Namen van ministers nieuw kabinet nog deze week bekend Chef defensiestaf stapt op Dood arrestant niet de schuld van politie Tropical Bra floreert door nieuwe preutsheid CDA Brabant laat eigen gedeputeerde niet vallen Zetelverdeling en 'poppetjesgelijktijdig rond Generaal kan niet leven met bezuinigingen Neo-nazi's Woodstock '94 bijna opnieuw free festival Justitie start 'actie rugzak' [WHAAAAÜ 7 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Klevende bloem bedekt borsten BIARRITZ (DPA) - De toenemende preutsheid aan de Franse stranden heeft de bloei van onge bruikelijke badmode tot gevolg. De nieuwe ra ge heet Tropical Bra, en bestaat uit niets meer dan zelfklevende folie in de vorm van bloemen die de borsten van al dan niet welgevormde da mes bedekt. De naaktheid op de stran den en in de straten was veel burgemeesters van badplaatsen aan de Franse kusten een doorn in het oog. In Biarritz bijvoorbeeld verordonneerde de burger vader kledingsvoorschrif ten. De autoriteiten van St, Pierre d'Oleron bestraffen elke te naakte vrouw of man met een boete van om gerekend 25 gulden. Als tegemoetkoming aan de nieuwe preutsheid nemen vakantiegangers en inheem se badlustigen hun toe vlucht tot de tropische bh, die in Brazilië al uitermate populair is. Het wonderwa- pen kost omgerekend twin tig gulden, niet veel goed koper dus dan een geldstraf. Maar handelaren prijzen hun waar aan als uiterst huidvriendelijk en makkelijk te verwijderen. Nadeel Uiteraard kleeft ook een nadeel aan de nieuwe biki ni. Hij is slechts één keer te gebruiken. Omstreden aanbesteding project DEN BOSCH (ANP) - De CDA-fractie in Provinciale Staten van Noord-Brabant laat de eigen gedeputeer de D.Sonneveld niet vallen. Volgens voorzitter J. Houben staat de bestuurlijke integriteit van Sonne- veld niet ter discussie. De Brabantse gedeputeerde deed onlangs het hoogheem raadschap Alm en Biesbosch schriftelijk de suggestie om een dijkverzwaringsproject on derhands te gunnen aan een hem bekende aannemer. Son- neveld huurt een huis van de betreffende firma. Een derge lijke vorm van aanbesteding staat haaks op het provinciale beleid, dat in dit soort gevallen uitgaat van openbare inschrij ving. Eerder al liet het college van GS weten de gang van zaken te betreuren. De manier waarop Sonneveld zijn suggestie heeft gedaan, noemt het college „on gelukkig": De SP en Groen- Links in provinciale staten hebbën een interpellatie aan gevraagd tijdens de eerstvol gende statenvergadering op 2 september. Zij vinden dat het optreden van de omstreden be stuurder politieke gevolgen moet hebben. De overige fracties hebben nog geen duidelijk standpunt inge nomen. Niet slim De CDA-fractie zegt na een uit voerige bestudering van de stukken tot de slotsom te zijn gekomen dat de gedeputeerde „naïef en niet slim" heeft ge handeld. „Dat betreuren we. Maar we blijven vertrouwen houden in de bestuurder Son neveld. Daarmee is voor ons de kous af", aldus fractievoorzit ter' Hoüben. Het CDA heeft met 37 van de 79 zetels net geen meerderheid in provinciale staten. RIDDERKERK (ANP) - De dood van een 40-jarige suïcidale arrestant in een Ridderkerkse politiecel afgelopen zondag is niet het gevolg van grove fouten bij de politie. Dit zegt woordvoerster S. Böger van het Riagg in Rotterdam-Zuid. De instelling voor geestelijke hulp was het afgelopen week einde nauw betrokken bij de zorg voor de arrestant. De man uit Ooltgensplaat werd op last van de rechter commissaris vorige week don derdag opgesloten in de Rid derkerkse politiecel wegens brandstichting in een vuilcon tainer in zijn woonplaats. Pas zaterdag maakte de arrestant een dermate verwarde, suïcida le indruk dat de politie-arts volgens voorschrift een psy chiater van het Riagg er bij haalde. Er werd toen besloten de arrestant permanent in de gaten te houden met een came ra. De situatie verergerde zondag ochtend vroeg waarna de Riagg-psychiater een tweede bezoek aflegde en de politie adviseerde om de arrestant op te laten nemen in een psychia trische kliniek. „Op zondag is dat niet zo eenvoudig te rege len", aldus de woordvoerster van het Riagg. „Kennelijk heeft de arrestant het niet ge haald." Om 10.30 uur lag de man met een gapende hoofdwond op de grond van zijn cel waar zich geen losse voorwerpen bevon den. Volgens een woordvoerder van de politie bracht de man zichzelf verwondingen toe door met zijn hoofd tegen de muur of toiletpot te slaan. Volgens het Riagg is zelfmoord allerminst zeker. „De man maakte een zeer verwarde in druk. Hij zag nauwelijks het verschil tussen zijn bed en de toiletpot. Hij kan net zo goed zijn gevallen", aldus de woord voerster. Enige uren later over leed de man in het Dijkzigt- ziekenhuis. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 17 augustus 12.35 127 06.10 -127 18.50 -129 18 augustus 01.20 143 07.30 -125 14.05 137 20.05 -139 ROOMPOT BuiTEN 17 augustus 11.25 123 04.50 -120 23.55 140 17.45 -121 18 augustus 12.40 133 06.30 -116 19.00 -133 BRUINISSE 17 augustus 12.35 139 06.00 -133 18.50 -134 18 augustus 01.10 155 07.40 -130 13.55 145 20.15 -147 WEMELDINGE 17 augustus 12.40 135 06.05 -131 18.50 -133 18 augustus 01.15 151 07.35 -129 14.00 143 20.10 -145 Springtij 23 aug. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - Formateur Kok en de drie onderhandelaars Wallage (PvdA), Bolkestein (VVD) en Van Mierlo (D66) zullen niet eerst de departementen in een paars kabinet verdelen en pas daarna ieder afzonder lijk hun ministerskandidaten voor die posten presenteren. Afgesproken is dat de kwaliteit van de in iedere partij beschikbare kandidaten de uiteindelijke zetelverdeling mee zal bepalen. Om voldoende tijd over te hou den voor de voorbereiding van Prinsjesdag zou Kok zijn nieu we kabinet het liefst nog eind deze week willen rondmaken. De onderhandelaars hoeven formeel geen instemming van hun fracties te hebben voor hun uiteindelijke keuzes bij de samenstelling van een nieuw kabinet. Vandaag, dinsdag, zullen de drie onderhandelaars weer door Kok worden ontvangen. Op dit moment staat eigenlijk alleen vast dat formateur Kok de PvdA-premier wordt van het paarse kabinet dat uit vijf PvdA-, vijf VVD- en vier D66- ministers zal bestaan. Het aan tal staatssecretarissen (tien of de huidige elf) en de verdeling daarvan over de drie partijen is nog niet zeker. Van de onderhandelaars zal zeer waarschijnlijk alleen Van Mierlo (als vice-premier en mi nister van buitenlandse of bin nenlandse zaken) tot het nieu we kabinet toetreden. Vrijwel zeker is dat de huidige minister voor ontwikkelings samenwerking Pronk ander maal voor die post in de markt is. PvdA-voorzitter Rottenberg zaaide dit weekeinde enige twijfel over de tot dan toe vrij wel zeker beschouwde aanna me dat de PvdA in ieder geval de nieuwe minister van sociale zaken wil leveren waarbij Eco nomische Zaken aan D66 zou toevallen. Volgens Rottenberg is het ministerie van economi sche zaken de komende kabi netsperiode ook voor de PvdA interessant. Bolkestein heeft een grote voorkeur voor het voorzitter schap van zijn fractie, maar zo lang niet duidelijk is wie voor de VVD het vice-premierschap in het paarse kabinet moet ver vullen, houdt hij nog een klei ne slag om de arm. Prominente liberalen, onder wie Bol kestein zelf, hebben de afgelo pen weken met name Van Aar- denne (al eerder vice-premier en minister van economische zaken en tijdens deze formatie in een eerder stadium informa teur) voor die functie genoemd, maar het is nog steeds onduide lijk of hij wil en zo ja, op welk departement. Financiën, waarvoor de VVD als tweede grootste partij bin nen het kabinet nagenoeg ze ker in aanmerking komt, en Volksgezondheid zijn daarbij de belangrijkste opties. Wat de VVD betreft lijkt er over de kandidatuur van het huidige kamerlid Jorritsma voor Ver keer en Waterstaat nauwelijks nog enige twijfel te bestaan. Een van de meest omstreden departementen lijkt voorals nog het ministerie van binnen landse zaken waarvoor alle drie de partijen zeer grote be langstelling hebben. De nieu we bewindsman (of -vrouw) al daar kan grote invloed uitoefe nen op het benoemingenbeleid (burgemeester, commissaris sen van de koningin), krijgt een belangrijke rol in het cri- minaliteitsbeleid en moet vormgeven aan de afspraken die in het paarse regeerak koord over de staatkundige vernieuwing zijn gemaakt. De enige fractie die zich dezer dagen niet druk hoeft te maken over het zoeken naar kandida ten voor ministersposten, die van het CDA, heeft een begin gemaakt met de voorbereiding op de oppositierol die de christendemocraten voor het eerst in 76 jaar is toegevallen. Vandaag zal de CDA-fractie „punt voor punt" het paarse regeerakkoord doorlopen om het debat over de regeringsver klaring van het nieuwe kabinet voor te bereiden. Steun VVD-fractieleider Bolkestein heeft maandagavond de volle dige steun gekregen van het hoofdbestuur van de VVD en de voorzitters van de kamer centrales voor het regeerak koord dat hij met de PvdA en D66 heeft gesloten. DEN HAAG (ANP) - De chef van de defensiestaf, generaal A. van der Vlis, heeft maandag zijn functie neergelegd, omdat hij niet kan leven met de meer dan 900 miljoen die de paarse partijen op Defensie willen korten. De regeringspartijen- in-spe vinden dat zijn stap „te vroeg" komt en wijzen erop dat de bezuinigingen nog moeten worden ingevuld. Van der Vlis (53) meent dat de voorgenomen bezuinigingen op Defensie „onvoldoende waar borgen bieden voor een verant woorde voortzetting van de uit voering van de Prioriteitenno ta". Het CDA deelt de kritiek van de generaal. „De hoeveelheid ombuigingen verhoudt zich niet tot de taken die de krijgsmacht volgens de Prioriteitennota krijgt", aldus CDA-Tweede-Kamerlid Mate- man. Hij zei respect te hebben voor de stap van Van der Vlis. „De tijd is voorbij dat ambte naren klakkeloos moeten uit voeren wat hen wordt voorge schreven." Demissionair minister Ter Beek betreurt het besluit van generaal Van der Vlis. „De mi nister heeft een andere ziens wijze dan de generaal", aldus een woordvoerder van het mi nisterie van defensie. Tbr Beek meent dat er op grond van de beschikbare middelen wel mo gelijkheden zijn de Prioritei tennota, en de daarin vastge legde herstructurering van de krijgsmacht, uit te voeren. Van der Vlis, als chef- defensiestaf sinds mei 1992 de belangrijkste militaire advi seur van de minister, heeft maandag eerst Ter Beek op de hoogte gebracht van zijn be sluit. De stafchef had al eerder gedreigd zijn functie neer te leggen. Hij kondigde in februa ri in een vraaggesprek met het weekblad Vrij Nederland aan nieuwe, omvangrijke bezuini gingen in de krijgsmacht niet te zullen meemaken. Zijn opvolger luitenant- generaal H. van den Breemen (53) liet vanaf zijn vakantiea dres weten geen onoverkome lijke bezwaren te hebben tegen de nieuwe bezuinigingsopera tie die Defensie boven het hoofd hangt. De ministerraad had in april besloten Van den Breemen medio 1995 tot staf chef te benoemen. Mariniersgeneraal Van den Breemen ziet geen beletsel om zijn nieuwe functie vervroegd te aanvaarden, aldus een woordvoërder van defensie. In hoge militaire kringen was be kend dat Van der Vlis en Van den Breemen uiteenlopende opvattingen over de snoeiharde bezuinigingen in de krijgsmacht koesterden. De ACOM, de CNV-bond van militairen, deed daarmee in een reactie op het vertrek van Van der Vlis vergeefs een be roep op de nieuwe stafchef te weigeren de verantwoordelijk heid voor de bezuinigingen op zich te nemen. De bond had vrijdag bij de presentatie van het ontwerpregeerakkoord al gezegd er ernstig aan te twijfe len of de Prioriteitennota nog kon worden uitgevoerd. Officieren De Nederlandse officieren be treuren het vertrek van Van der Vlis. „Wij hopen dat er een signaal naar de politiek uit gaat dat verdere bezuinigingen het onmogelijk maken de Prio riteitennota uit te voeren", al dus H. Lindaart van de Federa tie van Verenigingen van Ne derlandse Officieren. Voor de Prioriteitennota, waarin onder andere, is vastge legd dat deelname aan vrede soperaties een belangrijke taak van de krijgsmacht is, is een bepaald bedrag uitgetrok ken. „Als daarop steeds bezui nigd wordt is op een gegeven moment de Prioriteitennota van tafel. -Je kunt niet overal op de wereld willen zijn én voor een dubbeltje op de eerste rang zitten", betoogde Lin daart. Miljard De paarse coalitie wil de ko mende vier jaar bijna één mil jard gulden bezuinigen op De fensie. De VVD wees er maan dag echter op dat het lang niet zeker is dat het totale bedrag aan het eind van de kabi netsperiode ook daadwerke lijk wordt gehaald. GRONINGEN - Duitse neo nazi's, die het afgelopen week end van Duitsland naar Luxemburg trokken om daar de sterfdag te herdenken van Rudolf Hess, hebben hun acti viteiten via Groningen gecoör dineerd. Daarvoor is het ant woordapparaat van de in Gro ningen woonachtige neo-nazi Eite Homan gebruikt. SAUGERTIES/NEW YORK (RTR/DPA/ANP) - Met een op treden van Peter Gabriel is maandag Woodstock '94 beëin digd, het popfestival waarmee het gelijknamige en legendari sche evenement van 25 jaar ge leden werd herdacht. Tijdens het festival traden meer dan 40 bands op, waaron der Aerosmith, de Red Hot Chi li Peppers, en sterren als Bob Dylan en Joe Cocker. Rond de 350.00 jongeren be zochten de tweede editie van het popfestival. Naar schatting 150.000 muziekliefhebbers kwamen zonder te betalen het terrein op. DIEPENVEEN (ANP) - „Actie rugzak" is de bijnaam van het project dat maandag van start is gegaan om het asieltoerisme naar Nederland terug te drin gen. Het .ministerie van justitie heeft voor dat doel het Voor schrift Vreemdelingen zodanig gewijzigd dat kansloze asiel zoekers binnen 24 uur Neder land kunnen worden uitgezet. Tbt nu toe was die periode acht dagen. Tot de aanpak van het asieltoe risme is besloten, omdat de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) en het Centraal Opvang Orgaan Asielzoekers (COA) de laatste weken worden geconfronteerd met een sterke stijging van het aantal jonge Oosteuropeanen die asiel aan vragen. Het gaat om enkele honderden per week. Suske en Wiske tokapua toraja door Willv Vandersteen Tot 22 augustus Rcnesse Bezichtiging Nederlandse Her vormde kerk, tevens klank- en lichtspel Een volk in de Woes tijn, expositie van schilderijen van de schilder Jean du Neele. Orgelbespelingen. Dinsdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 16 augustus Zierikzee Zomeractiviteit. Story ster- renspel. Havenplein/plein Niepwe Kerk. 10.00-17.00 uur. Commissievergadering Be stuurszaken. Raadzaal stad huis. 19.30 uur. Bruinisse Vergadering adviescommissie openbare werken. Gemeente huis. 19.00 uur. Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 20.30 uur. Woensdag 17 augustus Zierikzee Commissievergadering Ruim telijke Ontwikkeling. Raads zaal stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede. 19.00 uur. Open klaverjas wedstrijd Kla verjas vereniging Haamstede. Dorpshuis De Schutse. Aan vang 20.00 uur. Scharendijke Fietstocht ANBO. Vertrek van af verenigingsgebouw. 13.00 uur. Nieuwerkerk Verkoop ten bate van gehandi captenzorg. Zaal van de kerk der Gereformeerde Gemeente in Nederland, Stationsstraat. 19.30-21.00 uur. Donderdag 18 augustus Zierikzee Openluchtschaken. Beuze. Tus sen 19.00 en 21.00 uur. Burgh-Haamstede Zomeravondbridge. De Schut se. Scharendijke Vergadering gemeenteraad Middenschouwen. Gemeente huis. 19.30 uur. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Oosterland Jaarvergadering Rode Kruis afdeling Duiveland. Lezing door familie Folmer. Dorps huis Oosterhof. 20.00 uur. Vrijdag 19 augustus Brouwershaven Zomermarkt en dweilband. 15.00-21.00 uur. Bruinisse Oud papier ophalen. Huis aan huis. 's Avonds. Zaterdag 20 augustus Zierikzee Verkoping/ Rommelmarkt Beuze, Havenplein. 09.00-15.00 uur. Fietsenkijkdag. Politiebureau. 10.00-12.00 uur. Klaverjastoernooi. Repetitie gebouw van Kunst en Eer aan de Kaersemakerstraat. 09.45 uur. Maandag 22 augustus Burgh-Haamstede Show Bassie en Adriaan. Dorpshuis De Schutse. 19.00 uur. Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Eszter Alföldy-Boruss (Budapest) dwarsfluit, en Frans van Til burg, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Scharendijke Aanvang repetities Sursum Corda. Nederlands Hervormd verenigingsgebouw. 19.45-21.45 uur. Dinsdag 23 augustus Zierikzee Zomeractiviteit. Snuffel- markt. Havenplein. 10.00-17.00 uur. Fietstocht voor senioren. Her enkeet route, 24 kilometer. Start: 13.30 uur sportpark Den Hogen Blok. Open Huis Oosterschelde Col lege. Jannewekken 19. Van 19.00 tot 21.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie ro. Gemeentehuis. 19.30 uur. Woensdag 24 augustus Kerkwerve Vergadering reinigingsdienst. Dorpshuis 't Zuudènde. 15.30 uur. Burgh-Haamstede Excursie Slotbos en Zecpedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede 19.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2