'Je zou eigenlijk de stop eruit moeten kunnen trekken' Opbrengst van rommelmarkt eerste aanzet voor nieuw Scoutinggebouw streeknieuws Invalide wagentje belandt in sloot Dronken tegen talud rotonde Brand in garage Diefstal MAANDAG 22 AUGUSTUS 1994 NR 25618 Verwachting t/m vrijdag 26 au WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht zuidwest 3 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht n.west 3 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 23 aug. Zon op 06.35, onder 20.45 Maan op 21.07, onder 09.09 Laatste Kwartier: 29 aug. (08.42) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een onweersstoring trekt via Frankrijk en België naar Duits land. Het zorgt ervoor dat bij ons de bewolking flink toeneemt en dat er buien gaan vallen. Vanavond ge beurt dat al in het zuiden van ons land. Morgen bereiken ze geleidelijk ook het noorden. De buien kunnen af en toe samen gaan met onweer. De storing luidt een periode in van koel en wisselvallig weer. Morgen wordt het daardoor een echte over gangsdag. De temperatuur ligt in de middag rond de 22 graden. Vanaf woensdag draait de wind naar de westhoek en later zelfs naar het noordwesten. Koele en vochtige lucht wordt dan aangevoerd vanaf de oceaan. De laatste dagen van deze week overheerst dan ook de bewolking en kan er van tijd tot tijd regen vallen. De middagtempera- tuur komt niet meer boven de 18 g raden. BRUINISSE Borstvoeding Op initiatief van de stichting La Leche League Nederland wordt woensdag 24 augustus in Bruinisse een informatieavond gehouden over borstvoeding. De bijeenkomst is bedoeld voor aanstaande en voedende moeders en andere belangstel lenden. De stichting houdt de bijeenkomst om meer bekend heid te geven aan het feit dat het geven van borstvoeding door iedere moeder geleerd kan worden. Voor het welsla gen daarvan is goede informa tie belangrijk. Tijdens de bij eenkomst wordt ingegaan op enkele basisprincipes van borstvoeding. Er is gelegen heid om vragen te stellen. De bijeenkomst wordt gehouden in het pand Schipperslaan 26 en begint om 20.00 uur. Moe ders mogen hun baby meebren gen. Voor meer informatie kan men telefonisch contact opne men via 01110-15588. ZIERIKZEESCHERS NIEUWSBODE ia Uitgever Drukkerij Laken man Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V4% B.T.W. v..r .Inn 51)r kl>x!inp I I ...»r JSïïÊïS! I wr j.'JiÜfcj r *%éI A&P Services B.V De waardebonnen zijn geldig tel 02154-83333. tot uiterlijk 27 augustus 1994. ELKE DAG GOED NIEUWS wkb* Improviseren In Zierikzee werd actie gevoerd door Woord Daad. (Foto: Joop van Houdt). Tbtdat het nieuwe gebouw er staat is het improviseren ge blazen voor de Bruse Scouting groep. De groep telt alles bij el kaar zo'n 70 Scouts en het werk van de Scouting moet natuur lijk wel gewoon doorgaan. ,,We hebben gelukkig nog een kabouter-clubhuisje in het dorp. maar dat is eigenlijk veel te klein om alles in te kunnen doen", aldus Arjanne Kok. Er zullen volgens haar zeker nog meer acties volgen om geld bij elkaar te sprokkelen voor de nieuwbouw, maar op dit mo ment is nog niet bekend wat dat voor soort acties zullen worden. In Zierikzee was het het Comi té Schouwen-Duiveland van de Stichting Reformatorische hulpactie Woord Daad die ac tief was afgelopen zaterdag. De Beuze was het toneel van een legt Sondaar uit. De Mammoet is, zo vertelt Sondaar, verwant aan wat we nu kennen als de Indische olifant. Hij toont een eveneens tijdens de Kor en Bot tocht gevonden schouderblad. ,,Daar kun je wel aan zien dat de dieren die toen hier leefden een stuk groter waren dan hun hedendaagse afstammelin gen", aldus Sondaar. Naast Mammoeten en Masto donten hebben volgens Son daar in het pleistocene tijd perk op de plaats die nu de bo dem van de Oosterschelde is ook paarden en herten geleefd. ,,Maar dan praat je wel over een heel robuust gebouwd paard, veel groter dan de paar den die we nu kennen", vult De Vos aan. Hetzelfde geldt voor de herten van miljoenen jaren gelden. Ook deze dieren waren aanmerkelijk forser en groter dan de edelherten die we nu kennen en beschikten ook over een ander soort gewei. Op de vraag of de bodem van de Oosterschelde zo langza merhand - qua fossielen - niet leeggevist is antwoordt De Vos ontkennend. „Integendeel. De fossielen zitten in verschillen de aardlagen en door de stro mingen in de Oosterschelde wordt de bodem uitgeschuurd en daardoor komen steeds weer nieuwe fossielen bloot te liggen", aldus De Vos. Hij ver telt dat in vroeger tijden bij graafwerk op het land ook wel fossielen gevonden werden. „Maar sinds dat werk door gro te graafmachines wordt ge daan wordt er ook niets meer gevonden". De tijdens de 43ste Kor en Bot tocht gevonden fossiele resten worden in het Nationaal Na tuurhistorisch museum in Lei den ontzilt en vervolgens schoongemaakt en geconser veerd. Eén van de 'gevonden voorwerpen' werd zaterdag avond aangeboden aan de voor zitter van het Genootschap Kor en Bot, burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee die tijdens de tocht ook van de partij was. De eerste Kor en Bottocht werd in 1951 opgezet door mossel vis ser Schot uit Zierikzee. In 1969 nam zijn zoon - de vorig jaar op 73-jarige leeftijd overleden J. Schot BWzn - de verantwoorde lijkheid voor de tocht over. Jaarlijks voer de ZZ8 uit met wetenschappers aan boord. Aan dit project is altijd grote wetenschappelijke waarde toe gekend en Schot werd in 1985 voor zijn verdiensten voor de wetenschap beloond met een onderscheiding: de Penning Van de Rijksuniversiteit in Lei den. bescheiden rommelmarkt an nex verkoping. Verkocht werd een breed assortiment aan arti kelen, variërend van muziek- cassettes en CD's tot textiel, speelgoed en schrijfgerei. „We krijgen spullen van de midden stand, maar we verkopen ook veel dingen uit het eigen assor timent van Woord Daad, zo als het speelgoed en de CD's", aldus mevrouw C. Kik van het Comité Schouwen-Duiveland van Woord Daad. Het was voor het derde achter eenvolgende jaar dat het comi té een verkoping in Zierikzee hield. „We hebben het twee jaar geleden voor het eerst ge probeerd en dat is heel goed be vallen", aldus mevrouw Kik. Het comité beschikt momen teel op Schouwen-Duiveland over zo'n tien vrijwilligers. De spullen die zaterdag ter ver koop werden aangeboden zijn ook aan huis te krijgen op de adressen Brouwerstraat 14 in Nieuwerkerk én St. Joostdijk 80 in Oosterland. ZIERIKZEE - Een inwoonster uit Zierikzee is gisteren, zon dag, met haar invalidewagen tje op de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee in de sloot gereden. De vrouw was tijdens het rij den op het fietspad onwel ge worden, waardoor ze met de in validewagen in de sloot terecht is gekomen. Passerende fiet sers hebben haar uit de sloot gehaald en een ambulance ge beld. Na onderzoek bleek de vrouw ongedeerd. ZIERIKZEE - Tijdens een sur veillance ontdekte de politie zondag twee automobilisten die hun voertuig bestuurden terwijl ze (veel) te veel alcohol houdende drank hadden ge bruikt. Op de Rijksweg N59 reed een 50-jarige man uit Geldrop met zijn auto slingerend in de rich ting van de rotonde in Zierik zee. Hij reed daar tegen het ta lud aan, waar zijn auto schuin tegenaan bleef staan, en wilde vervolgens weer wegrijden. De politie hield hem aan. Op het politiebureau bleek uit de ademanalysetest dat hij 1110 ugl alcohol in zijn lichaam had (maximaal toegestaan 220 ugl). Het rijbewijs van de man werd ingevorderd. Hij zal zich voor de rechter moeten verantwoor den voor zijn gedrag. Dat laat ste geldt ook voor een 48-jarige man uit Oud-Beijerland die een auto bestuurde terwijl hij 500 ugl alcohol in zijn lichaam had. RENESSE - Vijf taxi's en drie personenauto's liepen roet- schade op bij een brand in een garage in Renesse. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Omstreeks 21.40 uur zondag avond zag de politie tijdens een surveillance rook komen uit een garage aan de Oude Mool- weg in Renesse. De eigenaar van de garage werd in kennis gesteld en de brandweer werd gewaarschuwd. Volgens de po litie zou de brand zijn ontstaan bij een kunststof vuilcontai- nertje achterin het gebouw. De in de garage staande auto's werden door de brandweer on middellijk naar buiten gere den maar men kon niet voorko men dat de voertuigen aanzien lijke roetschade opliepen. De exacte omvang van de schade is bij de politie niet bekend. BRUINISSE - Een 34-jarige man uit IJsselmuiden, die zijn vakantie doorbrengt in Brui nisse, werd onaangenaam ver rast door diefstal uit zijn va kantiewoning. De dief kwam de, in een bunga lowpark gelegen, woning bin nen door op het balkon te klim men en binnen te gaan via de niet afgesloten balkondeuren. Uit de woning werd een disc- man ter waarde van ongeveer 700 gulden meegenomen. Advertentie Mastodont-kies gevonden tijdens Kor en Bottocht Dr. P. Sondaar toont een bot van een paard. Een mede-reiziger middenlaat de Mastodont-kies zien. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE -„Zeker weten we het nog- steeds niet, maar deze kies is weer een aanwijzing- dat er hier miljoe nen jaren geleden Mastodonten en Mammoeten samen hebben geleefd". Dr. P. Sondaar van de Rijksuniver siteit van Utrecht toonde zich zaterdag bijzonder opgetogen met de buit van de 43ste speurtocht van het Ge nootschap Kor en Bot. Er werd onder meer een kies van een Mastodont gevonden. De fossielen-speurtocht blijkt zich te kunnen verheugen in een wijdverspreide populariteit. Eén van de wetenschappers kwam zelfs speciaal uit Engeland over om de tocht mee te maken. Dr. Adrian Lister, verbonden aan de Universiteit van Lon don houdt zich bezig met de leer der fossielen (Paleontolo gie) en is speciaal geïnteres seerd iq fossielen uit het Pleistoceen, overblijfselen van dieren en planten van ander half miljoen jaar oud. Hij toont zich zeer enthousiast over de in Nederland en om streken nog steeds unieke speurtocht per mossëlkotter. „In deze vorm is het uniëk", al dus Lister. „In Engeland wordt ook wel op fossielen gevist, maar niet op deze manier", al dus de Britse wetenschapper. Hij zegt genoten te hebben van de tocht met de ZZ8. „Ik stond echt te kijken van de dingen die in de netten terecht kwa men. Dat is echt verbazingwek kend", aldus Lister. „Eigenlijk zou je de stop uit de Ooster schelde moeten kunnen trek ken om te kijken wat er. alle maal nog meer in de zeebodem te vinden is". Dr. P. Sondaar van de Rijksuni versiteit in Utrecht en dr. J. de Vos van het Nationaal Natuur historisch Museum in Leiden zijn eveneens fans van de Kor en Bottocht. „Zo'n kies van een Mastodont is echt heel zeld zaam", stelt Sondaar. De vondst van de kies in combina tie met overblijfselen van Mammoeten is voor hem weer een nieuwe aanwijzing dat er in het Pleistoceen anderhalf miljoen jaar geleden zowel Mastodonten als Mammoeten leefden op wat nu de bodem van de Oosterschelde is. „De Mastodont was een olifan tensoort die veel groter was dan de olifanten die we nu ken nen. De Mastodont was ook een nogal primitieve olifanten soort. De Maqimoet was klei ner maar minder primitief", Toeteraarsblazen steentje bij A&P zorgt gelijk voor een hoop extra voordeel na de vakantie. Deze week vindt u in plaats van de A&P-folder een boekje met maar liefst 50 gulden couponkorting. U scheurt de bonnen uit het boekje en levert deze in bij het afrekenen van het des betreffende artikel. Mocht u dit couponboekje niet op de deurmat vinden. Geen probleem. Bij A&P ontvangt u dan het boekje vol korting. BRUINISSE/ZIERIKZEE - De eerste aanzet is er. De zaterdag in Bruinisse gehouden rommelmarkt van de Bruse Scoutinggroep Prinses Margriet leverde netto 3600,- op. ,,En dat is duizend gulden meer dan vorig jaar, dus wij zijn dik tevreden", aldus Arjanne Kok van de Bruse Scoutinggroep. Het geld is bestemd voor de bouw van een nieuw onderkomen voor de Bruse Scouts. Het oude onderkomen werd vorige maand ver woest door brand. In Zierikzee werd door het comité Schouwen-Duiveland van de Stichting Reformatori sche hulpactie Woord Daad een verkoping gehouden ten bate van de actie Zeeland helpt Vadarevu-vissers. Deze actie bracht 1320,90 op. In Bruinisse stonden de lief hebbers al klaar toen de vrij willigers van de Bruse Scou tinggroep nog volop bezig wa ren met uitpakken en neerzet ten van spullen. De rommel markt werd gehouden op het plein voor de kerk en zelfs de trap naar de kerk was benut om spullen op te etaleren. Het aanbod van tweedehands spul len dat de Bruse Scouts bijeen hadden gesprokkeld varieerde van de avonturen van G-man Jerry Cotton tot een ouderwets harmonium dat bij opbod ver kocht werd. Veel belangstelling bleek te be staan voor het uitgebreide aan bod aan etenswaren waar de Scouts de bezoekers van de rommelmarkt op trakteerden. Verkocht werd vers gebakken vis, oliebollen, cakes en eigen gemaakte jam en advocaat. ,,We hebben zo'n 600 oliebollen gebakken en die waren halver wege de ochtend al op. En de vis was ook al heel snel op", vertelt Arjanné Kok. Voor de muzikale omlijsting van de Bruse rommelmarkt zorgen Saskia en Vicky Maas kant en Jolanda Bal, die onder meer klassiekers als de Zuider- zeeballade en Hollandse hits als Het kleine café aan de ha ven ten gehore brachten. „Die hebben met z'n drietjes toch 250,- bij elkaar getoeterd, en dat schiet toch lekker op", constateert Arjanne Kok na af loop van de rommelmarkt. Wie op zoek was naar iets spe ciaals moest er in Bruinisse vroeg bij zijn. Overigens waren de jeugdige Bruse handelaars zeer soepel. Toen belangstel ling bleek te bestaan voor een blik dat gebruikt werd als geldkistje bleek men gaarne bereid het wisselgeld in een an der kistje te storten om het blik iri kwestie te kunnen ver kopen. De opbrengst van het harmonium viel een beetje te gen. „We hebben het voor een tientje moeten verkopen om dat er gewoon heel weinig be langstelling voor was". De Bruse Scoutinggroep werd zoals al aangestipt onlangs ge confronteerd met het verlies van het nog niet zo lang gele den nieuw gebouwde onderko men aan de Jachthavenweg. Er wordt nu gewerkt aan de plan nen voor de bouw van een nieuw gebouwtje. „Maar nu willen we geen houtbouw meer. Het moet nu een stenen gebouwtje worden, maar dat is natuurlijk wel behoorlijk duur", aldus -Arjanne Kok. „Maar ik heb nog geen idee wat het gaat kosten". Het is de bedoeling dat het nieuw te bouwen onderkomen op dezelf de locatie komt te staan. „We willen dicht bij het water zit ten, en dat is op zich daar ge woon een heel goede locatie". I 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3