Kok maandag met nieuwe ministersploeg op bordes 'CDA blijft in wanorde achter' WEEKEHDSERViCEDIENST DEURLOO B.V. Zierikzeesche Nieuwsbode vandaag 150 jaar oud Astronomen Dwingeloo ontdekken spiraalstelsel Beruchtste crimineel van Ierland vermoord door IRA Verrassende terugkeer van Ritzen op onderwijs Heerma VN-militair gewond in Bosnië Lubbers in laatste dagen als minister-president: Drugsvangst Museum Schiphol 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vervolq van paa. 1 riode zes dagen per week regio naal nieuws, reportages en we tenswaardigheden in huis. Toekomst Dat de Zierikzeesche Nieuws bode met 150 jaar kan bogen op een rijke geschiedenis mag dui delijk zijn. Dat deze kant toe komst heeft, daarvan zijn uit gever en redactie overtuigd. Want nu, bij het wegebben van de golf van schaalvergroting en fusies in de dagbladwereld wordt duidelijk dat de zo lang- onderschatte regionale ver slaggeving de sleutel is tot suc cesvol voortbestaan. Op de hoogte blijven van de toestand in Bosnië en Den Haag is van belang, maar weten wat er in stad of dorp gebeurt, is essen tieel. Daarbij moet de krant niet vanuit de ivoren toren opere ren, maar tussen zijn lezers staan. Want de krant is er voor hen, sterker nog: is eigendom van de lezer. „Geboorte en sterven. Het uit zonderlijke wat een krant be weegt gedurende een zo lange periode, heeft met dat alles te maken gehad, maar ook met onoverzienbare bergen van menselijk geluk, van hoop, ver trouwen, geloof en dankbaar heid. Zij vormen het tegenwicht in de sfeer van het raadsel dat le ven heet en waarvan een krant de weerspiegeling poogt te ge ven, gebrekkig en onvolledig, maar toch ook een spiegel, waarin gemeenschap en enke ling zich kunnen herkennen. Nu de 125 jaar vol zijn, zal de taak van hen die het nieuws hetzij goed, slecht, deprime rend, hoopvol of hoe dan ook - in letters laten stollen geen an dere zijn dan die spiegel om hoog te houden en de mens te vragen: kijk!" Bovenstaand citaat werd onder het pseudoniem 'Schiereiland man' geschreven door Martinus Jan Bij de Vaate bij gelegen heid van 125 jaar Zierikzeesche Nieuwsbode in 1969. De hoofdredactie Tien miljoen lichtjaren van Melkweg DEN HAAG (ANP) - Met behulp van 's werelds oud ste radiotelescoop, die in het Drenthse Dwingeloo, hebben astronomen in de buurt van het mel kwegstelsel waar ook de aarde deel van uitmaakt, een nieuw stelsel ontdekt. De omvang van dat spi raalstelsel bedraagt 65.000 lichtjaren, ongeveer de helft van de Melkweg. Op het wereldcongres van de Internationale Astronomische Unie in Den Haag vertelde B. Burton van het Leidse observa torium donderdag dat hij sa men met enkele collega's een jaar geleden was begonnen aan een zoektocht naar mel kwegstelsels die met een opti sche telescoop te zien zijn. Vanwege de lange duur van het onderzoek schakelde hij het oude werkpaard, de in 1956 ge bouwde 25 meter telescoop van het observatorium in Dwinge loo, in. „Het is slechts een klei ne telescoop, maar erg gevoe lig", aldus Burton. Vier weken geleden begonnen de sterrenkundigen met het uitwerken van de verkregen gegevens. Op 4 augustus kre gen zij de eerste aanwijzing van het bestaan van het ster renstelsel dat met een snelheid van 256 kilometer per seconde ronddraait. Meer zekerheid kregen de astronomen toeri zij de veel moderner radiotelescoop van Westerbork inschakelden en la ter de infrarood telescoop UKIRT op Hawaii. Ook andere observatoria namen elke twij fel weg. In de buurt Astronomisch gezien staat het Dwingeloostelsel, zoals het nu officieel heet, in de buurt van onze Melkweg, ook al is schei den tien miljoen lichtjaren bei de stelsels van elkaar. Tegen het licht van de omvang van het heelal, namelijk 15 miljard lichtjaar, is dit een bescheiden afstand. Pro-Britse doodseskaders geholpen DUBLIN (AFP/UPI/RTR) - De terreurorganisatie IRA heeft donderdag in Dublin de beruchtste onder wereldfiguur van Ierland doodgeschoten. Martin Cahill (45), bijgenaamd de Generaal, stierf in zijn wa gen nadat een vermomde man hem vijf keer in het hoofd had geschoten. De dader ontkwam met zijn handlanger op een'mo- tor. De politie maakte twintig jaar jacht op Cahill, een rivaal van de IRA. De gangster raak te vooral bekend door de gijze ling van de president van de. Nationale Ierse Bank en diens familie in 1992. De crimineel Cahill is gedood omdat hij 'pro-Britse doodses kaders hielp, aldus de verkla ring waarin het Iers Republi keins Leger de aanslag opeiste. Overheersing De bende van de Ier zou met name 4le protestantse terreur groep UVF ondersteunen, die wil dat Noord-Ierland bij Groot-Brittannië blijft. De IRA probeert al 25 jaar op ge welddadige manier een einde te maken aan de Britsè over heersing. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGF. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 20 augustus 03.40 173 09.40 -122 16.05 160 22.10 -153 21 augustus 04.30 179 10.25 -118 16.50 166 22.55 -155 22 augustus 05.15 180 10.55 -115 17.30 170 23.35 -155 20 augustus 01.50 174 08.15 -119 14.20 162 20.35 -153 21 augustus 02.40 184 08.50 -119 15.05 171 21.15 -157 22 augustus 03.20 190 09.25 -118 15.40 178 21.55 -158 20 augustus 04.10 186 09.40 -131 16.35 175 22.05 - 162 21 augustus 05.00 196 10.25 -127 17.20 186 22.50 -163 22 augustus 05.40 199 11.00 -124 18.00 189 23.25 -163 20 augustus 03.55 180 09.40 -128 16.20 169 22.10 -159 21 augustus 04.45 188 10.25 -123 17.10 176 22.55 -160 22 augustus 05.25 190 11.00 -121 17.45 179 23.30 -160 DEN HAAG (ANP) - Formateur Kok heeft vandaag, vrijdag, over alle dertien ministers in zijn nieuwe kabi net zekerheid gekregen. Alleen over het aantal en de bezetting van de staatssecretariaten moesten aan het begin van de middag nog een aantal definitieve knopen worden doorgehakt. Koningin Beatrix zal het nieu we kabinet maandag beëdigen. Springtij 23 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 In het nieuwe kabinet onder leiding van premier en minis ter van algemene zaken Kok zullen voor de PvdA naast de premier ook het kamerlid Mel- kert (sociale zaken), de huidige ministers Pronk (ontwikke lingssamenwerking) en Ritzen (onderwijs) en de commissaris van de koningin in Drenthe De Boer (vrom) zitting nemen. Voor de VVD wordt het huidige kamerlid Dijkstal vice- premier en minister van bin nenlandse zaken. Minister van financiën wordt de directeur van het Centraal Planbureau (CPB) Zalm. Dijkstals collega Jorritsma krijgt Verkeer en Waterstaat, terwijl oud-WD- fractievoorzitter Voorhoeve naar Defensie gaat. Vanoch tend,- vrijdag, werd duidelijk dat secretaris-generaal J.J. van Aartsen van binnenlandse za ken voor de liberalen de post Landbouw gaat bezetten. D66 levert behalve Van Mierlo, die het ministerschap van bui tenlandse zaken gaat combine ren met het vice-premierschap, geen parlementariërs aan de nieuwe ministersploeg. De Haagse procureur-generaal Sorgdrager krijgt Justitie, ter wijl het ministerie van volks gezondheid door de vice- voorzitter van de Gezondheids raad Borst-Eilers wordt Jsezet. Voor Economische Zaken meld de zich vandaag aan het eind ,van de ochtend de ondernemer dr. G. J. Wijers. Premier Wim Kok De nieuwe paarse mi nistersploeg kent een aantal veri'assingen. De grootste daar van is ongetwijfeld de her nieuwde benoeming van onder wijsminister Ritzen die de af gelopen weken volkomen bui ten beeld was geraakt, nadat hij zich zeer kritisch had uitge laten over de bezuinigingsop dracht voor Onderwijs in het paarse regeerakkoord. Verder vallen vooral de benoe mingen van de politieke nieu welingen Sorgdrager, Borst- Eilers en mogelijk Wijers op. Ook Zalm en Voorhoeve zaten de afgelopen jaren niet midden in de politiek maar beide wor den op grond van hun eerdere activiteiten geacht het politie ke métier goed te kennen. Kosto weg Naast verrassende benoemin gen waren er donderdag ook enkele verrassende niet- benoemingen, waarbij vooral het ontbreken van de huidige PvdA-minister Kosto van justi tie opvalt. Hij wordt waar schijnlijk lid van de Raad van State. Ook voor scheidend defensie-minister Ter Beek, waarvan al enige tijd duidelijk was dat hij weinig kans op voortzetting van zijn minister schap maakte, ligt er mogelijk een aardige troostprijs in bet verschiet. Hij staat hoog geno teerd voor de opvolging van de nieuwe VROM-minister De Boer die immers commissaris van koningin in Drenthe was, inclusief Ter Beeks woonplaats Coevorden. Teleurstelling De meeste teleurstelling werd donderdag waarschijnlijk in de D66-fractie verbeten, met name bij een prominent ka- merliden als Groenman, ter wijl ook Kohnstamm meer dan het hem toegedachte staatsse cretariaat moet hebben ver wacht. Bij de VVD valt wat dat betreft het ontbreken van de naam van Linschoten op het ministerslijstje op. De drie partijen krijgen elk twee bewindslieden in de voor het financiële en sociaal- economische beleid cruciaal geachte „zeshoek". De PvdA bezet daarin Algemene Zaken en Sociale Zaken, de VVD Fi nanciën en Binnenlandse Za^ ken en D66 Economische Zaken en Volksgezondheid waarvoor voor het eerst sinds 1982 weer een minister verantwoordelijk In het nieuwe kabinet zijn met De Boer, Jorritsma, Sorgdra ger en Borst-Eilers vier vrou welijke ministers opgenomen. Verwacht wordt dat daarnaast ook nog eens vijf vrouwelijke staatssecretarissen tot het ka binet toetreden. Daarmee is het aantal vrouwelijke be windslieden groter dan ooit. Staatssecretarissen Het aantal staatssecretarissen gaat van de huidige elf naar twaalf en zal worden verdeeld via de sleutel vijf PvdA, vier VVD en drie D66. Daarbij zal het huidige staatssecretariaat op Landbouw verdwijnen. Op Binnenlandse Zaken komt er echter een staatssecretaris bij. Bij Onderwijs zal hoogstwaar schijnlijk een staatssecretari aat voor cultuur worden onder gebracht, terwijlWelzijn dan als staatssecretariaat bij Volksgezondheid blijft. DEN HAAG - Demissionair staatssecretaris Heerma is donderdagmiddag met algeme ne stemmen gekozen tot frac tievoorzitter van het CDA. Heerma volgt de dinsdag afge treden Brinkman op, voorals nog voor de periode tot de vol gende verkiezingen. DEN HAAG (ANP) - Een 24- jarige Nederlandse VN- militair is donderdagochtend zwaargewond geraakt toen hij tijdens een patrouille ten noordwesten van Srebrenica vermoedelijk op een anti personeelsmijn trapte. De sergeant liep zware verwon dingen op aan zijn linkerarm en linkerbeen. Tijdens een ope ratie in het veldhospitaal van het Nederlandse VN-bataljon in de Moslimenclave Srebreni ca moest zijn linkerbeen boven de knie worden geamputeerd. Het is de tweede Nederlandse VN-militair in Bosnië binnen een dag die gewond raakt. Woensdagavond liep een even eens 24-jarige sergeant in de buurt van Srebrenica verwon dingen aan zijn hoofd, armen en benen op toen hij op een anti-personeelsmijn stapte. DEN HAAG (ANP) - Scheidend premier Lubbers heeft zich de afgelopen maan den niet bij machte gevoeld in zijn geplaagde CDA de boel op orde achter te la ten. Hij heeft „natuurlijk veel verdriet gehad"over de wederwaardigheden van dat CDA en „treurend gekeken" naar de wanorde die zich aandiende. Lubbers verklaarde dat don derdag op zijn laatste perscon ferentie van een kabinetsbe raad onder zijn leiding. Hij noemde de uiteindelijke mislukking van de door hem te vroegtijdig op het schild gehe sen kroonprins Brinkman,een verdrietige situatie". Maar Lubbers weigerde verder op de kwestie in te gaan. Hij voelde zich niet de aange wezen persoon om in de zich af tekenende teloorgang van het CDA verplichtende adviezen te geven. „Alleen al door het en kele feit dat ik om te zeggen aan de wieg heb gestaan" van de aanwijzing van Brinkman „vond ik dat ik niet de man ben om op dat punt de wijsheid in pacht te hebben, maar ik heb me vaak heel machteloos ge voeld", zo wilde Lubbers wel kwijt. Oude goeroe's Lubbers acht het ook onver standig dat mensen zoals hij, nu het CDA met nieuwe men sen wil trachten uit het dal om hoog te geraken, „als oude goe roe's" adviezen gaan geven wat de beste lijn is. Lubbers, die 21 jaar rond het Binnenhof heeft gebivakkeerd. kijkt met „dankbaarheid" te rug op die periode. Hij erkende voluit dat er in met name de twaalf jaar premierschap de laatste tijd sprake is geweest van een zeker slijtageproces. Geen bal Als hij maandag zijn porte feuille overdraagt aan PvdA'er Kok, heeft Lubbers er een uit zonderlijk lange periode van 250 weken premierschap op zit ten. Hij gaat „als een opgewekt mens weg", maar op de vraag wat hij na maandag gaat doen antwoordde hij „dat gaat u geen bal aan". WEERT - Een tip over een transport van harddrugs naar een pand in Weert heeft de poli tie woensdagavond een vangst van ongeveer twaalf kilo cocaï ne, met een straatwaarde van ruim 2,5 miljoen gulden, opge leverd. DEN HAAG - De na- en bij scholing van museummede werkers gaat toch door. Het mi nisterie van wvc maakte don derdag bekend een subsidie van twee ton te geven voor de cursussen. Het programma kan op 1 januari van start gaan. SCHIPHOL - Luchthaven Schiphol wil de geluidsover last van de Kaagbaan in Leiden en omgeving verminderen. Daartoe begint eind oktober een proef, zo is vrijdag bekend gemaakt. Normaal dalen vlieg tuigen trapsgewijs. Suske en Wiske TOKAPUA TORAJA door Willv Vandersteen f Hel zou mc niks verhezen ah dit de nhuü- vlaals van die flazi Gorend u/as1 Tot 22 augustus Ren esse Bezichtiging Nederlandse Her vormde kerk, tevens klank- en lichtspel Een volk in de Woes tijn, expositie van schilderijen van de schilder Jean du Neele. Orgelbespelingen. Dinsdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Vrijdag 19 augustus Brouwershaven Zomermarkt en dweilband. 15.00-21.00 uur. Zaterdag 20 augustus Zierikzee Verkoping en rommelmarkt. Onder de Beuze, Havenplein. 09.00-15.00 uur. Fietsenkijkdag. Politiebureau. 10.00-12.00 uur. Klaverjastoernooi. Repetitie gebouw van Kunst en Eer aan de Kaersemakerstraat. 09.45 uur. Bruinisse Oud papier ophalen. Huis aan huis. 's Avonds. Maandag 22 augustus Zierikzee Olifantenlunch. Circus Ara- mannt. Havenplein. 14.00 uur. Voorstelling circus Aramannt. Parkeerterrein Laan van Saint Hilaire. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Show Bassie en Adriaan. Dorpshuis De Schutse. 19.00 uur. Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Eszter Alföldy-Boruss (Budapest) dwarsfluit, en Frans van Til burg, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Scharendijke Aanvang repetities Sursum Corda. Nederlands Hervormd verenigingsgebouw. 19.45-21.45 uur. Dinsdag 23 augustus Zierikzee Zomeractiviteit. Snuffel- markt. Havenplein. 10.00-17.00 uur. Fietstocht voor senioren. Her enkeet route, 24 kilometer. Start: 13.30 uur sportpark Den Hogen Blok. Voorstelling circus Aramannt. Parkeerterrein Laan van Saint Hilaire. 16.00 en 20.00 uur. Open Huis Oosterschelde Col lege. Jannewekken 19. Van 19.00 tot 21.00 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie ro. Gemeentehuis. 19.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaaltje Gereformeer de kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Fam. Murphy, Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Woensdag 24 augustus Zierikzee Voorstelling circus Aramannt. Parkeerterrein Laan van Saint Hilaire. 16.00 uur. Commissie financiën en econo mische zaken. Raadzaal stad huis. 19.30 uur. Kerkwerve Vergadering reinigingsdienst. Dorpshuis 't Zuudènde. 15.30 uur. Burgh-Haamstede Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede. 19.00 uur. Commissie financiën. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Concert panfluitiste Noortje van Middelkoop en de organist Martin Mans. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Donderdag 25 augustus Zierikzee Openluchtschaken. Beuze. Tus sen 19.00 en 21.00 uur. Appèldienst Protestants Chris telijke Rayonschoolraad Schouwen-Duiveland. Christe lijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Zomeravondbridge. De Schut- Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDOEBEURS TEL 01130-36255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2