Goede belangstelling voor rommelmarkten in de regio Kunstmanifestatie tijdens de vierde Toeristendag Junior Kamer steunt Streek en Landbouwmuseum Dreischor In Bruinisse en Outverkerk Met werk van veertig kunstenaars Skütsjesilen Graancirkels in Bruinisse AR JOAN DE VIN Rommelmarkt levert f 3300,- op MAANDAG 8 AUGUSTUS 1994 NR 25610 5 Voor het eerst werd de rommelmarkt van de NH-kerk in Bruinisse huiten gehouden en wel op het parkeerterrein voor de kerk. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE/OUWERKERK - Oliebollen, gebakken vis, mosselen en mooi weer. Een paar ingrediënten van de zaterdag gehouden rommelmarkt van de Nederlandse Hervormde Kerk in Bruinisse. Ondanks de warm te en het feit dat er nog diverse andere evenementen waren in de regio was de belangstelling voor de Bruse rommelmarkt goed. Alles bij elkaar bracht het evenement ruim 8000,- in het laatje. Ook in Ouwerkerk kon men snuffelen tussen allerhande tweedehands spullen. Die rommelmarkt - een initiatief van de Neder landse Hervormde Kerk - bracht 4500,- op. ZIERIKZEE - Morgen, dinsdag 9 augustus wordt tij dens de vierde en laatste Zierikzeese Toeristendag een kunstmanifestatie gehouden op het Havenplein. Veertig kunstenaars geven acte de présence. Verder is er in het centrum van Zierikzee vrolijke muziek, een springkussen voor de kinderen, terrassen en di verse kinderspelen. In Bruinisse werd de rommel markt van de Nederlandse Hervormde Kerk voor het eerst niet in en om het verenigings gebouw aan de Deestraat ge houden maar op het parkeer terrein voor de kerk op het Kerkplein. ..Eerder hielden we de rommelmarkt in mei en om dat het weer dan vaak nog een beetje onzekere factor is deden we dat binnen. Deze keer heb ben we ervoor gekozen om de rommelmarkt buiten en wat later in het jaar te houden. We willen proberen om ook de toe risten en niet alleen de Brue- naars zelf naar de rommel markt te krijgen", aldus L. Ot- tens, drijvende kracht achter de organisatie van de Bruse rommelmarkt. Mosselen Veel aandacht was in Bruinisse besteed aan de inwendige mens, waarbij niet voorbij ge gaan werd aan het maritieme karakter van het dorp. Voor de liefhebbers was er gebakken vis en gekookte mosselen. Bur gemeester A. Vogelaar van Bruinisse liet het zich goed smaken. ,,Ja, je moet toch laten merken dat je in een vissers dorp zit nietwaar", is het com mentaar van Ottens. Van de drukbezochte Ring in Dreischor, waar de Vlasdag zich afspeelde, was het maar een klein eindje naar boerderij Goemanszorg aan de Molen weg. De weg er naar toe werd gemarkeerd door puffende sta tionaire en old-timer tractoren. „We hebben bewust voor die koppeling met de Vlasdag ge kozen", vertelt C. Weezepoel van de Junior Kamer. Tijdens zo'n Vlasdag loopt er heel wat volk rond en ik denk dat men sen dan nieuwsgierig genoeg zijn om een kijkje te komen ne men bij Goemanszorg". Theetuin Ondanks de korte voorberei dingstijd - het idee voor de ac tie werd pas twee maanden ge leden geboren - waren de leden- Verder werden er ook ter plaat se gebakken oliebollen aange boden en ook voor deze lekker nij bleek de belangstelling groot. „Ik denk dat er toch ze ker wel een paar duizend ver kocht zijn", aldus Ottens. ,,Het waren ook niet van die vette bollen en via mond tot mond- reclame zijn er snel heel wat mensen die dat weten". Op het parkeerterrein ook een breed assortiment 'rommel' en curio sa, variërend van bankstellen en wandmeubelen tot stereo apparatuur en televisies. Voor de eerste keer ontbrak het Rad van Avontuur op de Bruse rommelmarkt. ,,Dat levert al tijd wel aardig wat op, maar er is ook een hoop werk aan", al dus Ottens. Voor de kinderen was er wel een speciale spellen- kraam ingericht. „Als je de kinderen bezig kunt houden heb je ook kans dat de ouders wat langer blijven", licht Ot tens de achterliggende filosofie toe. Echte klappers bevonden zich er niet onder de tweede hands spullen. „Maar we had den bijvoorbeeld wel een oude bascule die een aardig bedrag opbracht en ook een race-fiets die voor een leuk prijsje weg ging". Ottens had naar zijn zeggen van de Junior Kamer er in ge slaagd een respectabele hoe veelheid tweede tot en met achtste-hands spullen op de kop te tikken. „We zijn gewoon al onze leden en hun vrienden en kennissen afgegaan om te vragen of die nog iets hadden voor de rommelmarkt", aldus E. Wondergem van de Junior Kamer. Uit de verzameling spullen die op die manier boven water kwam - van huishoudelijke ap paratuur tot een complete toi letpot - werd een verzameling antiek curiosa geselecteerd voor de veiling. Wondergem: „Eerst hadden we het idee om een prominente inwoner van Brouwershaven, de burgemees ter bijvoorbeeld, te vragen om als veilingmeester op te tre den. Maar dat idee hebben we uiteindelijk vanwege prakti- geen enkele moeite om vol doende vrijwilligers te vinden o'm de verschillende stands en kramen te bemensen. „Maar ik vind het eigenlijk wel jammer dat je dit als kerkelijke ge meente moet doen. Kijk, voor een dorpshuis is er subsidie van de gemeente, maar wij moeten het onderhoud van on ze gebouwen allemaal zelf be kostigen. Wij komen niet in aanmerking voor subsidie". Verwarming De opbrengst van de rommel markt in Bruinisse komt in een potje voor vervanging van de centrale verwarming in het NH-verenigingsgebouw aan de Deestraat. „Het verenigingsge bouw zelf is gerenoveerd, maar toen was er geen geld meer om ook de CV te vervangen", legt Ottens uit. „Maar we kunnen het nu echt niet langer uitstel len. Die nieuwe CV moet er voor de winter komen". Ottens toont zich na afloop van de rommelmarkt tevreden met het verloop en de opbrengst. „Het geld is natuurlijk belang rijk, maar het is natuurlijk ook een stukje gemeenschaps zin dat boven komt. Het is een heel gezellige dag geweest". sche problemen toch maar la ten varen". Overigens werd de veiling ook zonder prominenten een suc ces. „Dat was wat mij betreft toch wel het leukste onderdeel van de actie", aldus mevrouw Lemsom. Verder was de tuin van Goemanszorg omgetoverd tot theetuin. Een goede gele genheid voor de mensen om na het geslenter over de Dreisterse Ring even neer te strijken op het terrasje in de tuin van de boerderij. Omdat er ook veel vraag naar bleek werd beslo ten om naast thee ook koffie te gaan schenken. De Junior Kamer Schouwen- Duiveland bestaat nu ongeveer vijftien jaar. De laatste jaren wordt druk aan de weg getim merd en worden met enige re gelmaat acties ondernomen. „Onze doelstelling is om din gen te doen voor de inwoners van Schouwen-Duiveland, en daar past zo'n actie als deze voor de inrichting van de tuin van Goemanszorg goed in", al dus Junior Kamer-lid Weeze poel. Hoewel de actie van de Junior Kamer ten behoeve van het Streek- en Landbouwmu seum een eenmalige was wil de Junior Kamer het museum va ker helpen. „Ik denk dat wij ook wel mee zullen helpen bij het werk aan de inrichting van de tuin", aldus Weezepoel. In Ouwerkerk werd de Snuffel- markt van de Nederlandse Hervormde Kerk gecombi neerd met de jaarmarkt. In en om de kerk kon men snuffelen tussen zaken variërend van grasmaaiers en huishoudelijke apparatuur tot een ingelijst portret van (toen nog) koningin Juliana en prins Bernhard. Evenals in Bruinisse kon men zich in Ouwerkerk te buiten gaan aan gebakken vis en was ook aan koffie met cake ge dacht. In de kerk was een be scheiden boekenmarkt inge richt waar niet alleen Don Ca- millo maar ook een fotoboek over Candy Dulfer op de schap pen lag. Onder het motto 'Technische zorgen aan uw kop, Henk en Nico lossen het op' kon men verder kijken of er nog een aar dige stereo-installatie of een tweedehands kleurentelevisie voor aankoop in aanmerking kwam. Op het grasveld rond de kerk, en ook voor enkele hui zen aan de Ring, waren jeugdi ge handelaren neergestreken, terwijl ook zangvereniging Vooruitgang Zij Ons Streven (VZOS) uit Oosterland de vere nigingskas probeerde te spek ken. De opbrengst van de rom melmarkt in Ouwerkerk is be stemd voor het onderhoud van de kerk. STAVOREN (ANP) - Heeren veen heeft zaterdag op het IJs- selmeer bij Stavoren op over tuigende wijze het skütjesilen gewonnen. Schipper Tjitte Szn. Brouwer van het Heerenveener skütsje Gerben van Manen, de kampioen van vorig jaar, lag na de start op een tweede plaats, maar wist door een slimme zet Joure te passeren. BRUINISSE - Ook Bruinisse blijft niet achter in de 'graan cirkelparade'. Een bewoner van de Boomdijk in Bruinisse ontdekte de primeur voor Bruinisse vanmorgen op een gersteveld van landbouwer M. G. in het Nieuwlandje. De mysterieuze cirkel heeft een diameter van circa acht meter. Van bovenaf bezien loopt een recht pad van zo'n drie meter lang. Daarachter ligt een twee de kleinere cirkel. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland OOSTERLAND - Dinsdag 9 augustus 19.30 uur ds. W. Kamp, Grafhorst, bediening Heilige Doop. Onder de beeldend kunste naars die tijdens de Kunstma nifestatie hun werk ten toonstellen en te koop aanbie den bevindt zich onder andere Herman van Loon uit Alk maar. Hij experimenteert al 25 jaar met diverse materialen als natuursteen, koper, hout, ka toen en diverse soorten verf. Van Loon maakt abstracte beelden in diverse maten en van verschillende soorten na tuursteen. Keramiek Keramiste Hanneke Lambeck gaat bij haar werk vaak uit van een plaat klei die zij oprolt en met haar handen vervormt. Met gebruikmaking van haar fantasie - en de nodige inspira tie - gaat zij dan verder aan de slag met de klei. Aquarelliste Jeanette Mlekuz heeft langere perioden in het buitenland doorgebracht. BURGH-HAAMSTEDE Fietspuzzeltocht Op woensdag 10 augustus houdt de Gereformeerde Ge meente in Haamstede een fiets puzzeltocht in de omgeving. Voor inschrijving kunnen lief hebbers die dag van 13.00 tot 14.00 uur terecht bij de kerk van de Gereformeerde Ge meente op de hoek Sluispad- Ze verbleef onder meer in Frankrijk, Portugal, Kenya, Zuid-Afrika, Mexico en Indo nesië. Haar herinneringen aan deze landen zet zij om in aqua rellen. Aan het Havenpark staan zoals gebruikelijk de verenigingen en ideële instel lingen. In de Poststraat, Sint Domusstraat en Lange Nobel^ straat staan weer heel veel kra men met allerlei handelswaar. Uiteraard is ook voorzien in een aantal rustpunten in de vorm van terrassen. In de Sint Domusstraat is ook Coco te vinden. Kinderen kunnen zich door hem laten schminken. Poppentheater Robhetty ver zorgt elk heel uur een voorstel ling. De Balie is ook tijdens de ze vierde en laatste Toeristen dag in de ochtenduren weer het domein van de kinderen. Zij worden in de gelegenheid gesteld hun met veel ijver ver gaarde tweedehandsspulletjes Ankerweg. De tocht is 20 kilo meter. Onderweg worden gra tis consumpties verstrekt. De dag erop worden de prijzen uit gereikt tijdens de rommel markt bij bovengenoemd kerk gebouw. De hoofdprijs is een tegoedbon voor een maaltje pannekoeken eten. Inschrij ving kost 5 gulden voor vol wassenen, 2,50 gulden voor kinderen en 17,50 gulden per gezin. aan de man te brengen. Het plein voor de Nieuwe of Grote Kerk is de locatie voor de hobby- en kreatiefmarkt. De kerk zelf is de hele dag open voor bezichtiging. De twee musea in Zierikzee, het Stadhuismuseum en het Maritiem Museum, zijn dins dag 9 augustus open voor het publiek. Verder kan men mo len De Hoop in de Lange No- belstraat en molen Den Haas op het Bolwerk met een bezoek vereren. De verschillende ex positieruimten in Zierikzee zetten tijdens de laatste Toe ristendag hun deuren open en ook de museumhaven is open voor muziek. Voor wie het snuffelen aan de kramen moe is, maar Zierikzee toch verder wil verkennen is er de Paardentram. Draaiorgel Alanti zorgt voor de muzikale omlijsting van de Toeristen dag. Vanaf de Nieuwe Haven worden rondvaarten over de Oosterschelde verzorgd en ook bestaat de mogelijkheid om een zeiltocht te maken. Na deze Toeristendag volgen nog twee dinsdagen met Zomeractivitei- ten. Dinsdag 16 augustus is er Story's Sterrenspel en dinsdag 23 augustus wordt er een snuf- felmarkt gehouden. DREISCHOR Oud papier Muziekvereniging Crescendo haalt vrijdag 12 augustus van af 18.00 uur oud papier op in het dorp Dreischor en de om ringende polder. Mensen die oud papier kwijt willen, wordt verzocht dit tijdig en gebun deld langs de weg te zetten. 'Je spreekt met Adriaan de Vin' zei hij door de telefoon en dan wist je dat je er voor moest gaan zitten. Want het woord 'even' kwam in het woordenboek van neerlandicus dr. A. de Vin niet voor. Een paar jaar geleden hielp hij me aan liederen voor de cassetteband 'Een lied van ons eiland'. Je kon dan niet 'eventjes' langs De Vin gaan. Het woord 'even' doet te veel denken aan de op drift geraakte samenle ving, losgerukt van haar wortels. Dat lijkt te veel op de razende sneltram voor zijn huis in Rotterdam. Misschien vluchtte hij er wel voor. Terug naar het land van zijn voorouders die de taal van deze streek spraken. Met Adriaan de Vin moest je niet in een sneltram gaan staan. Genieten van een kop koffie in een trekschuit en dan spreken overtaal en streektaal, cultuur en muziek. Maar Adriaan de Vin leefde niet in de negentiende eeuw. Levend aan het eind van de twintigste eeuw, lette hij goed op. Hij zag de wereld om zich heen veranderen. En hij zag heel vaak - dat het niet goed was. Met de grootste zorgvuldigheid koesterde hij zijn twee lievelingsplanten: de Nederlandse taal en de streektaal van Schouwen-Duive land. Maar meestal moest hij met zijn grote handen beschermend om de planten heen staan omdat ze bedreigd en door televisiepre sentatoren zelfs vertrapt werden. Zijn bij- zon- dere zorg gold het plantje van de streektaal, dat eens zo mooi gebloeid had, maar waarvan de. bladeren steeds meer afvielen. Soms zag hij een stekje opschieten, als een school of vereniging zich met een zuiver Schouwse naam tooide. Daar kon hij intens van genieten. Jaren heeft hij erover gedaan om de Schouw se taal te beschrijven. En hoe men ook aan drong om het boek spoedig te laten verschij nen, het baatte niets. Want hoe zeker Adriaan de Vin in zijn meningen mocht overkomen, er gens zat in hem iets van een twijfelaar. Hij schreef het pas op als hij het zeker wist. Maar dan was het ook waarheid. Adriaan de Vin was hervormd. Niet vrijzinnig, niet confessioneel. In het Zierikzeese twee stromenland met z'n beide wijkgemeentes was hij de enige die principieel nooit heeft wil len kiezen. En zo liepen ze zondag aan zondag door de Scheldestraat, een grote man en een kleine vrouw. De ene zondag kerkten ze bij de vrijzinnigen en de andere zondag bij de recht- zinnigen. Maar ze waren het niet. Ze waren hervormd. Niet vrijzinnig, niet rechtzinnig. Wel rechtlijnig. Moriaanshoofd moet je niet verhaspelen tot Mondriaanshoofd. En wie het wel doet mag rekenen op een ingezonden stuk in de Nieuwsbode. Toen ik eind vorige week terugkwam van va kantie bladerde ik de Nieuwsbodes van de af- .gelopen twee weken door. Bij de rouwadver tenties hield ik stil. Adriaan de Vin was overleden. Bijna in alle rust, zoals hij ook ge leefd heeft. Onderaan stond de naam van de plaats waar hij de afgelopen jaren gewoond heeft. Tot het einde toe bleef hij principieel: Zieriksee. Met een s. Zierikzee heeft niets met een 'zee' te maken. Het betekent: Zierik's Ee. En wie een handgesbhreven brief ontving van Arjaon de Vin zag de naam van de woon plaats staan: Zieriksee. Met altijd een streepje onder de s. Het streepje ontbrak in de rouw advertentie en het had er misschien wel onder gemoeten. Adriaan de Vin is gestorven. De grote kenner van ons taalgebied, die, zelf van Zeeuwse oor sprong, zich onze streektaal weer heeft aan geleerd en bij ons kwam wonen. Hij was ie mand die zich op wetenschappelijke wijze inzette voor het behoud van de taal die hier van geslacht op geslacht gesproken wordt. Het is geen dialekt dat minderwaardig is. Het is taal. De taal van dit eiland en daarom moet je die taal zorgvuldig bewaren in alle kleurrijke variaties. Eens was Arjoan de Vin op vakantie in de Westhoek. Hij stond in de rij bij de bak ker. Toen hij aan de beurt was zei het meisje 'Bitte....?' Het klonk als vloeken in de Gast- huiskerk: 'Bitte...?' Dr. A.de Vin, gepromo veerd in de Nederlandse taal en letterkunde, ontstak in woede en snauwde het meisje toe: 'Meid, spreek alsjeblieft je moerstael!' Hij was 'een schat van een man' zei iemand tegen me. Hij zocht naar het goede in alle mensen. En was een man vol humor. Maar als het op taal aankwam kon hij zelfs bij de bakker geen zoete broodjes bakken. Taal is een zaak van principe. We zullen hem missen. Zieriksee, 6 augustus 1994 MARZAS DREISCHOR - „We wisten eigenlijk niet wat we er van moesten verwachten. Voor ons was het de eerste keer. Maar met de opbrengst van 3300,- zijn wij heel tevreden". Aan het woord is mevrouw M. Lem som van de Junior Kamer Schouwen-Duiveland. Tij dens de zaterdag gehouden Vlasdag in Dreischor verzorgde de serviceclub een rommelmarkt op het erf van het nieuwe onderkomen van het Streek- en Landbouwmuseum, boerderij Goemanszorg. De op brengst is bestemd voor het inrichten van de tuin van Goemanszorg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5