'Voor twee cent azijn in een kopje' VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1994 NR 25617 Koningin Wilhelmina inspecteert de erewacht van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm aan 't Luitje in Zierikzee. Een 'beeld' uit de film Schouwens Westhoek uit 1961 Sinds 1600 dreef de familie Van der Linde een bakkerszaak in Zierikzee. „Vroeger," vertelt mijnheer A. C. van der Linde - en hij heeft het dan over de twintiger jaren - had je vieren dertig bakkers in Zierikzee. Op elke hoek van de straat had je er wel een. Zo ook in de Sint Domusstraat, de volksbuurt van weleer waar wij woon den." 'De spoeling was dus dun. Van der Linde: „Acht zakjes bloem per week was de omzet. Daar werden de kinders mee groot gebracht en we waren nog niet de minsten hoor. Voor twee cent losse azijn in een kopje. Daar-kwam de buurt om. Of voor twee cent lose beschuit jes." De middenstanders gunden el kaar bij toerbeurt ook wat om zet. Zo verdeelden de Van der Lindes hun ongetwijfeld kari ge vleesaankopen over acht slagers in de stad. „Twee keer per week mocht ik een broodje brengen naar Holty," vertelt Van der Linde. „Dan werd me fijntjes gevraagd of ik nog eens geen nieuw pakje kreeg van mijn moeder. Ja, zo ging dat." Er bestaat een witz van Bram en Moos. Moos komt op bezoek bij Bram die een kruideniers winkeltje drijft. Tot ontstelte nis van Moos staat Brams zaak vol met zakken zout. Etalage, schappen, vloer: overal zout. „Verkoop jij zoveel zout?," vraagt Moos, goochem als ie is. „Nee, er was hier zojuist een Jozovertegenwoordiger en die verkoopt veel zout," antwoordt Bram beschaamd. Zoiets moet zich ook afge speeld hebben in de bakkerij van Van der Linde, getuige bij gaande foto. Toegegeven, blik- groente was destijds uitermate trendy en Van der Linde had alleen de beste: die van Hero. Maar de Bredase fabriek had vast een goede vertegenwoordi ger in Zierikzee. Later ging Van der Linde sr. er ook ijs bij verkopen. Dat werd gemaakt in de eigen ijsfabriek Perfecta, tevens voor al uw patatten-friet. J. Sies uit Zierikzee meldde zich aan de Nieuwsbode-balie met een reproduktie van een foto uit 1924. De foto is van zijn moeder die Oranje-materiaal verzamelde en daartoe ook re gelmatig stukjes knipte uit de Zierikzeesche Nieuwsbode. Op 5 augustus 1924 inspecteerde Hare Majesteit Koningin Wil helmina aan 't Luitje in Zierik zee de erewacht van de Bijzon dere Vrijwillige Landstorm. Volgens Sies zijn de afgebeelde Willem Reijnhout, waterdrager te Zierikzee. soldaten allemaal afkomstig uit Zierikzee en omgeving. Niet flauw Onze toenmalige vorstin was niet flauw bij dergelijke in specties. Onder oud-marine personeel doet de volgende anekdote nog steeds de ronde: Een matroos werd door Wilhel mina tijdens een inspectie ge vraagd op welk schip hij dien de. „Op de Hare Majesteit Ka- rel Doorman, majesteit," zou de man hebben geantwoord. Dat kwam de argeloze op enke le dagen arrest te staan. Want het antwoord had namelijk moeten luiden: Op Uwe Ma jesteit Karei Doorman. Veel onduidelijkheid bestaat nog over de afbeelding die W. Hack uit Burgh-Haamstede aanleverde voor het fotoboek. De stoere 'cascadeurs' maken deel uit van een turnvereniging op Schouwen-Duiveland. Ver der is bekend dat de foto van vóór 1900 moet stammen. De besnorde man uiterst links op de foto is mogelijk grootvader Hack, die in 1910 van Zierikzee naar Rotterdam verhuisde. Voor de aanleg van de waterlei ding - in de dertiger jaren naar verluidt waren veel Zierikzeeë- naren helemaal niet blij met deze nieuwigheid - waren in de ze stad aan de Oosterschelde waterdragers actief. Vers geput water werd tegen geringe ver goeding aan huis gebracht. Op de foto Willem Reijnhout, waterdrager te Zierikzee. Reijnhout werd geboren in 1833 en overleed in 1907. De fo to werd samen met tientallen andere mooie plaatjes aangele verd door C. J. Pannekoek. Nimf Van recenter datum, maar daarom beslist niet minder aardig om naar te kijken, is de foto van de strandnimfAls een Brigitte Bardot van de Lage Landen poseert hier mevrouw Tineke Deurloo op het strand van Westerschouwen. De foto is een stilstaand plaatje uit de film 'Schouwens Westhoek' die Foto Berge in 1961 schoot. Me vrouw Deurloo is tegenwoor dig adjunct-directrice van de VVV Schouwse Kust. ZIERIKZEE - Het fotoboek over Schouwen-Duiveland, dat drukkerij Lakenman Ochtman eind dit jaar uitgeeft ter gelegenheid van 150 jaar Zierikzeesche Nieuwsbode neemt steeds duidelijker vormen aan. Al het beeldmateriaal voor dit boek werd aangeleverd door de lezers van de Zierikzeesche Nieuwsbode, waar voor hartelijk dank. Voor dit speciale jubileumnummer selecteerde de redactie vijf opmerkelijke plaatjes met hun vaak even opmerkelijke verhaal. Atleten van een Schouwen-Duivelandse turnverenigingDe foto dateert van vóór 1900. Brood-, beschuit- en kleingoedbakkerij Van der Linde in de Sint Domusstraat in Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 11