Zorgkosten in woonzorgcentrum Poortershof flink toegenomen Schilderijen van Anja Massee |HH Aantal plantenetende vogelsoorten neemt sterk af in de Grevelingen Jaarverslag over 1993 Door forse achteruitgang van zeegrasarsenaal VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1994 NR 25613 9 Het bestuur van woonzorgcomplex Poortershof ziet de afkorting WoZoCo niet zitten. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - In het woonzorgcentrum Poortershof in Brouwershaven nam de hoeveelheid zorg die de bewoners nodig hadden, en daarmee samenhangend ook de zorgkosten, in 1993 aanzienlijk toe. De zorg- kosten stegen in een jaar tijd van ruim 92.000 naar ruim 108.000 gulden. Dat blijkt uit het jaarverslag Poor tershof 1993. Brouwershaven Renesse Brouwershaven Hele maand augustus Aquarellen van Tbos Visser in VW-kantoor De Vergulde Garnaal. Werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 16.15 uur. Expositie Barbiepoppen. Museum De Blik vanger, Capelweg 18. Dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Maand augustus op donderdag, vrijdag en zaterdag Burgh-Haamstede Expositie poppen en keramiek. Galerie Jose- fine. Van 10.00 tot 16.00 uur. Tot en met 25 augustus Zomerexpositie Zeeuwse Kunstkring. Stad huis. Geopend op werkdagen van 09.00-12.00 en van 13.30-16.00 uur. Tot en met 20 augustus Burgh-Haamstede Expositie zijdecultuur en zijden batiks. De Bewaerschole, Weststraat 18. Geopend van maandag tot en met zaterdag 13.30-16.30 uur. Tot en met 15 augustus Burgh-Haamstede Expositie schilderijen Karischka. Galerie Borsboom. Donderdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Augustus Burgh-Haamstede Schilderijen van Arjen de Jonge. Galerie Borsboom, Achterweg 7. Open: donderdag, vrijdag en zaterdag van 11.00-17.00 uur. Vrij dag van 19.00-21.00 uur. Tevens op afspraak (telefoon 01115-3032). Tot 15 augustus Renesse Aquarellen S. Hoevenberg en B. van der Luur. Delta Hotel. Tijdens openingstijden hotel. Tot en met 28 augustus Zierikzee Zomerexpositie. Burgerweeshuis. Maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot eind augustus Oosterland Expositie van potloodtekeningen en olieverf schilderijen door Bep Kodde, Marian Feitsma en Jitske van der Linden. In Blauwe Keet tijdens openingsuren restaurant. Tot en met 31 augustus Burgh-Haamstede Expositie in Galerie 't Zuuddek, van kera miek van Cock Hazelaar, Greet Warmerdam en Femke v. d. Berg; schilderijen van Anneke Leydekker en Marion Hogenbosch. Ope ningstijden: maandagmiddag 13.00-17.00 uur, dinsdag, donderdag en zaterdag 10.00-17.00 uur. Neeltje Jans 'Kreken'. Delta Expo. Van 14 augustus tot en met 1 september Zierikzee Schilderijen Anja Massee. Galerie Noordha venpoort. Dagelijks behalve maandag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met donderdag 1 september Zierikzee Expositie schilderijen Jan Jongschaap. Foyer Concertzaal. Op dinsdag, donderdag en za terdag van 13.30 tot 17.00 uur. Tot en met 15 september Neeltje Jans Expositie Water, drie culturen zoekend naar evenwicht (fototentoonstelling). In de koffie shop van het Ir. Topshuis. Tot en met 22 oktober Brouwershaven Foto-expositie van Watersnoodramp en her stel in Brouwershaven en omgeving, met kin dertekeningen. 'Weggegooid en Weergevon den', voorwerpen uit de Brouwse bodem. Maandag t/m zaterdag 9.00-12.00 en 13.15- 16.15 uur. Museum De Vergulde Garnaal, Markt 5 (boven VW). Tot en met 31 oktober Zierikzee Expositie Zierikzees zilver. Schutterszaal Stadhuismuseum. Van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met november Renesse Expositie Schildersclub Perspectief. Hotel 't Tweespan. ZIERIKZEE - In Galerie Noordhavenpoort in Zierik zee is van zondag 14 augustus tot en met donderdag 1 september een expositie van schilderijen van de kunstenares Anja Massee. De galerie is dagelijks (behalve op maandag) geopend van 13.00 tot 17.00 Behalve door meer zórgbehoef- te van de bewoners, werd de toename van de zorgkosten veroorzaakt door een stijging van de uurtarieven van de ge zinsverzorging en kruisvereni ging. De twee zorgorganisaties die het grootste deel van de zorgverlening aan bewoners van het woonzorgcentrum voor hun rekening houden. De Poortershof werd in 1991 ge- Als oorzaken van de achteruit gang van de plantenetende vo gelssoorten, en dan met name de knobbelzwaan, smient, wil de eend, wintertaling en meer koet, geeft het rapport een aan tal redenen, waarvan de be langrijkste is het ineenstorten van het zeegrasarsenaal. Voor al in de nazomer en de herfst opend als het eerste woonzorg centrum in Zeeland. De wonin gen in het complex worden toe gewezen aan ouderen met een positieve indicatie voor een verzorgingshuis-of een zorgwo- ning. In het woonzorgcomplex kunnen oudeyen, met on dersteunende zorg en dienst verlening, zelfstandig wonen. Op die manier kan opname in een verzorgingshuis of ver vormde dit gras een spilfunctie in de voedselvoorziening van deze soorten. Verder blijkt het ontstaan van het zoetwater- meer Krammer-Volkerak, dat een groot voedselaanbod heeft voor planteneters, een sterk aanzuigende werking op deze vogels te hebben. Over hoe het komt dat het zee- pleeghuis worden uitgesteld of voorkomen. In de Poortershof wonen veer tig mensen, waarvan 23 tussen 75 en 84 jaar oud zijn en negen een nog hogere leeftijd hebben. In 1993 waren er gemiddeld veertien bewoners met een po sitieve indicatie voor het ver zorgingshuis. Alle andere be woners hadden een indicatie voor een zorgwoning. Dat wil grasarsenaal in de loop der ja ren in de Grevelingen danig is afgenomen, bestaat volgens het rapport, weinig duidelijk heid. Ging het ooit om een op pervlak van ruim 4000 hectare, nu is daar nog zo'n 500 hectare van over. Als mogelijke oorza ken van afname worden ge noemd voedselarmoede, een zeggen dat de indicatiecommis sie bepaalde dat zij behoefte hebben aan beschermd wonen. Zorg verschilt De zorg, die een bewoner van de Poortershof ontvangt, is af hankelijk van wat hij of zij zelf nog kan. Dat houdt in dat de zorg die kruisvereniging en ge zinsverzorging verlenen, ver schilt van persoon tot persoon. constant hoog zoutgehalte, ge netische verarming en het voorkomen van een parasitaire slijmzwam. De toename van het aantal vis eters komt volgens het rapport door een toename van de popu latie van een aantal visetende soorten als de fuut, geoorde De toename in de zorg, vorig jaar, werd vooral verleend aan mensen met een positieve indi catie voor een verzorgingshuis. Per oudere, die is geïndiceerd voor een verzorgingshuis, ont vangt de beheerder van de Poortershof, de Stichting voor Huisvesting van en Zorg voor Ouderen (HZO) jaarlijks 15.000 gulden van de provincie Zee- Tand. Dat geld komt uit de pot WBO- gelden die is bedoeld voor ou deren in verzorgingshuizen. Van de gemeente Brouwersha ven ontvangt de stichting HZO jaarlijks een budgetsubsidie van 50.000 gulden. Tegenstrijdigheid Uit het jaarverslag blijkt dat er een tegenstrijdigheid be staat tussen het provinciaal be stuur, dat er van uit gaat dat haar financiële bijdrage wordt besteed voor zorg aan mensen met een verzorgingshuis indicatie, en het projectplan Poortershof waarin staat dat ook de zorg aan mensen met een zorgwoning-indicatie kan worden bekostigd uit die WBO-gelden. Het bestuur van de Poortershof heeft besloten om, in afwachting van nadere afspraken met de provincie, uit het budget de nodige zorg te verlenen aan alle bewoners van het woonzorgcentrum. Wijkfunctie Uit het jaarverslag blijkt dat de wijkfunctie van de Poorters hof zich in 1993 verder ontwik kelde. De drempel die er in het begin bleek te zijn voor men sen die niet in het woonzorg centrum wonen, verdween. Ook de deelname aan activitei ten in het centrum door oude ren van buiten de Poortershof nam aanzienlijk toe. Niet al leen ouderen uit Brouwersha ven, maar ook uit andere ge deelten van Schouwen-Duive- land weten de weg naar het woonzorgcentrum te vinden. Het bestuur van de Poortershof gebruikt het jaarverslag om duidelijk te maken dat men niet gelukkig is met de nieuwe afkorting die wordt gebruikt voor een woonzorgcentrum: WoZoCo. De klank die het oproept is volgens de HZO niet iets waarnaar je op je oude dag verlangt. Men illustreert die mening met het volgende ge dichtje: 'In 's-Gravenhage was eens een bobo, die verzon de kreet wozoco. Dat staat niet voor zorg op maat, maar is ambtelijk geblaat. Het is dus geen bobo maar klojo.' fuut en aalscholver. Ook speelt mee een toename van het be stand aan prooidieren voor de ze vogels. Zo wordt er gespro ken over een groei in de popu latie van de brakwatergrondel en sprot. Verder is het door zicht van het water toegeno men, waardoor de viseters ge makkelijker hun prooi kunnen vangen. De Kraker noemt verder het feit dat ondanks voornoemde verschuivingen, de Grevelin gen van internationaal belang blijft voor watervogels. Vooral de brandgans, geoorde fuut, aalscholver, fuut en middelste zaagbek doen het er goed. In iets mindere mate geldt dit ook voor de pijlstaart, rotgans, brilduiker, smient en kleine zwaan. Wat de watervogels betreft, raadt De Kraker aan om meer onderzoek te doen naar het ver dwijnen van het zeegras, de ontwikkeling van de wieren, bodemdieren en de visstand, en de invloed van het sluisbe- heer op deze zaken. In het rapport wordt verder ge steld dat het aantal van bijna alle pioniervogels in de perio de 1987-1993 aanzienlijk is af genomen. Vooral de bontbek- plevier, strandplevier, kok meeuw, kleine mantelmeeuw, zilvermeeuw, grote stern en dwergstern moesten het ont gelden. Deze vogels houden in principe van kale broedplaat sen. De achteruitgang in deze soorten is dan ook onder meer te wijten aan de toenemende begroeiing in het gebied. De aantallen van kluut, storm- meeuw en visdief bleven onge veer gelijk. Weidevogels Bij de weidevogels gingen vooral de kievit, tureluur en kemphaan achteruit. De kemp haan verdween in 1993 zelfs he lemaal van de broedvogellijst. De afname van kievit en ture luur komt door verruiging van graslanden en de opkomst van struwelen en vooral in het ge val van de tureluur, de afname van het zilte areaal. De Kraker raadt in het rapport aan experimenten met een wis selend meerpeil een kans te ge ven, waardoor het zilte pio niersmilieu groot genoeg blijft. Naast de bestaande be- grazing, is volgens hem aanvul lend maaiwerk nodig om het gebied open te houden. uur. De schilderijen van Anja Mas see ontstaan niet uit een idee of vooropgezet plan, maar uit een verwerking van emoties. Bij voorbeeld de emoties die de ge beurtenissen in Bosnië bij de kunstenares teweeg brengen. Ze legt die drama's vast via een tekening om ze daarna te schil deren. Uit een schilderij als 'lost identity' blijkt dat dit soms maar ten dele lukt. Of het doek 'als de doden geen naam meer hebben', dat ontstond als reactie op de World Press-foto 1993. Die foto trof de kunstenares door het visuele contrast tus sen de kleine zwarte vrouw die een witte lijkwade van de aar de optilt en het emotionele con trast tussen de vreugde van de winnaar en het verdriet dat op de winnende foto wordt afge beeld. Het schilderij 'verboden vrucht' kwam voort uit de vraag 'hoe ver mag de weten schap gaan'. Het ontstaan van de mens; zijn aardse herkomst is voor Anja Massee de basis voor haar werk, zowel wat inhoud als vorm betreft. Ze zet haar doe ken laag na laag op, zoals alles in de natuur laag na laag is ont staan. In dit transparante, ge laagde oppervlak ontstaan menselijke figuren, meestal een vrouw en een kind. Tussen het opbrengen van de verfla gen zet Anja Massee het doek weg om de inhoud op zich in te laten werken. Pas wanneer haar die duidelijk is geworden, werkt ze het schilderij verder uit. De kunstenares gebruikt voor haar werk aardkleuren zoals ombers, okers en sienas die ze verkrijgt met de ei-tempera techniek, ofwel verf bestaande uit eierdooier, olie, water en een schakering van pigmenten. Dat daarbij niet is te voorzien hoe de kleuren uitvallen, vindt ze een spannend onderdeel in het scheppingsproces. Behalve olieverfschilderijen maakt An ja Massee ook pastels. De expo sitie in de Noordhavenpoort wordt zaterdag 13 augustus om 16.00 uur geopend. Bij water- en waadvogels is de populariteit van de Grevelingen gedaald. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - Het aantal plantenetende vogelsoorten in de Grevelingen is de laatste jaren sterk teruggelopen, terwijl het aantal visetende soorten in de afgelopen jaren juist is toegenomen. Dit blijkt uit het rapport De Grevelingen geteld, samengesteld door Kees de Kraker, die als vogelwachter op' het eiland Hompelvoet in opdracht van Staatsbosbeheer en het Natuur- en recreatieschap de Grevelingen van 1986 tot en met 1993, water- en broedvogels in het gebied telde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5