BOLLE muwmumim r UW KRAHT M Nelli Cooman: 'Ik hoor er weer bij' 1501 JAAR O ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kamermuziekfestival om plaatselijke bevolking bij deze muziek te betrekken Open avond van het Oosterschelde College Gevluchte motordief gezocht 2 PAARS 3 JAZZ 5 VERVUILING 7 VOETBAL dé krant van schouwen - duiveland! j Orkest van de Achttiende Eeuw opent evenement in Sint Nicolaaskerk 37. Sl Vijfde plaats bij 100 meter EK HELSINKI/NIEUWERKERK - De constatering „Nel is Nel" van trainer Henk Kraaijenhof was al leszeggend. Nelli Cooman zorgt bij een groot inter nationaal kampioenschap altijd voor verrassingen. Maandagavond was er weer zo'n moment in het Olympisch stadion van Helsinki, waar Cooman in de finale van de 100 meter vrouwen bij het EK als vijfde eindigde in 11.40. „Ik hoor er weer bij. Iedereen heeft nu kunnen zien dat ik niet alleen maar een 60 meter loopster ben op de indoor baan", stelde zij vast. „Iedere keer moet ik horen dat ik geen honderd meter kan lopen. Is men dan vergeten dat ik acht jaar geleden in Stuttgart brons veroverde?". Na haar opzienba rende zesde Eurpese indoorti- tel dit voorjaar in Parijs heeft Cooman zeer weinig wedstrij den op de buitenbaan gelopen. Voorspeld Voor de eerste maal verscheen zij op 4 juni in Hengelo bij de Adriaan Paulen Memorial weer op een Nederlandse baan. Bij de nationale titelstrijd half juli in Assen moest Cooman weliswaar opnieuw haar meer dere erkennen in Jacqueline Poelman, maar zij kwalificeer de zich met 11.39 seconden wel weer vor het EK. „In Helsinki haal ik de finale", voorspelde zij toen. Het leek grootspraak maar Cooman maakte het wel waar. Trainer Kraaijenhof, die Coo man dit voorjaar weer onder zijn hoede nam, had de verkla ring voor het bereiken van de finale. Wij hebben direct na de Vervolg pagina 7 1 8 4 4 -1 9 9 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 9 AUGUSTUS 1994 150e JAARGANG NR 25611 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE -X- TROPISCHE VISSEN -X ALLES VOOR UW HUISDIER X PLANTEN EN ZADEN VOOR DE TUIN PARKEREN VOOR DE DEUR Zuidwellestraat 14 Zierikzee, telefoon 01110-13272 BOLLE Ware beschaving sluit ook die van het gemoed in. Johanna van Woude HET WEER Van het zuiden uit toenemende bewolking, gevolgd door buien, mogelijk met onweer. Minimum temperatuur omstreeks 15, mid- dagtemperatuur ongeveer 24 gra den. Matige noordoosten wind, kracht 4, aan de kust krachtig, 6. Het paarse kabinet in wording worstelt met bezuinigin gen op gezondheidszorg. De Zierikzeese Museumhaven is het decor van Jazz Monumentaal. De vervuilende uitstoot is minder gegroeid dan de Ne derlandse economie. Michel Janse en Pieter van der Neut hopen op basisplaats bij Kloetinge. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement ét f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie GD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee ZIERIKZEE - Op dinsdag 23 augustus wordt open huis gehouden in het schoolgebouw van het Ooster schelde College aan het Jannewekken 19 in Zierik zee. Volwassenen die belangstelling hebben voor het cursusaanbod van het college kunnen zich daarbij informeren over de mogelijkheden in het nieuwe schooljaar. Het open huis is van 19.00 tot 21.00 uur. Het Oosterschelde College ont stond uit een fusie van het Re gionaal Educatief Centrum en het Scaldis College in Goes. Op Schouwen-Duiveland worden alleen activiteiten gehouden die onder basiseducatie vallen. Basiseducatie is bestemd voor mensen die een achterstand er varen in hun basiskennis van rekenen, taal, sociale vaardig heden en algemene ontwikke ling. Volgens afdelingsdirec teur van het Oosterschelde Col lege, Jan Capello kunnen men sen, die niet over een Mavo- of nog hoger diploma beschik ken, bij het college terecht om hun kennis weer op te halen. „.Sommigen hebben moeite met lezen en schrijven. Maar er zijn meer mogelijkheden. Bij voorbeeld een bruggroep voor mensen die een studie of be roepsopleiding willen gaan volgen, maar nog niet kunnen kiezen welke of zich afvragen of ze het wel aankunnen. Voor hen kan een bruggroep een ideale opstap zijn." Het aanbod van het Ooster schelde College omvat verder Open School voor ouderen, waar 55-plussers zich bezig houden met actuele onderwer pen en taal. Een cursus Engels totaal, waar beginners Engels kunnen leren, studievaardig heid opdoen en waar ook aan dacht wordt besteed aan Enge land en de Engelse cultuur. Elke bezoeker van het open huis maakt kans op een gratis mand met levensmiddelen. Be langstellenden die op 23 augus tus niet in de gelegenheid zijn om naar het schoolgebouw aan het Jannewekken tc komen en toch informatie willen over de opleidingen, kunnen telefo nisch contact opnemen via 01100-31170. Zij krijgen infor matie toegestuurd. De Zeeland Cultuurmaand wordt dinsdag 30 augustus geopend in de onlangs gerestaureerde Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven met een concert van het Orkest van de Achttiende Eeuw. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „We hopen dat vooral de plaatselijke bevolking van het festival gebruik zal maken om kennis te maken met kamermuziek." Dat schrijft de Stichting Kamermuziek Zeeland in een toelichting bij het pro gramma van het Kamermuziekfestival, dat van dinsdag 30 augustus tot en met zaterdag 10 september op Schouwen-Duiveland en Tholen wordt gehouden. Het festival vormt onderdeel van de Zeeland Cultuur maand in september. Het openingsconcert wordt gehouden in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. Het is een optreden van het Orkest van de Achttiende Eeuw onder leiding van dirigent Gustav Leonhardt. Leonhardt is een kunstenaar die voor zijn muzikale verdien sten de Erasmusprijs kreeg toegekend. In 1967 vertolkte hij de hoofdrol in de film Chro- 'nik der Anna Magdalena Bach, waarbij hij Johann Sebastian Bach uitbeeldde. Leonhardt is als docent verbonden aan het Amsterdamse Sweelinck Con servatorium en als organist aan de Nieuwe Kerk in Am sterdam. In de Sint Nicolaas kerk in Brouwershaven diri geert hij op dinsdag 30 augus tus (na afloop van het bezoek 'van Hare Majesteit Koningin Beatrix) het Orkest van de Achttiende Eeuw. Een orkest dat er naar streeft klassieke meesterwerken te laten klin ken zoals de componisten het zich destijds hoogstwaar schijnlijk hadden voorgesteld. De ongeveer vijftig muzikan ten spelen op instrumenten (of kopieën daarvan) uit de acht tiende eeuw; de tijd van de rij ke, klassieke orkesten zoals die in Mannheim, Parijs en Wenen bestonden. Het programma omvat de Sym fonie nr 44 in e Trauer van Jo seph Haydn, balletmuziek uit de opera Idomeneo van Wolf gang Amadeus Mozart, de aria's Chi sa, chi sa, quai sia, Alcandra io confesso en Vorrei spiegarvi, oh Dio, eveneens van Mozart en de symfonie KV 201 in A die ook door deze grote componist werd geschreven. De aria's worden vertolkt-door de sopraan Cyndia Sieden. Een zangeres, die na een opmerke lijk optreden tijdens een masterclass, leerlinge werd van Elisabeth Schwarzkopf. Het openingsconcert van het Kamermuziekfestival in de Sint Nicolaaskerk wordt extra gesubsidieerd door de gemeen te Brouwershaven. Het begint om 20.00 uur. De kaartverkoop is via de VW-Zierikzee. Wereldberoemde cellist Dat laatste geldt ook voor de vier muzikale evenementen die in het kader van het festival in de daarop volgende dagen wor den gehouden op Schouwen- Duiveland. Op zaterdag 3 sep tember in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis een concert van Colin Carr (cello) en Marianne Boer (piano). Om dat de Stichting Kamermuziek Zeeland, vanwege de Zeeland Cultuurmaand kon beschikken over een ruimer financieel bud get, betreft het ook hier zeer goede musici. Carr wordt beschouwd als een van 's werelds beste cellisten. Hij won de International Cello Competition, the Gregor Piati- gorsky Memorial Award en be haalde de tweede prijs in de Rostropovich Competition in Parijs. De Stichting Kamermuziek Zeeland kon gebruik maken van het feit dat Carr eind augustus in Nederland is voor een internationale Masterclass. In Zierikzee speelt hij samen met de Zeeuwse pianiste Ma rianne Boer. Zij studeert aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam en won vorig jaar het Jacques Vonk Con cours. Het programma voor het concert in de Vierschaar omvat de Sonata voor cello solo van George Crumb, de Pohèdka; een sprookje in drie delen voor violoncello en piano van Leo Janacek, Fantasiestüke opus 73 van Schumann en Suite voor cello-solo nr 5 van Bach. Het concert in het Zierikzeese stad huis begint om 20.00 uur. Noordgouwe Op dinsdag 6 september is de Nederlandse Hervormde kerk in Noordgouwe het decor voor het derde concert in het kader van het Kamermuziekfestival op Schouwen-Duiveland en Tholen. Het is een concert van de Russische violist Valentin Zhuk en de Nederlandse pia niste Ariëlle Vernède. Zhuk leerde al voor zijn zesde levens jaar viool spelen van zijn va der, die concertmeester was van het Staatssymphonieor- *kest in Moskou. Hij won be langrijke muziekprijzen als het Internationale Concours in Warchau en het Internationale Tsjaikovski Concours. Hij woont momenteel in Ne derland waar hij concert meester is bij het Radio Symfo nie orkest en docent aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam. Ariëlle Vernède studeerde piano in Nederland en Parijs. Zij won het Arnold Scfiönberg Concours in Rotter dam en het Robert Casadesus Concours in Cleveland. Het programma in Noordgouwe omvat Sonate in G KV 379 van Mozart, Scherza van Brahms, de première van Hommage aan Zeeland, een Sonate voor viool en piano van Govert Mingelen, introduction et Rondo capricci- oso van Camille Saint-Saëns en Sonate in C opus 45 van Edvard Grieg, Het concert begint om 20.00 uur. Kistorgel Twee dagen later, op donder dag 8 september wordt in Slot Haamstede in Burgh- Haamstede het volgende con cert gehouden, Het wordt ge presenteerd door Han de Vries (hobo) en Albert de Klerk (kistorgel). De Vries is leraar aan het Sweelinck Conservato rium in Amsterdam en eerst hoboïst van het Concertge bouworkest. Hij trad op met diverse internationaal befaam de ensembles en werd vooral bekend door uitvoeringen van het barokke en klassieke re pertoire. Albert de Klerk is stadsorganist in Haarlem. Hij behaalde de Prix d'Excel- lence en werd via concertreizen in Europa en Noord-Amerika een van de toonaangevende or ganisten in de wereld. Hij staat bekend als geniaal improvisa tor. Het programma in Slot Haamstede omvat de Sonata in C voor hobo en basso continuo van Vivaldi, Fantasia voor or gel van Sweelinck, Sonate in G Wq 135 van Bach, Six metamor foses after Ovid opus 49 van Benjamin Britten, variaties over de Sequntia Laudes Orga- ni voor orgel van Albert de Klerk en Sonata in F voor hobo en basso continuo van William Babell. Alle muzieksoorten Na een concert door het Ra phael Kwartet in het Thoolse Oud'Vossemeer op 9 september, wordt het kamermuziek festival op 10 september beslo ten in de Nederlandse Her vormde kerk in Noordwelle. Het betreft hier een concert door het Trio Avodah dat wordt gevormd door Volker Biesen- bender (viool), Klaus Bruder (accordeon) en Wolfgang Fer- now (contrabas). Het trio streeft er naar uiteenlopende muziekstijlen met elkaar te verbinden. Ze gebruiken daar bij zowel klassieke muziek vap Monteverdi tot Strawinski als authentieke volksmuziek uit Bulgarije, Roemenië en de Oe kraïne. Maar ook de traditio nele muziek van Joden en zi geuners, flamepco, commedia dell'arte, madrigalen, tango's en jazz. De musici oogsten daarmee we reldwijd bewondering. Ze zijn regelmatig te gast op interna tionale festivals en klassieke concertseries. Het programma dat zij brengen staat niet van tevoren vast. Het trio laat zich het liefst inspireren door het publiek en de locatie waar men speelt. Het concert in Noord- welle begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd vanuit de Lombardstraat in Zierikzee een motorfiets - een zwarte BMW R75 - gestolen. De motor werd zaterdagmorgen gesignaleerd bij een garagebedrijf aan de Boerenweg in Zierikzee. Zaterdagmiddag omstreeks 16.00 uur werd de motor, nu met bestuurder, gezien op de Kuijerdamseweg bij Scharendijke. Om aan politiecontrole te ont komen liet de bestuurder de motor achter en vluchtte te voet via een koren- en aardappelveld in de richting van een nabijgelegen camping. Tijdens de vlucht werd door de bestuurder zijn over hemd en jack achtergelaten. Gezien de bijzondere afbeelding op de rugzijde van het jack probeert de politie via dit jack achter de identiteit van de dader van de diefstal te komen. Wie meer weet kan bellen met het politiebureau in Zierikzee: 01110-14055. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1