'Wij hebben dat ding geadopteerd' Hondebezitters moeten opgevoed worden Stoomgeweld in Hellevoetsluis Nieuw waterschap in Magnoliagebouw Goes Veertig hardrijders betrapt Brandweer Duiveland rukt uit Vestingdagen op 19, 20 en 21 augustus Open inschrijfdag volwassenen onderwijs Schults pakt vervallen monument Rijkswaterstaat aan DINSDAG 16 AUGUSTUS 1994 NR 25615 Verwachting t/m zaterdag 20 au WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht west 5 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht zuidw. 5 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht zuidw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 17aug. Zon op 06.25, onder 20.58 Maan op 18.21 onder 02.02 18 aug. Zon op 06.27, onder 20.56 Maan op 19.01 onder 03.10 Volle Maan: 21 augustus (08.48) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Vandaag was voorlopig de laatste zonnige en vrij warme dag. Vanaf morgen hebben we te maken met tamelijk wisselvallig en koel weer, waarbij perioden met bewol king en regen worden afgewisseld door wat zon. Vanavond is het nog droog, vannacht neemt van het wes ten uit de bewolking en kans op re gen echter al toe. De minimumtem peratuur ligt rond 13 graden en er waait een zwakke tot matige zuid oostenwind, rond kracht 3. Later van nacht en morgenochtend draait de wind naar het zuidwesten en neemt daarbij landinwaarts toe tot matig, kracht 3 tot 4, aan de kust is de wind nu en dan krachtig, 6. Er stroomt koe le en onstabiele lucht het land bin nen. ZIERIKZEE/SEROOSKER- KE/KERKWERVE - Bij snel heidscontroles op verschillen de locaties werden door de po litie in totaal 40 weggebrui kers betrapt op het overschrij den van de maximumsnelheid. Bij een controle langs de Weg naar De Val werden 315 voer tuigen gecontroleerd. Acht au tomobilisten hielden zich niet aan de daar geldende snel heidslimiet van 80 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 106 kilometer per uur. Bij een snelheidscontrole langs de Serooskerkseweg bij Se- rooskerke werden 495 voertui gen gecontroleerd. De daar gel dende maximumsnelheid van 80 kilometer per uur werd door twaalf automobilisten over schreden.- De hoogst gemeten snelheid was 99 kilometer per uur. Tijdens een snelheidscontrole langs de Heuvelsweg bij Kerk- werve werden 292 voertuigen gecontroleerd. Tweeëntwintig automobilisten bleken de maximumsnelheid van 80 kilo meter per uur aan hun laars te lappen. Eén van hen maakte het met een snelheid van 136 kilometer per uur - 56 kilome ter te hard - wel erg bont. ZIERIKZEESCHEfü NIEUWSBODE Ka Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17%% B.T.W. ZIERIKZEE - Het probleem 'hondepoep' bracht de commissieleden van openbare werken en milieu tot de meest uiteenlopende oplossingen gisteren in een vergadering waar dit probleem onder meer ter sprake kwam. Hondebezitters op de tribune pleitten voor hun zaak en zijn bang dat er een hetze tegen hun dieren zal ontstaan. GPV/RPF/SGP-lid W. F. Sprengelmeijer haalde aan dat ooit in Zierikzee een verbod gold voor de boeren om met hun vee door de straten van Zierikzee te lopen omdat deze de straten van de stad te veel vervuilden. Sprengelmeijer: ,,We hebben al jaren gepro beerd de hondebezitter te bege leiden, sommige straten zijn meer dan verschrikkelijk. Mis schien dat we er naar toe moe ten om een verbod uit te vaar digen om met honden over de straat te lopen." VVD fractie lid J. J. Geleijnse deed hier een schepje bovenop door te pone ren dat er toen minder vee was dan dat er nu honden zijn. Grote overlast Voorzitter P. de Rijke erkent dat de vervuiling die de hon den veroorzaken inderdaad een probleem aan het worden is en grote overlast veroorzaakt. De Rijke: „Ik denk dat een hon denverbod in de stad uitvaardi gen iets te ver gaat maar het probleem speelt nu al jaren dus we zullen nu echt tot maatrege len moeten komen. Belangrijk is ook dat niet de honden, maar de bazen op hun verantwoorde lijkheid gewezen zullen moe ten worden. Er zijn allerlei clubs en verenigingen waar honden op gehoorzaamheid ge traind kunnen worden, mis schien zou er ook zo iets voor de bazen moeten komen." Hij haalde het voorbeeld aan van een plaats in Zwitserland waar overal in de stad een soort stan daards zijn waar hondebezit ters zakjes uit kunnen halen om de uitwerpselen mee te ver wijderen. De enige die met een concreet voorstel kwam was D66-fractielid J. B. Katerberg. Katerberg: ,,Er bestaat een ver ordening die het vervuilen van de openbare weg verbiedt. Wij stellen voor om deze aan te vul len met de regel hondebezitters te verplichten een schepje en een zakje bij zich te dragen. Van de hondenbelasting zou den we dan een controleur aan kunnen stellen die streng toe zicht houdt op de naleving van de maatregel. Ik woon zelf op de Wandeling en daar is het in derdaad soms een echte zwij- nestal. Als gebaar zouden we dan het eerste jaar de schepjes en zakjes gratis kunnen ver strekken." Moeilijk probleem PvdA-er W. van Ballegooijen vond dat er eerst eens in ande re gemeenten rond gekeken moet worden wat die voor crea tieve oplossingen hebben ge vonden. Van Ballegooijen: Ik vind het een moeilijk pro bleem, ik heb zelf ook een hond. Ik denk toch meer in de richting van voorlichting van de hondebezitter. Ook ben ik bang als er te streng opgetre den wordt en de belasting te veel verhoogd, de mensen die toch al niet zo kapot zijn van hun hond, besluiten om hem naar het asiel te brengen." Emotioneel Twee hondebezitters op de pu blieke tribune maakten zich bezorgd over de ontwikkelin gen rondom de hond en zijn bang dat er hetze tegen honde bezitters zal ontstaan. Arnoud Boering woont in de Poststraat en toonde de commissieleden het zakje dat hij altijd bij zich heeft als hij zijn viervoeter uit laat. Ook mevrouw S. Lubbers toonde zich emotioneel over de ontwikkelingen: „Waarom wordt er zoveel nadruk gelegd op die honden? Als ik over het fietspad rij met mijn kinderen moet ik door de paardepoep, iedereen mag net zoveel katten hebben als hij wil en die doen hun behoefte in andermans tui nen. Waarom hoeft daar geen belasting voor betaald te wor den? Wat wordt er eigenlijk be taald van de hondenbelas ting?" Volgens De Rijke is er in ieder geval een speciale cabine aangeschaft voor de gemeente werkers die grasvelden maaien om hen te beschermen tegen de rondvliegende uitwerpselen. Ook dragen zij een soort regen pakken. Dat het probleem nu eindelijk opgelost moet wor den is duidelijk volgens de wethouder. Hij wees daarbij op een zeer emotioneel telefoontje van een inwoonster van Zierik zee die, nadat haar kinderen met schoenen vol hondepoep het huis binnen waren geko men, vond dat alle honden af geschoten zouden moeten wor den. Concertzaal Een ander agendapunt, het op knappen van de badkamer in de ambtswoning aan de Noord havenpoort werd snel afgehan deld. De Rijke: ,,Ik heb die badkamer gezien, daar rou u niet mee kunnen leven." Door de geringe hoogte onder het dakvlak is de ruimte niet goed te gebruiken. Bovendien is het sanitair en het tegelwerk ver sleten en is er schade ontstaan door de voortdurende lekkage in de constructie. Het voorstel de boel aan te pakken en een dakkapel aan te brengen, kos ten ruim 35.000 gulden, werd door de commissieleden posi tief beoordeeld. Gefaseerde aanpak Ook de gefaseerde aanpak van het opknappen van de Concert zaal, nieuwe gordijnen en rails en nieuwe dakbedekking werd zonder veel discussie positief doorgespeeld naar het college. HELLEVOETSLUIS - Drie dagen lang zijn op het Zuidfront in Hellevoetsluis meer dan vijftig werkende stoommachines uit binnen- en buitenland te zien. Dit in het kader van de jaarlijkse Vestingdagen, die op vrijdag 19, zaterdag 20 en zondag 21 augustus in en rond de vesting plaatsvinden. Verder wordt zaterdag middag een airshow gegeven boven het Haringvliet voor het stoomterrein, is er het hele weekend kermis en een grote braderie, en worden talloze andere activi teiten in en om Hellevoetsluis gehouden. Op de woensdag voor het eve- nement komen de stoommachi nes al aan in Hellevoetsluis om donderdagavond deel te nemen aan een optocht door Helle voetsluis. Het echte stoom- weekend gaat vrijdags om 10.00 uur van start. Op het Zuidfront staan dan meer dan vijftig werkende stoommachi nes, onder meer stoom- brandspuiten, stoomwalsen, stoomsleepboten en een stoom hei-machine. Ook is er op het terrein een modelbeurs, staan er antieke auto's en tractoren, wordt er een hobbymarkt ge houden en kan iedereen terecht op de antieke kermis. Omdat stoom de wereld lange tijd heeft beziggehouden, wil de Stichting Vestingdagen Hel levoetsluis de herinnering aan deze oervader van onze tijd le vend houden en heeft op het programma voor deze komen de feestelijke dagen, veel ruim te gemaakt voor stoom in al zijn facetten. Dit jaar staat het stoomweekend in het teken van historisch brandweermatc- riaal. Volgens de organisatie gaat het om een unieke collec tie uit binnen- en buitenland, die op het stoomterrein te zien zal zijn. Overigens is ook op het water een stoommachine present, waarmee een rond vaart over het Haringvliet ge maakt kan worden. Verder vindt tijdens de Vestingdagen op zaterdag avond de jaarlijkse vloot- schouw plaats, waarbij ver sierde pleziervaartuigen de Vesting Hellevoetsluis feeste lijk verlichten. De vloot- schouw wordt rond 23.00 uur afgesloten met een knallend vuurwerk. OOSTERLAND - Het vrijwil lig brandweerkorps van Dui veland kreeg rond het week einde twee keer een brandmel ding binnen. Gisteren (maandagmiddag) omstreeks 16.10 uur was in de Weststraat in Nieuwerkerk brand ontstaan in een boom. Tbr plaatse aangekomen had den twee spelende kinderen het vuur in een boven in de boom gebouwde hut reeds zelf geblust. Zaterdagmiddag rukten de Duivelandse vuurbestrijders uit voor een bermbrand aan de Noorddijk in Nieuwerkerk. Aangewakkerd door de stevige wind dreigde een aangrenzend stoppelveld in vlammen op te gaan. Door kordaat ingrijpen wist men met behulp van twee hogedrukstralen erger te voor-v komen. gen de mist in en 20 bleef het staan, precies zoals het was. En ondertussen deden betonrot en zure regen hun verwoestende werk. Tben in januari in een re gionale krant een artikeltje verscheen over het lijdende monument, kreeg Van Hooij- donk een ideetje. Van Hooij- donk: ,,Het leek mij een ideaal object om reclame te maken voor ons bedrijf. Sinds kort is Hans Schults zich gaan specia liseren in het renoveren van be ton. De mensen van ons bedrijf komen dagelijks langs het mo nument als ze gaan werken in Rotterdam, Den Haag, Tiel en Gorinchem. Nu Hans zich zelf standig bezighoudt met de be- tonrenovatie konden kosten van aanpak, 20.000 gulden, in vieren worden gesplitst. Rijks waterstaat neemt een deel op zich, het schilderwerk wordt door Schults Schilders opge pakt, de renovatie door Hans en de materialen worden gele verd door het Kerssen beton- plan." Bij deze laatste heeft Hans Schults een opleiding ge noten en sinds januari dit jaar is hij officieel dealer voor Zee land. Onderhoud Hans: „Betonrot ontstaat door twee hoofdoorzaken. Ten eerste is het de zure regen die lang zaam maar zeker door het be ton heen vreet en tenslotte hèt betonijzer bereikt. Dit gaat dan roesten, zet uit, en vervol gens springen er stukken beton af. Dat invreten gaat ongeveer met één millimeter per jaar. Normaal gesproken duurt het dus ongeveer 25 jaar voordat er onderhoud gepleegd moet wor den omdat het ijzer 2,5 centi meter onder de oppervlakte zit. Maar omdat in veel geval len die laag dunner is of onre gelmatig, gebeurt dit veel eer der. Mensen denken vaak dat beton onderhoudsvrij is, maar dat is bepaald niet het geval." Ondertussen zijn de werk zaamheden al begonnen. Het bedrijf hoopt dat alles in het najaar klaar zal zijn. Het mo nument krijgt dan een mooi kleurtje en Rijkswaterstaat zal een bord plaatsen waarin uit gelegd wordt aan geïnteres seerden waar het vreemde ob ject voor staat. ZIERIKZEE - Het Zeeland Col lege sector Dag- en Avond school voor volwassenen (DAS) houdt donderdag 18 augustus een open inschrijf dag in alle vestigingen, 's mor gens van 09.00-12.00 uur en 's avonds van 19.00-21.00 uur. In Zierikzee kan men terecht in het gebouw Jannewekken 19. Belangstellenden kunnen in formatie krijgen over het cur susaanbod en zich desgewenst meteen inschrijven. Men kan in Zierikzee kiezen voor één of meer vakken MA VO, HAVO of MEAO. (In Vlis- singen biedt de DAS ook VWO aan). Ook Nederlands voor ho ger opgeleide anderstaligen be hoort tot de mogelijkheden. Daarnaast biedt de afdeling Contract van het Zeeland Col lege sector DAS weer cursussen op het gebied van computerge bruik voor zowel beginners als gevorderden aan. Jong volwassenen met een vol doende aantal lesuren komen in aanmerking voor studiefi nanciering WSF-18 De MEAO wordt gemoduleerd aangeboden, dat wil zeggen dat de vakken in acht modulen verdeeld zijn en per module worden afgesloten. De behaal de modules blijven geldig en worden aan het eind omgeruild voor een certificaat per vak. Zes vakcertificaten geven recht op een MEAO-diploma. Cur sisten kunnen één vak doen, bijvoorbeeld Nederlandse of Engelse handelscorresponden tie, of meteen zes vakken tege lijk waarbij dan recht op WSF 18+ ontstaat. Ruim cursusaanbod Er is het komend jaar weer een ruim cursusaanbod zowel voor mensen die slechts één vak wil len doen, als voor degenen die een heel diploma willen halen. De lessen starten in de week van 29 augustus. Voor telefonische informatie: 01110-16368 (b.g.g. 01184-66186). Het eindstation van de kabelbaan die stortsteen aanvoerde voor de aanleg van de Grevelingendam. Het ronde deel functioneerde als haspel. (Foto: Marijke Folkertsma). BRUINISSE - Wie regelmatig over de Grevelingendam richting Rotterdam rijdt of andersom kent het 'ge val' van Rijkswaterstaat ongetwijfeld. Het vervallen voormalige eindstation van de kabelbaan die stort steen aanvoerde voor de aanleg van de dam, wordt eindelijk opgeknapt. Het initiatief hiervoor werd geno men door P. van Hooijdonk, PR-man en lid bedrijfsbureau van Schults Schilders uit Zierikzee. Al 30 jaar, precies tussen Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee, herinnert het monument degenen die de ont sluiting van Schouwen hebben meegemaakt aan de werk zaamheden. Maar vele anderen zullen zich afvragen waarom dat vervallen brok beton daar nu eigenlijk staat. Nadat de werkzaamheden gereed waren bleef het gevaarte staan. Velen drongen er op aan dat het tot monument verheven zou wor den. Aanvankelijk was Rijks waterstaat daar niét van ge diend omdat er een vierbaans- weg in de planning zat, en dan zou het betonblok in de weg staan. Alle mooie plannen gin- Vanaf 1 januari 1996 ZIERIKZEE - Het nieuwe Zeeuwse waterschap, dat ontstaat door de voorgenomen fusie van de water schapen Tholen, Schouwen-Duiveland, Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland wordt zeer waarschijn lijk gevestigd in het Magnoliagebouw in Goes. Eind augustus en begin sep tember nemen de vier water schappen tijdens hun algeme ne vergaderingen definitief een besluit over een nieuw ge zamenlijk onderkomen. Uit onderzoek is gebleken dat het Magnoliagebouw momenteel de goedkoopste en meest ge schikte huisvesting is die kan worden gevonden. Het is de bedoeling dat het Magnoliagebouw eerst gedu rende vier jaar wordt gehuurd van de gemeente Goes. In het jaar 2000 zou het gebouw dan worden aangekocht voor twaalf miljoen gulden. Het is de bedoeling dat er voor die tijd reeds voor circa drie mil joen aan wordt verspijkerd om het geschikt te maken als on derkomen voor het nieuwe wa terschap. De waterschappen hebben on derling afgesproken dat de af zonderlijke tarieven van de verontreinigingsheffing gelei delijk gelijk getrokken zullen worden. Dat houdt in dat de heffing als gevolg van de fusie niet meer mag stijgen dan met twee gulden per jaar. De fusie- kosten worden zoveel mogelijk betaald met 'stille reserves' van de waterschappen zoals grond waarover men beschikt. De vier waterschappen hebben aan het provinciaal bestuur van Zeeland een voorstel ge daan betreffende de samenstel ling van het interimbestuur, dat zal functioneren van 1 sep tember 1995 tot na de water schapsverkiezingen in maart 1998. Men wil dat Tholen en Schouwen-Duiveland elk der tien hoofdingelanden leveren en Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland elk achttien. Het dagelijks bestuur van het tijdelijke bestuur bestaat uit een door gs te benoemen voor zitter en tien gezworenen, die in de verhouding van respectie velijk 2, 2, 3, 3 afkomstig zijn uit de vier waterschappen. Vanaf januari 1996 is het waterschap niet meer gevestigd in 's Landskamer aan het Zierikzeese Havenpark maar in het Magno~ liagebouw in Goes. (Archieffoto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3