dichters Ruim mosselaanbod gaat voor lagere prijzen van de hand sc <u Witsnuitdolfijnen terug naar de zee ouwen- ïveian euws Hoogste prijs loopt tegen de 300 gulden per ton DINSDAG 16 AUGUSTUS 1994 NR 25615 Koorrepetities Maandag 22 augustus start de christelijke gemengde zangver eniging Sursum Corda uit Scharendijke weer met haar wekelijkse repetities. De koor repetities worden iedere maan dagavond van 19.45 tot 21.45 uur gehouden in het Neder lands Hervormd verenigings gebouw in Scharendijke. BROUWERSHAVEN Smalstads Gemengd Koor De wekelijkse repetities van het Smalstads Gemengd Koor uit Brouwershaven vangen weer aan op donderdag 18 augustus. Deze vinden plaats in het Tbnnenmagazijn van 19.45-21.45 uur. OOSTERLAND Jaarvergadering Rode Kruis De Rode Kruis-afdeling Duive- land houdt op donderdagavond 18 augustus de jaarvergadering in de Oosterhof in Oosterland. De familie Folmer uit Nieu- werkerk geeft die avond een le zing over het werk dat ze al ja ren in Polen verricht. De avond begint om 20.00 uur. BRUINISSE Beekmanreis Tijdens het jaarlijkse Beek- BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 1 tot en met 6 augustus werden 121 ladingen mossels op de vei ling in Yerseke aangevoerd, met een totaal gewicht van 47.467 ton netto. Deze werden alle aan de handel verkocht. De gemiddelde prijs bedroeg 114,16 per ton. Een week eerder werden 111 ladingen, met in totaal 42.639 ton verhandeld. Deze brachten een gemiddelde prijs op van 121,17. De verzending was voor zover bekend: België 12.990 ton, Frankrijk 506 ton, diverse landen 55 ton en de binnenlandse handel nam 3.425 ton over. In totaal zestien vaartuigen waren op maandag 1 augustus van de partij met een vrachtje van de Zeeuwse stromen. De grootste aanvoerders waren de TH 48 en de YE 96, met elk cir ca 600 tonnen. Prins Dinge- manse betaalde die dag de hoogste prijs van 282,89 per ton. De lading van de TH 48 kookte bij een stukstal van 96 een vleesgewicht van 28,9 kilo. De YE 96 viste in de Hammen een lading met een stukstal van 119 en een vleesgewicht van 24,4 kilo. Een dag later maakte de han del keuze uit 29 verschillende ladingen. Vijftien ervan waren afkomstig uit het noorden. On der meer de YE 1 viste in- de Balgen ruim 700 tonnen bruto met stukstallen van 105 en 109. Het vleesgewicht schommelde tussen de 32 en 33 kilo. Uit de Hammen arriveerde de ZZ 6 (Kouijzer) met een vrachtje van 394 brutotonnen. Bij een stukstal van 114 noteerde deze lading een vleesgewicht van 27,8 kilo. In hetzelfde vangst- gebied korde de BRU 68 (W. Okkerse) 429 tonnen aan boord met een stukstal van 142. Voor deze lading met een vleesge wicht van 27,6 kilo schreef Kroonton het hoogst in. De handel betaalde op dinsdag prijzen tussen 68,99 en 290,90. Noorden Op woensdag gingen 49 ladin gen onder de hamer. Het gros van deze partijen was in het noorden gevist. Grote vrachten werden onder meer aangeland door de kotters YE 83 (1.142 tonnen), YE 50 (971 tonnen), BRU 9 (1.267 tonnen), YE 79 (900 tonnen), YE 82 (936 ton nen) en BRU 90 (886 tonnen). De BRU 48 (Verspoor) voer uit de Balgen met 484 tonnen bru to. Triton toonde voor deze la ding met een stukstal van 102 en een vleesgewicht van 30,6 kilo de meeste belangstelling. Op donderdag verwisselden nog 26 Zeeuwse ladingen van eigenaar. De BRU 2 (De Ko ning) en de YÉ 62 losten elk ruim 600 tonnen, de overige la dingen schommelden meestal tussen de 300 en 500 tonnen. De ZZ 10 (Chr. Schot B.V.) was ver antwoordelijk voor een kleine 400 tonnen met een stukstal van 117 en een vleesgewicht van 27,3 kilo. Prijzen varieer den tussen 50 gulden en 150 gulden per ton. Oosterom Op vrijdag tenslotte meerde de YE 56 als enige kweker af met 731 tonnen uit het Oosterom. Deze mossels mossels kookten bij een stukstal van 110 een vleesgewicht van 27,2 kilo. Barbe betaalde in week 31 de hoogste prijs van 290,90 per ton voor een vrachtje uit de Hammen. HARDERWIJK - De witsnuitdolfijnen Joya en Daniëlle, die in maart dit jaar aanspoelden op de kust van Westerschouwen en Frankrijk, worden op dit moment met de Mitra, een schip van Rijkswaterstaat, afde ling Noordzee, teruggebracht naar de Noordzee. Het schip is speciaal voor deze missie aangepast met een zwembad om de dieren zo comfortabel mogelijk te vervoeren. Dezelfde dag dat Joya op Wes terschouwen aanspoelde, werd op de Franse kust Daniëlle aangetroffen. Daniëlle werd in het Franse zeedierenpark Nau- sicaa opgevangen, maar werd later naar Harderwijk ver voerd. Eenmaal samen bleek dat de twee dieren het uitste kend met elkaar konden vin den. Reden ook, dat ze nu sa men teruggezet zullen worden. Probleem hierbij was wel dat de tocht niet, zoals gebruike lijk, per helikopter kon ge schieden, maar nu per boot moest. Volgens een woord voerster van het Dolfinarium een hele onderneming: ,,Er moest behalve het realiseren van een zwembad, ook een stuk van de reling afgehaald worden om een soort glijbaan te maken waar de dieren mee te water kunnen worden gela ten. De plek waar de dolfijnen heengebracht worden is iets ten noorden van de Doggers- bank, ongeveer 15 uur varen. Als je een lijn trekt van Den Helder naar Schotland, ligt het op driekwart van deze lijn. Hier zijn veel dolfijnen omdat daar de paaigronden van de ha ring zich bevinden en er dus voedsel in overvloed is". In de vijf maanden dat de dol fijnen in het opvangcentrum verbleven zijn ze flink ge groeid. Bij aankomst waren ze niet alleen uitgeput maar ook sterk vermagerd. Joya woog net 56 en Daniëlle 54 kilo. Nu hebben ze een gewicht van ruim 70 kilo elk. Volgens een woordvoerster van Harderwijk is het sociale contact tussen de dieren heel sterk: .Gelijk van af het begin sloten ze vriend schap en communiceerden ze heel veel. Ook raakten ze el kaar bijna voortdurend aan. Als er één uit het water werd gehaald om te wegen of zo iets, werd de ander onrustig en maakte piepende geluidjes tot dat ze weer bij elkaar waren. Vandaar, ze zijn samen geko men en nu gaan ze samen weg." Behalve de bemanning van het schip zijn drie mensen van het opvangcentrum mee. Hoofd van het opvangcentrum de bio loog Ron Kastelein en twee me dewerkers, Carolien Staal en Norbert Milders (links op de foto). Verder is er een camera ploeg van het Franse zeedie renpark Nausicaa in Boulogne sür Mère aan boord. Als alles volgens plan verloopt komt het schip woensdagochtend weer in de haven van Scheveningen aan. De witsnuitdolfijnen Joya en Daniëlle vlak nadat ze naar het opvangcentrum in Harderwijk aangekomen waren. Links Norbert Mil ders met Joya. ZIER1KZEE Ruanda-actie De onlangs door de Christelij ke Gereformeerde Kerk in Zie- rikzee gehouden actie voor Ru anda heeft 11.238,25 opgele verd. Vadarevu-vissers Het Comité Schouwen-Duive- land van de Stichting Woord en Daad houdt zaterdag 20 augus tus onder de Beuze in Zierikzee een verkoping. De opbrengst van deze verkoping is bestemd voor de actie Zeeland helpt Vadarevu-vissers in India. De verkoping begint om 9.00 uur en duurt tot 15.00 uur. Tbr ver koop wordt een breed assorti ment aangeboden met onder meer geschenkartikelen, mu- ziekcassettes en CD's, textiel, speelgoed, kaarten, schrijfge rei en allerhande volksschil derwerk. Daarnaast is er een rommelmarkt. Benoeming De heer D. Groenendijk uit Zierikzee is per 1 juli benoemd tot directeur van Yeoman Inter national BV in Goes in verband met het terugtreden van de heer mr. ing. J. van der Puil. Mr. ir. J. Huisman blijft voor zitter van de directie. Tevens is mevrouw mr. J. K. van Aren- thals benoemd als procuratie houder. Yeoman International is een dochter van Yeoman In ternational Group PLC in Du blin, Ierland en houdt zich be zig met internationale leasing. Groene cursus Leden van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland geven in september een basis cursus over de flora en fauna van Schouwen-Duiveland. De ze cursus is een handvat voor diegenen die zich verder willen verdiepen in de materie of voor wie gewoon iets meer wil we ten over de natuur rondom de woonplaats. Aan bod komen onder meer: het ontstaan van Schouwen-Duiveland, bomen, planten, zoutplanten op het schor, dieren en het strand. De cursus bestaat uit zeven theo rielessen die worden gehouden op dinsdagavond van 19.30- 21.30 uur en vier buitenexcur sies op zaterdagochtend van 10.00-12.00 uur. De eerste les is op dinsdag 6 september. Met de data is rekening gehouden met de herfstvakantie. De cursus wordt gehouden in de balken- zaal van gebouw de Driehoek, Kerkhof 8 NZ in Zierikzee. U kunt zich opgeven tot 28 augus tus op telefoonnummer 01110- 16367 of schriftelijk bij me vrouw J. Lanting, Grachtweg 16 in Zierikzee. HAAMSTEDE ANBO-busreis De afdeling Westerschouwen van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) maakt donderdag 8 september een busreis naar het Safari park in Hilvarenbeek. Er zijn nog plaatsen vrij in de bus. De bus vertrekt om 11.00 uur. Om 19.00 uur worden de reizigers weer terug verwacht. Ook niet- leden zijn van harte welkom. SCHARENDIJKE Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren- Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht De Bru 50. de Wisselvalligheid, hier in volle vaart op de Oosterschelde, bleef in de eerste week van augustus aan de kade wegens vakantie. manreisje, uitgestippeld- door~ Govert en Nellie Schraver- Beekman, werd onlangs naar het zuiden van Limburg ge koerst. 's Morgens omstreeks 07.30 uur vertrok een touring car van Van Oeveren met aan het roer Pleun Gouweloos van uit Bruinisse in de richting van het glooiende heuvelland schap. In het Brabantse Moer gestel werd uitgestapt voor de koffie. Via Weert volgde daar na een prachtige toerrit door het Klein Zwitserland van Ne derland. De ochtendtocht ein digde op het Drielandenpunt waar men in restaurant De Wil- helminatoren een koffietafel gebruikte. In de middaguren bracht men een bezoek aan Val kenburg. In deze toeristen plaats werd een Limburgs drankje genuttigd en kon een aandenken voor het thuisfront wprden aangekocht. Daarna ging de gezellige bustocht langs Schin op Geul, Kerkrade en Roermond. In Made schoof het gezelschap tenslotte aan voor een voortreffelijk af scheidsdiner. Jbgen tienen keerden de deelnemers van de Beekmanreis weer terug in het vissersdorp, aan de boorden van de Zeeuwse stromen. Dorpscentrum Personeel van gemeentewer ken heeft in het centrum van het vissersdorp een tiental houten bloembakken ge plaatst. De transportabele bakken zijn royaal gevuld met fleurige eenjarige perkplan- ten. Het aantal vernielingen valt volgens een woordvoerder van de gemeente tot op heden bijzonder mee. Alleen tijdens de Visserijdagen moeten de bloemetjes het nog wel eens ontgelden. GOES CDAstartavond Maandag 22 augustus wordt in de Prins van Oranje in Goes de startavond van het CDA-Zee- land gehouden. De opening van het politiek seizoen vindt dit jaar extra vroeg plaats van wege de discussie binnen de partij over het rapport van de Commissie Gardeniers. Deze commissie heeft in een rapport de gang van zaken rond de ver kiezingen op een rijtje gezet. De startavond wordt geopend door A. Verbree, voorziter van de Kamerkring Zeeland van het CDA. Vervolgens verzorgt K. van Nieuwenhuijzen-Bovee, lid van de Commissie Garde niers, een inleiding. Aanslui tend geven drs. M. Beinema, nestor van de CDA-tweede ka merfractie en A. Hoefkens, plaatsvervangend lid van het landelijk partijbestuur reac ties op die inleiding. Na de pauze is tijd ingeruimd voor een open discussie. Educatieve fietstocht De Stichting Educatief Toe risme Zeeland Oranjezon houdt op zaterdag 3 september een fietstocht door Zuid- Beveland met een bezoek aan drie mooie Zeeuwse dorpsker ken: Kloetinge, Wemeldinge en Kapelle. De tocht is gewijd aan de ontstaans- en bewoningsge- schiedenis van het oudste be woonde deel van Zuid-Beve land. Al" in de tiende en elfde eeuw vestigden zich schaap herders op de hoge kreek rug gen in het nog onbedijkte schorrenlandschap. In de twaalfde eeuw werden de eer ste dijken aangelegd. Resten van de oude getijdegeulen en de eerste dijken zijn nog overal in het landschap te vinden. Kasteelbergen en oude dorps kerken getuigen van de wel vaart die in de Middeleeuwen heerste. De tocht staat onder leiding van Ad Beenhakker, landschapsecoloog en histori cus. Hij zal laten zien hoe het landschap is ontstaan en ge groeid. De rondleiding in de kerken wordt gedaan door de kerkhistoricus G. J. Lepoeter. De tocht start om 9.30 uur met koffie in Hotel Terminus, Stati onsplein 1 in Goes. De terug komst is om 16.45 uur gepland. Voor de rondleiding in de ker ken kan ook apart worden in geschreven. Informatie en aan melding bij Studiecentrum Oranjezon, Schoolstraat 4 in Oostkapelle. Tblefoon 01188- 1507. VEERE Zigeunerklanken Zaterdag 20 augustus zijn in de Grote Kerk in Veere zigeuner- en Weense Schramlklanken te horen. Dan treedt daar het or kest Siperkov op onder leiding van Gregorowitz Siperkov. Het orkest speelt romantische en wilde zigeuner- en Balkanmu- ziek, afgewisseld met lichte Weense Schramlmuziek, doorspekt met vlotte improvi saties op diverse thema's. Het orkest heeft een bezetting van eerste en tweede viool, cym- baal, cello, bas en piano. Het meest opmerkelijke instru ment is de trompetviool. Het concert in de Grote Kerk in Veere begint om 20.00 uur. MIDDELBURG Orgelconcert Sander van Marion Het voorlaatste orgelconcert van de serie die door de Stich ting Orgelcentrum in de Nieu we Kerk in Middelburg wordt gehouden vindt plaats op dins dag 23 augustus. De Haagse or ganist Sander van Marion zal op deze avond spelen. Van Ma rion is een improvisatietalent, heeft een karakteristieke speeltrant, en een inventieve registerkeuze. In 1981 is hij door de minister van cultuur onderscheiden met de zilveren Erepenning. Op het program ma, met als titel 'Van Barok naar Romantiek' staan de vol gende werken: Toccata psalm 122 (melodie Genève 1551); Toc cata en Fuga in F van D. Buxte- hude: Fuga Gigue van J. S. Bach: Sonata in D van A. Vio la; Improvisatie van gezang 153; Allegro cantabile van Ch. M. Widor; Suite Gothique van L. Boëllmann en tot slot een improvisatie. Aanvang: 20.00 uur. 0) Onbegrijpelijk? Hoe wereldwijd zijn er de vele ellendige dingen, kunnen wij in ónze samenleving geen vrede vinden. Ziet toch hoe velen toen en nu ten onder gingen, \wM door oorlog-ramp-honger en kou zonder vrinden. Wat denken wij van al deze gruweldaden af te weten zeggende: de Formeerder is Zijn schepsels vergeten. De Grote Schepper weet en ziet hoe 't er alles toegaat, waarom 's mensen mond vol met wat Hem weerstaat? 't Is 't kwaad dat in de samenleving steeds veel bedierf, weet toch dat Hij de mensen heeft onbeschrijfelijk lief. 's Vaders Zoen was eens op aarde waar wij aan geden ken, 't begin van wat Deze ons steeds weer wilt schenken. God is zeer bedroefd over de foute keus van de mens die schuld afschuift en zegt „verandert U deez aarde niet". Hij verandert niets, Zijn planning is goed. de uitvoering intens zelfs de Zoon aanvaarde dat vader Hem alleen liet. De Drieënige heeft 's mensenleven heviger lief dan wij, de Zoon gaf 't voorbeeld met Hem te willen leven zij aan zij. A. M. Slaager, Haamstede

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5