'Belangen landbouw onvoldoende gewaarborgd in nieuw kabinet' Demonstratie tegen horecabeleid Rotterdam waterstanden Cultureel bezoek van Beatrix aan Oostenrijk Strengere wet misdaad in de Verenigde Staten Kennismaking met nieuw kabinet op Nederland 3 VVD'er Blauw uit kritiek op Bolkestein Dodelijk ongeval met waterscooter Boor- platform verliest poot Stad vervalt tot Staphorst aan de Maas Grote brand in Woerden Arrestant sticht brand in politiecel Kerkgebouw brandt uit 3 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vergezeld door minister Van Mierlo DEN HAAG (ANP) - Het bezoek van koningin Bea trix en prins Claus aan Oostenrijk, 25 tot en niet 27 augustus, heeft een sterk cultureel karakter. De Koningin en haar gevolg be ginnen donderdag het officiële uitstapje in Wenen. Vrijdag reist het gezelschap door naar Salzburg. Daarvandaan aan vaardt de Koningin zaterdag ochtend de terugreis. Minister van buitenlandse za ken Van Mierlo, die maandag door de Koningin in die functie wordt beëdigd, vergezelt de vorstin. De minister van bui tenlandse zaken staat het staatshoofd altijd bij tijdens buitenlandse reizen. De Oostenrijkse bondspresi dent dr. Thomas Kiestil en de minister van buitenlandse za ken, Alois Mock, ontvangen de Koningin donderdag op het vliegveld van Wenen. Na het welkomstprotocol, met onder andere 21 saluutschoten, ver trekt het gezelschap naar de Hofburg in Wenen, het voorma lige keizerlijk stadspaleis. Pre sident Klestil zal daar enkele Oostenrijkse hoogwaardig heidsbekleders aan het ko ninklijk paar voorstellen. Na het bezoek aan de Hofburg nuttigt de Koningin de lunch in de ambtswoning van Klestil. Verder staan op het program ma: een themadiscussie over de levering van energie via Oostenrijks grondgebied aan landen in het voormalige oost- blok, een kijkje in het SOS Kinderdorp Wienerwald in Hinterbruhl, een bezoek aan het museum van. de Twintigste Eeuw voor de tentoonstelling Schilderfiguren en een bezoek aan de Salzburger Festspiele. Zout Op de laatste dag bekijkt de koninging in Salzburg de ten toonstelling Zout. De expositie bestaat onder andere uit 74 unieke panelen die de zoutwin ning in de zeventiende eeuw uitbeelden. De welvaart van Salzburg is nauw verweven met de zoutwinning. Grote overwinning voor Clinton WASHINGTON (RTR/AFP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is zondag met 235 tegen 195 stemmen akkoord gegaan met een streng wetsont werp ter bestrijding van de misdaad. Dit wordt be schouwd als een grote overwinning voor president Clinton, nadat het Huis tien dagen eerder weigerde de behandeling van de wet op de agenda te zetten. Sinds 11 augustus is druk on derhandeld over aanpassingen aan de omstreden wet. De met de wet gemoeide kosten zijn met tien procent teruggebracht tot ruim 50 miljard gulden om steun te werven bij de Republi keinen. Bij een eerste reactie op de stemming zei Clinton dankbaar" te zijn voor die steun: Op die manier moet,... Washington werken. Ik hoop dat dit een algemene mentali teitsverandering is." Met name de lobby van wapen bezitters was gekant tegen de wet die 19 types halfautomati- sche wapens verbiedt. Gema tigde Republikeinen en Demo craten hadden twee nachten lang over een afgezwakte wetstekst onderhandeld om vooral de beperkingen op het wapenbezit te redden. Voor de ondertekening door de president moet het wetsont werp nu nog door de Senaat worden goedgekeurd, waar het naar verwachting nog deze week wordt geagendeerd. De Senaat zou daarvoor de be raadslagingen over de hervor ming van de ziektekostenverze kering moeten onderbreken. Sommige senatoren hebben he vig verzet tegen het wetsont werp op de misdaadbestrijding aangekondigd. Nieuwe agenten Naast beperkingen van het wa penbezit voorziet het pakket maatregelen in een'uitbreiding van het aantal agenten en in de bouw van nieuwe gevangenis sen. Voor 100.000 nieuwe poli tieagenten wordt tot het jaar 2000 meer dan 15 miljard gul den gereserveerd, terwijl voor de bouw van gevangenissen meer dan 17 miljard gulden wordt uitgetrokken. Vertrouwen in 'paarsgepeild HILVERSUM (ANP) - Het paarse kabinet van pre mier Kok wordt vanavond, maandag:, gepresenteerd op de televisie. In een speciaal NOS-programma worden de nieuwe ministers geïnterviewd door Fer ry Mingelen, Job Frieszo en Wouke van Scherren- burg. In de uitzending wórdt ook een overzicht gegeven van de kabi netsformatie. Verder is een por tret te zien van Wim Kok. Bo vendien wordt de uitslag be kendgemaakt van een peiling van bureau Interview onder de kiezers over het vertrouwen dat zij in de nieuwe ploeg heb ben. Het speciale programma wordt gemaakt door de redacties van Den Haag Vandaag, NOVA en het Journaal. Het is te zien op Nederland 3 van 20.25 tot 21.54 uur. Vanmiddag om 17.00 uur draagt CDA-premier Lubbers in het Torentje zijn portefeuille over aan PvdA-opvolger Kok. Een uur eerder doet Kok op het departement van financiën hetzelfde aan de nieuwe VVD- minister Zalm. Het kabinet komt morgen, dinsdag, om 14.00 uur voor de eerste officiële vergadering bij een. De ploeg zet zich dan aan de voorbereiding van de rege ringsverklaring die zij op 31 augustus in de Tweede Kamer aflegt. Een dag later volgt het debat met de Kamer over die regeringsverklaring waarin het kabinet zijn voornemens en doelstellingen in grote lijnen uit de doeken doet. De Algemene Politieke Be schouwingen in de Kamer over de begroting voor 1995 zijn waarschijnlijk op woensdag 21 en donderdag 22 september, on middellijk na Prinsjesdag 20 september. Tijden cn standen volgens getijdetafei Hydro-meteoccrKrum Zeeland l.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 23 augustus 05.55 179 11.30 r 114. 18.05 173 ROOMPOT BUITEN 23 augustus 04.00 192 10.05 -118 16.15 183 22.30 - 156 BRUINISSE 23 augustus 06.20 196 11.35 -124 18.35 187 - WEMELDINGE 23 augustus 06.00 189 11.35 -120 18.20 180 - Springtij 23 aug. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 VEENDAM (ANP) - VVD-leider Bolkestein heeft tijdens de formatie onvoldoende oog gehad voor de Neder landse land- en tuinbouw. Dat stelt het Tweede-Kamerlid Piet Blauw, fractiegenoot van Bolkestein. Hij be grijpt niet dat topambtenaar J. van Aartsen is benoemd tot minister van landbouw. De Groninger Piet Blauw is de landbouwspecialist van de VVD en voorzitter van de Vaste Kamercommissie Landbouw. Het Tweede-Kamerlid noemt de geringe aandacht van de VVD-leiding voor de agrari sche sector ,,een punt van zorg en een misser". ,,Ik kan er met de beste wil van de wereld niet bij dat er hon derd dagen lang is gepraat over de samenleving voor de ko mende vier jaar en dat daarbij het woordje landbouw niet over de lippen is gekomen." Volgens Blauw is de land- en tuinbouw tijdens de formatie gezien „als het vuiltje van de Nederlandse samenleving". Hij noemt dat onheus, gezien het feit dat de sector uit 500.000 arbeidsplaatsen bestaat en een kwart van de export voor reke ning neemt. „Mijn fractievoor zitter had daar oog voor moe ten hebben." De benoeming van J. van Aartsen, secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken, tot minister van landbouw bestempelt Blauw als „merk waardig". „Ik ken hem als een hardwerkend ambtenaar en geef hem het voordeel van de twijfel." Het is echter wel een handicap dat hij de land- en tuinbouw niet kent, meent Blauw. „Als je het VVD- smaldeel in het nieuwe kabinet bekijkt, dan zie je allemaal zwaargewichten. Van Aartsen is de enige die echt van toeten noch blazen weet. Dat is geen kritiek, ik signaleer slechts. Dijkstal, Jorritsma en Voor hoeve zijn allemaal voldoende gekwalificeerd. Maar Van Aartsen heeft geen enkele affi niteit met de landbouw." VVD-leider Bolkestein vroeg Van Aartsen pas nadat oud minister Winsemius en de boe- renvoorman Varekamp hadden geweigerd. Blauw is door Bol kestein niet gevraagd. Dat is echter niet de reden voor zijn kritiek, verzekert het Tweede- Kamerlid. „Ik ben alleen be zorgd dat de boerenachterban van de WD moeite heeft dit te begrijpen." Vertrouwen Blauw meent dat de VVD het pas verworven vertrouwen van veel boeren en tuinders op het spel zet. Bij de verkiezingen in mei trok de partij veel stem men van het CDA. ROTTERDAM (ANP) - Een 29- jarige Rotterdammer is zon dagmiddag dodelijk veronge lukt op de Noordzee ter hoogte van de Maasvlakte. De man voer met een water scooter toen een hoge golf hem over het stuur slingerde. Hij kwam in het water terecht en sloeg met zijn hoofd tegen de jetski. Twee mensen die het on geluk van het strand zagen ge beuren, haalden de man uit het water. Hij was toen al overle den. Volgens de politie droeg hij geen zwemvest. Het is het tweede dodelijk on geluk met een jetski in korte tijd. Eerder deze zomer veron gelukte een Rotterdamse vrouw in het Grevelingemeer. Zij stond in het water toen de bestuurder van een waterscoo ter haar overvoer. TERNEUZEN - Het grote plat form Skate IV, dat grondborin gen in de Westerschelde ver richt voor de vaste Wester schelde oeververbinding (WOV), heeft vannacht, zondag op maandag, een van de poten waarop het platform wordt verankerd, verloren in de Pas van Terneuzen. Dit kwam doordat een van de andere vier poten als gevolg van het scheuren van een ver bindingsmens was afgebroken. De afgebroken poot kon aan boord worden genomen. Het platform is naar de Bin nenhaven van Terneuzen ver scheept. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich niet voorge daan. Rijkswaterstaat is nu be zig met sonar de gezonken poot op te sporen, waarna die kan worden geborgen. Seashore Continental uit Enge land, eigenaar van het plat form, beraadt zich over de ma nier waarop de Skate IV op nieuw in bedrijf kan worden genomen. ROTTERDAM (ANP) - Het was een bont gezelschap zondagmiddag voor het Rotterdamse stadhuis aan de Coolsingel. Enkele honderden mensen horeca-ondernemers, taxichauffeurs, exploitanten van speelautomaten, homofielen, lesbiennes, travestieten en andere liefhebbers van uitgaan - demonstreerden tegen het nieuwe, stringente horecabeleid van B en W. Aan de oproep van het actie comité Stop de Horeca- moord werd massaal gehoor gegeven. De grote afwezige tijdens de met veel muziek opge luisterde actie was burge meester Peper. Hij is vol gens de actievoerders de grote boosdoener en heeft ervoor gezorgd dat Rotter dam dreigt te vervallen tot een „Staphorst aan de Maas". De actie was vooral gericht tegen de nieuwe Algemene Politieverordening (APV) die sinds 1 juni van kracht is. Alle horecabedrijven moeten volgensdie vèrorde- ning om een üur 's nachts sluiten, in het weekeinde om twee uur. En dat is te vroeg voor de bewoners van een wereldstad. Zij hebben het recht op een bruisend uitgaansleven, 24 uur per dag, zo menen de demon stranten. Vorig jaar beëindigde de ge meente een experiment met vrije sluitingstijden omdat de overlast er niet door ver minderde. In de overgangs fase naar het vergunnin genstelsel van de nieuwe APV - binnen een jaar moet iedere horeea-exploitant een nieuwe vergunning aan vragen - gelden de oude re gels weer. Gevolg was dat tijdens de tropische warmte van de af gelopen maanden de terras sen om elf uur moesten slui ten. Dit zette veel kwaad blöëd bij uitgaand Rotter dam en de horeca-onderne mers, die hun omzet zagen dalen. Ook een door de ac tievoerders als razzia ge kwalificeerde gecoördineer de actie van politie, be lastingdienst, bouw- en wo ningtoezicht, brandweer en andere diensten om mis standen in de horeca aan het licht te brengen, schoot in het verkeerde keelgat.* De sluiting van de disco theek Eye, wegens overlast voor omwonenden, was voor de homo-wereld reden naar de Cool singel te ko men. Andere regels De actievoerders eisen dat de impopulaire maatrege len van ta fel gaan. Het moet weer mogelijk zijn op elk uur van de dag en nacht in Rotterdam uit te gaan. Daarbij mogen voor de uit gaansgelegenheden in de binnenstad best andere re gels gelden dan voor de woonwijken daarbuiten. WOERDEN (ANP) - Een felle uitslaande brand heeft maan dagochtend een grote loods en twee woningen op het indus trieterrein Barwoutswaarder aan de Kuipersweg in Woerden in de as gelegd. De schade is zeer aanzienlijk, aldus de poli tie. De loods diende als opslag plaats voor onder meer cara vans en auto's. De bewoners van de twee woningen ontdek ten de brand om half zeven. Ze probeerden tevergeefs de vlam men zelf te doven en liepen daarbij lichte verwondingen op. ROTTERDAM (ANP) - Een ar restant heeft zaterdag in een politiecel bij de Rotterdamse rivierpolitie brand gesticht. De man, die wegens inbraken op schepen vastzat, zag kans zijn lectuur in brand te steken. Hij werd met ademhalings moeilijkheden naar een zie kenhuis gebracht. Volgens een woordvoerster van de politie zat de man aanvan kelijk in een voorlopig ar- restantenverblijf waar het hem was toegestaan een sigaret te roken. EINDHOVEN (ANP) - Een fel le uitslaande brand heeft in de nacht van zondag op maandag het houten gebouw van de Lu- caskerk in Eindhoven in de as gelegd. Het pand moet als ver loren worden beschouwd. De Eindhovense brandweer heeft het vuur met groot mate rieel bestreden. Alles bijeen werden 40 brandweerlieden in gezet. De politie sluit niet uit dat de brand na een inbraak is aangestoken. Het kerkgebouw werd ge bruikt van oecumenische dien sten. Hoe groot de schade is, staat nog niet vast. Suske en Wiske tokapua toraja door Willv Vandersteen fp/ Was dit Jij blijft hier, Uiske, en hou hety tempeuomplet in de tfatentlu we io duhr bij ons doet jun. kun nen we er wet vandoor daan Doe nu maar wal ik lej kIs je hier verscholen btyft.kan je mets jebeorvv Tot 22 augustus Renesse Bezichtiging Nederlandse Her vormde kerk, tevens klank- en lichtspel Een volk in de Woes tijn, expositie van schilderijen van de schilder Jean du Neele. Orgelbespelingen. Dinsdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Maandag 22 augustus Zierikzee Olifantenlunch. Circus Ara mannt! Havenplein. 14.00 uur. Voorstelling circus Aramannt. Parkeerterrein Laan van Saint Hilaire. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Show Bassie en Adriaan. Dorpshuis De Schutse. 19.00 uur. Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Eszter Alföldy-Boruss (Budapest) dwarsfluit, en Frans van Til burg, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Scharendijke Aanvang repetities Sursum Corda. Nederlands Hervormd verenigingsgebouw. 19.45-21.45 uur. Dinsdag 23 augustus Zierikzee Zomeractiviteit. Snuffel- markt. Havenplein. 10.00-17.00 uur. Fietstocht voor senioren. Her enkeet route, 24 kilometer. Start: 13.30 uur sportpark Den Hogen Blok. Voorstelling circus Aramannt. Parkeerterrein Laan van Saint Hilaire. 16.00 en 20.00 uur. Open Huis Oosterschelde Col lege. Jannewekken 19. Van 19.00 tot 21.00 uur. Schrijf avond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie ro. Gemeentehuis. 19.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaaltje Gereformeer de kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Fam. Murphy, Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Woensdag 24 augustus Zierikzee Voorstelling circus Aramannt. Parkeerterrein Laan van Saint Hilaire. 16.00 uur. Commissie financiën en econo mische zaken. Raadzaal stad huis. 19.30 uur. Kerkwerve Vergadering algemeen bestuur Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 15.30 uur. Burgh-Haamstede Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede. 19.00 uur. Commissie financiën. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Concert panfluitiste Noortje van Middelkoop en de organist Martin Mans. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Informatie-avond borstvoe ding. Schipperslaan 26. 20.00 uur. Donderdag 25 augustus Zierikzee Openluchtschaken. Beuze. Tus sen 19.00 en 21.00 uur. Appèldienst Protestants Chris telijke Rayon schoolraad Schouwen-Duiveland. Christe lijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Zomeravondbridge. De Schut se. Renesse Eerste repetitie-avond Neder lands Hervormd kerkkoor. Ja- kobskerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Raadsvergadering in het ge meentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 26 augustus Zierikzee Aanvang Havendag. Nieuwe Haven. 20.00 uur. Brouwershaven Zomermarkt en dweilband. 15.00-21.00 uur. Zaterdag 27 augustus Zierikzee Tweedehands boekenmarkt. Onder de Beuze. 10.00-15.00 uur. Havendag met diverse attrac ties. Nieuwe Haven. 13.00-23.00 uur. Bruinisse Seizoenopening. De Pul. Vanaf 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2