Akkoord over paars program Carpoolstrook vanaf begin doodlopende weg Actie Ruanda: 54 miljoen gulden Bewoners elitewijk Maastricht eisen verbod komst junkies Tekst vanmorgen naar de fracties Asieltoeristen snel land uit Kok wil vanavond hom of kuit van fracties Strook nu open voor alle verkeer Ongerustheid over veiligheid kernreactor bij aardschokken 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tussenstand: DEN HAAG (ANP) - De Natio nale Actie Ruanda heeft tot nu toe 54 miljoen gulden opge bracht. Daarmee ligt de op brengst nu 12,5 miljoen gulden boven de 41,5 miljoen gulden, die zaterdag werd gemeld na de uitzending van de tv-actie. „Er zit nog steeds een stijgen de lijn in", zo zei directeur Cense van het Rode Kruis don derdagmiddag op een persbij eenkomst van de Samenwer kende Hulporganisaties in Den Haag. Volgens hem lijkt de Ruanda- actie hiermee de op één na grootste actie in de Nederland se geschiedenis te worden. Al leen Eén voor Afrika bracht meer op (circa 90 miljoen). „De opbrengst weerspiegelt een enorme betrokkenheid bij het drama in Ruanda." De tv-actie heeft in België tot nu toe slechts zes miljoen frank (330.000 gulden) opgeleverd. Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking kreeg het eerste exemplaar van een cd overhandigd die een registratie vormt van de activiteiten op het Museumplein zaterdag avond. Vanaf vrijdag zullen 30.000 cd's voor twee tientjes per stuk in de platenwinkels en warenhuizen liggen. Minstens de helft van de opbrengst gaat naar de actie Ruanda. Volgens een woordvoerder van initia tiefnemer Phonogram kan dit oplopen tot meer dan een half miljoen. Van de single Buseru- ka zijn inmiddels 30.000 tot 40.000 stuks verkocht. Pronk, die in bijzijn van de ar tiesten Henk Poort en de pia nist Wibi Soerjadi de cd in ont vangst nam, bedankte iedereen voor zijn bijdrage. De bewinds man stelde dat de bijna twee keer zo hoge opbrengst dan verwacht een teken van betrok kenheid en verzet was in Ne derland. „Dit is de enige ma nier om ons verzet te uiten." Van de 41,5 miljoen die zater dag werd gemeld, was 15 mil joen al eerder op giro 555 bin nen. Voor en na de tv-actie zijn er echter nog veel machtigings kaarten op de bus gedaan. In totaal zijn er nu 550.000 stuks binnengekomen. Giro 555 blijft nog drie maanden open voor giften. Met de opbengst van de actie kunnen bestaande program ma's van de hulporganisaties in Ruanda en in de vluchtelin genkampen in de buurlanden worden uitgebreid, en kunnen nieuwe initiatieven worden ge start. In kort geding MAASTRICHT (ANP) - De bewoners van de Maastrichtse wijk St. Pieter, een villawijk van wel- gestelden, hebben donderdagmiddag in een kort ge ding de president van de rechtbank in Maastricht ge vraagd de komst van een opvangcentrum voor drugsverslaafden in hun wijk te verbieden. De ge meente wil dat centrum vrijdag 12 augustus open stellen. Raadsman mr. R. Wagemans sprak namens de inderhaast opgerichte vereniging Leef baarheid St. Pieter, toen hij de gemeente beschuldigde van on behoorlijk bestuur. Onzorgvul dig en te snel is het besluit ge nomen over de lokatie van het opvangcentrum voor Maastrichtse junkies. Boven dien laat het bestemmingsplan het gebruik van het bedoelde opvangcentrum als zodanig niet toe en is de lokatie totaal ongeschikt voor dergelijke op vang, aldus de raadsman. Zwaar werd ook getild aan de summiere informatievoorzie ning door de gemeente naar de buurtbewoners. Een dag voor de oorspronkelijke opening kwam een brief binnen waarin echter geen enkele toezegging werd gedaan over te nemen voorzieningen. „Gemeente Maastricht, zo ga je niet met je burgers om", aldus Wagemans. Raadsman mr. H. Van der Salm van de gemeente had slechts mager verweer. Hij vond de verschillende eisen niet van toepassing, noemde het Con sultatiebureau Alcohol en Drugs CAD de handelende par tij en.stelde dat er wel degelijk een draaiboek was voor de in formatievoorziening. Dat er een lokatie voor de opvang van junkies zou worden gekozen, was bekend. De plaats werd echter zo lang mogelijk geheim gehouden in verband met te .verwachten klachten. President mr. A. Adelmeijer zei niet aan de indruk te kun nen ontkomen dat onvoldoende rekening is gehouden met de belangen van de bewoners. „Ik kan dat niet erg zorgvuldig vinden." De in de zaal aanwezige loco- burgemeester van Maastricht Bovens zei ter plekke enkele concrete zaken toe, waaronder surveillance van twee agenten gedurende de eerste twee we ken en aanpassingen van toe gangswegen. De ingebruikne ming van het opvangcentrum is inmiddels uitgesteld tot maan dag 15 augustus. Vrijdagmiddag 12 augustus doet de president uitspraak. BRUGGE (ANP) - Met een prestigieuze tentoonstelling van een kleine vijftig schilde rijen eert Brugge - 500 jaar na diens overlijden - zijn oude meester Hans Memling. Pronk stuk op de expositie is het Jan Crabbe-drieluik. AMSTERDAM (ANP) - Schrij ver Marcel Möring heeft in zijn •boek Het Grote Verlangen geen plagiaat gepleegd. Martin Ros, Hans van Straten en Bas Lub berhuizen hebben hun beschul diging aan het adres van Mö ring ingetrokken. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN WEMELDINGE Doodtij: 16 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 13 augustus 08.30 164 02.15 -162 20.40 159 14.25 -127 14 augustus 09.15 154 02.55 -158 21.30 154 15.15 -128 15 augustus 10.10 143 03.50 -150 22.30 144 16.15 -126 13 augustus 06.45 178 00.50 -162 19.10 170 13.05 -124 14 augustus 07.45 159 01.45 -156 20.10 155 14.05 -124 15 augustus 08.55 142 02.40 -146 21.25 142 15.05 -121 13 augustus 08.55 171 02.15 -171 20.20 165 14.25 -136 14 augustus 09.35 164 02.55 -168 21.40 161 15.15 -138 15 augustus 10.20 155 03.45 -159 22.45 156 16.10 -136 13 augustus 08.45 170 02.10 -168 20.40 164 14.30 -133 14 augustus 09.25 161 02.55 -164 21.35 160 15.15 -134 15 augustus 10.15 151 03.50 -156 22.35 152 16.10 -132 DEN HAAG (ANP) - De weg is vrij voor de vorming van een paars kabinet. De onderhandelaars van PvdA, VVD en D66 zijn het donderdagavond na ruim 8,5 uur onderhandelen met formateur Kok eens ge worden over de tekst van een concept-regeerakkoord. De onderhandelaars Wallage (PvdA), Bolkestein (VVD) en Van Mierlo (D66) hebben dit donderdagavond even na half acht meegedeeld. De tekst waarmee de onder handelaars instemmen, is in de loop van vanochtend, vrijdag ochtend naar de betreffende fracties gegaan, die nog hoog uit op ondergeschikte punten wijzigingsvoorstellen kunnen bepleiten. Kok ging tegen acht uur donderdagavond het resul taat van zijn formatiebevindin gen voorleggen aan koningin Beatrix. Hele dag Het lezen en bespreken van de tekst die formateur Kok woensdag had geschreven duurde aanzienlijk langer dan verwacht; de drie onderhande laars hadden er de hele dag voor nodig. Volgens D66- voorman Van Mierlo kwam dat niet doordat er op het laatst nog politieke tegenstellingen aan het licht kwamen, maar doodeenvoudig omdat de tekst, met de bijlagen, erg lang was en „soms erg nauw luisterde". De drie onderhandelaars zei den de nu voorliggende tekst als een solide basis voor het nieuwe kabinet te beschouwen. VVD-leider Bolkestein ver klaarde dat hij het eindpakket, tegenover zijn fractie „met overtuiging" zal verdedigen. Volgens PvdA-onderhandelaar en beoogd fractievoorzitter Wallage is de totstandkoming van het paarse kabinet in deze laatste fase zeker ook de ver dienste van formateur Kok. Maar de drie onderhandelaars realiseerden zich ook, aldus Wallage, dat zij weinig alterna tieven hadden. „Als dit mislukt was, was de vorming van een meerderheidskabinet in Nederland niet mogelijk ge weest. Door de vorming van dit kabinet zijn wij behouden voor het wegzakken'in het moeras van minderheidskabinetten." De PvdA'er toonde zich zeer met het „stevige, serieuze en solide" regeerakkoord ingeno men. Hij zei te verwachten dat zijn fractie vrijdag een „open debat" over het akkoord zal voeren. Wallage zei zich te rea liseren dat er fractieleden zijn die moeite hebben met sommi ge passages. „Maar de fractie krijgt niet alleen het akkoord te zien, maar ook mijn verdedi ging erbij. De PvdA kan een kabinet op basis van dit ak koord echt met een gerust hart tegemoet zien." WD-leider Bolkestein zei vol- uit te tekenen voor het docu ment, dat 50 pagina's en drie bijlagen telt. Volgens hem is dit akkoord beduidend solider dan de afspraken die tijdens de eerste „paarse breuk" eind ju ni op tafel lagen. „Dat was een tafel met een mooi oppervlak, maar met maar twee en een halve poot. Het was een docu ment dat voos was. Dat is nu geen sprake van. De algemene taakstellingen bijvoorbeeld zijn nu netjes ingevuld." Uitgebreid Bolkestein sprak de suggestie tegen dat het om een regeerak koord op hoofdlijnen zou gaan. „Het is behoorlijk uitgebreid." Wel gaf hij toe dat de paarse plannen op de terreinen volks gezondheid en onderwijs min der vastomlijnd staan om schreven. „Maar we hebben dan ook te maken met inzich ten die in enkele jaren moeten rijpen." Formateur Kok deelde mee dat de langdurige sessie „absoluut geen worsteling" is geweest. Volgens hem is er veel tijd be steed aan „in- en uitlegkunde". Kok zei blij te zijn dat het zo lang had geduurd, omdat hij er daardoor zeker van was dat de onderhandelaars het akkoord konden onderschrijven. „Als ik binnen een half uur „ja" had gehoord, was ik achterdochtig geworden." DEN HAAG (ANP) - Asielaan vragen van zogeheten asieltoe risten worden voortaan binnen een dag afgehandeld. Deze ca tegorie mensen, met name af komstig uit Oost-Europa, kan op deze manier zo snel moge lijk het land worden uitgezet. De ministers Kosto van justitie en Ritzen van wvc hebben don derdag in een brief aan de Tweede Kamer uiteengezet welke maatregelen ze hebben getroffen tegen het asieltoe risme. Deze zijn vorige week al aangekondigd. Asielaanvragen van toeristen moeten op de kortst mogelijke termijn kunnen worden afge werkt, schrijven de bewinds lieden. Daarvoor is het Voor schrift Vreemdelingen gewij zigd. Die wijziging houdt in dat de gebruikelijke tijd van acht dagen voor het horen en beslissen worden verlaten. DEN HAAG (ANP) - Forma teur Kok wil nog vrijdagavond ja of nee horen van de fracties van PvdA, WD en D66 over zijn ontwerp-regeerakkoord. Kok laat dat weten in zijn vrij dagochtend gepresenteerde to taalpakket van 55 pagina's. De formateur heeft donderdag al op hoofdlijnen met de frac tievoorzitters daarover een ak koord bereikt. De drie paarse fracties hebben de rest van vrijdag de tijd om eventueel aan de hand van wijzigings voorstellen op ondergeschikte punten een eindoordeel te vel len. Kok wil hoe dan ook voor het weekeinde de zaak afge rond hebben, opdat „in de aan loop tot maandag de personele samenstelling aan de hand van de zetelverdeling" aan de orde kan komen. DEN HAAG (ANP) - Het heeft nog géén jaar mogen duren: de carpool-strook op de Al gaat binnen enke le weken open voor alle verkeer. Daarmee komt een voortijdig einde aan een prestigieus experiment van ex-minister Maij. Vanaf vrijdag is het omstreden baanstuk voorlopig afgesloten om de verkeersbor den en het elektronisch informatiesysteem aan te passen. woensdag maakte de afgang compleet. Het is nota bene Maijs partij genoot Tjerk Westerterp die de peperdure rijbaan de gena deslag heeft gegeven. Op de dag van de opening liet de ex- minister zich opzettelijk be keuren. Westerterp vond de rijstrook discriminerend: iede re automobilist heeft via de motorrijtuigenbelasting mee betaald aan het stukje snel weg, maar mensen met een grijs kenteken kunnen er nooit gebruik van maken. De strook was immers gereserveerd voor auto's met minstens drie inzit tenden. Zijn juridische kruistocht voerde via de kantonrechter in De carpool-wisselstrook tus- sen Muiden en Diemen was het troetelkind van Maij. Zij zag in de rijbaan - kosten 62 miljoen gulden - dè manier om files tij dens spitsuren te verminderen en de doorstroming te bevorde ren. Ze omschreef de carpool- strook als „het tastbare bewijs van de nieuwe weg die we met ons verkeersen vervoersbeleid zijn ingeslagen.' Genadeslag Al vanaf het begin in oktober 1993 reden de criticasters el kaar op de strook voor.de voe ten. De uitspraak van de Am sterdamse rechter afgelopen Hilversum naar de rechtbank in Amsterdam. De eerste ver oordeelde Westerterp tot een boete van honderd gulden. Niet omdat hij in zijn eentje over de strook was gereden, maar om dat Westerterp daar überhaupt nooit had mogen komen. De carpoolstrook was juridisch namelijk verboden terrein voor iedere automobilist. De nieuwe verkeersborden aan de ingang van de strook, waren op dat moment niet rechtsgeldig: ze hadden domweg nog niet in het Staatsblad gestaan. In feite waren dus alle 30.000 carpoo lers die de eerste weken over de strook reden in overtreding. Westerterp zette door en hoop te op een meer principiële uit spraak in hoger beroep. Op nieuw was het bord - dat drie inzittenden verplicht stelt - in zet van discussie. De rechter in Amsterdam bepaalde woens dag dat het carpoolbord nog steeds niet rechtsgeldig is. Het Reglement verkeersregels en verkeersteken kent geen car poolers. PETTEN (ANP) - Het gemeen tebestuur van Zijpe en het Ge meenschappelijk Centrum voor Onderzoek (GCO) van de Europese Gemeenschap ma ken zich zorgen over de veilig heid van de kernreactor bij Petten (gemeente Zijpe) bij aardschokken. De reactor blijkt niet beveiligd tegen aardschokken omdat de regio Petten „aardbevingsvrij" werd geacht. Dat uitgangspunt blijkt met de aardschok in de regio Alkmaar van zaterdagavond njet langer houdbaar. Het gemeentebe stuur en het GCO vragen de Europese Commissie om een veiligheidsonderzoek/Dat heb ben woordvoerders van beide instellingen donderdag beves tigd. Bij het zoeken naar een ge schikte lokatie voor de Hoge Flux Reactor (HFR) in Petten was in de jaren zestig de gevoe ligheid voor aardbevingen één van de overwegingen. Mede om die reden werd Petten destijds als vestigingsplaats geselec teerd. De lokatie kende evenals de rest van Noord-Holland tot dusver een geologisch uiterst rustige bodem, waarin aardbe vingen minstens eeuwen waren uitgebleven. De reactor kon mede daarom worden gebouwd met relatief lichte materialen en constructies. De reactor kan volgens het GCO „waarschijnlijk zonder problemen" een schok van drie tot vier op de schaal van Rich ter doorstaan. Bij zwaardere bevingen kan de koeling van de reactorkern beschadigd raken, wat tot zeer ernstige proble men kan leiden. SuskeenWiske tokapua toraja door Willv Vandersteen Ueer een streek ren die schim zeker IJie zou detzyn Tot 22 augustus Renesse Bezichtiging Nederlandse Her vormde kerk, tevens klank- en lichtspel Een volk in de Woes tijn, expositie van schilderijen van de schilder Jean du Neele. Orgelbespelingen. Dinsdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Vrijdag 12 augustus Kerkwerve Tropical Night in Café Kerk werve. 21.00 uur. Brouwershaven Zomermarkt met optreden dweilband. 15.00-21.00 uur. Ouwerkerk Zomernachtfeest. Ring Ouwer kerk. 22.00-02.00 uur. Zaterdag 13 augustus Zierikzee Rommelmarkt Fancy-f ai r. Beuze. 08.30-17.00 uur. Open dag Kynologen Club Zee land. Sportpark Den Hogen Blok. Van 11.00 tot 16.00 uur. Burgh-Haamstede Theaterrondleiding. Vanaf Burghse Schoole. 11.00,13.00 en 15.00 uur. Renesse Orgelbespeling voor amateur- organisten. Hervormde Jaco- buskerk. 14.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Kinderrommelmarkt. Markt. 09.00-12.00 uur. Maandag 15 augustus Zierikzee Commissievergadering open bare werken en milieu. Raad zaal stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Burgher Zin-avond. Hervorm de kerk Burgh. Spreker is Klaas Smelik. Aanvang 19.30 uur. Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Ada van der Wilt (sopraan) en Frans van Tilburg, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 16 augustus Zierikzee Zomeractiviteit. Story ster- renspel. Havenplein/plein Nieuwe Kerk. 10.00-17.00 uur. Commissievergadering Be stuurszaken. Raadzaal stad huis. 19.30 uur. Woensdag 17 augustus Zierikzee Commissievergadering Ruim telijke Ontwikkeling. Raads zaal stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede. 19.00 uur. Open klaverjas wedstrijd Kla- verjasvereniging Haamstede. Dorpshuis De Schutse. Aan vang 20.00 uur. Scharendijke Fietstocht ANBO. Vertrek van af verenigingsgebouw. 13.00 uur. Nieuwerkerk Verkoop ten bate van gehandi captenzorg. Zaal van de kerk der Gereformeerde Gemeente in Nederland, Stationsstraat. 19.30-21.00 uur. Donderdag 18 augustus Zierikzee Openluchtschaken. Beuze. Tus sen 19.00 en 21.00 uur. Burgh-Haamstede Zomeravondbridge. De Schut se. Scharendijke Vergadering gemeenteraad Middenschouwen. Gemeente huis. 19.30 uur. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur.. Vrijdag 19 augustus Brouwershaven Zomermarkt en dweilband. 15.00-21.00 uur. Oud papier ophalen. Huis aan huis. 's Avonds. Zaterdag 20 augustus Zierikzee Fietsenkijkdag. Politiebureau. 10.00-12.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2