'Zonder sponsoring- zou hun vakantie niet mogelijk zijn' lull n FNV-jongeren tevreden over Vakantiewerkcampagne 1994 Tafelronde op de bres voor kinderen uit Tsjernobyl Actie in samenwerking met de industriebond Boete voor urineren Inbraak woning Herdenking Weer reeks van Diefstallen Paard gestolen Havenplein Zierikzee toneel van snuffelmarkt Expositie Dies de Jonge DE NIEUWE KLAS S MAANDAG 22 AUGUSTUS 1994 NR 25618 5 De kinderen uit Tsjernobyl werden voor de pannekoekenmaaltijd bezig gehouden met spelletjes. (Foto: Joop van Houdt). ELLEMEET - Tot 29 augustus zijn ze nog te gast in Ellemeet: 46 kinderen uit Rusland die het slachtoffer zijn geworden van de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl. „Maar het wordt elk jaar moeilijker om hen deze vakantie aan te kunnen bieden. Zonder de hulp van de Tafelronde zou het niet mogelijk zijn geweest", aldus mevrouw G. Eickenhoom uit Colijnsplaat. Zij is één van de vrijwilligers die zich inzet voor de kernramp-slachtoffers en heel blij met de helpende hand die toegestoken werd door de Nederlandse Tafel ronde Schouwen-Duiveland. De vakantie van de kinderen uit de omgeving van Tsjerno byl is een initiatief van de ker- kenkring uit het Duitse Ober- hausen. Deze kring beschikt al enige jaren over een pand in de polder bij Ellemeet dat onder meer gebruikt wordt, door scholen en belijdenisgroepen en sinds een paar jaar ook wordt benut om de kinderen uit Tsjernobyl een vakantie in gezonde zeelucht aan te bieden. Leukemie De kinderen die te gast zijn in Ellemeet hebben of een aange taste schildklier of hebben bloedkanker ofwel leukemie. „Het meest schrijnend is het nog dat nu, jaren na de kern ramp in Tsjernobyl, nog kinde ren geboren worden die ziek worden als gevolg van die kernramp", aldus A. van der Wouden van de Tafelronde. Hij maakte in zijn hoedanigheid van verslaggever van Omroep Zeeland vorig jaar kennis met de kinderen uit Tsjernobyl én de vrijwilligers die hun vakan tie mogelijk maakten. Van der Wouden aarzèlde dan ook niet toen hij benaderd werd door mevrouw Eicken- boom met de vraag of hij niet iemand wist die bereid zou zijn als sponsor voor de vakantie van de kinderen uit Tsjernobyl op te treden. „Ik heb het op de eerste de beste bijeenkomst daarna voorgelegd aan de an dere leden van de Tafelronde en iedereen was meteen en thousiast", aldus Van der Wou den. Overigens hebben de vrij willigers in Ellemeet van veel ondernemers ook steun gekre gen. Mevrouw Eickenboom: „Van de een krijgen we melk en karne melk, van de ander mogen we gratis in het zwembad. En weer anderen, Streekvervoersmaat- schappij ZWN en touringcarbe- drijf Van Oev^ren, zorgen voor gratis vervper van de kinderen. Als zij dat niet zouden doen en zonder de steun van de Tafel ronde zou het echt niet moge lijk zijn, want wij hebben geen cent en het wordt elk jaar duurder om de kinderen vanuit Rusland naar Nederland te ha len. Met name de kosten van het vliegen zijn ontzettend hoog". De Russische kinderen hebben hun hele hebben en houwen in een plastic zak bij zich. „We hebben bijvoorbeeld in het ver leden problemen gehad met zwemkleding. We hebben toen van particulieren zwemkle ding voor de kinderen gekre gen en je ziet nu de zwembroek die drie jaar geleden aan een kind uit Tsjernobyl gegeven werd, nu weer door een ander kind dat hier op vakantie komt gebruikt wordt. Het is daar zo bekend dat de spullen die no dig zijn voor de reis gewoon aan elkaar doorgegeven wor den". Een aantal leden van de Neder landse Thfelronde Schouwen- Duiveland was afgelopen za terdag met hun eigen kinderen op bezoek bij de kinderen uit Tsjernobyl. Aan iedereen was gevraagd om een flinke stapel pannekoeken te bakken. Daar laat de Thfelronde het echter niet bij. „We houden 28 oktober een diner in restaurant De Waag in Serooskerke", vertelt Van der Wouden. „Wij gaan daar als leden van de Tafelron de oberen en per couvert gaat er 50 gulden naar de kinderen uit Tsjernobyl". Wie belang stelling heeft voor dit diner kan zich opgeven bij Van der Wouden: 01110-15071/17122. Eigenaar Ko Simmers van De Waag staat garant voor een uit stekende maaltijd en Maarten Bruynes zorgt voor de muzika le omlijsting. Er is plaats voor 40 eters. ZIERIKZEE - Jongeren weten niet wat het Arbeidsbesluit Jeugdigen inhoudt, maar wel hoe ze belasting terug kunnen krijgen van de inkomsten uit vakantie werk. Dat concludeerde regio-medewerkster Annette de Wit van FNV-jongeren naar aanleiding van de Vakantiewerkcampagne 1994. In juli legden regiomede werkers van FNV-jongeren een groot aantal bedrijfsbezoeken af in Zeeland. Nieuw waren de bezoeken in de industrietak omdat uit onderzoek is gebleken dat 14 procent van de vakantiewerkers in deze branche werkzaam is. De nadruk in de campagne werd gelegd op arbeidsomstandigheden. Annette de Wit, regiomede werkster van FNV-jongeren, vond dat de meeste bedrijven het team op een positieve ma nier hebben ontvangen. Annet te: „We hebben in hoofdzaak horecabedrijven en campings bezocht omdat daar toch de meeste vakantiewerkers zitten. Het was voor het eerst dat we de industrie bij de bezoeken hebben betrokken. Van tevoren werden afspraken gemaakt met FNV-kaderleden die in de betreffende bedrijven werk zaam zijn. Op Schouwen- Duiveland hebben we alleen Zeelandia bezocht. Het was de bedoeling dat we ook naar Emulsion Holland BV zouden gaan, maar daar kwamen we niet verder dan de balie." Vol gens Annette is Emulsion inge seind door de gastvrouw van Zeelandia. Annette: „Tben we opstapten werd ons gevraagd waar we nog meer naar toe zou den gaan. We hebben toen de lijst laten zien en daaruit bleek dat de volgende Emulsion BV was. Daar aangekomen werd ons gezegd dat ze geen vakan tiewerkers in dienst hadden, maar dat is niet waar want we wisten via een kaderlid dat daar werkt, dat dit wel het ge val is. Dat viel dus een beetje tegen." Hoofd personeelszaken van Emulsion BV, de heer P. Fooy echter, zegt in een reactie dat deze beschuldiging uit de lucht gegrepen is. Fooy: „Die mensen kwamen hier zo maar binnenvallen, ze hadden geen afspraak, in ieder geval niet dat ik wist, en wilden met va kantiewerkers spreken. Toen heb ik gezegd dat we die niet in dienst hebben, en dat we geen tijd hadden. Als mevrouw De Wit zegt dat het anders is, heeft ze het bij het verkeerde eind. ■Wij hebben nooit vakantiewer kers in dienst, daar durf ik mijn handen voor in het vuur te steken. We hebben wel regel matig uitzendkrachten hier. Het kan zijn dat het vakantie werkers van het uitzendbureau zijn, maar dan blijft het voor ons toch een uitzendkracht." Taxibusje De dagen daarna bezocht het team, gewapend met folders en informatiemateriaal, cam pings en horecabedrijven. An nette: „Op de Duinhoeve in Haamstede zijn we heel leuk ontvangen. Bij aankomst wer den we naar de boerderij ge bracht waar de vakantiewer-' kers sliepen, zo'n vijftien in to taal. Ook sliepen daar vrijwil ligers van Recreatiewerk Zee land. De jongelui hadden het hier wel uitzonderlijk getrof fen. De was werd gedaan, voor eten werd gezorgd en zelfs het taxibusje naar Renesse hoef den ze niet te betalen. De enige klacht die de jongelui hadden was dat het onderkomen wel erg primitief was." Vérder zijn de FN V-vrijwilligers winkels binnengestapt en raakten zo met vakantiewerkers en werk gevers aan de praat over de na delen van het zwart werken. Annette: „Je merkt wel dat het ieder jaar verbetert, steeds meer jongeren weten dat zwart of grijs werken vaak helemaal niet zoveel meer oplevert dan wit. Bovendien ben je verze kerd en is alles geregeld. Ook weten ze meestal niet welke re gels in het Arbeidsbesluit Jeugdigen opgenomen zijn. Opvallend vond ik verder dat veel vakantiewerkers wel wis ten dat ze in de meeste gevallen belasting terug konden krijgen na afloop van de werkperiode." Dat jongeren steeds meer op de hoogte zijn van rechten en plichten tijdens vakantiewerk betekent niet dat er geen voor lichting meer gegeven hoeft te worden. Annette: „Nee, we blijven doorgaan met voorlichting ge ven op scholen, ieder jaar komt er weer een nieuwe groep jon geren die voor het eerst vakan tiewerk gaat doen." RENESSE - Op zichzelf niet strafbaar, maar wel wanneer het op de openbare weg ge beurt. Dat ondervonden drie mannen die stonden te urine ren in Renesse. De politie trakteerde hen elk op een boete van vijftig gul den. Tevens werd een van de mannen aangehouden voor openbare dronkenschap. Na ontnuchtering in een politiecel kon hij huiswaarts keren met een boete van negentig gulden. BROUWERSHAVEN - Een 79- jarige man uit Brouwershaven werd zondag onaangenaam verrast doordat een inbreker zijn woning binnen gedrongen bleek te zijn. Dat gebeurde terwijl de be jaarde man lag te slapen. Hij werd gewekt door gestommel en stond op. De daders maak ten zich op hun" beurt uit de voeten door het geluid dat hij hierbij maakte. Uit de woning werd niets weg genomen. De politie stelt nader onderzoek in naar de inbraak. AMSTERDAM - Enkele hon derden mensen hebben zater dagavond in Amsterdam deel genomen aan de elfde herden king van de moord op de Antil liaanse jongen Kerwin Duimei- jer. Een zestienjarige skinhead stak de een jaar jongere Ker win op 20 augustus 1983 in de Damstraat neer na eerst op merkingen te hebben gemaakt over de huidskleur van Kerwin en diens vrienden. SCHOUWEN-DUIVELAND - De politie werd het afgelopen weekeinde weer geconfron teerd met een reeks van dief stallen. Het dievengilde was vooral actief in de Westhoek en in Zierikzee. Een 57-jarige man uit het Duit se Keulen werd twee keer de dupe. Uit zijn personenauto die geparkeerd stond aan de Hogeweg in Burgh werden twee leren jassen weggenomen. Van een tweede auto van deze vakantieganger werd het rech- terachterportier ingeslagen waarna een koelbox en autora dio uit het voertuig werden ge stolen. Een 45-jarige vrouw uit Oosterland deed aangifte van diefstal van een grijspaarse mountainbike die afgesloten op de Markt in Oosterland stond. Van de auto van een 65- jarige man uit het Duitse Mön- chengladbach werden de fiets- dragers gestolen. De auto stond geparkeerd in Burgh. Een 42-jarige Duitser uit Vel- bert raakte aan de Brouwers- dam door diefstal een surfzeil, mast en giek kwijt. Uit een ca ravan op een camping in Renes se werden de jassen gestolen van een 18-jarige en 19-jarige toerist uit Terheijden. Tenslot te werd een 54-jarige vrouw uit Rotterdam de dupe van inbre kers. Tijdens het winkelen in Zierikzee werd haar portemon nee gestolen. Later werd de beurs zonder inhoud terug ge vonden. BROUWERSHAVEN - Een 48- jarige inwoner van Brouwers haven heeft in de nacht van zondag op maandag aangifte gedaan van diefstal van zijn 6- jarige Friese stamboekmerrie. De merrie stond in een stal aan het Spuiwekken in Brouwers haven. Het paard heeft stam boeknummer 9697, tongnum mer 119 F 88, brandmerk F, kleur zwart en luistert naar de naam Paula. De waarde van het dier bedraagt 16.000 gul den. ZIERIKZEE - Morgen, dinsdag 23 augustus wordt het Zomeractiviteitenprogramma in Zierikzee afge sloten met een Snuffelmarkt op het Havenplein. Al leen inwoners van Zierikzee die ouder zijn dan acht tien jaar kunnen een kraam huren. Voor de reguliere handel is geen plaats. De Snuffelmarkt begint om 10.00 uur. Vorig jaar werd voor het eerst in Zierikzee een Snuffelmarkt gehouden. Men werd daarbij geïnspireerd door de grote be langstelling voor de tijdens de Toeristendagen op de Balie ge houden Kinderrommelmark ten. Behoorlijk wat Zierikzeeë- naars maakten van de gelegen heid gebruik om zolder en/of garage weer eens goed op te ruimen en te proberen de over tollig geworden blikken, gla zen, potten en pannen aan de man te brengen. Waterlooplein De eerste editie van de Snuffel markt vorig jaar is Zierikzee Actief zo goed bevallen dat be sloten werd om ook dit jaar weer het Havenplein om te to veren in een Waterlooplein. De Snuffelmarkt is nadrukkelijk niet bedoeld voor handelaren en het is al evenmin de bedoe ling dat er groente, fruit, eieren en dergelijke wordt verkocht. Het is ook niet toegestaan om voor'de kraam te koop aange boden meubilair te plaatsen. Verder is tijdens de Snuffel markt op het Havenplein een plaatsje ingeruimd voor terras sen en verzorgt poppentheater Kris-Kras poppenkastvoorstel lingen en goochelshows. Tus sendoor kunnen kinderen zich bij Kris Kras laten schminken. BROUWERSHAVEN - 'Je weet niet wat je ziet of je ziet niet wat je weet' is de titel van de expositie van Dies de Jonge. Van 3 september tot en met 26 okto ber is werk op papier en hout te bewonderen van de ze Zeeuwse kunstenaar in het stadhuis van Brou wershaven. De Brouwse Dies de Jonge heeft een eigenzinnige opvat ting over de realiteit. Hij ont leent zijn ideeën aan alles wat heel dicht bij hem staat en zijn sterk gebonden aan zijn per soonlijke omgeving. Techniek, natuur en muziek zijn steeds' terugkerende elementen in zijn werk. De Jonge kreeg zijn op leiding aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotter dam, waar hij sinds 1970 woont en werkt. De kunstenaar is gespecialiseerd in etstechnie ken. Daarnaast maakt hij houtsculpturen en aquarellen. Ook heeft hij een aantal grote kunstopdrachten op zijn naam staan, waaronder het monu ment ter nagedachtenis van de Watersnoodramp van 1953 in Krimpen aan den IJssel. Dies de Jonge heeft een imposante reeks exposities op zijn naam staan in de afgelopen 25 jaar. Daaronder zijn ook tentoon stellingen in Japan, Duitsland, Spanje, Amerika en Engeland geweest. Drie keer kreeg De Jonge het certificaat van be kwaamheid voor zijn etsen op de Bienales voor grafiek in het Taipei Fine Arts Museum. De tentoonstelling zal op zaterdag 3 september, om 15.00 uur, wor den geopend door mevrouw drs. I. V. T. Spaander, directeur van het Zeeuws Museum. De expositie is op werkdagen ge opend van 9.00-12.00 uur en van 13.30-16.00 uur. Tevens op zater dag 3 september en op Monu mentendag (zaterdag 10 sep tember). Meester Kok kijkt uit het raam. Vandaag be gint de school weer. Op het schoolplein klin ken heldere kinderstemmen. De kinderen hebben er zin in. En Meester Kok ook. Jammer dat hij in al die weken maar twee dagen echt heeft kunnen uitrusten. Steeds maar was hij op school in de weer om zich klaar te maken voor zijn nieuwe funktie als schooldirekteur. De vorige direkteur, collega Ruud, had het na twaalf jaar weJ bekeken. Aanvankelijk zou Ruud de leiding krijgen van een grote regiona le scholengemeenschap, maar door heibel in het bestuur was hij het niet geworden. Meester Kok kijkt zijn namenlijstje nog even door. Het is een nieuwe klas. Slechts twee leerlingen heeft hij eerder gehad, Jan en Jo. Lastige jongens zijn het. Jo is een eigenwijs professortje. Die denkt dat hij nog meer van onderwijs afweet dan meester Kok. Jan is een gevoelige jongen. Altijd heeft hij wel verhalen dat hij iets onrechtvaardig vindt. Als iets hem niet zint flapt hij het er zo uit. Jan en Jo mogen in ieder geval niet naast elkaar zitten. Dan trek ken ze straks de hele klas met zich mee. Bo venaan staat de naam van Joshua van Aart- sen, een slim ventje schijnt het. Hij komt uit de stad en wil nota bene landbouwer worden. Hij is nieuw, evenals Marleen de Boer. Zij komt uit Drenthe. Het schijnt dat ze daar maar een jaar gewoond heeft. Zou hij haar naast Annemarie Jorritsma zetten? Maar dat is zo'n kwebbel! Die zou het liefst van achter uit de klas het hele verkeer regelen. En maar giebelen. Nee, Mar leen kan het beste naast Else Borst. Dat is ook een nieuwe leerling, maar een jaartje ouder. Marleen naast Else lijkt hem niet ongezond. De nieuwe klas telt iets meer jongens dan meisjes. Meester Kok hoopt dat het een echte klas wordt en de sfeer niet bepaald zal worden door groepjes die elkaar steeds in de haren vliegen. Misschien kunnen de meisjes de jon gens een beetje in toom houden want er zitten een paar eigenwijzerikken bij! Gerrit Zalm bij voorbeeld, die schijnt een ster in rekenen te zijn, maar zelfs toen meester Kok hem zelf niet in de klas had, wist hij dat je met Gerrit reke ning moest houden. En Ad Melkert dan. Het lijkt Kok een arrogant ventje. Hij herinnert zich nog het verhaal van de juffrouw van de eerste. Als zijn moeder hem op school bracht, vertik te hij het te zwaaien als ze weg ging. Hij gaat al tijd z'n eigen gang. Joris Voorhoeve is vroeger door z'n vriendjes bijna van school wegge pest. Nog steeds heeft hij iets defensiefs in zijn optreden. Maar wat het leerwerk betreft zit het wel snor. Een/collega vertelde dat Hans Dijk stal niet zo'n sterke leerling is. Maar ach. dat kan ook aan de collega liggen. Meester Kok besluit om Hans maar helemaal vooraan te zetten. Dan mag hij het knechtje van de mees ter zijn, samen met één van de andere Han sen, Hans van Mierlo, maar die kan weieens afwezig zijn. Hij heeft meer belangstelling voor wat buiten de school plaats vindt. De bel schrikt meester Kok op. De eerste leer lingen rennen de klas binnen. Ze zijn enthou- - siast. 'Dag meester Kok...Ik ga goed m'n best doen, meester...Ik ga hele hoge cijfers halen...' Meester Kok glimlacht. Ze zijn alle maal nog vol goede moed. Maar wacht maar. Over een tijdje vallen de eerste onvoldoendes en blijken sommige leerlingen het toch niet aan te kunnen. 'Meester, Marleen heb ik ach ter op de fiets mee genomen' roept Annema rie Jorritsma. Meester Kok reageert gevat. 'Dat noemen ze nou 'fietspoolen', Annema rie.' Ze hoort het niet eens. ze huppelt naar haar plaats en roept nog: 'Fijn hè, dat Hanja niet meer bij ons in de klas zit, ik vond dat zo'n opgedirkte trut!'. 'Jongens, we gaan beginnen!' roept Meester Kok. Er wordt niet gebeden, want het is een openbare school. 'Ik hoop dat jullie allemaal flink je best doen. We beginnen met het be langrijkste vak: rekenen.' 'Hoi!' roept Gerrit Zalm. Maar hij is de enige. 'Daar bent u ook erg goed in, hè meester. Mijn vader en moeder zeggen dat u een echte rekenmeester bent.' Dan steekt Jo Ritzen zijn vinger op Meester, laten we eerst even gaan zingen.' Meester Kok kijkt zuinig. Hij duikt in zijn paperassen die op de eerste dag al verfrommeld in de onder ste la van zijn bureau liggen. 'Over zingen staat niets in het ontwerpprogramma, Jo.' Maar Jo geeft het niet op.Meester, als we niet zingen raakt u van de wijs'Meester Kok wordt nu echt kwaad. Zijn gezicht loopt van rood tot paars op. 'Pak allemaal je rekenboek!' Hij kijkt naar buiten. In de verte komen donkere wol ken aandrijven. MARZAS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5