Veel nieuwe ondernemers in midden- en kleinbedrijf Scimitar Sabre: een compacte sportwagen Vraagtekens voorlichting ouderen Zeeuws amateurtoneel in afwachting van Elektra-uitreiking Beleidsvisie toerisme en recreatie Tijdens vergadering commissie welzijn Zierikzee Volgens rapport Kleinschalig Ondernemen Regionale toneelverenigingen genomineerd Van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf Exclusief maar betaalbaar t ZIERIKZEE - Tijdens een vergadering- van de commissie welzijn en sociale zaken van de gemeente Zierikzee maandag, plaatste VVD-commissielid mevrouw J. T. Bos de nodige kanttekeningen bij het subsidieverzoek door de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland voor voortzetting van voorlichtingsactiviteiten voor ouderen. ,,Deze voorlichting valt gewoon onder de doelstelling van de Stichting. Ik vind daarom niet dat er van de gemeenten een bijdrage moet worden verwacht", aldus het commissielid. In afwachting van het oordeel van haar fractie stelde Bos niet in te willen stemmen met het subsidieverzoek. Voorts plaat ste ze vraagtekens bij de voort zetting van het project, maar wilde de evaluatiecijfers af wachten voor een definitief oordeel. In november 1992 stelde de ge meenteraad van Zierikzee een subsidie beschikbaar voor het Project Voorlichting aan Oude ren op Schouwen-Duiveland. De afronding van dit project is nu nabij. De tijdelijk in het le ven geroepen projectgroep wordt ontbonden. Om de conti nuïteit van de voorlichting ze ker te stellen, moet een andere organisatie deze oppakken. Volgens het college van burge meester en wethouders van Zierikzee past het geven van voorlichting binnen de taak stelling van de Stichting Wel zijn Ouderen. Maar daar komen wel kosten bij kijken, waarvoor nu een subsidie is aangevraagd door de Stichting. Het college meent dat in beginsel een subsidie van een jaar van maximaal 32 cent per inwoner op zijn plaats is, waarna kan worden beke ken of verdere subsidiëring noodzakelijk is. Aan te merken Commissielid Bos vroeg zich af waarom er meer financiële armslag nodig is voor een pro ject dat volgens haar in aan vang positief verliep, maar waarop naarmate de tijd ver der is verstreken, volgens haar het nodige aan te merken valt. Ze noemde daarbij onder meer het ontbreken van folders op plaatsen waar die wel hadden moeten zijn. Bos meent dat bij continuering van de voorlich ting door de Stichting, het aan deze organisatie zelf is om ruimte op het budget te maken. Dit kan volgens haar door het eigen takenpakket kritisch on der de loep te nemen, wijzigin gen aan te brengen of bepaalde zaken te laten vallen. Volgens commissie-voorzitter D. van der Wekken is het nooit de bedoeling geweest van de Stichting om de voorlichting zelf te bekostigen, omdat daar de financiële middelen niet toereikend voor zijn. ,,We von den het logisch dat de Stich ting deze taak over zou nemen van de projectgroep. Daar zijn ze tenslotte voor. E22 het is on ontkoombaar dat daar geld voor nodig is", aldus Van der Wekken. De overige commissieleden stemden in met het verstrek ken van een subsidie, waarbij CDA-commissielid mevrouw C. J. P. M. Kalwij het project 'als gewoon nodig' bestempelde en SGP/RPF/GPV-commissielid J. de Bruijne de subsidie in af wachting van de evaluatie, nog niet als structureel wilde be noemen, maar in eerste instan tie voor een jaar. Doorlopend Commissielid mevrouw E. M. Kneepkens (PvdA), pleitte voor een structureel project omdat vele ouderen, vindt ze, pas in informatie zijn geïnte resseerd als zich iets voordoet. ,,En bij doorlopende voorlich ting komt nu eenmaal geld kij ken", aldus Kneepkens. ZIERIKZEE - Startende ondernemers zijn in 1993 en 1994 de enige categorie werkzame personen in het midden- en kleinbedrijf (MKB) die bijdraagt aan een stijging van werkgelegenheid. In 1993 kwamen er in het midden- en kleinbedrijf circa 11.000 nieuwe bedrijven bij. Ook dit jaar en volgend jaar wordt een verde re toename verwacht. In de zakelijke en overige dienstverlening komen de meeste ondernemingen bij. Het aantal personeelsleden in het MKB daalt daarentegen, zowel in 1993 als 1994. Het midden- en kleinbedrijf kan op dit moment niet de traditione le rol van werkgelegenheids- creator vervullen. Pas in 1995 zorgt het MKB weer voor een redelijk aantal nieuwe banen (36.000). Dit blijkt uit het rap port 'Kleinschalig Onderne men' van het Economisch Insti tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM). Volgend jaar zal het afzetvolu- me van het MKB met een groei van 3 procent een aanmerke lijk herstel laten zien, terwijl dit jaar één procent groei wordt verwacht. De groei wordt in 1994 vooral door een herstel van de export gedragen en wordt volgend jaar verder versterkt door meer bedrijfsin vesteringen. Van de voor het MKB zo belangrijke particulie re consumptie zal weinig sti mulans uitgaan doordat de koopkracht over een breed front daalt. Het MKB blijft in groei achter bij het veel meer op de export georiënteerde grootbedrijf. De rentabiliteit in het MKB, met name bij de besloten vennoot schappen, ligt hoger dan in het grootbedrijf. Voor dit jaar wordt de rentabiliteit op het totaal vermogen voor het MKB geraamd op 8,4 procent. Dit is nauwelijks lager dan in 1990. Ook de solvabiliteit van het MKB is goed op peil gebleven; bij de persoonlijke onderne mingen (eenmanszaken) is de solvabiliteit sinds 1990 zelfs verder toegenomen. Na een stagnatie van de klein schalige industriële omzet in 1993, zullen dit jaar de kleine bedrijven in de chemie zich herstellen, terwijl voor vol gend jaar een breed herstel wordt verwacht. Niettemin blijft het MKB achter bij de grote industriële bedrijven. ZIERIKZEE - Toneelvereniging Ouwerkerk en de Amateur Comedie Zierikzee komen beide tweemaal voor op de lijst van genomineerden, die in aanmerking komen voor een Zeeuwse Elektra 1994. De Elektra is een onderscheiding voor een opmerkelijke prestatie binnen het amateurtoneel op het gebied van spel, re gie, vormgeving, repertoirekeuze enzovoort. Tijdens het Elektrafestival op za terdag 24 september in de Stadschouwburg te Middelburg zullen in elf verschil lende categorieën Elektra's worden uitgereikt. Drs. G. L. C. M. de Kok, gede puteerde van Zeeland voor on der meer cultuur, mevrouw J. C. van Dijk-Sturm, wethouder van onder meer cultuur van de gemeente Middelburg en de heer Gerard Peijs, directeur Stadsschouwburg Middelburg hebben zich bereid verklaard die officiële uitreiking van de Elektra's te verrichten. De Amateur Comedie Zierik zee wordt genomineerd voor een Elektra in de categorieën: Ensemblespel en repertoire keuze voor de voorstelling 'Angst' van Berthold Brecht. Toneelvereniging Ouwerkerk mocht nominaties ontvangen eveneens in de categorie En semblespel en in de categorie Mannelijke bijrol wordt Er nesto Avelino genomineerd voor de diverse rollen die hij vertolkte in de komedie 'De Goede Dokter' van Neil Simon. De toneelonderscheidingen zijn bedoeld als erkenning en stimulans en niet als competi tiemiddel. Kwaliteitsverbete ring vormt een der belangrijk ste doelstellingen van het Zeeuws Centrum voor Ama teurtoneel (ZCA) en met een dergelijk festival tracht men daar uiteraard een impuls toe te geven. Met nadruk wordt steeds aangegeven, dat de no minaties en de Elektra's wor den toegekend voor opmerke lijke prestaties. Wat al of niet opmerkelijk is, wordt beoor deeld door een speciaal aan gestelde commissie, bestaande uit vier ervaren toneelkenners. De beoordelingen worden steeds gedaan in vergelijking met hetgeen de betreffende groepen tot nu toe presteerden. Elektra In Amerika kent men de 'Oscar', Zeeland koos voor een vrouwlijk beeldje: 'Elektra', een bekende vrouwenfiguur uit de gelijknamige Griekse tragedie van Sophocles. Het Elektrabeeldje werd ontwor pen door de kunstenares Ra chel Herz uit Middelburg. Evenals in Amerika gaat aan de Elektra-uitreiking de be kendmaking van de genomi neerden vooraf. De beoorde lingscommissie heeft op basis van de twintig voorstellingen die zij het afgelopen seizoen in de gehele provincie bezocht, een lijst van genomineerden opgesteld, verdeeld in elf cate gorieën. Nieuw dit jaar is de categorie 'Ensemblespel'. De commissie besloot tot het in stellen van die nieuwe catego rie vanwege de verrassende col lectieve prestaties die zij mocht ervaren bij de Amateur Come die Zierikzee, Toneelvereni ging Ouwerkerk en bij de Zeeuwse Komedie in Vlissin- gen in de voorstelling 'Sade' van Willem Huybreghs. Voorafgaand aan het Elektra festival op zaterdag 24 septem ber worden alle genomineer den op vrijdagavond 9 septem ber ontvangen in het gebouw van de Stichting VMC sector Cultuur te Middelburg. Daar worden dia's gemaakt van alle genomineerden en zullen certi ficaten worden uitgereikt voor de opmerkelijke prestaties ge durende het afgelopen toneel seizoen. De Elektra-uitreiking in de Stadsschouwburg belooft een bruisend festijn te worden met een vrolijk programma onder leiding van Willem Huybreghs, Ron Lubbersen en Lex Maas. Vervolgens zal, omlijst met al le mogelijke spanningselemen ten, de uitreiking van de Elek tra's plaatsvinden. Tenslotte wordt de avond in de foyer voortgezet met een groot feest met muziek van het orkest 'Dezz'. DEN HAAG - De Jonge Socia listen (JS) zijn tegen de deelna me van de PvdA aan de paarse coalitie met D66 en WD. Vol gens de jongerenorganisatie van de PvdA klinken in het re geerakkoord de ideeën uit het verkiezingsprogramma en de beloften uit de campagne niet door. ZIERIKZEE - Voor de liefhebbers van een betaalbare open sportwagen is er goed nieuws: Reliant-importeur Waaijenberg BV in Veenendaal heeft de nieuwe Scimitar Sabre op de markt gebracht, een bijdetijdse compacte sportwagen met een gegalvaniseerd chassis, een kunststof carrosserie en een geavanceerde 103 pk sterke zestienkleppenmotor. Hij is laag, oogt stoer, vraagt vrijwel geen onderhoud en maakt elke kilometer tot een genoegen. Bij mooi weer, waar de Sabre natuurlijk voor be doeld is, maar ook onder min der aangename weersomstan digheden. De Scimitar Sabre, die in Engeland wordt ge bouwd, heeft een zeer complete uitrusting inclusief een note- houten dashboard en elek trisch te bedienen zijruiten. Betaalbaar Betaalbare sportwagens zoals die in de jaren zestig vooral in Engeland en Italië werden ge bouwd staan weer volop in de belangstelling.-Het aanbod is echter nog beperkt, maar de Scimitar Sabre past met z'n aanschafprijs van 55 mille wel in dat rijtje. Door z'n kwalitei ten zal de wagen ongetwijfeld in de smaak vallen. De Britse autofabrikant Reli ant introduceerde in 1984 een kleine sportwagen met een door de Italiaan Michelotti ontworpen carrosserie. De auto werd door z'n karakteristieke vorm niet echt enthousiast ont haald en Reliant kwam later in zwaar weer terecht. Het bedrijf werd overgenomen door Beans Industries, een van de grootste Europese fabrikanten van revi siemotoren en andere onderde len voor de automotive bran che. Beans introduceerde kwali teitszorgsystemen en stelde Re liant Motors PLC in staat de Scimitar Sabre verder te per fectioneren. Voorzien van een Rover 'K'-serie 1.4 liter twin cam vierkleppen-motor en tal van produktvernieuwingen is de Scimitar Sabre inmiddels weer volop in produktie. Elke Sabre wordt door vakmensen die sinds decennia met kunststoffen werken zorgvul dig met de hand gebouwd. De auto heeft een solide stalen chassis dat geheel gegalvani seerd is en daardoor zeer lang meegaat. De carrosserie is ver vaardigd uit hoogwaardige kunststof. De K16 Rover-motor heeft een cilinderinhoud van 1398 cc, twee bovenliggende nokkenas- sen, vier kleppen per cilinder en multi-point benzine inspuiting. Hij levert 76KW/103 pk bij 6.000 omw/min. De in lengterichting geplaatste motor drijft via een 5-bak de achterwielen aan. Voor- en achterwielen zijn on afhankelijk opgehangen, voor met dubbele driehoeksdraag- armen en schroefveren. Voor en achter is een stabilisatorstang gemonteerd. Compleet De pure tweepersoons Scimi tar Sabre is dankzij z'n lage ge wicht en levendige motor een aangenaam vlotte auto. Hij kan in 8,5 sec. van stilstand naar 100 km/u accelereren en een topsnelheid bereiken van 200 km/u. Het brandstofver bruik bedraagt, afhankelijk van de rijstijl, tussen ca. 6.0 en 9.0 liter per 100 km. De softtop is gemakkelijk te bedienen en vouwt keurig weg achter de stoelen. Bij slecht weer kan desgewenst de achterruit wor den opengeritst. Een hardtop is als extra leverbaar. De Scimitar Sabre: laag, stoer en tot de verbeelding sprekena. ZIERIKZEE - De toeristische handelsbalans van Nederland vertoont een tekort van ongeveer negen miljard gulden. Recente berichten geven aan dat Nederland als toeristische bestemming zijn aantrekkingskracht aan het verliezen is. Daarom heeft de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf het initiatief genomen om een beleidsvisie voor toerisme en recreatie te ontwikkelen. Vakantievierend Nederland gaat nog steeds massaal en te gelijkertijd op pad. De span ning tussen het milieu en de overlast die het toerisme met zich meebrengt neemt toe. De ruimte in het kleine Nederland voor nieuwe toeristische at tracties neemt af. Toch is de sector toerisme en recreatie een in principe bloeiend en krach tig onderdeel van de nationale economie. Tal van kleine en middelgrote ondernemingen werken hieraan mee. Via de beleidsvisie voor toe risme en recreatie wil de raad voor het Midden- en Kleinbe drijf meer inzicht verstrekken in de factoren die de continuï teit bepalen van de kleine be drijven in de toeristische sec tor. Behalve aan bovengenoem de knelpunten wordt in de be leidsvisie aandacht besteed aan de infrastructuur van de instellingen die zich bezig hou den met toerisme. Zoals de sa menwerking tussen het Natio naal Bureau voor Toerisme, de VVV's en de overkoepelende ANVV. De gemeentelijke en provinciale diensten en de di verse ministeries die direct of indirect met het toerisme bezig zijn. Volgens de voorzitter van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf J. P. J. Lagrand is de beleidsvisie vooral gemaakt omdat het de hoogste tijd is om het midden- en kleinbedrijf in de toeristische sector de zorg en aandacht te geven die deze bedrijven verdienen. „Als we nu niet naar ons Nederlands toeristisch produkt kijken, schuiven we dè problemen voor ons uit. In alle geledingen van de overheid, van het Rijk tot de provincies en gemeenten, maar ook op het niveau van de Euro pese Unie zal een gecoördineer de inspanning geleverd moeten worden om onze plaats op de wereldmarkt te behouden en vooral ook te verstevigen." De voorzitter wijst er op dat uit cijfers van de Europese Com missie blijkt dat voor heel Eu ropa geldt dat het zijn toeris tisch marktaandeel op wereld schaal de afgelopen tien jaar met ruim tien procent heeft zien afnemen ten gunste van bestemmingen buiten de Euro pese Unie. Lagrand verwacht begin volgend jaar de resulta ten van het initiatief te kunnen presenteren. ,,We gaan met ie dereen in de branche praten, zodat vanaf de werkvloer een beleidsvisie wordt ontwikkeld die door alle partijen kan wor den gedragen." Vakantievierend Nederland gaat nog steeds massaal en tegelijkertijd op pad. (Foto: Marijke Folkertsma). i 4 N t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6