WEEKEND RECEPT Als de klok dier in het vizier Excursies van Natuurmonumenten Provincie Zeeland Cyperse poes Miep wil spoedig aardig baasje Pittig gekruide ham van de barbecue In augustus Omroepen samen bij Omloop G-0 Van meten naar weten Verkeersdrukte r v WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1994 NIEUWSBODE EXTRA Basisbereiding grillen/roos teren: Warm grillapparatuur, in welke vorm dan ook, goed voor (gas, elektra of de bar becue). Kruid het vlees, maar zout het niet. Dat maakt de buitenkant voch tig zodat het vlees niet goed kan dichtschroeien en moei lijk een mooie kleur krijgt. Plaats het vlees op of tussen de grill of op het barbecue- rooster. Keer het vooral niet te vlug. In eerste instantie plakt het vlees vast maar het laat later vanzelf los. Afhankelijk van de vlees soort wordt hoogte van het rooster en/of temperatuur en tijdsduur bepaald. Let erop dat varkensvlees altijd helemaal gaar gegeten moet worden. U heeft nodig voor 4 personen: 4 plakken gekookte ham van ca. 125 gram 1 eetlepel rozemarijnhoning sap van een halve citroen 1 eetlepel sinaasappelsap 2 eetlepels witte wijn 1 theelepel mosterd 50 gram rozijnen enkele druppels tabasco 4 stengels bleekselderij allesbinder Maak een marinade van ci troensap, sinaasappelsap, witte wijn, mosterd, honing en tabasco en leg daar de plakken ham naast elkaar in. Laat ze circa één uur af gedekt in de koelkast mari neren. Haal de ham uit de marinade, droog de plakken en bestrijk ze eventueel met een weinig olie. Maak de bleekselderij schoon en snijd hem in reepjes. Smoor hem met de rozijnen vervol gens beetgaar in de marina de en bind het geheel met wat allesbinder. Leg de plakken ham vervol gens op de barbecue en roos ter elke kant'circa twee mi nuten. Lekker met een aardappel salade. Voedingswaarde per portie: Energie: ±965 kJ (230 kcal) Eiwit: 26 gram Vet: 8 gram Koolhydraten: 14 gram DIRKSLAND - Drie Flakkee- se omroepen, Radio Vrije Vo gel, Radio Goeree en Radio Flakkee, bundelen vrijdag 12 en zaterdag 13 augustus hun krachten. Gezamënlijk verzor gen zij een marathon-uitzen ding over de Omloop Goeree- Overflakkee. Een uur voordat de Omloop vrijdag om 19.00 uur van start gaat in Ooltgensplaat, starten de omroepen met een voorbe schouwing over dit inmiddels vermaarde wandelevenement. Gedurende de tocht over Goeree-Overflakkee melden ze 25 uur lang, alle details over de doorzetters, afvallers, weers omstandigheden en alle andere zaken die betrekking hebben op dit sportieve gebeuren. Dankzij de samenwerking is de ontvangst voor het gehele ei land en delen van de omliggen de eilanden en Noord-Brabant gegarandeerd. Behalve via de Goereese kabel is de uitzending te volgen op de FMetherfrequenties 104,9, 105,6 en 107,7 Mhz. Schorren van de Heen In de serie artikelen over Kerend Tij Twee (KT2), het ontwerpmi- lieubeleidsplan van de provincie, volgt vandaag het laatste en af sluitende verhaal. De artikelen zijn ontleend aan de brochure Ke rend Tij Twee, op hoofdlijnen samengevat. De brochure is, overigens net als het hele ontwerpplan, gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel 01180-31400 Op landelijk niveau zijn doelen gesteld op milieugebied. Alge meen geredeneerd houden die doelen in het op termijn en stapsgewijs terugbrengen van de verontreiniging van lucht, bodem en water tot niveaus waarvan mag worden aange nomen dat ze niet (meer) schadelijk zijn voor mens, plant en dier. Uiteraard is het niet alleen een kwestie van saneren van wat vroe ger fout is gegaan, maar ook van beheersen waar we nu mee bezig zijn: voorkomen dat het milieu ver der wordt aangetast. Dikwijls gaat het om bijzonder in gewikkelde vraagstukken. Zo heeft de verzuring van het mi lieu uiteenlopende oorzaken en veroorzakers. Bodemverontreiniging vindt vaak zijn oorsprong in werkwijzen die vele tientallen jaren geleden niet als gevaarlijk werden gezien. In ons geïndustrialiseerde land vin den ingewikkelde chemische pro cessen plaats, die enerzijds zor gen voor economische welvaart, maar die anderzijds de kwaliteit van het milieu kunnen aantasten. Gespiegeld aan de omvang van het vraagstuk en de grote ver scheidenheid aan problemen en op elkaar inwerkende factoren, kan het niet anders dan dat het milieubeleid lange termijnbeleid is Het realiseren van de landelijke doelstellingen is -voor wat de over heid betreft- in de praktijk een zaak van provincies, gemeenten en waterschappen. Om goed aan de slag te kunnen moest veel in ventarisatie plaatsvinden op lokaal en regionaal gebied. OUDDORP/BURGH-HAAMSTEDE - Op initiatief van de vereniging Natuurmonumenten wordt in de maand augustus weer een aantal excursies gehouden, waaraan iedere belangstellende kan deelnemen. Het gaat onder meer om wandelingen door het natuurterrein Kwade Hoek tussen Goedereede en Ouddorp en het slotbos en de Zeepeduinen nabij Slot Haamstede in Burgh-Haamstede. In de Kwade Hoek komt hét zeewater bij storm nog achter de duinen. Het stroomt er bin nen via kreken die vervolgens overstromen. Door die regel matige bevloeiing met zeewa ter is de natuur in de Kwade Hoek heel dynamisch en voort durend aan het veranderen. In de Kwade Hoek zijn vochtige duinvalleien, schorren die doorsneden zijn met kreken, jonge duintjes die verschijnen en weer verdwijnen. Er zijn overgangen van nat naar droog, van zout naar zoet, van zand naar klei en van voedsel rijk naar voedselarm. Door al deze verschillen in landschap en bodem bestaat een grote variatie in plant- en diersoorten. Geelhartje, duin riet, melkkruid, lamsoor en zeekraal groeit temidden van vele andere planten. Vlinders, insekten en vogels houden van deze variatie aan plantensoor ten, zodat onder meer fitis, braamsluiper, winterkoning, rietgors, karekiet, tapuit en bergeend in het gebied voorko men. Een deel van het terrein wordt begraasd door melkkoeien. Via begrazing en bemesting leve ren zij een bijdrage aan het in stand houden van de planten- variatie op de kwelder. De ex cursies door de Kwade Hoek worden wekelijks op dinsdag gehouden vanaf 19.00 uur. Het vertrekpunt is de parkeer plaats aan de Oostdijkseweg aan de rand van het duinge bied. Deelnemers moeten voor af een kaartje kopen bij de WV Ouddorp. Slotbos Haamstede Belangstellenden die willen deelnamen aan een wandelex cursie door het slotbos en de Zeepeduinen naast slot Haam stede kunnen terecht bij de VVV in Burgh-Haamstede. El ke woensdag in augustus om 19.00 uur vertrekt de excursie vanaf het toegangshek bij het slot Haamstede. Op initiatief van Natuurmonumenten wordt ook elke dinsdag om 19.00 uur en elke woensdag om 10.30 uur in Slot Haamstede een diaserie vertoond over de geschiedenis van het slot. Aansluitend kan de ridderzaal van het slot wor den bezocht. Het slotbos is gesloten voor be zoekers. Via deelname aan de excursie kan het publiek er een kijkje nemen. Het bos is aange legd als park. Er huizen ruim dertig soorten vogels, waaron der de wielewaal. Natuurmo numenten laat de ontwikke ling van het bos zo natuurlijk mogelijk verlopen. De dode bo men die men in het kader van dit beleid laat liggen zijn aan trekkelijk voor paddestoelen, insekten en vogels. Nieuws Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Zo heeft Zeeland weliswaar de uit straling van een recreatieprovin cie, maar het is tegelijkertijd een van de zwaar geïndustrialiseerde gebieden van Nederland. Dat heeft forse gevolgen voor één Zeeuws milieubeleidsplan. Een karaktertrek van Kerend Tij Een (KT1) was "meten van milieu problemen"; KT2 heeft het karak ter van "weten van milieuproble men" en ook: hoe pakken wé de zaken aan? Er zijn nog meer ka rakterverschillen tussen «Tl en 2. Tijdens de looptijd van KT1 diende de organisatie te worden opge bouwd. Dat is nu gebeurd en in KT2 is zodoende de inzet van mensen en middelen concreter toegespitst op de verschillende werksoorten. KT2 is ook beter 'controleerbaar" op te behalen resultaten. Er is een lijst opgenomen van (120) te on dernemen activiteiten. Er is een methodiek ontwikkeld om syste matisch per milieu-item de om vang van de milieuverontreiniging te volgen en die te vergelijken met resultaten van het provinciale be leid. In termen van het milieube leidsplan heet dit "de prestatie-in dicatie". Verder ruimt KT2 een grotere plaats in voor zelfregulering, ofte wel "een beter milieu begint bij je zelf'. Het formaat van KT2 is wat forser dan zijn voorloper. Dat is niet het gevolg van breedvoerige beschou wingen, maar dat komt doordat het milieubeleidsplan 'completer' is gemaakt. Completer, doordat de volgende plannen en program ma's in KT2 zijn opgenomen: pro vinciaal afvalstoffenplan, beleids plan waterbodems en bagger specie, meerjarenplan verwijde ring gevaarlijke afvalstoffen, grondwaterbeleidsplan, bodemsa neringsprogramma, intentiepro gramma bodembeschermingsge- bieden, ontwerp intentieprogram ma stiltegebieden en de beleids nota natuur en milieu-educatie. van het eiland bood Arnemuiden een veilige rede. Na 1870 is de maritieme beteke nis van Arnemuiden sterk terugge lopen. In dat jaar werd begonnen met de aanleg van de Sloedam, noodzakelijk voor de aanleg van de spoorlijn naar Middelburg. Wel werd in 1873 het Kanaal door de Oude Arne geopend, maar onder tussen waren de meeste vissers al uitgeweken naar Veere en Vlis- singen. De Nederlandse Bruggen Stichting trouwens meldt dat de betrokken brug een uniek exemplaar is die eigenlijk thuishoort op de monu mentenlijst. De brug stamt uit het begin van deze eeuw. Het draaipunt ligt buiten de brug en dat maakt dat er be halve een balansarm twee bal- lastblokken nodig zijn om het evenwicht in de lengte en in de dwarsrichting te realiseren. Bovendien is er sprake van een dubbele brug: voor ieder spoor één. Inspraak Wie bezwaar heeft tegen de plan nen kan tot 26 augustus zijn/haar mening schriftelijk kenbaar maken bij het College van Gedeputeerde Staten, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Dinsdag 23 augustus, aanvang 20.00 uur, is er een openbare hoorzitting in het Dorpshuis. Veerstraat 2, in Nieuw- en Sint Joosland. De binnengekomen schriftelijke en mondelinge meningen worden be trokken bij de verdere besluitvor ming. Als de besluitvorming uiteindelijk door Provinciale Staten (PS) is af gerond hebben belanghebbenden nog de mogelijkheid tot het indie nen van bezwaar- en beroepschrif ten. Dat geldt voor de NS als PS besluiten een streep te halen door hun plannen, dat geldt voor ande re belanghebbenden als PS ak koord gaan met de plannen van de spoorwegen. Alle stukken liggen ter inzage in Middelburg brj de directie milieu en waterstaat van de provincie, Groene Woud 1de dienst stads ontwikkeling van de gemeente Middelburg, Vlissingsestraat 21 en in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg De afgelopen drie weken is het op de Zeeuwse wegen drukker geweest dan in dezelfde perio de vorig jaar. De groei be draagt 10 procent. Per etmaal passeerden bij diverse verkeerslichtinstallaties gemiddeld zo'n 100.000 auto's tegen 90.000 vorig jaar. De drukste dag was donderdag 21 juli. Er werden toen 120.000 auto's geteld. Ver ondersteld wordt dat toen extra verkeer uit België afkomstig was, doordat 21 juli daar een nationale feestdag is. De topdag van 1993 viel op dezelfde datum. Dit blijkt uit gegevens van de pro vinciale directie milieu en water staat. De directie verricht tellingen via de lussen voor elf verkeerslichten in Zeeuwse wegen. Elke nacht worden de met de verkeerslicht computers verzamelde gegevens via modems doorgeseind naar het hoofdkantoor van de directie in Middelburg. Uit de telpunten tus sen Middelburg en Vlissingen blijkt dat in de weekeinden minder ver keer wordt geregistreerd. Uit het telpunt bij Biggekerke kan wordeji afgeleid dat de pieken liggen tij dens de uren van aankomend en vertrekkend strandbezoek. De vrij dagse tellingen geven een indica tie van de wisseling van verblijfsre- creanten. Vanuit het bos gaat de excursie door de Zeepeduinen. een bij zonder natuurgebied waar ho ge, droge duinruggen worden afgewisseld door natte valleien en duinmeertjes. In het gebied groeit onder meer zandzegge, duinriet, pijpestrootje, mei doorn, liguster en kardi naalsmuts. Vogels die in de Zeepeduinen huizen zijn ta puit, grasmus, nachtegaal en wulp. Het gebied wordt be graasd door Shetland pony's, waardoor kale looppaden, kortgegraasde stukken en ge deelten ontstaan waar de be groeiing hoger is en meer voe dingsstoffen in de bodem ko men. De rondleiding door het gebied duurt ongeveer twee uur. De Zeepeduinen bij Burgh-Haamstede zijn een van de natuurgebieden die het publiek in augustus via een excursie kan bezoeken. (Foto: Joop van Houdt). In Zuid-Beveland houdt Na tuurmonumenten op zaterdag 13 augustus een wandelexcur sie langs de bloemdijken in de Zak van Zuid-Beveland. De ex cursie vertrekt vanaf de Schaapskooi in Nisse om 10.00 uur. Men verkent het gebied te voet. Aanmelden voor deelna me via telefoonnummer 01195- 5983. De NS willen de beweegbare spoorbrug over het Kanaal door de Oude Arne vervangen door een vaste. Gaan de plannen door dan zijn Arnemuiden en Nieuw- en Sint Joosland niet meer bereikbaar voor de scheepvaart. Z1ERIKZEE - In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland in Zierik- zee zit de cyperse poes fdiep. Zij verblijft daar al sinds 7 april. Het zou dan ook bijzonder leuk zijn als zich spoedig een aardig baasje voor haar aandient. Miep is acht jaar oud, heel rustig, zachtaardig en een beetje verlegen. Ze zou zich het prettigst voe len als ze in een gezin geplaatst wordt zonder katten en honden. Wie Miep een goed onderkomen wil geven, kan bellen met het asiel aan de Zandweg, telefoon 01110-17013. Even langsgaan kan ook. De eigenaar van de Teckel heeft zich nog niet gemeld. De hond werd in Brijdorpe gevonden. De eigenaar kan zich alsnog melden bij het asiel, of iemand die weet van wie de hond is. In het dierenasiel zitten momenteel 30 katten en drie honden. Te vens zitten in het asiel twee konijnen, die ook een baasje willen. (Foto: Joop van Houdt). Gaan de beginregels van het alou de lied "Als de klok van Arnemui den, welkom thuis voor ons zal lui den" nu nog op, de kans bestaat dat in de toekomst schepen geen doorvaart meer hebben naar de oude vissersplaats. De beweegbare spoorbrug over het Kanaal door de Oude Arne is aan vervanging toe. Vervanging vergt een investe ring van 7 min.; de jaarlijkse exploitatiekosten komen op zeven ton. De spoorwegen vinden deze kos ten te hoog, waarbij ze onder meer aanvoeren dat het aantal openingen gering is en nagenoeg volledig ten behoeve van plezier vaartuigen zijn. Vandaar dat NS kiezen voor een soort dam met betonnen duiker. De kosten hier van vergen een investering van on geveer 3 min, waarbij de jaarlijk se exploitatiekosten om en nabij de drie ton liggen. Er is nog een onderzoek van de NS gaande naar de mogelijkheid van een stalen mantelbuis in combinatie met een aarden baan. De daaraan verbon den kosten zijn naar verwachting aanmerkelijk lager dan bij een be tonnen duiker. Om de plannen te realiseren vra gen NS het vaarwater te onttrek ken aan het openbaar scheep vaartverkeer. Spoorbrug over Kanaal door Oude Arne der stad Arnemijen in 1786 de werf van Steven Bouman over droegen aan Jacobus Meer man moest er al een oude werf zijn geweest, melden ge schiedvorsers. Arnemuiden, aan de mond van de Arne, behoort tot de oudste zee havens van Zeeland. Lange tijd vormde het voor de zeeschepen de enige toegang tot Walcheren. De vele Zeeuwse VOC-schepen die in Middelburg werden gebouwd, konden uitsluitend via de Arne open water bereiken. Door haar gunstige ligging aan de oostzijde Oude zeehaven In de haven van Nieuw- en Sint Joosland liggen ongeveer 20 schepen die allen lid zijn van de watersportvereniging 'De Nieuw- landse haven'. Bij Arnemuiden hebben eep veer tiental woonboten een vaste lig plaats. Bovendien hebben in Arne muiden een paar bedrijven direct belang bij de mogelijkheid Arne muiden per schip te bereiken. Zo ligt er de vermoedelijk oudste werf van Zeeland, scheepswerf Meerman. Toen de Heeren Schepenen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 9