een maandag uitgegeven ver klaring zegt Sonneveld dat er sprake is geweest van inciden ten rond zijn persoon en dat hij graag persoonlijk uitleg had ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn heeft vandaag, dinsdag, via advertenties in de landelij ke dagbladen gevraagd blik ken knakworst in te leveren die mogelijk aan bederf onder hevig zijn. Als gevolg van een produk- tiestoring bij de producent is het mogeljk dat te weinig vocht aan de blikken is toegevoegd. ROOMPOT BUITF.N 31 augustus 1 september BRUINISSE 31 augustus I september WEMELDÏNGE 31 augustus I september gegeven over de feitelijke gang van zaken. „Het spijt mij zeer dat dit nu niet mogelijk is en dat ik niet in staat ben het oor deel van de Staten af te wach ten." Sonneveld zegt dat hij zijn beslissing met grote tegen zin heeft genomen. Hij stelt na drukkelijk dat hij nimmer de bestuurlijke integriteit van zichzelf of de provincie mate rieel in het geding heeft ge bracht. „Ik herhaal dat ik het schrijven van een brief aan het hoogheemraadschap achteraf ongelukkig vind en betreur", aldus de gedeputeerde. Overi gens droeg Sonneveld eerder dit jaar eveneens om gezond- heidsi'edenen al een deel van zijn taken over aan een andere gedeputeerde. Daardoor bestaat de kans op bederf. De consumptie van de betrokken worsten kan leiden tot gezondheidsklachten, aldus de advertentie. De blikken zijn inmiddels uit de schappen van de super markten van AH gehaald ter wijl de consumenten gevraagd wordt de betrokken blikken te rug te brengen naar de win kels. 10.00 97 22.50 99 11.30 96 10.55 118 23.35 116 12.05 111 10.45 113 23.35 112 12.15 109 Om maar eens wat te noemen: vanuit een meldkamer van Ca rangel in het Leidse Euro Centre-gebouw is binnenkort precies te zien waar de auto met een verborgen kastje heen rijdt, dankzij een permanente verbinding via het GSM- autotelefoonnet. Tot op vijf meter nauwkeurig ziet de meldkamer op een scherm met gewone landkaarten waar de auto is. Het systeem wordt pas wakker wanneer er aan de auto wordt gemorreld. De startmo tor schakelt dan automatisch uit. Mocht de auto toch gaan rijden, dan kan de meldkamer de auto blijven volgen op de landkaart in het scherm en eventueel de brandstoftoevoer afsluiten. Thgelijk gaat er een telefoontje naar de politie in het gebied. Toepassingen Het systeem kent nog veel meer toepassingen, zo verzeke ren Van der Velden en Groos. Bedrijven met veel voertuigen (transportbedrijven, taxi ondernemingen, de brandweer) kunnen razendsnel zien welk voertuig het dichtste bij een klant of rampplaats is. Het kastje kan ook camerabeelden doorsturen. Zo ziet de meldka mer precies wie er achter het stuur van het voertuig zit. En Carangel zal spoedig in meer dere Europese landen opere ren, zo zeggen de twee bedrijfs- VLISSINGEN (ANP) - De Stichting Nieuwe Muziek in Middelburg speelt met een se rie concerten de komende tijd in op het Mondriaanjaar. De schilder, wiens vijftigste sterf dag dit jaar wordt herdacht, was een groot liefhebber van nieuwe muziek, boogie- woogie, film- en dansmuziek en van de grote Amerikaanse progressieve jazzbands. Als eerste speelt de band Klez- mokum op 3 september in de Kloveniersdoelen in Middel burg onder meer jazzwerken uit het begin van deze eeuw en werken van Josephine Baker. De muziek van Klezmokum, in 1989 opgericht door de Ameri kaanse pianist Burton Greene, is een synthese tussen klezmer (jiddische muziek), jazz en im provisaties. Eveneens in de Kloveniersdoe len brengt pianist Geoffrey Douglas Madge op 10 septem ber een uitvoering rond het thema Mondriaan in Parijs en op 30 oktober rond Mondriaan in New York. Madge is sinds 1971 hoofdleraar piano aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. voerders. Van der Velden: „De Italiaanse fabrikant heeft met ons een contract getekend waarin staat dat al zijn kastjes op ons systeem moeten aan sluiten." Beleidsmakers en deskundi gen in de beveiligingswereld kennen het systeem nog nau welijks, zo blijkt bij navraag. Maar zij reageren al op voor hand sceptisch'. „Tb duur voor de middenklassers", oordeelt voorzitter G. Worm van de ge zaghebbende landelijke stuur groep autocriminaliteit, waar in de overheid en de auto- en verzekeringsbranche zitting hebben. Hoe duur is Carangel dan? Van der Velden: „Een standaard kastje kost nog geen 3.000 gul den. Het abonnement op de meldkamer kost ongeveer een gulden per dag. Het is waar, voor de middenklassers is het misschien te duur. Wij richten ons eerst op de duurdere auto's." Dat is ook wat Worm tegen het systeem heeft: „Re ken maar uit. Het komt neer op 8 tot 10 procent van de waarde van een middenklasauto. Wij zijn bezig met een studie naar alle beveiligingsmethoden en zullen met een advies komen voor de overheid. Ik weet nu al dat onze stuurgroep veel waar de zal hechten aan een goed koop systeem dat brede toepas sing zal vinden. Dus ook boor de middenklasser. Die wordt tegenwoordig juist vaak gesto- Het aantal katten dat bij de dierenasielen belandt, ver toont sinds enkele jaren een stijgende lijn. In 1993 vingen de asielen 25.000 zwerfkatten op. Ruim 15.000 katten werden door eigenaren naar het asiel 'gebracht. In 1992 waren dat er respectievelijk 23.500 en 12.500. Het aantal honden dat binnen komt, neemt af. In 1992 ont fermden de asielen zich over 17.500 zwerfhonden, terwijl hondenbezitters 13.000 dieren inleverden. In 1993 waren dat er respectievelijk 15.600 en 12.200. Minder slordig- Overigens springt de Neder lander tegenwoordig minder slordig om met zijn huisdier dan een aantal jaren geleden. Zo belandden in 1989 86.000 honden en katten bij de asielen len omdat de afzet eenvoudiger is dan bij dure* auto's. Verzeke ringsmaatschappijen zouden moeten bijspringen met bij voorbeeld korting op de pre mie. Maar de verzekeraars vin den middenklassers in dat op zicht minder interessant dan de duurdere auto's." Niet enthousiast Onzin, zeggen Van der Velden en Grooss: „Zodra we genoeg kastjes verkopen, gaat de prijs vanzelf omlaag." De Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) herinnert zich nog wel een gesprek met Carangel, maar is er volgens een woordvoerder niet meteen laaiend enthousiast over. „Ach, wij maken kennis met vele sy stemen", zegt deze alleen. Het systeem kan toch ook pro blemen geven bij de opsporing door de politie, zegt een woord voerder van de regiopolitie in Sittard, die eveneens met Ca rangel heeft gesproken. „Het klinkt raar, maar een plaatsbe paling op vijf meter nauwkeu rig is soms niet nauwkeurig ge noeg. Als de gestolen auto er gens in een rijtje garagaboxen wordt neergezet, kunnen we moeilijk een huiszoekingsbe vel aanvragen voor drie of vier boxen tegelijk." Of alle scepsis terecht is, zal binnenkort moeten blijken. De adviserende bankier en onder- nelher zijn op hun beurt weinig van de Dierenbescherming, 18.000 meer dan vorig jaar. Van de zwerfhonden en -katten konden vorig jaar 14.000 stuks worden teruggegeven aan de ei genaar. Voor ruim 45.000 dieren werd een nieuwe baas gevon den. In 1992 kregen ruim 43.000 huisdieren een nieuw tehuis via de asielen. Eindstation Voor 9.500 honden en katten was het dierenasiel het eindstation. Deze dieren moes ten in de meeste gevallen wor den afgemaakt wegens ziekte of wegens een karakterfout. Het aantal honden en katten dat in dierenasielen overlijdt of wordt gedood is al jarenlang redelijk stabiel. De Dierenbescherming heeft in 1993 onder een goed gesternte in aandelen gehandeld, zo blijkt verder uit het jaar onder de indruk van alle pessi mistische geluiden. „In ieder geval heeft de politie nu nog de grootste moeite om een gesto len auto op te sporen", zegt Van der Velden. En, wat volgens hem nog belangrijker is, de Ita liaanse fabrikant KFT in Mi laan heeft eerst in eigen land uitvoerig met het systeem geëxperimenteerd. „Carangel is daar toegepast bij een taxi onderneming in Rome en bij vijfhonderd vrachtwagens waarvan er nadien niet eentje is verdwenen, ondanks twaalf pogingen tot diefstal", zegt Grooss. „De Italiaanse politie gebruikt Carangel om dievenbendes te volgen. Ze laten een gestolen vrachtwagen lopen en komen dan bij een opslagloods uit. Zo vonden ze een keer een pakhuis vol politie-uniformen en wa pens." Van der Velden weer: „Je ziet ook d.e RAS, de grootste Ita liaanse verzekeraar, anders reageren. De RAS geeft 35 pro cent korting op de premie en neemt ook de kosten van het kastje op zich. Weliswaar in ruil voor een uitgebreidere po lis, maar toch zegt dat wel iets." Overigens geloven alle betrok kenen wel in de technische prestaties van Carangel, geba seerd op het GPS- navigatiesysteem voor schepen dat ook voor militaire doelein den is gebruikt. „Die bedie ning op afstand en nauwkeuri ge plaatsbepaling is niet uit de lucht gegrepen", zegt Worm. „Het is alleen te hopen dat een gestolen auto niet met 180 kilo meter per uur op de rijksweg wordt stilgezet of dat zoiets ge beurt op een spoorwegover gang." verslag. Door de verkoop van effecten op een gunstig tijdstip werd een winst geboekt van 1,9 miljoen gulden. Meer geld De Dierenbescherming kon in 1993 beschikken over 13 mil joen gulden aan inkomsten, bijna 3,5 miljoen meer dan in 1992. Zo kwam er meer geld binnen aan contributies en dankzij een geslaagde inzame lingsactie. Daar stond tegenover dat de vereniging meer geld uitgaf aan een aantal onvoorziene campagnes. De ledenwerving en de dierenasiels vergden meer geld, alsmede acties te gen veetransporten en de jacht. Al met al kon de vereniging in 1993 3,5 miljoen gulden toevoe gen aan het eigen vermogen. Dat bedraagt volgens een woordvoerder momenteel 30 miljoen gulden. Dinsdag 30 augustus Zierikzee Spreekuur zorgcoördinator drugs. Gebouw De Driehoek, Kerkhof 8. 10.00-12.00 uur. Brouwershaven Concert Orkest van de Acht tiende Eeuw onder leiding van Gustav Leonhardt. St. Nico- laaskerk. 20.00 uur. Woensdag 31 augustus Zierikzee Vergadering gemeenteraad in het stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede. 19.00 uur. Nieuwerkerk Fietsmiddag NBvP. Vanaf Ons Dorpshuis. 13.00 uur. Afscheidsreceptie burgemees ter A. Bergshoeff. Ons Dorps huis. 17.00-18.30 uur. Donderdag 1 september Burgh-Haamstede Aanvang repetities Interkerke lijk Kerkkoor. Winterkerk Ne derlandse Hervormde kerk. 19.30-21.30 uur. Oosterland Voorlichtingsavond gezond heid door mevrouw Maasland," phytotherapeute. Dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 2 september Brouwershaven Muziektheatershow Circus Custers. Sint Nicolaaskerk. 19.30 uur. Bruinisse Afscheidsreceptie directrice In 't Opper, N. J. Bal. Recreatie zaal In 't Opper. Van 16.00 tot 18.00 uur. Zaterdag 3 september Zierikzee Motortoertocht. Start vanaf clubhuis de Pit. 07.00 uur. Recital, m.m.v. Colin Carr, cel lo en Marianne Boer, piano. De Vierschaar van stadhuis. 20.00 uur. Concert Colin Carr (cello) en Marianne Boer (piano). Vier schaar stadhuis. 20.00 uur. Concert Great Balls of fire. Brogum. 23.00 uur. Zaal open vanaf^2.00 uur. Brouwershaven Concert Zeeuwse Koorschool. Sint Nicolaaskerk. 16.30 uur. Dreischor Zang- en muziekavond. Neder landse Hervormde kerk. 19.30 uur. Van zaterdag 3 tot en met donderdag 8 september Zierikzee Zondag 4 september Zierikzee Motortoertocht. Start vanaf clubhuis De Pit. 7.00 uur. Maandag 5 september Zierikzee Start UW bejaardensoos. UVV-gebouw. Van 13.30 tot 16.30 uur. Commissie welzijn en sociale zaken. Commissiekamer stad huis. 19.30 uur. Dinsdag 6 september Zierikzee Fietstocht voor senioren. Zon- nemaire route, 26 kilometer. Start: 13.30 uur sportpark Den Hogen Blok. Eerste les Groene cursus. Bal- kenzaal, gebouw De Driehoek. 19.30-21.30 uur. Noordgouwe Concert Valentin Zhuk (viool) en Arielle Vernède (piano). Ne derlandse Hervormde Kerk. 20.00 uur. Dreischor Cursus Meer Bewegen voor Ou deren. Gymzaal. 09.00-09.45 uur. Ouwerkerk Cursus Meer Bewegen voor Ou deren. Gymzaal. 10.15-11.00 uur. Woensdag 7 september Zierikzee ANBO-kermisreis. Borren- damme. 13.00 uur. Burgh-Haamstede Borstvoeding-informa tie-avond. Repel 7. 20.00 uur. Donderdag 8 september Burgh-Haamstede Concert Han de Vries (hobo) en Albert de Klerk (kistorgel). Slot Haamstede. 20.00 uur. Vrijdag 9 september Burgh-Haamstede Lezing over Japanse bloemsier- kunst. Bibliotheek De Schutse. 19.00-21.00 uur. Doodtij: 31 aug. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Overheidbedrijfsleven en huishoudens DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse overheid, het bedrijfsleven en de huishoudens hebben in 1992 in totaal ruim 11 miljard gulden uitgege ven aan het milieu. In vergelijking met 1991 ste gen deze uitgaven met 12,5 procent. Dat heeft het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) maandag meegedeeld op basis van de meest re cente gegevens. Hoewel de toename iets minder sterk is dan een jaar eerder, spreekt het CBS nog steeds van een „forse stij ging". Per hoofd van de be volking stegen de milieu uitgaven van 650 tot 726 gul den. De hogere milieu- kosten vloeien direct Wort uit het strengere milieube leid in ons land. Zo startte in 1990 de uitvoering van de het Nationaal Milieube leidsplan. In drie jaar tijd stegen de totale milieu uitgaven met bijna 50 pro cent. Het nationale inko men nam in dezelfde perio de veel minder sterk- toe (plus 15 procent). Waterkwaliteit Het meeste geld is uitgege ven aan de zorg voor de wa terkwaliteit. Uit de CBS- berekeningen blijkt dat bij na een derde deel van alle milieu-uitgaven gaat naar riolering en zuivering van afvalwater. De kosten van het ophalen en verwerken van afval stegen'in 1992 met bijna een half miljard gul den. Deze toename is ster ker' dan in enig jaar daar voor. De oorzaken zijn de gescheiden afvalinzameling in gemeenten en de strenge re milieuregels bij stort plaatsen en afvalverbran dingsinstallaties. De kosten om vexwuilde grond weer schoon te ma ken stegen in 1992 met 20 prócent. Ii'i ^ëtgelijkingmet 198# namen déze kosten met ruim 50 procent toe. Vooral bedrijven en gemeenten moesten steeds dieper in de beurs tasten. De kosten ter bestrijding van geluidshin der daalden in het onder zochte jaar met 4 procent.. Dit heeft volgens het CBS onder meer te maken met de lagere bijdragen van het Rijk aan de gemeenten voor het bestrijden van herrie langs verkeei-swegen. Een woordvoerder van het CBS kon nog geen goede schatting geven van de milieu-uitgaven in de jaren na 1992. Volgens gegevens uit het Nationaal Milieube leidsplan 2 (december 1993) groeien bij uitvoering van alle voornemens de totale milieukosten in 2000 tot 22,7 miljard gulden. In 2010 belopen de totale kosten dan ruim 26 miljard. lijden en Manden volgens getijdetafel Hydro-meleocenlrum Zeeland t.o.v. NAP 1 september Hoogwater tijd stand 10.40 106 23.35 107 12.20 105 Laagwater tijd stand 04.40 17.25 06.05 18.50 04.25 «7.05 05.35 18.15 04.15 17.50 06.15 18.55 04.35 17.40 06.15 18.55 - 102 -102 -102 - 111 - 96 - 97 - 96 -105 -104 - 107 -109 - 119 -104 - 104 -106 -116 Suske enWiske tokapua toraja Ja, en ik vrees het ergste! Hy heeft zich al- tyd met zwarte magie bezig gehouden 'i daardoor beschikt hy nu over duistere i krachten Die aanvat op het dorp is H zijn schuld, dat weet ik zeker 1# Vv/ i 'yfezStz-fy a. -o M r L l\\ ie' 1 c v s door Willv Vandersteen heb met alle middelen geprobeerd he van hem uej te houden door 'valstrikken op te letten en ats demon op te treden Snik. Het is mijn vadert n, snotter maar eens fhnk uil aan myn robuuste schouder Ie bent een uaardije dochter van een onuaardige vader1 Uy ne men je nuts kuatyk t Uaar blyven ie lock Ik ben het jachten beu! Ik ga alleen op ver-\ kenning DEN HAAG (ANP) - De circa honderd asielen van de Dierenbescherming hebben in 1993 voor ruim 45.000 honden en katten een nieuw tehuis gevonden. Dat blijkt uit het jaarverslag van de vereniging. In totaal kwamen er bijna 68.000 honden en katten binnen. ^Kermis. Havenplein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2