Brouwershaven krijgt twee nieuwe kinderspeelplaatsen 'Je bent afhankelijk van de natuur, dat geeft altijd een stukje spanning' Amnesty op de bres voor nonnen in Tibet Total Loss Festival voor verkeersveiligheid Mosselprijs zakt gemiddeld tot onder de honderd gulden per ton Fruittelers zetten deuren open tijdens open dag En opknapbeurt oude speelplaatsen Roos en Lelie Export naar België in de lift 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Fruitteler H. M. Flikiveert uit Oosterland. (Foto: Joop van Houdt). OOSTERLAND - „Je werkt in de natuur, maar je bent ook afhankelijk van de natuur en dat geeft toch al tijd een stukje spanning. Wie zekerheid zoekt moet nooit een fruitteeltbedrijf beginnen". Aan het woord is fruitteler H. M. Flikweert uit Oosterland. Zaterdag 27 augustus zet hij tijdens de landelijke open dag Fruitteelt de deuren van zijn bedrijf aan het Laurensweegje in de polder bij Oosterland op. „Ik vind het leuk om mensen mijn bedrijf te laten zien en ze alles over de fruitteelt te vertellen. Ik heb het al eerder gedaan en ik weet uit ervaring dat er bij veel mensen de nodige vragen leven over de fruitteelt", aldus Flik weert. Men kan er zaterdag van 09.00 tot 16.00 uur terecht. De fruitteelt werd Flikweert min of meer met de paplepel ingegoten. „Mijn ouders zaten niet in de fruitteelt, maar mijn oudere broer wel en daar heb ik eerst ook gewerkt voordat ik een eigen bedrijf begon", vertelt Flikweert. De fruitteelt was in eerste instantie een bij verdienste voor het akker- bouwbedrijf van Flikweert. ,,In de zeventiger jaren waren er grote problemen in de land bouw en toen heb ik gekozen voor de fruitteelt als hoofdbe drijf". Prijzen De eerste paar jaar had Flik weert het niet gemakkelijk als fruitteler. ,,De prijzen waren bedroevend laag", herinnert de fruitteler zich. „Er was toen sprake van overproduktie en' dat had een nadelig effect op de prijzen". Anno 1994 zijn de vooruitzichten van de akker bouw wederom droevig, maar ziet de toekomst van de fruit teelt er volgens Flikweert re delijk gezond uit. „Maar er is in de loop der jaren wel veel veranderd in de fruitteelt. Vroeger ging je voor fruit naar de groenteboer, maar tegen woordig heb je veel meer te maken met de grootwinkelbe drijven die je produkten afne men, en dat is toch anders". „Als fruitteler behandel je je produkt van het begin tot het eind netjes. Je probeert een zo goed mogelijke kwaliteit te le veren, maar als het fruit een maal geveild is moet je het uit handen geven. Bij de grootwin kelbedrijven zie je vaak dat de klanten puur op uiterlijk af gaan. Wie appels koopt zoekt de mooiste exemplaren uit en de minder mooie laten ze lig gen". Flikweert heeft diverse appel-rassen zien verdwijnen. „Vroeger had je de Jonathan en de Winston, maar die rassen zijn er niet meer. Nu zijn het de Elstar en de Jonagold die het goed doen. De Jonagold, zo legt Flikweert uit, is een nakomeling van de Jonathan. „Die is gekruist met de Golden Delicious en dat werd de Jonagold". De Elstar is, zo vertelt Flikweert, een ty pisch Hollands appelras en dat geldt ook voor de nog steeds populaire Goudreinet. Voor wat betreft de peren is nog steeds de Conference erg popu lair. Zeeland i$ volgens Flik weert een niet onbelangrijke appels- en perenleverancier. „Zeeland zorgt voor de helft van de totale perenproduktie in Nederland". Zeeland is met zijn gematigd klimaat een prima plaats voor de appels- en perenteelt. „Nachtvorst in het vroege voorjaar kan veel schade toe brengen aan je gewassen en daar heb je in Zeeland gewoon veel minder last van dan in het binnenland", aldus Flikweert. „Een nadeel van Schouwen- Duiveland is dat je niet kunt beregenen omdat je niet over zoet water beschikt". Arbeidsintensief De fruitteelt is, zeker in verge lijking met de akkerbouw, een erg arbeidsintensieve aangele genheid. „In de winter wordt er gesnoeid en dan moet je toch snel zo'n 100 uur per hectare re kenen", aldus Flikweert. Zijn bedrijf telt 12,5 hectare. Vijfen zeventig procent van de pro- duktie bestaat uit appels en pe ren. Daarnaast heeft Flikweert ook nog wat pruimenbomen staan. Veel van het fruit wordt geëxporteerd naar Duitsland. „Dertig procent van de appels wordt geëxporteerd. Bij peren praat je over zo'n 60 procent ex port", aldus Flikweert. De oogsten, en daaraan gekop peld de opbrengsten, zijn in de fruitteelt heel wisselend. De natuur kan heel mooie dingen opleveren, maar de fruitteler ook forse klappen op doen lo pen. „Goed beschouwd is de fruitteelt een aaneenschake ling van risico's. Als je nacht vorst hebt in het vroege voor jaar heb je veel schade aan je bomen en dat werkt dan weer door naar het volgende oogst jaar. Verder moet je steeds kij ken of een boom nog wel pro- duktief genoeg is of dat het be ter is om een nieuwe aan te planten. En dan moet je kijken welk appel- of perenras het over een aantal jaren ook nog goed zal doen en dat blijft een gok. Je kunt immers geen 7 a 8 jaar vooruit kijken". Verder bindt de fruitteler bijna continu de strijd aan tegen al lerlei ongedierte. „Het liefst zou ik daarbij helemaal geen chemische middelen gebrui ken, maar dat kan eenvoudig weg niet", aldus Flikweert. „Maar je ziet binnen de fruit teelt wat dat betreft wel een kentering. We zien steeds meer dat we naar een bepaald even wicht moeten streven". Roofmijt Er komen ook steeds meer bio logische methoden om bepaald ongedierte te bestrijden. Een voorbeeld daarvan is het inzet ten van de roofmijt tegen spint en roestmijt. „Ik heb miljoe nen kleine helpertjes in mijn boomgaard", stelt Flikweert. De aandacht voor gezond leven werkt in het voordeel van de fruitteler, maar die invloed is volgens Flikweert slechts be trekkelijk. „Ik denk dat men sen van middelbare leeftijd de grootste fruiteters zijn, maar aan de andere kant zie je dat de jeugd weinig fruit eet en veel snacks. Het scheelt wat dat be treft ook' wel dat er nu veel meer jongeren op kamers wo nen dan vroeger". De Neder lander is in het algemeen vol gens Flikweert wel een goede fruiteter. „Ik geloof dat we in Nederland per jaar per hoofd 21 kilo fruit eten, en dat is in ieder geval een stuk meer dan in Engeland waar weer heel weinig fruit gegeten wordt". Schrijfavonden op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Dinsdag 23 en maandag 29 augustus houdt de groep Schouwen-Duiveland van Amnesty International haar maandelijkse schrijfbijeen- komsten. Er kan dan weer geschreven worden ten bate van slachtoffers van schendingen van mensen rechten. Deze keer voert Amnesty actie voor de vrij lating van drie nonnen in Tibet. De nonnen kregen zeven jaar gevangenisstraf wegens een vermeend aandeel in een de monstratie voor onafhanke lijkheid. Volgens bronnen in Tibet heeft die demonstratie nooit plaatsgevonden. Het tweede geval waar het om gaat betreft de verdwijning van ze ven broers in Bagdad. Geen reden De zeven broers werden op 1 oktober 1980 gearresteerd. Voor die arrestatie werd geen reden opgegeven en er werd ook geen informatie gegeven over hun verblijfplaats of over een proces dat tegen hen ge voerd is* Niemand heeft sinds oktober 1980 nog iets gehoord of gezien van de zeven broers. Jbnslotte vraagt Amnesty bij de autoriteiten van Senegal aan te dringen op een onafhan kelijk onderzoek naar de dood van de 32-jarige Lamine Samb. Hij stierf twee dagen na zijn _arrestatie op 17 februari 1994. Bij zijn arrestatie was Samb kerngezond, maar twee dagen later werd hij in coma naar een ziekenhuis gebracht waar hij kort daarna overleed. Amnesty heeft de laatste tijd herhaaldelijk berichten over martelingen onder de aandacht van de Senegalese autoriteiten gebracht. Gelegenheid tot het schrijven van brieven is er op dinsdag 23 augustus tussen 10.00 en 12.00 uur bij de familie Murphy, Dr. Wortmanstraat 23 in Noordgouwe, tussen 19.00 en 20.30 in de Prinses Juliana- school aan het Jannewekken in Zierikzee en in het zaaltje van de Gereformeerde kerk in Scharendijke. Verder kan men terecht op maandag 29 augus tus in de Gereformeerde ker ken van Haamstede en Brou wershaven en bij de familie Kuyper-Filius, Ring 26 in Ouwerkerk. Optreden popbands in Terneuzen TERNEUZEN - Tien Zeeuwse bands treden op zater dag 27 augustus aan in sporthal 't Zwaantje in Ter- neuzen voor het Total Loss Festival. Het festival vormt onderdeel van een verkeersveiligheidproject voor Zeeuwsch-Vlaanderen, dat is opgezet door het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland. De Zeeuwse bands zetten zich op het festival in om de doel groep 16- tot 25-jarigen in de re gio te bereiken met een ver keersveilige boodschap. Groot aantal slachtoffers Het Total Loss project is op gestart om mensen in die leef tijdscategorie - in eerste in stantie in Zeeuwsch- Vlaanderen - te bereiken met informatie over verkeersonvei ligheid. In Zeeuwsch- Vlaanderen valt elk jaar een groot aantal doden in het ver keer. In 1993 waren dat er 20. In de leeftijdsgroep 16- tot 25 jari gen vallen veel verkeersgewon- den en -doden door overmoed, onervarenheid, te hard rijden, drank et cetera. Naast het muzikale spektakel, wordt die dag in de zaal de no dige informatie gegeven onder meer een wand met foto's van Zeeuwsch-Vlaamse verkeers ongevallen. Entree laag De entree voor het festival is zo laag mogelijk gehouden, na melijk 5 gulden per persoon. De volgende Zeeuwse bands geven op het Total Loss Festi val een optreden: September 80, The Fags, Eye to Eye, Grin go, Kam je Haar, Mindlink, Butcher For President, The Ro pers, Crash Boogie! en Paraly sis. Het festival begint rond 13.00 uur en duurt tot 24.00 uur. BROUWERSHAVEN - Tijdens de eerste gemeenteraadsvergadering, die na de zomervakantie weer wordt gehouden, stelt het Brouwse college van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad voor om in de kern Brouwershaven twee nieuwe kinderspeelplaatsen te realiseren. Een speelplaats is gepland op de hoek van het Spuislop en het Trampad, grenzend aan de parkeerplaats van de Poortershof. De andere zou in het plantsoen aan de Wethouder Dekkerstraat moeten komen. Tijdens de vergadering wordt ook beslist over het plaatsen van in totaal twaalf schijnwerpers om de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven en de Neder landse Hervormde kerk in Zonnemaire aan de buitenzijde te verlichten. De gemeenteraadsvergadering wordt op maandag 29 augustus vanaf 19.30 uur gehouden in de raadzaal van het Brouwse stad huis. Het realiseren van nieu we speelvoorzieningen werd reeds aangekondigd bij de pre sentatie van de gemeentebegro ting, vorig najaar. In de afgelo pen jaren werden de kin derspeelplaatsen in Dreischor en Zonnemaire vernieuwd. Dit jaar is Brouwershaven aan de beurt. Behalve het realiseren van twee nieuwe kinderspeel plaatsen, is het de bedoeling om in de komende weken ook de twee 'oude' kinderspeel plaatsen in de Brouwse wijken de Roos en de Lelie te vernieu wen. Op de locatie naast het woon zorgcentrum Poortershof gaat het om een speelplaats voor kinderen tot ongeveer vier jaar met een eenvoudige opzet. Er worden vier speeltoestellen ge plaatst waartussen gras komt. De speelplaats wordt omgeven door een hekwerk van ge plastificeerd gaas met daar achter een haag van windwe- rende struiken en een aantal leilinden. Bij de speelplaats komen ook twee banken. De kosten om dit alles te realise ren bedragen ruim 11.600 gul den Voor het 'plan Delingsdijk' of wel de opknapbeurt van de speelplaatsen Roos en Lelie en het realiseren van een nieuwe speelplaats aan de Wethouder Dekkerstraat is ruim 87.000 gulden nodig. De nieuwe speel plaats wordt uitgevoerd zonder trapveld omdat de in het plant soentje voetballende jeugd in het verleden veel overlast be zorgde met ballen die tegen schuurtjes, schuttingen, ramen en bloemen terecht kwamen. Als alternatief heeft de ge meente inmiddels een trap veldje gerealiseerd in het plantsoen achter de Sint Nico laaskerk. De nieuwe speel plaats aan de Wethouder Dgk- kerstraat wordt omgeven door een haagje en ingericht volgens een plan dat is gemaakt door Speelhout. Uiteraard gaat dit alles alleen door wanneer een meerderheid van de Brouwse gemeenteraad er maandag mee instemt. Dat geldt ook voor het plan van het college van b en w om de Sint Nicolaaskerk in Brouwersha ven en de Nederlandse Her vormde kerk in Zonnemaire in het zonnetje te zetten met een aantal schijnwerpers. Tijdens de bespreking van de voor jaarsnota werd dit verzoek van de CDA-fractie nog op de lange baan geschoven omdat het te duur zou zijn. Inmiddels is uit onderzoek gebleken dat de ver lichting ruim 30.000 gulden goedkoper kan worden gereali seerd dan de 75.000 gulden die in eerste instantie werd ge noemd in een plan dat werd op gesteld in samenwerking met Philips Nederland BV. Uit nader overleg met Delta Nutsbedrijven bleek dat de schijhwerpersverlichting veel eenvoudiger en goedkoper kan worden gerealiseerd via beka beling met voeding vanuit de kerken zelf. Hierbij zijn lichtere kabels en minder dure aanvullende voor zieningen nodig. Ook zag men af van het plaatsen van schijn werpers aan de achterzijde (noordwestelijke en westelijke kant) van de Sint Nicolaas kerk. Hèt plan waarmee het Brouwse college nu komt om vat, zowel in Zonnemaire als Brouwershaven, de plaatsing van zes schijnwerpers met bij behorende voorzieningen. De totale kosten bedragen bijna 45.000 gulden. Wanneer de Brouwse raad in meerderheid met het plan instemt, worden de schijnwerpers binnenkort aangebracht. Op de agenda van de raadsver gadering staan ook problemen die bestaan met de verwar ming van het basisscholencom plex aan de Schuitkade in Brouwershaven. Om de scho len in de komende winterperio de goed te kunnen verwarmen is een aanpassing nodig die ruim 100.000 gulden kost. Om dat in de begroting geen reke ning is gehouden met deze te genvaller, komt het college met een voorste) waarbij het be drag uit allerlei hoeken en gaatjes tevoorschijn moet ko men. Zo stelt men voor om 32.000 gulden te halen uit de rente op voorfinanciering van de restauratie van Goemans- zorg, de boerderij waarin het Landbouwmuseum wordt ge vestigd. De rente op die voorfi nanciering'zou voordeliger uit pakken dan was verwacht. Ook het tekort van werkvoor zieningschap Zuidhoek, dat bij nader inzien lager was dan het zich liet aanzien, de herinrich ting van de schoolpleinen in Brouwershaven en Dreischor, die minder duur uitviel dan men voorzag, en de meevaller in de kosten voor verlichting van de kerken levert volgens het college financiële ruimte op om de verwarming in het scholencomplex te vernieu wen. Iedere belangstellende die persoonlijk wil zien hoe de Brouwse gemeenteraad op dit alles reageert, kan maandag plaatsnemen op de publieke tribune in de raadzaal. De ge meenteraadsvergadering be gint om 19.30 uur. AMSTERDAM - De politie heeft zondag bij de wedstrijd Ajax-Feyenoord zestien ar restaties verricht. Agenten hielden in het vak van de Rot terdamse supporters enkele mensen aangehouden. Tben Feyenoord-aanhangers en Ajax-fans bij elkaar probeer den te komen ontstonden vechtpartijen. Daarbij viel een gewonde. BILBAO - Een Spaanse politie agent is zondag vermoord. Hij werd in het hoofd geschoten terwijl hij zat te kaarten in de plaats Beranga, enkele tiental len kilometers ten westen van Bilbao. Volgens de politie zijn de patroonhulzen die op de plek van de aanslag zijn gevon den, van het type dat de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA gebruikt. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Onstwedde: J. J. Lof te Rotterdam-Oost/Capelle aan den IJssel. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Dirksland: Gunst te Tholen. A. J. BRU1NISSE/ZIERIKZEE - In de week van acht tot en met 13 augustus werden 87 ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd met een totaal gewicht van 34.340 ton netto. Dat is ruim 13.000 ton minder dan in de voorgaande week. De aangeboden ladingen werden alle aan de handel verkocht. De gemiddelde prijs bedroeg 97,68 per ton. Een week eerder betaalde de' handel gemiddeld 114,16 voor een ton. De verzending was voor zover bekend: België 9.056 ton, Frankrijk 1.098 ton, diverse landen 5 ton en de binnenlandse handel toonde be langstelling voor 4.781 ton. Op maandag acht augustus gingen dertien ladingen 'Zeeuwtjes' over de veilklok in Yerseke. Acht partijen hiervan waren in de Hammen gevist. De YE 62 was verantwoorde lijk voor de grootste lading van 640 tonnen bruto. Deze mossels kookten bij een stukstal van 114 een vleesgewicht van 25,5 kilo. Delta Mossel schreef het hoogst in voor de 419 brutoton- nen van de ZZ 6 (Kouijzer). De ze lading noteerde bij een stukstal van 125 een vleesge wicht van 28,4 kilo. De prijzen schommelden op maandag tus sen 56,66 en 142,29 per ton. De volgende dag gingen acht tien partijen ondr de hamer, waaronder twee uit het noor den. De YE 56 en de YE 19 had den op maandag nog rond de 700 tonnen in het Oosterom ge vist. De TH 4 voer uit het westelijk deel van de Ooster- scheldo met bijna 400 brutoton- nen. Bij een stukstal van 141 kwamen deze mossels uit op een vleesgewicht van 26,8 kilo. Wadmossels Op woensdag waren het hoofd zakelijk mossels van het Wad die de veilklok in Ygrseke lie ten draaien. De grootstè lading was afkomstig van de YE 157, die 994 tonnen aanbood. Bij stukstallen van 86 kookten de ze ladingen een vleesgewicht van 25,6 en 27,1 kilo. Kopers waren Scheele en Vette/Ver- haert. De BRU 19 (N. L. en L. de Keijser) deed krap 600 ton nen uit het Oosterom van de hand aan Prins Dingemanse. Met deze aankoop kreeg Prins Dingemanse de beschikking over mossels met een stukstal van 112 en een vleesgewicht van 28,8 kilo. Bnrbé schreef het hoogst in voor 486 tonnen, aangeboden door de ZZ 10 (Chr. Schot BV). Bij een stukstal van 106 kwa men deze schelpdieren uit op een vleesgewicht van 31,4 kilo. Uit de Meep meerde verder on der meer de YE 58 af met 1.055 tonnen. Prins Dingemanse en Delta Mossels tastten voor deze partijen, met stukstallen van 115 en 123 bij een vleesge wicht van rond dê 33 kilo, het diepst in de buidel. Op donder dag boden acht vaartuigen een negental verschillende ladin gen aan. De grootste van 679 tonnen in twee ruimen bleek afkomstig van de YE 103. Goudschelp en Zeeuwsche Banier namen hier van elk een partijtje over. Uit de Balgen gaf de YE 39 tenslot te acte de presence met 568 ton nen in het laadruim. Roem van Yerseke sleepte deze lading met een vleesgewicht van 29.7 kilo in de wacht. Scheele bc taalde in week 32 de hoogste prijs van 168,93 aan een kwe ker uit Yerseke.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6