'Paardendiefstallen S chou wen-Dui veland vooralsnog als een incident beschouwen' Zesde Filmfestival Zeeland in oktober 'Het geheim van de maandagavondzang' Na verdwijning van derde Fries paard binnen korte tijd Slakken, drugverslaafden en streekklederdrachten Zangbijeenkomst al 22 jaar een succes: Vrouw valt van paard KNMR schiet de Antillen te hulp Zierikzee groeit het hardst DINSDAG 23 AUGUSTUS 1994 NR 25619 3 binnen de paardenhandel be treft, kan Van de Hoef geen zin nig woord zeggen: ,,Daar zijn geen gegevens over, ik heb dan ook geen idee." Afvoeren naar de paardensla- ger van een gestolen dier, is een mogelijkheid. Maar dat vindt Van de Hoef vanuit het oog punt van de daders nogal on- zinnnig vanwege de lage prijs die het dier dan opbrengt. „In teressanter" zegt hij, is het om illegaal met zo'n paard te fok ken, met dien verstande na tuurlijk dat het om een rede lijk kostbaar paard gaat. Ver der is het geld wat een dergelij ke diefstal de dader op kan le veren sterk afhankelijk van 'wat een gek voor het dier geeft', of dat nu in Nederland is of in het buitenland. Verkoop Volgens Van de Hoef is het ste len van een paard, beslist niet de meest aantrekkelijke dief stal. „Gestolen schapen en koeien worden meestal ge slacht, paarden worden in eer ste instantie gestolen voor de verkoop. Omdat een paard vrij goed herkenbaar is, ook door uiterlijke merken als brand merken, zijn ze vaak niet één- twee-drie te verhandelen. Bij gestolen auto's ligt dat een stuk gemakkelijker, die bouw je om en je verandert er het een en ander aan, en de wagen kan weg. Bij een paard ligt dat heel anders." Ook al proberen die ven in sommige gevallen aan de hand van allerlei weerzin wekkende methodes, brand merken en tongnummers van de dieren te verwijderen of te veranderen, dan nog blijft het paard in elk geval voor de eige naar, in de meeste gevallen her kenbaar door verschillende an dere uiterlijke kenmerken. Waarde Van de Hoef zegt dat de waarde van een gestolen paard niet be palend mag zijn voor het on derzoek door de politie. Of het nu om een Shetlandpony van 1000 gulden gaat of een dier van 30.000 gulden, in eerste in stantie krijgen alle paarden diefstallen dezelfde hoeveel heid aandacht. Hij voegt er wel aan toe dat het 'maatschappe lijk leed', bij een duur dier gro ter kan zijn waardoor het vol gens hem wel voorkomt dat prioriteit wordt gegeven aan het oplossen van die diefstal. Overigens staat op veediefstal een zwaardere straf dan op 'ge wone' diefstal. Wie bijvoor beeld goederen steelt kan maximaal 4 jaar gevangenis straf krijgen, wie vee steelt maximaal 6 jaar. Friese paarden, zoals te zien op deze archieffoto, werden de afgelopen maanden twee keer gestolen op Schouwen-Duiveland. Eén Fries is nog zoek. ZIERIKZEE - Enkele maanden na diefstal van twee Friese paarden uit een wei land in Westenschouwen, is in de nacht van zondag of maandag op Schouwen- Duiveland opnieuw een paard gestolen. Het gaat hierbij ook weer om een Fries paard, dit keer weggehaald uit een stal in Brouwershaven. Volgens chef recherche van de politie Oosterscheldebekken, J. H. van de Hoef, ziet de politie de diefstallen tot nu toe nog als een incident. „We kunnen na deze gebeurtenis sen niet spreken van een trend. Daarom geven we hieraan, afgezien natuurlijk van de normale procedure in zulke gevallen, vooralsnog geen extra aandacht", aldus Van de Hoef. Van de Hoef kan er kort over zijn: wie een paard wil stelen hoeft daar in principe niet al te veel moeite voor te doen. „Vaak woont de eigenaar uit de buurt van de wei of stal waar de dieren in lopen of staan. En als je zo'n paard een beetje paait, dan loopt hij best mee. Ze zijn nu eenmaal eenvoudig weg te halen", zegt hij. Dit gaat, vertelt hij, ook.,op voor andere dieren die nogal eens gestolen worden, zoals koeien en schapen. Overigens is vol gens de politie, in de afgelopen drie jaar op Schouwen-Duive land geen aangifte gedaan van veediefstal. Inmiddels zijn de twee paarden die aan het begin van deze zo mer uit een weiland in Westen- schouwen werden gestolen dankzij tips, weer terecht. De dieren werden enige tijd gele den in slechte staat aangetrof fen op het terrein van een woonwagenkamp bij Eindho ven. Aangezien volgens Van de Hoef, niemand van de bewo ners van het kamp bezwaar maakte toen de paarden wer den ingeladen om terugge bracht te worden naar de recht matige eigenaar, kon de politie in deze zaak geen arrestaties verrichten. „We weten niet wie er precies bij de diefstal be trokken is geweest", aldus Van de Hoef. De reacties van de eigenaar van een gestolen paard die aan gifte komt doen van ,de dief stal, variëren volgens Van de Hoef van kort en zakelijk tot erg emotioneel en agressief. Vooral laatstgenoemde reactie noemt hij logisch: „Door een dier van iemand te stelen, kom je aan iets dat voor de meeste eigenaren toch een grote ge voelswaarde heeft." Probleem bij het opsporen van een gestolen paard is volgens Van de Hoef onder meer dat er landelijk geen vaste richtlij nen bestaan over hoe de politie met dergelijke zaken om moet gaan. „Als er een stamboek nummer is en foto's zijn, pak ken we het landelijk aan. De informatie gaat naar de Cen trale Recherche Informatie dienst (CRI), en belandt via de computer en het CRI-opspo- ringsblad bij de verschillende politiekorpsen in den lande, en dan is het afwachten hoe daar op wordt gereageerd", zegt hij. Verder werkt de politie ook aan de hand van tips. In het ge val van de Westenschouwse paarden is omdat de daders niet zijn gevonden, dus ook niet aan licht gekomen wat de dieven met de paarden van plan waren. De chef-recherche noemt wel enkele mogelijkhe den: „Je hebt overal een grijs of zwart, het is maar net hoe je het wilt noemen, circuit van. Of het nu om auto's of om paar den gaat", zegt hij. Wat de om vang van het zwarte circuit In nieuw jaarprogramma CPB ZIERIKZEE - Een bezoek aan een slakkenkwekerij, een lezing over drugverslaafden, dia's over streek klederdrachten en een zeven-gangendiner bij het Delta College. Dat staat allemaal in het nieuwe jaar programma van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Christelijke Plattelands vrouwenbond. Het nieuwe winterseizoen be gint voor de Christelijke plat telandsvrouwen op 13 septem ber en eindigt op 14 februari. De afdeling, die wordt geleid door presidente A. A. P. Zwei stra-van de Staay heeft leden op heel Schouwen-Duiveland. Het winterseizoen start met een avondexcursie bij de slak kenkwekerij van de familie Van Langeraad en de witlof kwekerij van de familie De Kok in Kerkwerve. Drugsverslaafden Op 19 oktober wordt een geza menlijke vergadering gehou den met leden van de Neder landse Christen Vrouwen Bond. In de Christelijke Gere formeerde kerk in Zierikzee vertelt ds H. Visser over drug verslaafden. Op 8 november houdt het echtpaar Van de Pan ne uit Scharendijke een lezing met dia's over streekkleder drachten. Bij de kerstviering van de CPB staat Roemenië centraal. Gre- tha Uijl laat daarbij dia's zien van een reis die zij door dit land maakte. Op 27 januari is de jaarlijkse familieavond met de Christelijke Boeren en Tuin ders Bond (CBTB) en de Chris telijke Plattelands Jongêren (CPJ) gepland. Zoals gebruike lijk wordt dit evenement ge houden in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. Het seizoen wordt op 14 februa ri afgesloten met een rit naar Middelburg waar men in het Delta College een diner van ze ven gangen krijgt voorgescho teld. Men vertrekt om 18.30 uur vanaf het ZWN-busstation in Zierikzee. Belangstellenden die meer informatie willen over de CPB kunnen telefo nisch contact opnemen via 01114-2554. In kader van de Zeeland Cultuurmaand MIDDELBURG - Van 6 tot en met 14 oktober wordt in Middelburg het zesde Filmfestival Zeeland ge houden. Het gaat om een initiatief dat de stichting Cinema Middelburg en Alhambra Vlissingen namen in het kader van de Zeeland Cultuurmaand. Tijdens het filmfestival wor- den gedurende negen dagen de allernieuwste films vertoond in filmtheater Schuttershof, café 't Schuttershof, de Stads- danszaal en de Kloveniersdoe len. In samenwerking met de stichting Nieuwe Muziek en de stichting Forum wordt gedu rende drie dagen een mani festatie gehouden waarbij Pe ter Greenaway centraal staat. Mondriaanjaar Verder worden tijdens het film festival films vertoond die ge baseerd zijn op een bepaald thema. Zo wordt in de voorpro gramma's veel aandacht be steed aan buitenlandse korte films. In het kader van het Mondriaanjaar wordt een aan tal films vertoond van de fil mer John Fernhout en van ver schillende academies zijn af- studeerprodukten te zien van jong talent. Het midden-Amerikaanse land Cuba staat centraal in een on derdeel van het filmfestival waarbij vooral films uit dit land te zien zijn. Als aanloop op dit Cuba-gedeelte van het festival wordt op zaterdag 17 september de film Fresa y Cho colate van de Cubaanse regis seurs Tomas Gutierrez Alea en Juan Carlos Tabio vertoond, in aanwezigheid van een van de regisseurs en de hoofdrolspe ler. Vanaf 21.00 uur treedt de Cu baanse slagwerkgroep Los Pa- pinos op in de Kloveniersdoe len. Dit optreden is een voor proefje van het muzikale ge deelte van het filmfestival, waarbij diverse muziekgroe pen tijdens de avonden van het festival optreden in café 't Schuttershof. BURGH-HAAMSTEDE - De liefhebbers van de maandagavondzang in de Gereformeerde kerk van Haam stede zullen weer tot volgend jaar moeten wachten. Om en nabij de 250 mensen bezochten deze laatste zang bijeenkomst van dit seizoen. Voorzitter van de Recreatiecommissie van de kerk, Freek Riegman houdt het echter, na zeventien jaar voor gezien. Hij legt zijn functie neer en wordt opgevolgd door Leo en Liesbeth Boot, want voorlopig worden de zangavonden wegens succes geprolongeerd. „De zomer is pas echt afgelo pen met de laatste maandag avondzang," meent ds. L. J. Lingen. Wat in 1973 begon als een voorzichtig initiatief van dirigent Jan van den Driest uit Almkerk en Frans van Tilburg uit Hardinxveld-Giessendam, groeide uit tot een geliefd eve nement bij, in Haamstede ker kende, toeristen en gemeente leden. Van den Driest, sinds kort gepensioneerd muziekle raar, is volgens dominee Lin gen in staat om de kerkbanken te laten zingen. Van den Driest Tijdens de laatste maandagavondzang in Haamstede kreeg Freek Riegman een envelop met inhoud. Na zeventien jaar voorzitter te zijn geweest van de Recreatiecommissie van de Gereformeerde Kerk legde hij zijn functie neer. (Foto: Joop van Houdt). en Van Tilburg werken al 27 jaar samen en reizen het hele land door om koren te dirige ren. Het idee ontstond toen de heren, elkaar tijdens een va kantie in Zeeland ontmoetten. Van den Driest brengt de zo mers in Zeeland door in zijn stacaravan op de Rozenhof in Burgh: „In het begin waren het zes avonden in een seizoen en kwamen er veel minder men sen dan nu. Maar langzamer hand werden het er steeds meer en besloten we er een week aan te plakken." Van den Driest heeft drie vaste koren, in Ede, in Schoonhoven en in Nieuwpoort. Daarnaast reist hij het hele land door om koren te dirigeren en zangbijeen komsten te leiden. Ook bij sa- menzangprogramma's van de NCRV en de EO is hij present. In 1996 zal Van den Driest een feestprogramma in Israël bege leiden, ter gelegenheid van het 3000-jarig bestaan van de stad Jeruzalem. Een programma dat uitgezonden zal worden op de radio in Nederland. Collecte Frans van Tilburg is, naast di rigent van koren in Ridder kerk, Spijkenisse en Slie- drecht, organist en geeft piano- en orgellessen. In het seizoen komt hij drie maandagavon den vanuit Spijkenisse naar Haamstede om orgel te spelen tijdens de zangavonden. Daar naast zijn er altijd musici te gast. Gisteravond trad de fluitiste Eszter Alföldy-Boruss uit Bu dapest op. Voorzitter Freek Riegman is afkomstig uit Per nis, maar woont sinds achttien jaar in Haamstede. Het tweede jaar werd hij al gebombar deerd tot voorzitter van de Re creatiecommissie: „Ik heb het altijd met plezier gedaan. De meeste bezoekers zijn toeristen en vaak zien we jaar in jaar uit dezelfde gezichten. Vooral de laatste avond zit de kerk meestal bomvol en blijven veel mensen een kopje koffie drin ken na afloop." WESTENSCHOUWEN - De Reddingsbrigade Westerschou- wen moest in actie komen toen op het strand nabij de rotonde van Westenschouwen een vrouw van een paard viel en daarbij ernstig werd gewond. Het ging om een toeriste van middelbare leeftijd die zater dagavond een rit maakte op een gehuurd paard. Door onbe kende oorzaak viel ze van het dier af. Ze werd daarbij ernstig gewond aan het hoofd omdat het paard over haar heen liep. Mensen die op het strand wan delden waarschuwden via een telefooncel de alarmcentrale in Middelburg, die op haar beurt de strandreddingsbrigade in seinde. Met de strandambulan- ce werd de ongelukkige paard- rijdster naar de damaanzet van de Stormvloedkering gereden waar een ambulance gereed stond. De vrouw werd opgeno men in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee waar bleek dat zij een hersen schudding en een hoofdwond had en dat haar oogkas was be schadigd. AMSTERDAM (ANP) - De red dingmaatschappijen op Cura sao en Bonaire krijgen elk een reddingboot van de Koninklij ke Nederlandse Redding Maat schappij (KNRM) in bruikleen. Ze hadden dringend een extra reddingboot nodig, maar heb ben geen geld om er zelf een te kopen, aldus de KNRM. De twee vaartuigen, de Zee leeuw en de Cornelius Zwaan, behoren tot de reservevloot van de KNRM. Ze worden za terdag gratis verscheept door Dockwise, een bedrijf dat ont stond na een fusie tussen Wijsmuller Transport en Doek- Express Shipping. Verwachting t/m zaterdag 27 au WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht zuidwest 3 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht zuidwest 3 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 24 aug. Zon op 06.37, onder 20.43 Maan op 21.28 onder 10.17 25 aug. Zon op 06.38, onder 20.41 Maan op 21.51 onder 11.24 Laatste Kwartier: 29 augustus (08.42) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt langzamerhand wisselvalliger in Nederland. Van nacht passeert een frontale storing die bewolking en van tijd tot tijd re gen brengt. De minimumtempera tuur wordt ongeveer 15 graden. Woensdag overdag overheersen de wolkenvelden, de zon komt af en toe door en het is op de meeste plaatsen droog. Later gaat een nieuwe storing een rol spelen waardoor de dag be wolkt en met enkele regen- of on weersbuien eindigt. De middagtem- peratuur wordt ongeveer 19 graden. De wind komt uit het zuidwesten en is zwak tot matig, rond kracht 3. Het wisselvallige weer hangt samen met een lagedrukgebied in de buurt van Schotland. Donderdag ligt het dicht bij Nederland en de buienactiviteit neemt dan ook niet af. Al met al is het ook op de lange termijn tamelijk wis selvallig en vrij koel. ZIERIKZEE - Zierikzee is een van de plaatsen in Zeeland waar de bevolking het hardst groeit. Uit het jaarverslag ruimtelijke beleid 1993 van het provinciaal bestuur blijkt dat Zierikzee in de periode 1990- 1992 een vestigingsoverschot van plus 2,4 procent had. Een cijfer waarmee Zierikzee, op Oostburg na, de meeste nieuwe inwoners via verhui zing binnen kreeg. Schouwen- Duiveland in zijn geheel was een van de gebieden in Zeeland waar de bevolking het sterkst groeide. Op 31 december 1993 woonden er 31.549 mensen. Bij na zevenhonderd, ofwel 2,2 procent, meer dan het jaar daarvoor. Veel kernen op Schouwen-Duiveland hadden een vestigingsoverschot. Zowel in Haamstede als in de kleine kernen Noordwelle en' Elle- meet werd een sterke groei van het aantal nieuwe inwoners ge signaleerd. Gelegen in een om geving van sterke bevolkings groei gaf Serooskerke daaren tegen een vertrekoverschot te zien. Ook in Nieuwerkerk was een vertrekoverschot. ZIERIKZEESCHEifü NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) 1 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vz% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3