Europeanen dreigen met terugtocht uit Bosnië 'Toelage Nordholt te hoog' 'Paars' zet deur naar landbouw op een kier Arrestant overlijdt aan zware hoofdwond Vermiste pastor Hopman dood na val van berg Nederlandse blauwhelmen blijven nog in Bosnië Akkoord over paars program Man in auto doodgeschoten Zestig mille op salaris van 180.000 gulden Half miljoen voor Artsen zonder Grenzen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Aanpassing regeerakkoord DEN HAAG (ANP) - De nieuwe regeringscoalitie heeft de deur naar de landbouw op een kier gezet. Dat concludeert voorzitter J. Mares van de Centrale Landbouw Organisaties (CLO). Mares reageert daarmee zon dag op de aanpassing van het ontwerp-regeerakkoord door VVD, PvdA en D66. In de eer ste versie die afgelopen vrijdag werd gepubliceerd, kwamen landbouw en platteland nau welijks voor. Alleen bij het hoofdstukje bezuinigingen was er aandacht voor de agrarische sector. Het ministerie van land bouw moet op een begroting van circa drie miljard gulden in 1998 267 miljoen gulden inle veren. Na kritiek vanuit de fracties en vanuit maatschappelijke or ganisaties is het regeerak koord aangepast. Tén aanzien van het platteland wordt een actief vernieuwingsbeleid ge voerd waarin landbouw, na tuur en toerisme zich gezamen lijk ontwikkelen, zo staat er nu te lezen. Bovendien kunnen kleinere boerenbedrijven meeprofite ren van de toegezegde lasten verlichting van een half mil jard gulden voor het midden- en kleinbedrijf. De aangekon digde energieheffing voor kleinverbruikers in 1996 geldt niet zonder meer voor de tuin bouw. Mares zegt de plotselinge aan dacht voor de landbouw met de nodige reserves te bezien. ,,De deur richting landbouw is op een kier gezet. Nu moeten we afwachten hoe het beleid han den en voeten krijgt. Je kunt wel prachtige kanseltaal ge bruiken, maar je moet het wel waarmaken. Ik zie vooralsnog niet hoe je een actief vernieu wingsbeleid kunt combineren met de aangekondigde bezuini gingen op landinrichting." Minister Het ministerie van landbouw krijgt voor het eerst sinds 1958 een minister die niet van CDA- huize is. Welke partij nu de landbouwminister levert, is nog onbekend. De meeste spe culaties gaan uit van de WD, omdat bij de verkiezingen vooral de liberalen boe- renstemmen van het CDA heb ben afgesnoept. Zoekactie familie afgelast DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse roomskatholie- ke pastor Johannes Hopman (53), die sinds begin juli in Italië werd vermist, is dood teruggevonden. Hij blijkt te zijn uitgegeleden op de berg waarop hij op 4 juli voor het laatst werd gesignaleerd. Hopman was pastor van drie parochies in Bloemendaal en Overveen. Hij was priester van het bisdom Haarlem. Annemarie Hopman, zijn zuster, zei zondag dat haar broer op slag dood moet zijn geweest. Vandaag, maandag, zou een groep van zeventig fa milieleden, vrienden en ken nissen naar Italië vertrekken voor een grootscheepse zoekac tie. Het vertrek is uiteraard af gelast. Er is al vaker gezocht in en rond het gebied bij Foligno waar de pastor voor het laatst was gezien. Tbch werd hij toen niet gevonden. Naar nu blijkt is alleen op de wegen gezocht, die Hopman logischerwijs had moeten nemen. Annemarie Hopman vermoedt dat haar broer de tocht maakte aan de hand van een gidsje, waar de wandeling niet goed in stond aangegeven. De priester werd zondagmor gen gevonden door mensen van International Search en Rescue Communications. Zij beschik ten over moderne apparatuur als sonar en infra-rood. De or ganisatie zou wat voorwerk doen voordat de familieleden, kennissen en vrienden dins dagavond zouden arriveren. Dat zoektochten van de Ita liaanse politie niets oplever den, kan Annemarie Hopman begrijpen. ,,Je moet er geweest zijn om te beseffen hoe onher bergzaam het gebied is." Van verwijten aan het adres van de Italiaanse dienders wil ze dan ook niets weten. „Ze hebben al les gedaan wat ze konden." Assisi - Hopman reisde op 22 juni per vliegtuig naar Italië om een voettocht te maken naar Assi si. Op 3 juli belde hij voor het laatst naar zijn moeder. Alles ging goed. Hij was toen onge veer 30 kilometer van Assisi. Vanaf toen werd niets meer van hem vernomen. Man (40) uit Ooltgensplaat RIDDERKERK (ANP) - De Rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de dood van een 40-jarige man uit Ooltgensplaat, die zichzelf zondagochtend in een po litiecel zodanig verwondde dat hij 's middags in het Rotterdamse ziekenhuis Dijkzigt overleed. Dat heeft een woordvoerder van de regiopolitie Rotterdam- Rijnmond zondagavond ge zegd. Donderdag was de man wegens brandstichting gear resteerd. Na verhoor door de rechter commissaris in Rotter dam werd hij in bewaring ge steld in een poliitecel in Rid derkerk. Omdat de man suïcidaal ge drag vertoonde, is hij eerst door een medewerker van het Riagg bezocht, waarna hij on der camerabewaking werd op gesloten. Zondagochtend om streeks half elf constateerde politiepersoneel dat 'de ar restant op de grond van zijn cel lag. ,,De man bleek zichzelf een zware verwonding aan het hoofd te hebben toegebracht, overigens zonder enige hulp middelen", aldus de politie woordvoerder. Dijkzigt De gewonde arrestant werd met spoed naar het ziekenhuis Dijkzigt gebracht, waar hij in de loop van de middag aan zijn verwondingen is bezweken. Tijden en sianden volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 16 augustus 11.10 131 04.50 -137 23.50 138 17.25 -124 ROOMPOT BUITEN 16 augustus 10.05 128 03.45 -132 22.40 135 16.15 -118 BRUINISSE 16 augustus 11.20 144 04.40 -146 23.55 150 17.15 -131 WEMELDINGE 16 augustus 11.20 139 04.45 -142 23.50 146 17.20 -129 Doodtij: 16 aug. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 PARIJS (RTR) - Frankrijk en andere Europese landen dreigen hun vredestroepen terug te trekken uit Bos nië. mocht de VN-Veiligheidsraad besluiten tot de opheffing van het wapenembargo voor de strijdende par tijen in het Balkanland. Vandaag, maandag, verklaarde het Nederlandse ministerie van defensie dat de Ne derlandse blauwhelmen in Bosnië blijven. „Het is uitgesloten dat Franse troepen blijven als het wape nembargo verdwijnt. En ik kan hetzelfde zeggen namens de andere Europeanen", aldus de Franse minister van defen sie, Francois Leotard, in een waarschuwing aan de Ameri kaanse regering voor de Franse televisie. Volgens Leotard lo pen de blauwhelmen gevaar beklemd te raken tussen strij dende partijen die zich, zonder embargo, zwaar kunnen bewa penen. Frankrijk heeft met vijfdui zend man het grootste conti- gent blauwhelmen in Bosnië. Europese soldaten vormen het leeuwedeel van de VN-vredes- macht. De Amerikaanse president Clinton verklaarde vorige week dat hij de Veiligheids raad voor eind oktober om een opheffing van hetembargo wil vragen, als de Bosnische Ser viërs niet voor midden oktober instemmen met een internatio naal vredesplan. De Franse premier Edouard Balladur dreigde eerder al met een te rugtrekking van de Franse troepen. Nederlands Terugtrekking van de Neder landse blauwhelmen uit Bos nië is op dit moment niet aan de orde. „Wij blijven zolang wij dat zinvol achten en zolang het mogelijk is ons werk te doen", verklaarde een woordvoerder van het ministerie van defensie maandag in een reactie op de uitlatingen van de Frnase de fensieminister. De opheffing van het embargo is nog niet aan de orde en dus is er voor Nederland nog geen aanleiding om over terugtrek king van cTe troepen te praten, aldus een zegsman van het mi nisterie van buitenlandse za- ken in Den Haag. Dutchbat Voor het eerst sinds 30 juli is een konvooi met voedsel, brandstof en post voor de Ne derlandse manschappen in Sre brenica erin geslaagd tot die moslim-enclave door te drin gen. De Bosnische Serviërs houden de laatste weken vrij wel alle konvooien voor troe pen van de Verenigde Naties in Bosnië tegen. De ruim 30 voertuigen kwa men dit weekeinde in Srebreni ca aan, deelde een woordvoer der van het ministerie van de fensie mee. De 600 Nederlandse militairen in de enclave be schikten nog over voedsel en brandstof voor enkele dagen en de situatie verslechterde met de dag. DEN HAAG (ANP) - De frac ties van PvdA, VVD en D66 hebben zaterdag definitief in gestemd met het paarse regeer akkoord. Geen van de leden van de drie fracties heeft een voorbehoud gemaakt. D66 had ruim een uur nodig voor het definitieve 'ja', de WD anderhalf uur. De PvdA- fractie gaf als laatste even na half zeven het definitieve groe ne licht. De onderhandelaars Wallage, Bolkestein en Van Mierlo be reikten zaterdagmiddag over eenstemming over de laatste wijzigingen in het concept regeerakkoord van formateur Kok op basis van de opmerkin gen vanuit de fracties. Over de verdeling van departe menten, de volgende fase in de formatie, wilden de drie onder handelaars nog niets kwijt. WD-leider Bolkestein liet wel weten in principe vast te hou den aan zijn voornemen buiten het kabinet te blijven, hoewel zijn collega's van PvdA en D66 volgens hem juist graag zouden zien dat hij wel minister werd. AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam-Osdorp is zondag middag een 32-jarige man in zijn auto doodgeschoten. De man was zojuist op bezoek geweest bij zijn vriendin in de Klaas Katerstraat. Nog voor dat hij wegreed, werd het vuur op hem geopend door de 37- jarige J.K. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Volgens een woordvoerder van de Amsterdamse politie is de schutter er vervolgens vandoor gegaan. Later heeft hij zich ge meld bij de politie. De man bleek de ex-vriend van de vriendin van het slachtoffer te zijn. Wat exact het motief is ge weest voor de schietpartij, is volgens de woordvoerder nog niet duidelijk. AMSTERDAM (ANP) - Het Korpsbeheerdersberaad, een overlegorgaan van de Nederlandse burgemeesters, vindt de toelagen die de Amster damse hoofdcommissaris E. Nordholt naast zijn cao-salaris ontvangt „niet passen" binnen de nieuwe richtlijnen van de honorering hoofd commissarissen. Dit zei J. Kraaijeveld-Wou- ters namens het Korpsbe heerdersberaad zondag avond in het KRO-program- ma Brandpunt. Brandpunt deed een onderzoek naar de inkomens van de korps chefs in de vier grote ste den. Daaruit blijkt dat de vier hoofdcommissarissen, die in de hoogste schaal zit ten van de politie-cao (180.000 gulden per jaar) sterk uiteenlopende toela gen ontvangen. Nordholt scoort het hoogst: boven zijn cao-salaris ont vangt hij nog eens ruim 60 mille aan toelagen. Onge veer 40.000 gulden daarvan behelst een „persoonlijke toelage", die hij bij zijn aan treden in Amsterdam in 1987 is overeengekomen met de toenmalige burgemees ter Van Thijn. De Utrechtse korpschef Wiarda en zijn Haagse collega Brand ont vangen elk een toelage van 13.000 gulden, hoofdcom missaris Hessing van Rot terdam krijgt 28.000 gulden, aldus Brandpunt. De woordvoerder van Nord holt, K. Wilting, liet zon dagavond in een reactie we ten dat zijn chef de hoogte van de toelage destijds heeft besproken en vastge steld toen hij in 1987 door Van Thijn naar de hoofd stad werd gehaald. „Nord holt is op verzoek van Van Thijn uit Groningen naar Amsterdam gekomen", zegt Wilting. „Tijdens de bespre kingen over de arbeidsvoor waarden is het bedrag be paald. Het is in overeen stemming met de zwaarte, de aard en de inhoud van de functie." 'Terug-houdend' Recentelijk heeft het Korps beheerdersberaad bij het opstellen van nieuwe richt lijnen aanbevolen „sober en terughoudend" te zijn wat betreft de bepaling van de toelagen voor korpschefs. Aanleiding voor de aan scherping van de richtlijnen was de kwestie met de Apel- doornse hoofdcommissaris J. Bakker, die opstapte toen bekend werd dat hij jaar lijks rond de 40.000 gulden aan toelagen had ontvan gen. „Het past niet wat we met elkaar hebben afge sproken", aldus Kraaijeveld-Wouters in Brandpunt over de relatief hoge toelagen van Nord holt. „Het verhoudt zich niet met de richtlijnen." Morrelen De huidige burgemeester van Amsterdam, S. Patijn, liet in Brandpunt weten het volledig eens te zijn met de nieuwe richtlijnen van het beraad. „Zo'n toelage moet beperkt zijn", aldus de bur gervader, die de toelagen van Nordholt „fors" vindt. Hij is echter niet van plan om de bedragen aan te pas sen, omdat hij gebonden is aan het arbeidscontract dat Nordholt met Van Thijn sloot. „Ik zal niet morrelen aan gemaakte afspraken." DEN HAAG (ANP) - De hul porganisatie Terre des Hom mes geeft een half miljoen gul den van de opbrengst van de Ruanda-actie aan Artsen zon der Grenzen. Het is daarmee dC enige organisatie die tot nu toe gehoor heeft gegeven aan de oproep van Artsen zónder Grenzen (AzG). Die zegt de komende drie maanden tien miljoen gulden nodig te hebben om de hulpver lening voor Ruanda op peil te houden. De organisatie krijgt volgens een vooraf bepaalde ver deelsleutel 11 procent van de opbrengst van de inzamelings actie. Dat is zes miljoen van de tot nu toe binnengekomen 54 miljoen gulden. Voor de ont brekende vier miljoen deed AzG vrijdag een beroep op de andere hulporganisaties. Dins dag vergaderen de Samenwer kende Hulporganisaties over het verzoek. Van de opbrengst van de actie voor Ruanda ontvangt Tferre des Hommes 5 procent, onge veer drie miljoen gulden. Tbr vergelijking: het Rode Kruis krijgt 16,7 procent, de Novib 14,5 procent. Suske en Wiske TOKAPUA TORAJA door Willv Vandersteen Tot 22 augustus Renesse Bezichtiging Nederlandse Her vormde kerk, tevens klank- en lichtspel Een volk in de Woes tijn, expositie van schilderijen van de schilder Jean du Neele. Orgelbespelingen. Dinsdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Maandag 15 augustus Zierikzee Commissievergadering open bare werken en milieu. Raad zaal stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Burgher Zin-avond. Hervorm de kerk Burgh. Spreker is Klaas Smelik. Aanvang 19.30 uur. Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Ada van der Wilt (sopraan) en Frans van Tilburg, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 16 augustus Zierikzee Zomeractiviteit. Story ster- renspel. Havenplein/plein Nieuwe Kerk. 10.00-17.00 uur. Commissievergadering Be stuurszaken. Raadzaal stad huis. 19.30 uur. Bruinisse Vergadering adviescommissie openbare werken. Gemeente huis. 19.00 uur. Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 20.30 uur. Woensdag 17 augustus Zierikzee Commissievergadering Ruim telijke Ontwikkeling. Raads zaal stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stéde. 19.00 uur. Open klaverjaswedstrijd Kla verjas vereniging Haamstede. Dorpshuis De Schutse. Aan vang 20.00 uur. Scharendijke Fietstocht ANBO. Vertrek van af verenigingsgebouw. 13.00 uur. Nieuwerkerk Verkoop ten bate van gehandi captenzorg. Zaal van de kerk der Gereformeerde Gemeente in Nederland, Stationsstraat. 19.30-21.00 uur. Donderdag 18 augustus Zierikzee Openluchtschaken. Beuze. Tus sen 19.00 en 21.00 uur. Burgh-Haamstede Zomeravondbridge. De Schut se. Scharendijke Vergadering gemeenteraad Middenschouwen. Gemeente huis. 19.30 uur. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 19 augustus Brouwershaven Zomermarkt en dweilband. 15.00-21.00 uur. Bruinisse Oud papier ophalen. Huis aan huis. 's Avonds. Zaterdag 20 augustus Zierikzee Verkoping/Rommelmarkt. Beuze, Havenplein. 09.00-15.00 uur. Fietsenkijkdag. Politiebureau. 10.00-12.00 uur. Klaverjastoernooi. Repetitie gebouw van Kunst en Eer aan de Kaersemakerstraat. 09.45 uur. Maandag 22 augustus Burgh-Haamstede Show Bassie en Adriaan. Dorpshuis De Schutse. 19.00 uur. Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Eszter Alföldy-Boruss (Budapest) dwarsfluit, en Frans van Til burg, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Scharendijke Aanvang repetities Sursum Corda. Nederlands Hervormd verenigingsgebouw. 19.45-21.45 Dinsdag 23 augustus Zierikzee Zomeractiviteit. Snuffel- markt. Havenplcin. 10.00-17.00 uur. Fietstocht voor senioren. Her enkeet route, 24 kilometer. Start: 13.30 uur sportpark Den Hogen Blok. Open Huis Oosterschelde Col lege. Jannewekken 19. Van 19.00 tot 21.00 uur Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie ro. Gemeentehuis. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2