De luier-express wint terrein Graancirkelexperts spreken elkaar tegen Gymzaal bij Beatrixschool dringend toe aan opknapbeurt Milieuvriendelijker dan wegwerpluiers Kosten begroot op f 285.000,- Diefstal uit auto Doorrijden na aanrijding- Radar controle Schade aan auto Diefstallen uit auto's Diefstal gasfles Vernieling Dieven aangehouden Fietsendieven betrapt in Renesse Doorgereden na aanrijding DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1994 NR 25608 3 Een nieuw fenomeen: de lease-luier. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Katoenen luiers gebruiken en toch niet zelf wassen. Een ideale combinatie, vindt een groot aantal moeders die gebruik maken van de lease-luier-express. Eén keer in de week wordt het benodigde aantal luiers thuisgebracht en tegelijkertijd de vuile weer meegenomen en naar een wasserij in Vlissingen gebracht. Volgens Martha Blom, consulente van de luier-express ip Goes, heeft deze methode evenveel ge bruiksgemak als wegwerpluiers. Martha Blom: ,,We leveren er een speciale container bij, f'aar de vuile luiers in gedepo- eerd kunnen worden en die wordt één keer in de week op gehaald. Dat lijkt weinig, mis schien vies, maar je moet wel bedenken dat een wegwerplui- er met inhoud ook een week in een container (rolemmer) ver blijft. Binnenkort, als.de ge scheiden afvalinzameling be gint, z^elfs twee weken. Als je het uit hygiënisch oogpunt be kijkt zijn wegwerpluiers een slechte keus. In wezen poepen de kinderen in de vuilnisbak. Alles komt in de open lucht, of in een verbrandingsoven. De luierinhoud van een katoenen luier komt met het waswater in het riool en dit water wordt ge zuiverd voordat het weer in het milieu terecht komt." De luiers hebben niet dezelfde vorm als de ouderwetse katoenen luier, maar lijken een beetje op de bekende billies wegwerpluiers. Bij de luiers worden speciale broekjes geleverd met klitte- band waar de luier in een handomdraai ingelegd kan worden. Op Schouwen- Duiveland zijn een aantal moe ders klant bij de luierlease- express. In heel Zeeland zijn dat er 60. Ook mevrouw De Raad uit Zierikzee besloot mee te doen nadat ze over de huur- luiers had gelezen in een infor matiepakket van de kraam zorg. Mevrouw De Raad: „Mijn zoontje is nu drie maanden en het bevalt me nog steeds pri ma. Zelfs als ik een dagje weg ben gebruik ik ze. Je moet dan natuurlijk wel de vieze luiers mee terug naar huis nemen, maar dat vind ik niet zo'n pro bleem. Ik had de container in het kamertje van de baby staan en dacht die zet ik later wel er gens anders. Maar hij staat er nog steeds, je ruikt echt niets, zelfs niet met dit warme weer. Het is net zo makkelijk als weggooiluiers." Efficiënt „Niet iedereen houdt het vol," aldus Martha Blom. „Je moet er echt voor 100 procent achter staan. Eén op één haakt af, vooral mensen die veel van huis zijn. We werken ook met kinderdagverblijven." Volgens de consulente is de luier-lease niet nieuw. Vroeger werd het ook wel gedaan, maar op een iets andere manier. Feit is dat een professionele wasserij veel efficiënter werkt, het kost de helft aan energie dan wanneer ieder gezin zijn eigen luiers wast. Er wordt geen gramme tje te veel waspoeder gebruikt en ook minder dan de helft van de hoeveelheid water." De lui ers worden geleverd in drie ma ten. In het begin zijn er zo'n 60 luiers per week nodig. Als er minder voedingen worden ge geven zijn er steeds minder lui ers nodig. Martha: „Het is echt maatwerk, wekelijks kunnen de klanten de hoeveelheid lui ers veranderen of, als ze dat willen, ermee stoppen." Het gebruik van katoenen luiers is een milieubewuste keuze. Van geboorte tot zindelijkheid ge bruikt een kind ongeveer 6000 luiers. Wanneer er wegwerplui ers worden gebruikt is dat in gewicht ongeveer 1500 kilo. In Nederland worden per jaar 800 miljoen papieren luiers wegge gooid (dit is vier procent van onze afvalberg). Om die grote hoeveelheid luiers te maken moeten er 870.000 bomen ge kapt worden en bijna drie mil joen kilo plastic gemaakt. ZIERIKZEE - De gymnastiekzaal van de Beatrix school in Zierikzee moet hoognodig opgeknapt wor den. De kosten voor die opknapbeurt worden voorlo pig geraamd op 258.000,-. Een en ander komt aan de orde tijdens de vergadering op maandag 15 augus tus van de commissie welzijn en sociale zaken van de gemeente Zierikzee. De vergadering wordt gehou den in de commissiekamer van het stadhuis en be gint om 19.30 uur, De gymnastiekzaal van de Bea trixschool moet niet alleen op geknapt, maar ook aangepast worden. ,,De zaal is niet ge schikt voor gehandicapten ter wijl op de school een aantal (meervoudig) gehandicapte leerlingen is ingeschreven", al dus het college van b en w van Zierikzee. De rijksvergoeding voor het opknappen van de zaal is volgens het college vol strekt ontoereikend. Dat houdt in dat de kosten voor rekening zullen komen van de gemeen ten die meedoen aan de ge meenschappelijke regeling waar de Beatrixschool onder valt. Het advies van de com missie over de kwestie wordt gevraagd. Verder komt tijdens de com missievergadering een verzoek om subsidie van de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) aan de orde. De ZVU ontvangt jaar lijks een gemeentelijke subsi die. Bij het bepalen van de hoogte van die subsidie wordt uitgegaan van het exploitatie tekort, het aantal Zierikzeese en het aantal Zeeuwse contri buanten. „Er is sprake van een stijgende hoogte van de subsi die. Voor 1995 wordt wederom uitgegaan van een toenemende gemeentelijke subsidie", aldus het college. De oorzaak hiervan is volgens het college gelegen in het feit dat het bestuur van de ZVU zich richt op uitbreiding en verdieping van de activiteiten. „De hogere personeels- en uit voeringskosten worden echter maar gedeeltelijk gecompen seerd door hogere inkomsten", aldus het college. Het college stelt de commissie voor niet in te stemmen met de door de ZVU ingediende begroting voor 1995. Op de agenda verder een ver zoek om subsidie van Stichting De Koepel. Deze stichting is verhuisd van de Basterstraat naar een ruimte in het Multi functioneel gebouw aan de Huybertstraat in Zierikzee. In voorgaande jaren werd de huur van de locatie aan de Basterstraat voor de.volle hon derd procent gesubsidieerd door de gemeente. Daar wil het college van b en w van Zierik zee, zo blijkt uit haar toelich ting, vanaf. „Op basis van de voor 1994 en 1995 ontvangen begrotingen, waarbij uitgegaan wordt van huisvesting in het multifuncti oneel gebouw, is het college van b w in beginsel van me ning dat een huursubsidie kan worden verstrekt van 50 pro cent', aldus het college. De stichting beschikt volgens het college over voldoende inkom sten om de overige huurkosten te dekken. Over vier jaar zou deze wijze van subsidiëring kunnen worden geëvalueerd. SCHARENDIJKE - Een 27- jarige inwoner van Stadtteil Beuel in Duitsland deed bij de politie aangifte van diefstal uit zijn auto. De auto stond geparkeerd aan de Kuijerdamseweg in Scha- rendijke. Uit de auto werden twee tassen met surfartikelen gestolen. De omvang van de schade is bij de politie niet be kend. BRUINISSE - Een 42-jarige in woner van Bruinisse deed bij de politie aangifte van doorrij den na een aanrijding. Op de Grevelingendam bij Bruinisse werd door een onbe kend gebleven voertuig een achterschild van het voorwaar schuwingsbord brug kapot ge reden. ZIERIKZEE - De verschillende criteria waarmee aangetoond moet worden wel ke graancirkel echt is en welke niet, blijken per onderzoeker nogal wat af te wij ken. Volgens Luck Landkroon van de Stichting Opus is de cirkel bij Zierikzee nep en bij Serooskerke echt. Bas Meijer echter van de stichting Contact Net work International komt tot precies de tegenovergestelde conclusie. Volgent één van de CNI is dei de drie echtt e graancirkel aan de Platteiveg in Zierikzee in Nederland. (Foto Marijke Folkertsma). Bas Meijer: „Er zijn veel crite ria om vast te stellen of een graancirkel echt is. Heel be langrijk is dat je er snel bij bent, zodat je een onderzoek kunt instellen voordat er gelo pen is. Zelfs in een zogenaamd sproeispoor kun je zien of er re centelijk in gelopen is. Voor mij is de perfectie van de cirkel het meest doorslaggevend, en natuurlijk de manier waarop de stengels gebogen zijn. Vier afgevaardigden van CNI togen dinsdag naar Serooskerke maar concludeerden teleur gesteld dat het hier om een 'nepcirkel' ging. Meijer: „Het pictogram in Serooskerke vond ik te slordig om echt te zijn. Het centrum lag niet precies in het midden en de graanhalmen die niet geknakt waren ston den verschillende richtingen uit. Ook de wichelroede rea geerde niet." Eerder die weck echter, op zaterdagavond, was Luck Landkroon van de stich ting Opus naar het bewuste gerstveld afgereisd en stelde opgewonden vast dat het hier om een perfect exemplaar ging. Raadsel Vast staat dat er tussen zater dagavond en dinsdagochtend heel wat mensen het pictogram hebben betreden, tot ergernis van de pachter van het stuk grond, de heer J. Boot uit Burgh-Haamstede. Echt maag delijk waren de cirkels dus niet meer. Luck: „Ik spreek de me ning van Meijer tegen, boven dien heb ik duidelijk een gra- denafwijking in mijn kompas geconstateerd." De onderzoe kers van CNI echter vonden geen kompasafwijking. De hoop van Luck is gevestigd op de bevindingen van Herman Hegge, ook van de stichting CNI, die momenteel in Enge land is voor een conferentie over graancirkels. Hij heeft een monster van de cirkelgerst uit Serooskerke meegenomen om te laten on derzoeken. Graan uit een 'ech te' graancirkel vertoont name lijk een duidelijk aantoonbare moleculaire verandering en be vat siliciumkristal, een kiezel verbinding die energie afgeeft. Van de tien cirkels die tot nu toe in Nederland geregistreerd zijn, zijn er volgens Meijer maar drie 'echt'. Dat zijn de cir kels in Zierikzee, in Bo- vensmilde en in Hendrik Ido Ambacht. Niet alleen weten de onderzoekers hoe een echte cir kel ontstaat, ook weten ze niet hoe een nepcirkel gemaakt wordt. Nog nooit is er iemand betrapt en altijd gebeurt het in de nacht. ZIERIKZEE - Een fors aantal hardrijders is gisteren, woens dag, tegen de lamp gelopen tij dens verschillende radarcon troles van de politie. Bij een controle langs de Nieu we Kooiweg bij Zierikzee, waar een maximumsnelheid van 80 kilometer per uur geldt, werden 580 voertuigen gecon troleerd. Zesenveertig automo bilisten bleken de maximum snelheid aan hun laars te lap pen. De Hoogst gemeten snel heid bedroeg 116 kilometer per uur. Op de Weg naar De Val werden 480 voertuigen gecon troleerd. Liefst 94 auto's ble ken te hard te rijden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 125 kilometer per uur. Ter plaatse geldt een maximumsnelheid van 80 kilometer per uur. Tij dens een radarcontrole langs de Heuvelsweg bij Kerkwerve werden 226 voertuigen gecon troleerd. Achtenvijftig auto mobilisten bleken te hard te rijden. De hoogst gemeten snelheid was 140 kilometer per uur, ofwel 60 kilometer te hard. NIEUW HAAMSTEDE - De auto van een 27-jarige in woonster van Aken raakte be schadigd bij een aanrijding. De auto van de Duitse stond ge parkeerd aan de Strandweg in Nieuw-Haamstede. Tussen 14.00 en 20.00 uur werd door een onbekend voertuig een deuk in het rechtervoorspat- bord gereden. Na melding van een getuige bleek de deuk ver oorzaakt te zijn door een 23- jarige inwoner van Vianen. De ze heeft -bij verhoor bekend. BRUINISSE/RENESSE - Een 45-jarige inwoner van Land graaf deed bij de politie aan gifte van inbraak in zijn perso nenauto. De auto stond geparkeerd bij een jachthaven 'bij Bruinisse. Het slot van het portier werd geforceerd waarna de dieven er met een stoffen tas met badkle ding, een verrekijker, een hor loge en een scanner vandoor gingen. Ookeen 29-jarige in woner van Hengelo werd het slachtoffer van autokrakers. De auto stond geparkeerd aan de Hogezoom in Renesse. Uit de auto werden de hoeden- plank, compleet met luidspre kers en een aantal CD's gesto len. Verschillende mensen de den bij de politie aangifte van diefstal uit hun tent. Er werd vooral kleding en geld gesto len. Op een camping in Scha- rendijke werden een 19-jarige en een 22-jarige inwoner van Nieuwegein aangehouden voor een poging tot diefstal. SCHARENDIJKE - Een 21- jarige inwoner van Apeldoorn deed bij de politie aangifte van diefstal van een gasfles uit zijn tent. De tent stond op een camping aan de Kuijerdamseweg. Wat precies de schade is, is bij de politie niet bekend. KERKWERVE - Een 34-jarige inwoner van Kerkwerve deed bij de politie aangifte van ver nieling. Door onbekenden werd een deel van de omheining rond een sierkwekerij in Kerkwerve vernield. De omvang van de schade is bij de politie niet be kend. ZONNEMAIRE - In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de politie drie inwoners van Schouwen-Duiveland aange houden wegens diefstal. Het gaat om een 29-jarige man uit Scharendijke, een 35-jarige man uit Brouwershaven en een 37-jarige man uit Burgh- Haamstede. Het drietal werd op heterdaad betrapt toen zij bezig waren goederen als ge luidsapparatuur en drank uit de woning van een 37-jarige in woner van Zonnemaire naar hun auto over te brengen. De bewoners van het huis in kwes tie waren met vakantie. De auto van de drie werd door de politie in beslag genomen. De daders waren in verzekering gesteld en werden na voltooi ing van het onderzoek met een dagvaarding op zak weer in vrijheid gesteld. Zij zullen zich te zijner tijd moeten verant woorden voor hun gedrag voor de rechter. verwachting t/m maandag 8 au WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 30% Min.temp. 15 graden Middagtemp. 25 graden Windkracht noordw. 4 Zondag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 40% Min.temp. 14 graden. Middagtemp. 24 graden Windkracht noordo. 3 Maandag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 30% Min.temp. 14 graden Middagtemp. 23 graden Windkracht noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 5 aug. Zon op 06.06, onder 21.21 Maan op 04.03, onder 19.51 Nieuwe Maan: 7 augustus (10.46) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het ziet er naar uit dat het de komende dagen minder warm wordt. Begin volgende week wijzen de thermometers 's middags een graad of 23 aan en dat is maar een fractie meer dan de voor deze tijd van het jaar normale waarde. Dit be tekent echter allerminst dat de zo mer haar glans verliest. De zon blijft namelijk een hoofdrol vertolken en de kans op regen is maar klein. Het minder warme weer kunnen we op het conto schrijven van een hoge- drukgebied. Vanaf zondag ligt het zwaartepunt ervan ten zuiden van IJsland. In Nederland draait de wind daardoor naar het noorden en stroomt de minder warme lucht het land binnen. Voor het zover is, wordt het morgen in het oosten nog een tropisch warme dag. Met name tij dens het eerste deel van de dag schijnt de zon er nog volop. In het westen is het wat bewolkter en ook koeler: het wordt er een graad of 24. Verder kan er in het hele land een actieve regen- of onweersbui tot ont wikkeling komen. De zwakke tot ma tige wind waait eerst uit zuidelijke, later uit westelijke richtingen. RENESSE - In de nacht van woensdag op donderdag wer den in Renesse twee mannen betrapt op het stelen van een fiets. Het gaat om een 21-jarige man uit 't Gooi en een 21-jarige man uit Houten. De fiets werd te ruggegeven aan de rechtmatige eigenaar. Tegen de fietsendie ven werd proces-verb aal opge maakt. BROUWERSHAVEN - Een 33- jarige inwoner van Leiden deed bij de politie aangifte van doorrijden na een aanrijding. De auto van de Leidenaar stond geparkeerd aan de Markt in Brouwershaven. De omvang van de schade aan de auto is bij de politie niet bekend. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3