Hulporganisaties blij met opbrengst tv-actie Ruanda Hulporganisaties b] opbrengst tv-actie F waterstanden Paars wacht op 'inventiviteit' Kok Tien miljoen gulden schade bij brand in veiling Veldhoven Tiende Vlasdag in Dreischor druk bezocht Nederland doordrongen van omvang ramp'' Nederland doordrongen van omvang ramp Ruanda- uitzending Verdronken Berlusconi maakt tv-spots voor zichzelf Honderdtwintig brandweerlieden in touw ZIERIKZ DEN HAAG (ANP) - De Samenwerkende Hulporganisaties zijn „bijzonder ver heugd" over de voorlopige opbrengst van de tv-actie voor Ruanda die zaterdag avond werd gehouden. „Aan de sfeer kon je wel zien dat Nederland ervan door drongen was dat het 0111 een enorme ramp gaat", aldus woordvoerder J. Bulthuis van Novib. „Een groot succes", noemt hij de tv-actie, gezien de vele lokale activi teiten en een voorlopige totale opbrengst van 41,5 miljoen gulden. Vervolg van pag. 1 taalgebruik. Tijdens de tiende Vlasdag in Dreischor lieten - voor de eerste keer tijdens de Vlasdag - de Lichtaartse Klop pers vroeger tijden herleven op het grasveld voor de kerk. In een perfecte cadans demon streerden de leden van de Bel gische groep de vierslag en de vijfslag waarbij vijf mannen tegelijk hun dorsvlegels om beurten neer lieten komen op het graan. Een 94-jarig lid van de groep bleek het dorsen met de ouder wetse dorsvlegel nog lang niet verleerd. Met goed getimede slagen, waarbij hij ook nog steeds op een andere plaats sloeg, ging de man het gewas te lijf, bijgestaan door een 84 jaar jongere collega. De Belgen ble ken de kunst van het handdor- sen zo goed te beheersen dat zij zelfs met acht man tegelijk - op een relatief kleine oppervlakte - hun werk konden doen zonder dat de dorsvlegels elkaar ook maar één keer raakten. Verder was ook de aanwezig heid van een hoefsmid nieuw op de Vlasdag. Verder werd de sfeer bepaald door een groot aantal kraampjes van bedrij ven en verenigingen. ,,We wil len er geen commerciële markt van maken. Mensen die dat willen gaan maar ergens an ders naar toe", legt Quist uit. ,,Er staan wel bedrijven, maar alleen van Dreischor. De Vlas dag moet Dreisters blijven", al dus Quist. Tijdens de Vlasdag gaf de vrijwillige brandweer acte de présence en werd bij de stand van de Landbouwvereni- ging Dreischor een beeld gege ven van de gewassen die mo menteel in de polder bij Drei schor worden verbouwd. Een ander vast onderdeel van de Vlasdag was de poppen- beurs in het dorpshuis aan de Ring. Een tiental poppen- maaksters toonden hun pop pen en demonstreerden de ver* schillende gebruikte technie ken. Voor de muzikale omlijs ting van de Vlasdag zorgde Bronnen in de drie betrokken fracties wilden dit weekeinde niet ingaan op de precieze aard van die laatste meningsver schillen. ,,Het gaat om een sub tiel evenwicht tussen ombui gingen in de sociale zekerheid, lastenverlichting en de resulte rende koopkrachtplaatjes," al dus iemand uit de VVD-fractie die in ieder geval niets wilde afdoen aan het optimisme dat WD-leider Bolkestein vrij dagnacht na afloop van zijn besprekingen met Kok en de twee andere onderhandelaars demonstreerde. Volgens Bolkestein was men el kaar toen in ieder geval over de HILVERSUM (ANP) - De uit zending van de nationale tv- actie voor Ruanda heeft zater dagavond op Nederland 1, 2 en 3, en RTL 4 en 5, samen gemid deld 1.640.000 kijkers getrok ken. Dat is een gemiddelde kijkdichtheid van 12 procent. De uitzending werd gemiddeld gewaardeerd met een 7.6. Dat heeft de NOS zondag meege deeld. Datum ZIERIKZEE 9 augustus ROOMPOT BUITEN 9 augustus BRUINISSE 9 augustus Zeeuwse Rei die met haar oude volksliedjes en zeemansliedjes het publiek vermaakte. Tij dens het oogsten van het vlas werd in vroeger tijden trou wens ook gezongen. Men werk te van twee kanten naar elkaar toe en zong van grote afstand elkaar toe, hetgeen volgens hen die het zelf meegemaakt heb ben zeker een goede invloed had op de arbeidsprestaties. Bij de oude smidse stonden een aantal fraai gerestaureerde stationaire motoren opgesteld. Tijdens voorgaande edities wa ren deze motoren, samen met een aantal oude tractoren en andere landbouwmachines uit vroeger tijden, opgesteld op het terrein rond het landbouw museum. De oude school waar in het landbouwmuseum ge vestigd was is echter inmiddels gesloopt en er wordt volop ge werkt aan de restauratie van het nieuwe onderkomen van het museum: boerderij Goe- manszorg aan de Molenweg. Zolang de restauratie nog niet afgerond is moet het publiek het doen met een kleine exposi tie in het Plaetsenuus over meekrap. De Vlasdag werd gewoontege trouw afgesloten met een con cert door een speciaal voor de ze gelegenheid geformeerd mu ziekgezelschap onder leiding van - ook uit Dreischor - diri gent J. Knuist. Voorafgaande aan het concert - dat door zo'n 500 mensen werd bijgewoond - werd het woord gevoerd door burgemeester L. N. Labruyère van Brouwershaven. Hij felici teerde de organisatoren van de Vlasdag met het jubileum van het evenement en zette een aan tal mensen van het eerste uur in het zonnetje. Uit handen van de burgemeester kregen zij een exemplaar van de herdruk van een oud boekje over Dreischor. M. C. J. Mol, voorzitter van het organiserend comité, toonde zich na afloop van de Vlasdag een gelukkig mens. ,,ïk ben versleten, maar wel zeer tevre den", aldus Mol. rijksbegroting van 1995 „zeer dicht" genaderd. Aangenomen wordt dat de drie onderhande laars maandag en dinsdag nog nodig zullen hebben op basis van Koks werkzaamheden van dit weekeinde tot volledige overeenstemming over een paars regeerakkoord te komen. Als de betrokken fracties daar dan eind deze week ook hun fi at aan geven, kan Kok begin nen met de personele sa menstelling van zijn kabinet. Verwacht wordt dat dat hoog stens één week in beslag zal ne men, zodat het nieuwe kabinet over een kleine twee weken kan worden beëdigd. AALSMEER (ANP) - Een 22- jarige man uit Kudelstaart is verdronken in de Westeinder- plassen in de gemeente Aalsmeer. Hij ging woensdag avond varen met vrienden en raakte te water. De man kon niet zwemmen. Een grote zoekactie leverde niets op. De politie trof het stoffelijk overschot van de man vrijdagmiddag aan vlakbij de plaats waar het slachtoffer in het water was gevallen. Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 05.50 185 11.40 -124 18.10 170 03.55 202 10.(0 -129 16.15 186 22.35 - 165 06.20 196 11.45 -133 18.40 180 - 11.45 -130 In deze voorlopige eindstand zit ook een bedrag van 15 mil joen gulden verwerkt dat tot afgelopen donderdag al binnen was op giro 555. Verder maakte minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking aan het eind van de drie uur durende tv-actie bekend dat hij nog eens 15 miljoen gulden zal uit trekken voor de Ruandese vluchtelingen. Nederland had eerder al 40 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor de hu manitaire hulpverlening aan de slachtoffers van het conflict in Ruanda. Pronk stelde in de uitzending dat het niet alleen bij hulpverlening moet blijven, maar dat er voldoende politie ke bemoeienis op moet volgen. Zo moet er volgens hem een in ternationale aanpak komen van degenen die verantwoorde lijk zijn voor de slachtpartijen in Ruanda. Vijf netten De tv-actie werd gelijktijdig uitgezonden op alle drie de Ne derlandse netten, RTL 4 en 5, en de BRT, iets dat uniek is. Radio 3 en de Belgische raaio ondersteunden de actie met een ROME (RTR) - De regering van de Italiaanse premier Silvio Berlusconi, die tot voor kort mediatycoon was, is begonnen met een reeks tv-spotjes. Ze wil hiermee proberen haar be schadigde imago op te poetsen. Het eerste reclamefilmpje, dat 45 seconden duurt en voorafge gaan werd door de tekst „Fei ten die de burgers moeten we ten willen ze hun rechten kun nen waarnemen", werd zater dag uitgezonden. Het zette de verdiensten van de centrum rechtse coalitie op een rijtje sinds die in maart gekozen is. Premier Berlusconi had al het beheer over drie kanalen van de commerciële televisie. Criti ci zeggen dat hij die schaamte loos aanwendt voor zijn poli tieke bedoelingen. Volgens de Italiaanse wet mag de regering de media gebrui ken om inlichtingen „van maatschappelijk belang" te verspreiden, maar de tv-spots hebben een rel ontketend over politieke vooringenomenheid. De oppositie wil een zelfde voorziening als de regering heeft. Mauro Paissan, die tot de oppo sitie in het parlement behoort en ondervoorzitter is van de parlementscommissie die toe zicht houdt op de RAI (staats radio en -televisie), had kritiek op Berlusconi. „Deze tv- spotjes zijn propaganda voor de regering. eigen programma. De tv- uitzending kwam gedeeltelijk vanaf het Museumplein in Am sterdam, waar tal van artiesten optraden, van Ruth Jacott tot de Belgische popster van Ruan dese afkomst, Kid Safari. Bij na 40.000 mensen woonden het evenement bij, dat onder meer werd verzorgd door de firma Endemol. „Het was een waar dig en smaakvol progamma", aldus Novib-woord voerder Bulthuis. Vanuit Hilversum werd het in formatieve gedeelte verzorgd, met onder andere een gesprek met de Zuidafrikaanse aarts bisschop Tutu. Ook schakelde 'Hilversum' tussendoor recht streeks over naar Goma en Ru anda. De uitzending trok op Nederland 1,2 en 3, en RTL 4 en 5, samen gemiddeld 1.640.000 kijkers. Dat is een gemiddelde kijkdichtheid van 12 procent. „Dit is een goed resultaat, ge zien de zomerperiode", aldus een NOS-woord voerder. De tv- actie werd gemiddeld gewaar deerd met een;7:6. Nederland 1 had de hoogste'kijkdichtheid. Naar de commerciële zenders RTL 4 en 5 werd gemiddeld minder gekeken dan naar de publieke zenders. De brand brak tussen 05,00 uur en 05.30 uur zondagochtend uit. Al snel ontwikkelde zich een enorme rookkolom die ver in de omtrek was te zien. Ook het verkeer op de A-67 Eindho ven - Antwerpen werd enigs zins gehinderd door de rook. De rookkolom trok ook over het St. Joseph-ziek.enhuis in Veldhoven. De directie besloot daarop de luchtverversing sinstallatie uit te zetten en alle ramen en deuren te sluiten. Volgens woordvoerder C. Cor- bijn van het ziekenhuis is een aantal patiënten overgebracht naar andere ziekenhuizen in de regio omdat het niet verant- GOUDA (ANP) - De politie Hollands Midden heeft zondag één van de vier mannen vrijge laten die waren gearresteerd in verband met een dodelijke schietpartij vrijdag in Gouda. Bij de schietpartij kwam een 30-jarige man uit Gouda om het leven. In de voorlopige eindstand van de tv-actie zijn de 55-gulden machtigingskaarten die don derdag, vrijdag en zaterdag op de brievenbus zijn gedaan, nog niet meegerekend. De hulpor ganisaties hopen de definitieve opbrengst eind deze week be kend te maken. De tv-actie was de slotmanifestatie van de „Nationale Actie Ruanda". Spotjes op radio en tv worden nu niet meer vertoond, maar giro 555 blijft voorlopig open voor giften, aldus Bulthuis. De gezamenlijke publieke omroe pen zullen de kosten van de tv- uitzending (circa 780.000 gul den) zelf opbrengen, zo beslo ten ze zondag. De donatie van vijftien 'grote bedrijven voor deze financiering, gaat nu ook naar de hulporganisaties. Benefietwedstrijd In het hele land werden tal van activiteiten gehouden om de actie te ondersteunen. Zo vond in Haarlem een benefiet wedstrijd tussen Ajax en Haar lem plaats, die een ton op bracht. In Groningen deden obers hun fooi in een collecte woord was om zonder luchtver versing te opereren. Om hoe veel patiënten het gaat kon hij niet zeggen. Bij de brand in de veiling is een geringe hoeveelheid asbest vrijgekomen. De GGD regio Eindhoven heeft constant me tingen verricht om te kunnen vaststellen of de concentraties gevaarlijk waren voor de volksgezondheid. Dat bleek niet het geval. In de hal die door de brand werd vernield stond verpakkingsmateriaal en apparatuur om kratten en palets schoon te maken. De vol ledige inventaris is verloren GOUDA (ANP) - Een 30-jarige man uit Gouda is vrijdagavond in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam overleden nadat hij eerder op de dag bij een schiet partij in zijn woonplaats ge wond was geraakt. Dat heeft het politiekorps Hollands Mid den bekendgemaakt. bus en ook taxichauffeurs re den rond met een geldinzame lingsbusje. Op de Europese Jamboree in Dronten, waaraan 10.000 jonge padvinders deel nemen, werd de foto-actie van Frits Spits „Getuigen voor Bu- seruka" ondersteund. De deel nemers en bezoekers konden hun foto opplakken op een landkaart van Ruanda. Ook de komende dagen volgen nog diverse acties. De studen tenorganisaties Think Tank, het Interuniversitair Studen ten Overleg en de Landelijke Studenten Vakbond hebben zondag alle studenten opgeroe pen ook een bijdrage te leveren via de Nederlandse Spoorwe gen. Studenten die in juni een ov-jaarkaart hadden, kunnen namelijk een vergoeding van zes gulden krijgen als compen satie voor de treinstaking. Als alle studenten dat bedrag laten overmaken voor de actie, zou dit drie miljoen gulden kunnen opleveren. De NS zorgen er voor dat de vergoeding direct wordt bijgeschreven op giro 555, aldus de studentenbonden. Verder staat bijvoorbeeld een dansmarathon van 112 uur in Puttershoek deze week in het teken van de actie. Bedrijven en particulieren kunnen een of meer uren voor een bedrag van 112 gulden per uur sponsoren, aldus initiatiefnemers Alcazar discotheek en Binnenmaas Omroep Stichting. gegaan waardoor de veiling nu vrijwel zonder kratten, dozen en palets zit. De directie van de veiling heeft daarom afspraken gemaakt met de veilingen in Grubbe- vorst (Limburg) en Breda voor de levering van die spullen. Dat betekent wel dat klanten via die plaatsen naar Veldho ven moeten komen. Maar vol gens adjunct-directeur F.A. Heutinck wordt er gezocht naar een vervangende lokatie in Veldhoven van waar uit de emballage kan worden gere geld. De veiling wordt ook niet gesloten na de brand en zal maandag volgens Heutinck ge woon open zijn. De goederen die zaterdag al naar de veiling waren gebracht hebben geen schade opgelopen omdat de hal waar die produk- ten waren opgeslagen door de brandweer kon worden gered. Ook viel daar de elektriciteit niet uit waardoor de koeling gewoon bleef werken. DEN HAAG (ANP) - Twintig Haagse koffieshophouders hebben zich uit ongerustheid over het gedoogbeleid voor softdrugs in hun stad aangeslo ten bij de Bond van Cannabis- detaillisten. Ze gaan ook met een een aparte afdeling vor men. EESCHE NIEUWSBODE Tot 22 augustus Renesse Bezichtiging Nederlandse Her vormde kerk, tevens klank- en lichtspel Een volk in de Woes tijn, expositie van schilderijen van de schilder Jean du Neele. Orgelbespelingen. Dinsdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Maandag 8 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Karei Bogerd (bariton) en Bert Kruis, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Oosterland Eerste repetitie-avond VZOS, dorpshuis De Oosterhof. 19.45 uur. Dinsdag 9 augustus Zierikzee Toeristendag. Kunst en cul tuur. Binnenstad. 10.00-17.00 uur. Fietstocht voor senioren. Brui- nisse route, 41 kilometer. Start: 13.30 uur zwembad Onderdak. Woensdag 10 augustus Burgh-Haamstede Fietstocht. Inschrijving tussen 13.00 en 14.00 uur bij kerk Ge reformeerde Gemeente. Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede. 19.00 uur. Ouwerkerk Ouwerkerk van vroeger tot nu. Dorpshuis. 14.00-16.00 uur. Oosterland Midzomeravondrommelmarkt. Rondom de kerk en toren. Van af 17.00 uur. Donderdag 11 augustus Zierikzee Openluchtschaken. Beuze. Tus sen 19.00 en 21.00 uur. Burgh-Haamstede Verkoopdag en oude schoenen actie. Kerkgebouw Ankerweg. Van 09.00 tot 17.00 uur. Zomeravondbridge. De Schut- se. Renesse Theaterrondleiding. Kern. 16.00 uur. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 12 augustus Kerkwerve Tropical Night in Café Kerk werve. 21.00 uur. Bro u wersh ave n Zomermarkt met optreden dweilband. 15.00-21.00 uur. Ouwerkerk Zomernachtfeest. Ring Ouwer kerk. 22.00-02.00 uur. Zaterdag 13 augustus Zierikzee Rommelmarkt/Fancy-fair. Beuze. 08.30-17.00 uur. Burgh-Haamstede Theaterrondleiding. Vanaf Burghse Schoole. 11.00,13.00 en 15.00 uur. Renesse Orgelbespeling voor amateur organisten. Hervormde Jaco- buskerk. 14.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Kinderrommelmarkt. Markt. 09.00-12.00 uur. Maandag 15 augustus Burgh-Haamstede Burgher Zin-avond. Hervorm de kerk Burgh. Spreker is Klaas Smelik. Aanvang 19.30 uur. Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Ada van der Wilt (sopraan) en Frans van Tilburg, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 16 augustus Zierikzee Zomeractiviteit. Story ster- renspel. Havenplein/plein Nieuwe Kerk. 10.00-17.00 uur. Woensdag 17 augustus Burgh-Haamstede Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede. 19.00 uur. Scharendijkc Fietstocht ANBO. Vertrek van af verenigingsgebouw. 13.00 uur. Donderdag 18 augustus Zierikzee Openluchtschaken. Beuze. les sen 19.00 en 21.00 uur. Burgh-Haamstede Zomeravondbridge. De Schut- se. Scharendijke Vergadering gemeenteraad Middenschouwen. Gemeente huis. 19.30 uur. Tijden en standen volgens gctijdctafcl Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP SuskeenWiske tokapua toraja door Willv Vandersteen WEMELDINGE Springtij 9 aug. Actuele informatie 9 augustus 06.05 191 18.20 175 er afwijkingen 06-9771 Vandaag laatste voorstellen DEN HAAG (ANP) - De drie paarse onderhande laars Wallage (PvdA), Bolkestein (WD) en Van Mierlo (D66) buigen zich maandag aan het eind van de ochtend over de laatste voorstellen van informa teur Kok voor een regeerakkoord voor hun drie frac ties. Kok heeft dit weekeinde geprobeerd de laatste meningsverschillen tussen de drie partijen te over bruggen. VELDHOVEN (ANP) - Een felle brand heeft zondag ochtend een van de twee hallen van de coöperatieve NCB-veiling Veldhoven volledig vernield. De direc tie schat de schade op minimaal tien miljoen gulden. Het vuur werd bestreden door 120 brandweerlieden van negen korpsen uit de regio Eindhoven. Volgens de brandweer gaat het om de grootste brand in de ge schiedenis van Veldhoven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2