'Een vogelspin is net zo zacht en fluwelig als een jong katje' prus-primeur^ Verbouwing De Putmeet valt ruim anderhalve ton duurder uit Ongeluk op het strand Snelheids controles Controle Oesterdam Benzine gestolen uit auto Diefstal fietsen Diefstal uit auto Zeiljacht gekapseisd in Bruinisse Brand motorjacht Bruse vissershaven v&P start de week MAANDAG 8 AUGUSTUS 1994 NR 25610 3 Emotionele reacties op spinnencollectie in dorpshuis Renesse In tegenstelling tot wat veel mensen denken zijn de meeste volgelspinnen niet giftig. En ze blijven - voor wie het durft - ook rustig op je hand zitten. (Foto: Joop van Houdt). RENESSE - 'Vasthouden? O, écht niet. Voor nog geen duizend gulden. O, kijk nou toch wat een enge poten met van die haren er op'. Tijdens de eerste twee dagen van de vierdaagse vogelspinnententoonstelling in het dorpshuis in Renesse werd al heel wat afgegriezeld. Terwijl veel kinderen in de basisschoolleeftijd zon der blikken of blozen een vijftien centimeter grote vogelspin op hun hand namen, waren het vooral jonge ren en volwassenen die daarbij stonden te rillen en griezelen. Geheel onnodig, volgens Roger Hofman uit het Gelderse Wychen, die als vrijwilliger de tentoonstelling begeleidt. „Een vogelspin is net zo zacht en flu welig als een jong katje. Maar ze zijn heel rustig van karakter. Ze kunnen wel bijten, maar doen dat niet." Verwachting t/m vrijdag 5 au WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 24 graden Windkracht oost 3 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht variabel 3 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht variabel 4 ZON- EN MAANSTANDEN 9 aug. Zon op 06.12, onder 21.14 Maan op 08.55, onder 21.38 Eerste Kwartier: 14 aug. (07.58) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het mooie zomerweer met gematigde temperaturen houdt nog even aan. Vannacht is er weinig be wolking en het koelt af tot ongeveer 13 graden. Morgen overdag is er flink wat zon maar ook ontstaan sta pelwolken die af en toe schaduw brengen. We krijgen opnieuw een droge dag en de middagtempera- tuur loopt uiteen van 21 graden in het noordwesten tot 26 in het zuid oosten van het land. Daarbij staat niet erg veel wind, uit een noordoos telijke richting, zwak tot matig, rond kracht 3. Het mooie weer komt op de rekening van een hogedrukge- bied ten zuiden van IJsland. Het neemt langzamerhand wel in bete kenis af en vanaf woensdag wordt een lagedrukgebied bij Bretagne belangrijk. Het weer verandert dan ook opvallend: de bewolking neemt toe en er komen enkele pittige regen- of onweersbuien. Ook na woensdag ziet het er niet droog uit en bovendien dalen de middagtem- peraturen. Kortom: de zomer laat zich in de loop van de week dus van een andere kant zien. SPIJKENISSE (ANP) - Een dronken plezierschipper is za terdagmiddag op een politie- boot gebotst en vervolgens met zijn scheepje op de keien be land. De politie heeft de man, afkomstig uit Hoogvliet, met een proces-verbaal en een vaar- verbod naar huis gestuurd. NIEUW-HAAMSTEDE - Afge lopen zondag moest de Red dingsbrigade Westerschouwen in actie komen toen een man na een val ademhalingsmoei lijkheden kreeg. De man, een 35-jarige inwoner van Udenhout, was een dagje aan het strand ter hoogte van de Duinhoeve. In het water kwam de man ten val en kwam daarbij onzacht in aanraking met de knie van een andere ba der. Per strandambulance werd de man - die klaagde over ademhalingsmoeilijkheden naar de dokter in Burgh- Haamstede gebracht. Van daaruit werd de man naar het ziekenhuis in Zierikzee ver voerd. De collectie vogelspinnen, die nog tot en met morgen (dins dag) is te zien in het Renesser dorpshuis, is afkomstig uit het reptielenhuis de Oliemeulen in Tilburg. In samenwerking'met de stichting Tot vermaak van geestelijk gehandicapten uit Helmond nam de leiding van het reptielenhuis het initiatief om met de collectie vogelspin nen uit De Oliemeulen op stap te gaan. ,,We doen dat om meer In maart dit jaar stemde de ge meenteraad in principe in met het plan tot verbouw en gaf het college van burgemeester en wethouders opdracht een defi nitief ontwerp te maken voor uitbreiding van De Putmeet. Het door het architectenbureau Kraamer Partners opgestelde plan, omvat onder meer ver groting en verhoging van de zaal en de hal. Er komt ook een vast podium en er wordt in het plan een aparte berging ge creëerd. De bestaande magazijn- en bergruimte wordt vergroot en in de grote zaal komt een scheidingswand. Ook mensen te bereiken, zodat zij een ander idee kunnen krijgen van spinnen. Want er leeft veel onnodige angst voor spinnen", aldus Hofman. Een deel van de inkomsten van de reizende spinnententoon- stelling is bestemd voor de stichting Tbt vermaak van geestelijk gehandicapten. Het andere deel spaart De Olie meulen op voor de aanschaf ligt het in de bedoeling om een nieuwe geluidsinstallatie aan te schaffen. Belangrijke wijzigingen ten opzichte van het eerder aan de raad voorgelegde plan, zijn het verplaatsen van het mortuari um en het vernieuwen van het invalidentoilet. Verder moeten de cv-ketels van 18 jaar oud worden vervangen. De kosten van de verbouwing van De Putmeet werden eerder voorlopig geschat op 660.000 gulden. De totale kosten bedra gen nu 815.000 gulden, een van een kast. Een grote ruimte waar de bezoekers van het rep tielenhuis direct tussen amfi bieën en reptielen als hagedis sen, kikkers, slangen en schild padden kunnen lopen. Het is volgens Hofman niet mogelijk om ook spinnen in zo'n grote kast vrij rond te laten kruipen. ,,Die raak je zo kwijt." De ongeveer negentig vo gelspinnen in het Renesser overschrijding van de destijds aan de raad voorgelegde ra ming van 155.000 gulden. Vol-; gens het college vergt de ver bouwing een forse investering, waarbij de anderhalve ton ex tra, noodzakelijk is, omdat vol gens het college de behoefte aan een volwaardig sociaal- culturele accommodatie in Scharendijke groot is. Verder vergadert de raad van Middenschouwen onder meer over een verzoek van de Dorps raad Ellemeet om alsnog een subsidie van 350 gulden te krij gen voor het organiseren van een concert in Ellemeet. dorpshuis zaten dan ook keu rig in glazen bakken. De vele tientallen bezoekers die er een kijkje kwamen nemen, hoef den ze daarin niet met een ver grootglas te zoeken. De meeste vogelspinnen hebben een af meting van tien a twintig cen timeter (met de poten ge spreid). De Goliath vogelspin spant daarbij met zijn dertig centimeter de kroon. De zwarte weduwe is met haar afmeting KERKWERVE/SEROOS- KERKE - Bij verschillende radar-snelheidscontroles op Schouwen-Duiveland liepen behoorlijk wat automobilisten tegen de lamp. Bij een controle vrijdag langs de Heuvelsweg bij Kerkwerve werden 36 overtredingen ge constateerd. De hoogst geme ten snelheid was 111 kilometer pér uur. Tbr plaatse geldt een maximumsnelheid van 80 kilo meter per uur. Later die dag stond de radarwagen langs de Serooskerkseweg bij Seroos- kerke. Daar was op dat moment spra ke van zware regenval en windstoten. Alle weggebrui kers bleken hun snelheid op de juiste wijze aan de omstandig heden te hebben aangepast. Er werden geen overtredingen ge constateerd. Aan het eind van de middag werd de radarwa gen opnieuw opgesteld langs de Heuvelsweg. Het slechte weer was weer over en meteen werden weer de nodige over schrijdingen van de maximum snelheid geconstateerd. Vier entwintig voertuigen reden te hard. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 107 kilometer per uur. THOLEN - Zondag heeft de po litie geontroleerd op parkeer en rijgedrag op de autoweg van de Oesterdam te Tholen en Ril land. Een tiental bestuurders van personenauto's werden daarbij bekeurd omdat ze onnodig ge bruik maakten van de berm van een autoweg. Het ging hierbij om acht auto's met een Nederlands kenteken en twee met een Belgisch ken teken. Stuk voor stuk kregen de bestuurders een proces verbaal van 150 gulden. Voor het keren op deze autoweg wer den bekeuringen uitgedeeld van 200 gulden. Tevens bleek van één gecontroleerde wagen de APK-keuring te zijn verlo pen. van drie centimeter een van de kleinste. Overigens bleek tijdens de ten toonstelling dat het verhaal, dat deze spin het mannetje na de paring opeet, een fabel is. Het mannetjesdier is slechts twee millimeter groot, waar door men het bijna nooit ziet. Tbrwijl de zeer giftige, gouden schorpioen, de Magdalenaspin, de Mexicaanse roodpootspin, treksprinkhanen en alle ande re bezienswaardigheden rustig in hun glazen behuizing ble ven, haalde Hofman regelma tig de grote krulhaar vogelspin uit Corsica en de Chileense vo gelspin uit hun behuizing. Met deze volgens hem, 'zeer zacht aardige' griezels probeerde hij bezoekers over hun spinnen- angst heen te helpen. Bijvoor beeld de achttienjarige Corine Maas uit Scharendijke, die met haar ouders meeging naar de tentoonstelling 'omdat de spin nen toch in een kooitje zitten'. ,,Ik vind ze heel eng door hun uiterlijk en omdat ze kunnen bijten. En ze kunnen zo hard rennen." Wanneer Hofman, met de krulhaar vogelspin op zijn hand, probeert haar tot an dere gedachten te brengen, leidt dat aanvankelijk alleen tot nerveus gegiechel en af en toe een gil. „Kijk alleen maar, doe maar heel rustig, ik kom niet als je niet wilt. Zou je heel voorzichtig een pootje willen aanraken. Dan houd ik hem vast. Hij kan niet prikken met een pootje. Probeer het eens." Met veel geduld gaat hij steeds een stapje verder, tot de Scha- rendijkse tenslotte onder ap plaus van de omstanders de vo gelspin vast houdt. „Ik vind het niet meer zo eng, maar het kriebelt zo. Ik weet nu dat hij niks doet." Veel bezoekers blijken juist door hun angst voor spinnen naar de tentoonstelling toe ge trokken te worden. „Als ze bij mij in de kamer zitten, zijn ze zo dood. Van die spinnen ben ik niet bang. Maar zo'n grote vind ik toch wel eng", aldus me vrouw De ,Lint uit Langeweg, die met haar gezin in Renesse op vakantie is. Het spinnen- uitstapje komt door de angst voor spinnen van dochter Ary- anne. „We dachten, we gaan ge woon eens kijken." Volgens de begeleider van de tentoonstel ling, Hofman woi'dt de angst voor spinnen grptendeels ver oorzaakt omdat mensen die in- sekten eigenlijk niet kennen. „Ze gaan uitsluitend op het uiterlijk van zo'n dier af. Een spin is geen knuffeldier, maar wel heel rustig en zachtaardig van karakter. Ze zijn volstrekt niet agressief, zijn juist ge neigd om weg te kruipen in een veilige schuilplaats." De vogelspinnententoonstel ling is vandaag (maandag) en morgen (dinsdag) nog te zien op de bovenverdieping van het dorpshuis in Renesse. Van 12.00 tot 23.00 uur. BRUINISSE - Een 45-jarige in woner van Doetinchem deed zondag aangifte van diefstal van benzine uit zijn personen auto. De auto stond geparkeerd aan de Hageweg in Bruinisse. Het klepje van de benzinedop werd geforceerd, de benzinedop eraf gedraaid waarna tjen tot vijf tien liter benzine'werd gesto len. Er stonden nog vijf andere auto's geparkeerd, waaruit ook benzine is weggenomen. RENESSE - In Renesse deden vrijdag tien mensen aangifte van diefstal van hun fiets. De fietsen werden zowel vanaf enkele campings als uit het dorp zelf gestolen. Twee fiet sen werden door de eigenaar zelf terug gevonden. Negen mensen deden aangifte van diefstal uit hun tent. De goede ren die verdwenen varieerden van lensvloeistof tot fotocame ra's. RENESSE - Een 42-jarige in woner van Duitsland deed zon dag aangifte van diefstal uit haar personenauto. De daders sloegen een raampje in en haalden een fotocamera en handtas met diverse waar devolle papieren weg. De auto stond geparkeerd aan de Jan van Renesseweg in Renesse. BRUINISSE - De opvarenden van de palingkotter BRU 45 en het zeiljacht Anne uit Bruinis se hebben de bemanning van een omgeslagen zeiljacht ge red. Het gezin bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, kwam tijdens hevige windvla gen in de buurt van Bommene- de onbedoeld in het water van het Grevelingenmeer terecht. De gedupeerde watersporters klauterden op de kiel en kon den korte tijd later worden op gepikt door de te hulp gescho ten Anne van schipper J. R. uit Bruinisse. Met de giek van de passerende BRU 45, met aan het roer tweede schipper D. D. werd het 5,5 meter lange jacht overeind getakeld en naar de werkhaven in Bruinisse geta keld. De gealarmeerde red dingsboot Griend arriveerde eveneens op de plek des on- heils maar kon spoedig naar de basis in Ouddorp terugkeren. BRUINISSE - Het motorjacht Sirocco van Van der S. uit Bruinisse heeft vrijdagmid dag op het Zijpe het motor jacht Batiljo met een overver hitte hoofdmotor op sleep touw genomen en in de vissers haven afgeleverd. De brandweer rukte vervol gens uit om de brand in het mo torcompartiment te bestrijden. Persluchtmaskerdragers trot seerden de grijze rookpluimen en verwijderden onder dek king van een koolzuursneeuw- blusser een gedeelte van het isolatiemateriaal in de machi nekamer van het negen meter lange motorjacht. Na inspectie bleek de oorzaak een gevolg van een tekort aan koel vloeistof waardoor de motor- temperatuur dusdanig opliep dat er stoomvorming ontstond. Binnen een half uurtje was de Bruse blusploeg weer terug in de kazerne. ZIERIKZEESCH E ESSj NIEUWSBODE EU Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De verbouwing van verenigingsgebouw De Putmeet in Scharendijke gaat ruim anderhalve ton meer kosten dan oorspronkelijk werd begroot. (Foto: Joop van Houdt). Advertentie A&P start elke week met drastisch laag geprijsde aanbiedingen Alleen geldig op maandag, dinsdag en woensdag. Ze heten Prijs-Primeurs en volgens ons moet u er snel bij zijn. VOLLE YOGHURT literpak van 169 A&P Services B V tel. 02154-83333 Aanbiedingen geldig van 8 t/m 10 augustus 1994 ELKE DAG GOED NIEUWS De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49.50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17WB.T.W. Raad Middenschouwen buigt zich over extra investering SCHARENDIJKE - De verbouwing van verenigingsgebouw De Putmeet in Scharendijke gaat ruim anderhalve ton meer kosten dan oorspronkelijk werd begroot. Dit punt komt onder meer aan de orde tijdens een raadsvergadering van de gemeente Middenschouwen op donderdag 18 augustus. Het voorstel van het college komt dan ter tafel om definitief in te stemmen met de verbou wingsplannen, en het beschikbaar stellen van een krediet van 815.000 gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3