r UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 9 0 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 'Voorgenomen halvering vloot waterpolitie heeft op Schouwen-Duiveland geen effect' Jonge vrouw wordt knock-out geslagen Provincie wil alleen eerste deel van bestemmingsplan d'Heule goedkeuren DELTA MAKELAARDIJ BEVEILIG ZEKER ING. JAAP VISSER ONROEREND GOED (VER)KOPEN? dé krant van schouwen -duiveland! j Hoofd afdeling Delta van KLPD, G. J. de Bruijn: Voldoende voor gemiddelde woningbehoefte Nieuwerkerk De politie verzoekt mensen die getuige waren van het incident om contact om te nemen via te lefoonnummer 01110-14055. Ui teraard zijn ook tips die kun nen leiden tot het bekend wór den van de identiteit van de da ders welkom via dit nummer. Advertentie met ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Korte Sint Janstraat 8,4301AE Zierikzee Tel. 01110-17808 BETROUWBAAR EN DESKUNDIG ZIERIKZEESCHE 4^PDEL6^- VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1994 150e JAARGANG NR 25613 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Het onfeilbare middel om gezag bij de mensen te verkrijgen is zich bij hen nuttig te maken. Ebner-tschenbach Wolkenvelden HET WEER Vannacht enkele opklaringen. Mi nimumtemperatuur omstreeks 13 graden. Overdag wolkenvelden, ook af en toe zon en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Noordwestenwind, ma tig, kracht 3 4. 3 VERKOOPDAG O 5 KOSTEN Waardeloos is waardevol was het motfo van een ver koopdag in Haamstede. De zorgkosten in woonzorgcentrum De Poortershof zijn flink toegenomen. 6 VRIJSPRAAK Mini-campinghouder J. Hanse is vrijgesproken van het betalen van een dwangsom. 8 PECHVOGEL Motorcoureur Wim Goudzwaard wordt achtervolgd door pech. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's I Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. I JA, IK WIL EEN I kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 I kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. I Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres I postcode: plaats: I telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden: 22 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. donderdagavond in het ge meentehuis, reageerden de commissieleden gelaten op de brief van gs. Men adviseerde om niet in beroep te gaan tegen de beslissing van het dagelijks bestuur van de provincie. Het provinciaal bestuur heeft inmiddels ook gereageerd op de bezwaarschriften die omwo nenden hebben ingediend te gen het realiseren van de nieuwbouwwijk d'Heule. De meeste bezwaren werden onge grond verklaard. Wanneer de bezwaarmakers hiertegen niet in beroep gaan, kan naar ver wachting half oktober van dit jaar worden begonnen met het bouwrijp maken van de bouw grond aan de zuidkant van het gebied aan de Loensweg en het uitgeven van de grond. Wan neer men wel in beroep gaat kan dat de ontwikkeling van de eerste fase van d'Heule maximaal een jaar tegen hou den. Tijdens de commissievergade ring werd ook geadviseerd om het gemeentehuis niet te voor zien van een tweede ingang om het raadsleden mogelijk te ma ken ook 's avonds de ambtelij ke stukken in te zien. Enkele raadsleden, die daar overdag niet de gelegenheid voor heb ben, vroegen daar om. Tijdens de vergadering kwam men ech ter tot de conclusie dat het zon de zou zijn om de daarvoor be nodigde 5.500 gulden uit te ge ven. Gezien de hoogte van het bedrag en de komende herinde ling van gemeenten, waardoor we er maar kort gebruik van kunnen maken zou dat zonde zijn van het geld", aldus C. J. Hillebrand (PvdA). zicht moeten komen. Het gaat hier compleet uit de hand lo pen door de grote hoeveelhe den watersporters. Er liggen bijvoorbeeld gewoon 30 boten aangemeerd bij een steiger met een bordje: verboden aan te meren. Als de sluiswachter om roept dat ze moeten vertrek ken, wordt er gewoon niet ge reageerd, ze doen net of ze gek zijn, wetend dat er toch niet ge controleerd wordt. Met dat warme weer de afgelo pen tijd werden sommigen zo agressief, het is voorgekomen dat iemand dreigde de ander dood te schieten als hij niet wegging. Om geen havengeld te hoeven betalen gaan de men sen voor anker bij de mossel- banken. Er zijn er wel eens 300 geteld. Maar ze komen wel 's avonds of in de ochtend met een rubberbootje naar de ha ven om hun vuilniszakken hier te droppen en te douchen. Dat geeft zoveel wrijving, vandaag of morgen loopt het echt uit de hand. De mensen worden veel te brutaal." Aan de andere kant van de mosselbanken, in de jachthaven van Herkingen, speelt hetzelfde probleem. Ha venmeester C. J. Almekinders vertelt hetzelfde verhaal, maar met de kanttekening dat hij vindt dat Natuur- en recreatie schap de Grevelingen verant woordelijk is voor de misstah- den. Almekinders: „Volgens mij kan de politie niets uitrich ten. Het is de taak van het Gre- velingenschap om de controles uit te voeren en de mensen te sommeren weg te gaan. Aan een mosselbank mag je maxi maal drie etmalen afgemeerd liggen en dan moet je minstens 1000 meter verderop gaan lig gen. Ik heb dat al diverse ma len aangekaart, maar 'ze doen er gewoon niets aan. De politie kan alleen maar wat zeggen te gen mensen die bijvoorbeeld geen vaarbewijs hebben of on geoorloofd bezig zijn met wa terscooters. De Bruijn is wel op de hoogte van de problemen van de watersportverenigingen maar vraagt zich af waarom ze niet bij de afdeling gedepo neerd worden. De Bruijn: „Wij ondersteunen het Grevelingenschap in haar controlerende taak. Als er zich grote problemen voordoen kunnen wij altijd bijsprin gen." De Zeeuwse waterpolitie- vloot bestaat uit een groot vaartuig in Vlissingen, twee in Temeuzen en één in Hans- weert, Wemeldinge, Reimers- waal en Bruinisse. Volgens De Bruijn blijven die allemaal op dezelfde manier opereren. Van de speedboottrailers zullen er binnenkort twee op de afdeling komen, deze zijn dan overal waar het nodig is inzetbaar. ZIERIKZEE - Tijdens de koopavond, donderdag in het centrum van Zierikzee, werd een 22-jarige vrouw uit Zierikzee op het Havenpark door twee onbeken de jongemannen knock-out geslagen. ZIERIKZEE - Bij gemeentelijke en provinciale bestuurders en diverse instanties is grote ongerustheid ont staan door de plannen van de regering de vloot van de waterpolitie te halveren. „Onnodig" volgens de heer G. J. de Bruijn, hoofd van de afdeling Delta van de divisie mobiliteit van de KLPD, Alles blijft zoals het is, alleen de speedboten die op het Grevelingenmeer en het Veerse meer opereren worden vervangen door zogenaamde trailerbare units, een speedboot op een trailer achter een terreinwagen. Sinds de reorganisatie van de Zeeuwse politiekorpsen op één januari 1994 een feit werd, is er al heel wat onduidelijkheid ontstaan over wie wat gaat doen en hoe. De algemene ver keersdienst, de rijkspolitie te water en de dienst luchtvaart zijn samengevoegd tot het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD). De veldpoli tie moest het veld ruimen en nu is er weer nieuwe paniek ont staan in de waterrijke provin cies: de vloot van de politie te water zal gehalveerd moeten worden. Als de voorgenomen plannen doorgaan is er geen waterpolitie meer zoals we die nu kennen. Alleen op de grote wateren zal een zogenaamd Maritiem Politie Team opere ren en op de Nieuwe Waterweg en in de Rotterdamse zeeha vens voert sinds een jaar de ri vierpolitie de nodige controles uit. Maar op meren en plassen, zoals Zeeland in overvloed heeft, moet de regiopolitie de ze taak op de, toch al overbe laste, schouders nemen. Komt het er dan op neer dat bij cala miteiten de politieman, die on langs zijn vaarbewijs gehaald heeft, met een geleend bootje op een trailer naar de plaats des onheils moet gaan? Drs. H. Eversdijk, lid van de Eerste Kamer voor het CDA is daar in derdaad bang voor en heeft dan ook een aantal kritische vragen gesteld aan de minis ters van verkeer en waterstaat, binnenlandse zaken en justitie. „Hebben de bewindspersonen kep*)is genomen van de verba zing, verontrusting en zelfs verontwaardiging van provin ciale en gemeentelijke bestuur ders, milieu-, visserij- en wa tersportorganisaties over de halvering van de vloot van de waterpolitie als onderdeel van het Korps Landelijke Politie diensten?" zo vraagt Eversdijk zich af. Ook wil hij graag we ten welke de motieven van de bestuurders zijn om van de 63 grotere vaartuigen terug te gaan naar 33 en tevens een scherpe beperking van kleine re vaartuigen door te voeren. Volgens de CDA-er is dit onver antwoord jn het licht gezien van de toenemende recreatie druk en criminaliteit op het water en de toenemende nood zaak om de milieuwetgeving te handhaven en de'steeds vaker voorkomende schaal- en schelpdierenstroperij tegen te gaan. Eversdijk is verder van mening dat de regiopolitie on mogelijk de taken van de wa terpolitie er bij kan hebben zonder de uitbreiding van menskracht en (varend) mate rieel en vindt dat de bestuur ders de voorgenomen scherpe inkrimping moeten heroverwe gen en in ieder geval eerst over leg moeten plegen met provin ciale en gemeentelijke overhe den, alsmede met watersport-, milieu- en visserij-organisa ties. Brutaal Mevrouw M. Meijer, haar man is havenmeester in de jachtha ven van Bruinisse, is hevig ver ontrust over de voorgenomen maatregelen: „Er zou eerder meer dan minder politietoe- NIEUWERKERK - Hoewel op dit moment in het gemeentehuis in Nieuwerkerk al zeventig aanvragen lig gen van mensen die een stuk bouwgrond willen kopen in d'Heule; het gebied tussen de Stolpweg en Loens weg in Nieuwerkerk waar de gemeente Duiveland een nieuwbouwwijk van 110 woningen wil creëren en hoewel dat plan in de omgeving van Rotterdam als een lopend vuurtje schijnt te circuleren onder mensen met bouwplannen, ziet het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland het bestemmingsplan d'Heule niet zitten in de vorm zoals Duiveland die voor ogen heeft. De vrouw zat in het Havenpark op een bankje met haar vriend, een 25-jarige man uit Kortgene, toen twee jongemannen zich opdrongen bij het op de bank zittende stel. Een .van hen zou zich daarbij zeer irritant heb ben gedragen. Toen de Zierikzeese liet blijken daar niet van gediend te zijn, kreeg zij een zodanig harde stomp in het gezicht dat ze knock-ouf neer viel. Ze moest met gezichtsverwondingen worden overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Zieken huis. Ook haar vriend kreeg klap pen van het opdringerige stel. Maar zijn verwondingen vielen meè. Na hun agressieve gedrag gingen de daders er van door. Zij zijn tot nu toe niet bij de po litie bekend. Het gaat om twee ongeveer 25- jarige mannen, waarvan de een 1,85 a 1,90 meter lang is, een fors sportief figuur heeft en ge kleed was in een vaal geel badstof T-shirt. Hij had blond haar dat in een zogenaamd block-head model was geknipt. De tweede dader is iets kleiner •van lengte en postuur, heeft zwart haar dat in een staartje was gebonden en droeg een rood T-shirt. In 1991 werd de RP 9 door de toenmalige Rijkspolitie te water in gebruik genomen. Hier is de boot afgemeerd in de Visserijhaven van Bruinisse. (Foto Joop van Houdt). men op de bouw van ongeveer acht nieuwe woningen per jaar en dat gedurende zeven jaar. Het dagelijks bestuur van de provincie is van mening dat de uitvoering van het bestem mingsplan d'Heule op die ma nier het beste aansluit op het Streekplan Zeeland. Daarin staat onder meer dat een tijdi ge en efficiënte bijsturing of wijziging van het beleid moge lijk moet zijn. Daarom gaat het Streekplan uit van de ontwik keling van kleine plannen voor vijf a acht jaar. Met het goed keuren van de tweede fase van d'Heule zouden gs dat uit gangspunt ver overschrijden. Het dagelijks bestuur van de provincie sluit overigens niet uit dat men in een later stadi um wel akkoord gaat met het realiseren van de tweede fase van de nieuwbouwwijk d'Heu le. Tijdens de openbare vergade ring van de Duivelandse ad viescommissie Bestuurszaken, Gs vinden de totale capaciteit van 110 woningen te groot. „Ge let op de geraamde ontwikke ling van het inwonertal van de gemeente en de daaruit voort vloeiende woningbehoefte zijn 110 woningen voldoende tot het jaar 2015", aldus de brief waar in gs laten weten dat men wel de eerste fase van bestem mingsplan d'Heule goedkeurt, maar niet de tweede. De eerste fase, bestaande uit 55 wonin gen, zou ook in een geleidelijk tempo moeten worden gereali seerd. Op basis van de gemid delde woningbehoefte van Nieuwerkerk zou dat neerko- Voorlopig mogen in het nieuwe bestemmingsplan d'Heule in Nieuwerkerk 'maar' 55 woningen worden gerealiseerd in een tempo van ongeveer acht per jaar. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1