m 1 r UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND SMIC heeft grootse plannen voor eerste lustrum Zomerpop 'Zoals de mosselen bij Bru horen, zo hoort het vlas hij Dreischor' S 0 Nieuw blus voertuig in Bru gearriveerd 150 JAAR ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE KLIM JEZELF IN DE PRIJZEN! dinsdag 9 aug. bij: Gebeten dé krant van schouwen - duiveland! j 3 SPINNEN O 4 HULPACTIE Er werd emotioneel gereageerd tijdens de spinnenten- toonstelling in het Renesser dorpshuis. Dorkas start met een hulpactie voor Ruandese vluch telingen. 5 KUNST Tijdens de vierde en laatste Toeristendag wordt in Zie rikzee een kunstmanifestatie gehouden. 6 VOETBAL Dolf Roks gaat met de Sparta-jeugd naar de landelijke eredivisie. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Perioden met zon HET WEER Droog. In de nacht weinig bewol king en minimumtemperatuur 13 graden. Overdag perioden met zon en middagtemperatuur van 21 graden. Noordoosten wind, zwak tot matig, rond kracht 3. MAANDAG 8 AUGUSTUS 1994 150e JAARGANG NR 25610 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 BRUINISSE - Het vrijwillige bluskorps van Brui- nisse heeft onlangs met stille trom een nieuw brand weervoertuig van het type MAN 12.232 binnen de wanden van de brandweergarage in de Molenstraat gestationeerd. Het moderne blusvoertuig, uit gerust met diverse noviteiten, werd opgebouwd bij dé géspé- cialiseerde brandweervoertui genbouwer Ziegler in Winscho ten. Afgelopen vrijdagmiddag reed de fionkelende MAN na een brandmelding voor de eer ste keer door de straten van het mosseldorp. Het nieuwe voer tuig zal (mits de rode haan niet te luid kraait) de eerstkomen de weken niet daadwerkelijk bij de brandbestrijding wor den ingezet. Zodra de wagen voldoende kilometers op de tel ler heeft staan en bij oefenin gen volledig is uitgetest wordt het voertuig operationeel. Na de vakantieperiode begint het vijftienkoppige Bruse blus korps met het in eigen beheer inrichten van het huidige 17 jaar oude Mercedes-blusvoer- tuig tot hulpverleningswagen. Als gevolg van deze positieve ontwikkelingen op het gebied van de bescherming en de vei ligheid binnen de grenzen van het vissersdorp krijgt het jeugdb rand weerkorps ook op termijn de beschikking over een compleet op hun taken af gestemd brandweervoertuig. De officiële overdracht van de nieuwe aanwinst zal volgens planning eind september, be gin oktober plaatsvinden. BRUINISSE - De Bruenaar M. liep vorige week fietsend door de Steinstraat een beet op van een kort voor de kar staand poedelhondje. Naast een gescheurde broekspijp liep M. zodanige verwondingen op dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. 1 8 4 4 -1 9 9 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. GC1 Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. restauratie van de uit de twin tiger jaren daterende stertrap- moleft, want dat bleek het in de schuur gevonden 'wiel' te zijn. ,,Ik ben er erg blij mee", vertelt Quist. „Want wij lopen al jaren naar zo'n ding te zoeken. Met de komst van de s.tertrapmolen is de collectie vlasbewerkings werktuigen weer een stukje completer geworden. ,,Het gro te verschil tussen deze ster- trapmolen en de later zwingel- molens is dat de stertrapmolen nog met de voet aangedreven werd. Later werden de zwingel- molens door een elektromo- tortje en een riem aangedre ven". Voordat vlas gezwingeld wordt is het gewas al door de vlas- kam gehaald. Bij dit repelen, zoals het in vaktermen heet, werden de zaadbolletjes van de stengels gescheiden. Die bolle tjes gingen dan weer de bollen- breker in die het lijnzaad eruit haalde. Quist: ,,We kunnen hier niet alles laten zien. Voordat het vlas bewerkt kan worden moet het eerst roten, en dat is nu van tevoren al gebeurd". Dat roten - een rottingsproces - gebeurde in Dreischor door het vlas in het brakke water van de sloten te leggen. Na dit roten werd het vlas uit de sloten ge haald en uitgespreid over het weiland om het te laten drogen en ontzilten. Later vond het roten plaats in roterijen waar het vlas in warm water werd gedompeld. Na het roten volgde het breken van het vlas. De houtige delen werden in een wals gebroken en daarna werden met behulp van de zwingelmolen de houti ge delen er uitgeslagen. Voor dat het vlas nu gesponnen kon worden hoefde het alleen nog maar gehekeld te worden. Bij dat hekelen werden de vezel bundels door steeds fijnere kammen gehaald waardoor het steeds zachter werd en uitein delijk tot draad gesponnen kon worden. Al die verschillende technieken werden tijdens de tiende Vlasdag gedemon streerd door zij die vroeger met dit werk hun boterham ver dienden. Kloppers Dorsen doe je voor vrouw en kind, je wordt er hevig voor be mind'. De spreekstalmeester van de Lichtaartse Kloppers - een Belgische groep mensen die demonstraties handdorsen geeft - was bloemrijk in zijn vervolg pagina 2 Vierde editie trekt 400 bezoekers SCHARENDIJKE - De Stichting Middenschouwen Cultureel (SMIC) wil vol gend jaar het eerste lustrum van het Zomerpopfestival in Scharendijke zeker niet onopgemerkt voorbij laten gaan. ,,We gaan kijken of het haalbaar is om een landelijk bekende groep naar Scharendijke te halen, maar die plannen zijn alle maal nog in een heel pril stadium. En we gaan nu eerst een maandje uitrusten voordat we met Zomerpop '95 aan de slag gaan", aldus H. van der Lugt van de SMIC. Het Zomerpopfestival op de ijsbaan in Scharendijke trok 400 muzieklief hebbers. Net als in voorgaande jaren werd het Zomerpopfestival op vrijdag vooraf gegaan door een dorps-barbecue. ,,Dat is inmid dels een traditie geworden en dat is elke keer weer een groot succes", aldus Van der Lugt. Dit jaar werd het Zomerpop festival niet gecombineerd met een jeugddag. ,,De belangstel ling voor dat evenement viel toch een beetje tegen en onder Rock the House kreeg het publiek zomaar voorzichtig aan hel swingen. (Foto: .loop van Houdt). de vrijwilligers was de animo om zoiets op poten te zetten ook terug gelopen. Daarom hebben we het dit keer maar achterwege gelaten. Straattheater De SMIC blijft echter zoeken naar mogelijkheden om evene menten voor jongeren te orga niseren. Na de opheffing van jeugdsoos Trace was er voor jongeren eigenlijk niet zoveel meer te beleven in het Midden- schouwse dorp en met het oog merk om daar verandering in te brengen werd destijds de SMIC opgericht. De stichting organiseert evenementen als Paaseieren zoeken en een vlie gerdemonstratie maar heeft ook een actief aandeel in het Koninginnedagprogramma in Scharendijke. Momenteel gaan de gedachten van de SMIC uit naar het naar Scharendijke halen van poppen- en straattheater. ,,We zouden bijvoorbeeld in de Put- meet een en ander kunnen or ganiseren", aldus Van der Lugt. Het Zomerpopfestival is eigen lijk voortgekomen uit het eer der gehouden bluesfestival. Bij een muziekfestival gaat het na tuurlijk in de eerste plaats om de muziek, maar het geld dat een dergelijk festival opbrengt is, zo stelt Van der Lugt, ook ze ker niet onbelangrijk. „Zomerpop is eigenlijk ook be doeld om geld te maken voor andere evenementen. Een blues-festival trekt toch maar een beperkt aantal liefhebbers. Daarom is er voor gekozen om het wat te verbreden. remand zei tegen mij dat Zomerpop ei genlijk een cover-festival is omdat er bands spelen wiens repertoire voor het grootste deel uit covers van bekende nummers bestaat. Dt zal dan wel zo zijn, maar dat is toch geen schande. Wij weten ge woon dat we een heleboel men sen een groot plezier doen met de optredens van de bands die nu spelen", aldus Van der Lugt. Van der Lugt beseft dat de SMIC met het contracteren van de cover-bands op safe speelt maar, zo redeneert hij, we zijn nog niet zo lang bezig en in de toekomst is er nog van alles mogelijk. ,,Je moet niet verge ten dat het een buitenfestival is en dat je derhalve afhanke lijk bent van het weer". Vrij vertaald: als je voor veel geld een landelijk bekende band contracteert en je hebt de pech dat Zomerpop verregent dan kost dat een hoop geld. „En wij zijn toch zo'n beetje met een man of vijf het hele jaar door bezig met de organisatie van het Zomerpop-festival. Afscheid De vierde editie van Zomerpop betekende het afscheid van Jack in The Box. Op veler ver zoek werd de band voor het derde achtereenvolgende jaar gecontracteerd. „Maar dan moet je er toch echt gewoon een punt achter zetten", aldus Van der Lugt. „Het is gewoon een goede band, maar je kunt niet aan de gang blijven". Als eerste band beklom de for matie Rock The House het po dium. Zij speelden voor het overgrote deel covers van num mers van onder anderen Stevie Wonder en James Brown waar mee men het publiek zelfs voorzichtig aan het swingen kreeg. Daarna was het de beurt aan Jack in The Box om op waardi ge wijze afscheid te nemen van het Scharendijkse Zomerpop- publiek. Gespeeld werden nummers van onder anderen Dire Straits en Santana, aange vuld met covers van recent hitlijst-werk. Dit tot groot en thousiasme van het publiek. Tbt in de late uurtjes ging het feest door. Men verzekert zich van de toekomst, als men het verleden eert. Kaiserin Augusta Drukbezochte jubileum-editie Vlasdag DREISCHOK - De organisatoren van dc Vlasdag in Dreischor kunnen terugzien'op een zeer gesiaagde tien de editie van het evenement. Naar schatting minstens 7000 a 8000 mensen brachten een bezoek aan het oude vlasdorp. „Er zijn weieens ideeën geweest om de Vlasdag ergens anders te houden, maar dat lijkt ons niks. Zoals mosselen horen bij Bruinisse en Zierikzee, zo hoort vlas hij Dreischor", aldus M. Quist. Samen met M. C. J. Mol was hij de grondlegger van de Drelsterse Vlasdag. Bij elke nieuwe editie zag hij de Vlasdag completer en groter worden. „Maar we hebben altijd vastgehouden aan het houden van de Vlasdag op de Ring. Want daar hoort het thuis. Midden in Dreischor", aldus Quist. Quist is apetrots op de nieuw ste aanwinst van de Dreisterse Vlassers: een stertrapmolen. Het oude landbouwwerktuig werd bij toeval ontdekt door één van de mensen die betrok ken is bij de organisatie van de Vlasdag. „Hij kwam bij zijn zwager en ontdekte dat gietij zeren wiel in de schuur. Hij vroeg wat zijn zwager van plan was om met dat wiel te gaan. doen. Eigenlijk was het de be doeling dat het wiel voor de sier in de tuin zou komen te staan. Hij heeft toen net zolang ge praat tot hij het voor mekaar kreeg dat hij het wiel mocht hebben", aldus Quist. Oud-smid A. P. Kloet en D. Beuzenberg wierpen zich vol enthousiasme op een complete De aanwezigheid van de hoefsmid was een van de nieuwe elementen van de Vlasdag. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1