Straffen tot drie jaar in Veluwse zedenzaak 'Geen standaard eengezinswoning' m Volgende week regeerakkoord naar de betrokken fracties 'Hardere aanpak van grote stroomverbruikers dringend noodzakelijk' Waarschuwing voor Drenthse zwemmers Hoogste straffen voor ouders 'Voedsel ligt in Kigali torenhoog opgestapeld' Goede vorderingen gemaakt DEURLOO B.V. a zierikzeesche nieuwsbode Veel varianten mogelijk AMSTERDAM (ANP) - Standaard eengezinswonin gen worden in Amsterdam steeds minder gebouwd. In plaats daarvan verrijzen er senioren-huizen, commune-achtige onderkomens, huizen met werk ruimten en zogenoemde duo-woningen. De laatste variant is bestemd voor twee personen die, naast een gemeenschappelijke ruimte, hun eigen woonver trekken hebben. Dat blijkt uit de Projectdocu- mentatie Woningbouwplannen Amsterdam 1993 van de Stede lijke Woningdienst, het over zicht van alle bouwplannen waarvoor in de hoofdstad subsidie- en bouwaanvragen werden ingediend. Dat gebeur de in 1993 in totaal voor 180 projecten met 6000 woningen; dat zijn er 1200 meer dan het jaar ervoor. Uit het overzicht blijkt dat de variatie in woningtypen en prijsklassen groter is dan ooit tevoren. Vooral het fors toene mend aantal ouderenwoningen valt op. In 1993 werden er 538 gebouwd, tegenover 345 het jaar ervoor. Gezien de grote vraag, probeert Amsterdam ook steeds meer gewone huizen geschikt te maken voor oude renhuisvesting. Het aantal ap partementen dat alleen via een trap bereikbaar is daalde daar door van 39 procent in 1992 naar 23 procent vorig jaar. De rapporteurs noemen het op vallend dat in de nieuw te bou wen woningen de slaapkamers groter en breder zijn dan in de oude. De gemiddelde woning grootte in de sociale huursector is daardoor enkele vierkante meters groter geworden. Ook op milieugebied werden veran deringen gesignaleerd. Het ge bruik van tropisch hardhout in de nieuwbouw werd terugge drongen van 45 procent in 1992, naar 14 procent in 1993. Socialistische Partij: DEN HAAG (ANP) - Het geeft geen pas huishoudens op te roepen overdag zuinig te zijn met stroom, als de grootverbruikers hun elektriciteitsbehoefte niet of nauwelijks verminderen. De ministers van econo mische zaken en milieubeheer zouden tijdens deze tropische omstandigen de grote stroomverbruikers dan ook dringend moeten verzoeken hun produktie en energieverbruik aan te passen. Dat stelt Tweede- Kamerlid R. Poppe (SP) donderdag in schriftelijke vragen aan de ministers Andriessen en Alders. De elektriciteitscentrales en grote industriële ondernemin gen kampen als gevolg van de hitte met koelwaterproblemen. Het oppervlaktewater dat wordt ingenomen is erg warm waardoor het lozingswater bo ven de wettelijke grens van 30 graden dreigt uit te komen. Het gebrek aan zuurstof in het water dat hierdoor optreedt kan leiden tot massale vissterf te. Goedkoper Poppe stelt dat grote onderne mingen hun stropm toch al vaak goedkoper krijgen dan de huishoudens. Het moeten dan ook juist deze ondernemingen zijn die een bijdrage kunnen le veren aan een noodzakelijk la ger energieverbruik. De stich ting Natuur en Milieu liet zich deze week in soortgelijke be woordingen uit. 1 In een naschrift wijst de SP'er ook op ,,meer dwaze situaties". „Tterwijl de meeste kamerleden met vakantie zijn, is personeel van de Kamer verzocht pc's en koffiezetapparatuur in de zeer warme werkruimtes zo min mogelijk te gebruiken. En dat terwijl in het vrijwel lege ge bouw de roltrappen blijven draaien en de koeling in de niet gebruikte plenaire vergader zaal blijft werken!" ASSEN (ANP) - De provincie Drenthe heeft donderdag me de namens de GGD-en en het Zuiveringschap Drenthe ge waarschuwd dat het zwemmen in open water niet zonder risi co's is. Hoewel uit recent bacteriolo gisch onderzoek is gebleken dat het water niet verontrei nigd is, wordt de laatste dagen veelvuldig melding gemaakt van een verhoogd aantal geval len van oorontsteking dat in verband kan worden gebracht met het warmtf weer en het zwemmen in open water. Volgens de provincie lopen vooral diabetici, mensen met een verminderde weerstand en mensen die gevoelig zijn voor oogontsteking het risico van een gehoorgangontsteking. Ook kunnen klachten ontstaan die betrekking hebben op maag en darmen of op de ogen. Bovendien kan er huiduitslag ontstaan. De provincie zegt dat het zwemmen in kanalen, be ken en dergelijke wordt afgera den omdat die niet regelmatig worden gecontroleerd. Dooraf- valwaterlozingen en nooduitla- tingen van de riolering kan de kwaliteit van deze wateren ter plaatse snel veranderen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 6 augustus 03.45 155 09.40 -124 16.00 154 22.05 -143 7 augustus 04.25 168 10.15 -124 16.45 162 22.45 -150 8 augustus 05.10 179 10.55 -124 17.25 168 23.25 -155 ROOMPOT BUITEN 6 augustus 02.15 155 08.20 -121 14.30 154 20.40 -141 7 augustus 02.45 174 08.55 -125 15.05 168 21.15 -152 8 augustus 03.20 191 09.25 -128 15.40 180 21.55 -160 BRUINISSE 6 augustus 03.55 164 09.45 -132 16.15 162 22.05 -152 7 augustus 04.50 178 10.25 -133 17.15 170 22.45 -159 8 augustus 05.40 189 11.00 -134 18.00 177 23.25 -165 WEMELDINGE 6 augustus 03.45 162 09.45 -129 16.05 160 22.10 -149 7 augustus 04.35 175 10.20 -130 16.55 168 22.50 -156 8 augustus 05.20 185 11.00 -130 17.40 173 23.25 -161 Springtij 9 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 ZUTPHEN (ANP) - De rechtbank in Zutphen heeft donderdag zes verdachten in de omvangrijke Veluwse zedenzaak („Epe III") veroordeeld tot onvoorwaarde lijke vrijheidsstraffen. De hoogste straffen werden opgelegd aan de beide ou ders van de drie slachtoffers: drie jaar. van achttien maanden. Van Z. kreeg in het vorige Eper proces door het gerechtshof in Arn hem al tbs met dwangverple ging opgelegd. Hij wil graag behandeld worden, om van zijn ontembare pedofiele lusten af te komen. Tegen de 46-jarige moeder, S.H, (Huisman), eiste officier van justitie mr, K. Wetzels twee we ken geleden vijf jaar cel. Vol gens Wetzels is H. ,,een moeder die gefaald heeft". De vrouw heeft altijd ontkend op welke manier dan ook betrokken te zijn geweest bij het misbruik van haar drie kinderen. Het drietal was, toen het stelselma tige misbruik door diverse per sonen begon, twee, negen en veertien jaar oud. De wanprak- tijken hebben op diverse plaat sen op de Veluwe plaatsgevon den, onder meer in het ouder lijk huis in Vaassen. Actief betrokken De rechtbank sprak moeder H. op een groot aantal punten vrij van de beschuldigingen. Het college achtte actieve- betrok kenheid bij het misbruik van haar kinderen wel bewezen. De praktijken behelsden het bij herhaling medeplegen van ver krachting van de oudste doch ter en de aanranding van de zoon en de jongste dochter. De rechtbank nam de zaken van het ouderpaar het zwaarst op. ,,In plaats van zorg te dragen voor de geestelijke en lichame lijke gezondheid van hun kin deren, hebben zij bijgedragen en meegedaan aan het langdu- rig en weerzinwekkend mis bruik", aldus het vonnis. Tégen vader H. (Huisman) (52) was vier jaar gevangenisstraf geëist. De man werd in juni al in hoger beroep veroordeeld voor zijn aandeel in de beruch te Eper affaire, waarbij het vooral draaide om het mis bruik van Yolanda van B. (Baak). Ook vader H. heeft al tijd ontkend. De ex-echtgenoot van Yolanda stond in deze zaak voor de der de maal terecht in een Eper ze- denschandaal. De rechtbank veroordeelde hem tot twee jaar cel, na een eis van drie jaar. In het vorige Eper proces werd hij in hoger beroep vrijgesproken, terwijl hem in de eerste Eper zaak drie jaar, waarvan een jaar voorwaardelijk, werd op gelegd. Veroordelingen waren er ook voor de drie broers Van Z. (Zuuk), die in Vaassen naast de familie H. woonden,. De 24- jarige R. van Z. (Zuuk) heeft als enige consequent toegege ven dat hij zich heeft vergrepen aan de drie kinderen H. Hij heeft geruime tijd verkering gehad met het oudste, geeste lijk onvolwassen slachtoffer. De rechtbank legde hem vijf tien maanden cel op, na een eis In cassatie Ook G. van Z. kreeg in de vori ge zaak tbs opgelegd, maar hij ging tegen de uitspraak van het hof in cassatie. Omdat die laatste veroordeling hierdoor niet onherroepelijk is, legde de rechtbank hem voor de huidige zaak andermaal tbs op. De ge vangenisstraf hield het college beperkt: zes maanden, na een eis van een jaar. G. van Z. is veroordeeld wegens aanran dingen van het jongetje en het jongste meisje. Evenals zijn broer R. wordt G. beschouwd als sterk verminderd toereke ningsvatbaar. Hun broer A. van Z. (Zuuk) kreeg van de rechtbank con form de eis drie jaar gevange nisstraf opgelegd, waarvan een jaar voorwaardelijk, wegens de herhaalde, gewelddadige verkrachting van het oudste slachtoffer. ,,U hebt de licha melijk en geestelijke integri teit van het meisje zeer ernstig geschonden", aldus de recht bank. Overigens kon volgens de rechtbank in geen van de zaken bewezen worden dat de ver dachten bij het jongste slacht offer seksueel zijn binnenge drongen. Volgens een deskun dige hadden hiervan zekei1 spo ren gevonden moeten zijn. On derzoek leverde dergelijke spo ren niet op. De rechtbank noemde dit onderzoek wel „zeer summier". Het rechtscollege sprak vorige week reeds twee verdachten vrij. Het college vond het be wijs tegen moeder Van Z. (Zuuk) en haar ex-vriend G.K. (Kramer) onvoldoende. De rechtbank verklaarde in een paar zaken de officier van justitie op een enkel punt niet- ontvankelijk. Het betrof hier een strafklacht van seksuele delicten gepleegd tegen het oudste slachtoffer. De klacht was ingediend door de Raad voor de Kinderbescherming, terwijl het slachtoffer al meer derjarig was. Dat kan niet, zo oordeelden de Zutphense rech ters. Een aantal advocaten kondig de donderdag al aan in hoger beroep te zullen gaan tegen de veroordelingen van hun cliën ten. Het openbaar ministerie tekende beroep aan tegen de vrijspraken van moeder Van Z. en K. Daarmee zal het ge rechtshof in Arnhem ook „Epe III" op zijn bord krijgen. DEN HAAG (ANP) - In de Ru- andese hoofdstad Kigali lig gen de voedselvoorraden to renhoog opgestapeld, maar de goederen worden uitsluitend vervoerd naar gemakkelijk te bereiken plekken waar vooral veel media zijn. Het gaat om voedsel dat uit de hele wereld naar Ruanda is gevlogen. Dat heeft Europarlementariër L. van Bladel (PvdA) van de Franse luitenant-kolonel Sta- benrath vernomen. Stabenrath is commandant van een Frans detachement dat in Ruanda in een veiligheidszone opereert en zich daar bekommert om zo'n 900.000 hongerende vluch telingen. Van Bladel sprak de luitenant-kolonel vorige week, toen zij met een delegatie van het Europese parlement in Ru anda was. Het Franse detachement ver trekt op 15 augustus. Het is de bedoeling dat er dan 5500 VN- militairen voor in de plaats ko men, ook om de Hutu's en de Tutsi's uit elkaar te houden. Stabenrath is echter bang dat er door de trage besluitvor ming in New York helemaal niemand voor zijn detache ment in de plaats komt en dat de 900.000 slachtoffers van de oorlog in „zijn" gebied dan he lemaal aan hun lot zullen zijn overgeleverd. DEN HAAG (ANP) - De drie paarse onderhande laars Wallage (PvdA), Bolkestein (VVD) en Van Mierlo (D66) hebben donderdag goede vorderingen gemaakt met de belangrijkste onderdelen van een beoogd regeerakkoord. ,,De marges zijn vandaag zienderogen kleiner geworden", aldus formateur Kok donderdagnacht na afloop van drie lange on derhandelingssessies. Net als de drie onderhande laars hoopt Kok vrijdagavond in staat te zijn de be langrijkste knopen door te hakken. Als dat inderdaad lukt, wil Kok het komende weekeinde beginnen aan de voorbereiding van de definitieve tekst van een paars regeerakkoord. Dat zou dan, na nader overleg met de drie onderhandelaars, in de loop van de volgende week naar de betrokken fracties kunnen. Kok liep donderdag avond desgevraagd ook al enigszins vooruit op de zetel verdeling in een eventueel paars kabinet en noemde de suggestie die Bolkestein zo'n twee maanden geleden al eens deed „een schot zeer dichtbij de roos". De WD-leider opper de toen een verdeling van 5 PvdA-, 5 VVD- en 4 D66- ministers met Kok als premier. De belangrijkste gesprekson derwerpen van donderdag be troffen de ombuigingen op De fensie en Ontwikkelingssa menwerking, op de studiefi nanciering en in de zorgsector. De woordvoerder van de infor mateur deelde donderdag avond mee dat op geen van de ze punten nu al volledige over eenstemming is bereikt. Bolkestein zei donderdag even eens dat er op belangrijke pun ten nog steeds geen overeen stemming is bereikt en verzet te zich tegen al te groot opti misme over de kansen van paars. Ook Kok waarschuwde donderdagavond dat „er na tuurlijk altijd nog complica ties kunnen optreden, zelfs bij het aanzoeken van de bewinds lieden". Overigens ontkende Bol kestein berichten dat de WD de afgelopen dagen nieuwe fi nanciële eisen op de onderhan delingstafel van formateur Kok heeft gelegd. Volgens de VVD-leider liggen de belang rijkste problemen nog steeds bij de invulling van de ombui gingen voor 1995 die in totaal zo'n 4,5 miljard bedragen. „Daar is echter niets bij wat niet ook de vorige week al be kend was", aldus Bolkestein: „Dat is op zichzelf al stevig ge noeg." AMERSFOORT (ANP) - Een bezoeker van de Hema in Amersfoort is donderdag tot op zijn hemd toe uitgekleed door de politie, omdat het diefstal-alarm telkens afging als hij de winkel wilde verla ten. Wat de oorzaak was, bleef lange tijd onduidelijk. De man wist niet wat hem overkwam, want hij had niets gestolen en zelfs niets gekocht. Uiteindelijk keek een van de agenten bij de man onder de schoenen. Onder één schoen bleek een sticker te zitten, waarop het alarm telkens maar weer had gereageerd. Suske enWiske tokapua toraja door Willv Vandersteen Tot 22 augustus Ren esse Bezichtiging Nederlandse Her vormde kerk, tevens klank- en lichtspel Een volk in de Woes tijn, expositie van schilderijen van de schilder Jean du Neele. Orgelbespelingen. Dinsdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Vrijdag 5 augustus Zierikzee Circus Renz. 19.00 uur. Kerkwerve Rock Roll-avond in Café Kerkwerve. 21.00 uur. Haamstede Theaterrondleiding. Slot en kern. 11.00 uur. Brouwershaven Zomermarkt met optreden van dweilband. Van 15.00-21.00 uur. Zomeravondconcert, Aart Kot, orgel; Margriet Coppoolse, dwarsfluit en Dansgroep Neha- lennia. Grote Kerk. 20.00 uur. Zaterdag 6 augustus Zierikzee Circus Renz. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Theaterrondleiding. Vanaf Burghse Schoole. 14.00 uur. Scharendijke Zomerpopfestival. IJsbaan. 19.30 uur. Brouwershaven Algemene Sportvereniging Brouwershaven haalt oud pa pier op. 09.00 uur. Dreischor Vlasdag. Ring. 09.00-16.00 uur. Rommelmarkt en veiling an tiek en curiosa. Junior Kamer. Tuin Streek- en Landbouwmu-» seum Goemanszorg. Vanaf 09.30 uur. Vlasdagconcert. Nederlande Hervormde kerk. 16.00 uur. Ouwerkerk Jaarmarkt. Ring. Vanaf 09.30 uur. Bruinisse Bazar/rommelmarkt. Parkeer terrein bij Hervormde kerk. Van 09.00 tot 16.00 uur. Zondag 7 augustus Serooskerke Zangdienst. Nederlandse Her vormde kerk. 19.00 uur. Maandag 8 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Karei Bogerd (bariton) en Bert Kruis, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Oosterland Eerste repetitie-avond VZOS, dorpshuis De Oosterhof. 19.45 uur. Dinsdag 9 augustus Zierikzee Toeristendag. Kunst en cul tuur. Binnenstad. 10.00-17.00 uur. Fietstocht voor senioren. Brui nisse route, 41 kilometer. Start: 13.30 uur zwembad Onderdak. Woensdag 10 augustus Burgh-Haamstede Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede 19.00 uur. Ouwerkerk Ouwerkerk van vroeger tot nu. Dorpshuis. 14.00-16.00 uur. Oosterland Midzomeravondrommelmarkt. Rondom de kerk en toren. Van af 17.00 uur. Donderdag 11 augustus Zierikzee Openluchtschaken. Beuze. Tus sen 19.00 en 21.00 uur. Burgh-Haamstede Verkoopdag en oude schoenen actie. Kerkgebouw Ankerweg. Van 09.00 tot 17.00 uur. Renesse Theaterrondleiding. Kern. 16.00 uur. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 12 augustus Kerkwerve Tropical Night in Café Kerk werve. 21.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF g?' I Li. uiifiHtS25b

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2