WEEKEND RECEPT Veel blauwbloeiende planten in de tuin in maand augustus dier in het vizier Tentoonstelling zijdecultuur en zijden batiks in Bewaersehole Wie is de eigenaar? Zomerpop Scharendijke met twee bands Exposities in Grote Kerk Veere Schurvelingen- wandeling Aparte versie Citroen AX Op de ijsbaan in Scharendijke Flensjestaart Door Els van Baarle en Adri en Guky van Hoegee WOÈNSDAG 3 AUGUSTUS 1994 NIEUWSBODE EXTRA De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 20 juli zijn: De eerste prijs: Een waardebon van f 25,- L. de Jong-Grinwis, Pr. Hendrikweg 2, Ouddorp De tweede prijs: Een waardebon van f 15,- W. Groenendijk-Kransse, Wernerlaan 8, Dirksland De derde prijs: Een waardebon van f 10,- P. de Ruiter, Kerkstraat 5, Burgh-Haamstede Het sleutelwoord van de puzzel van 20 juli is: Klaplopers De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk hetwoord Extra-puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 12 augustus in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel! Horizontaai: 1. model, goede manieren; 3. lichte training ter verbetering van de lichamelijke conditie; 5. jongensnaam; 7. insekt; 8. bestuurder van een abdij; 10. tien gulden; 11. praatjes; 12. druk babbelen; 14. vogel; 16. gevan genis; 17. vervoermiddel; 18. plaatsnaam; 19. boom; 21. bolleboos; 22. dier; 24. schipperen; 25. soort kaas; 26. hardere bovenlagen; 28. opschudding; 30. kloosterzuster; 31. medisch (afk.); 32. meisjesnaam; 33. niet willen ken nen; 34. overschot. Verticaal: 1. muziekinstrument; 2. volk; 3. weerom; 4. het meest nabij; 5 met roest bedekt worden; 6. hij die betaalt; 8. eetbare plant; 9. zweefrek; 12 duistere zaak; 13. nazien; 14. visje; 15. op welke tijd?; 19. ondervinden; 20 zeeschuimers; 22. Zuidnederlander; 23. enkele; 26. niet groot; 27. pakken; 28. bedrijver; 29. niet klein. Het sleutelwoord bestaat wordt gevormd door de letters in de vakjes: 29, 19. 15, 25. 24, 28, 18. 33, 8, 8, 34. U heeft nodig voor 4 personen: voor de flensjes: 100 gram gezeefde bloem 2 eieren 3 a 3'/2 deciliter melk 75 gram boter of margarine zout peper voor de vulling: 150 gram lamsgehakt 100 gram gekookte ham 35 gram boter of margarine 1 ui, gesnipperd 1 eetlepel tomatenpuree 30 gram gezeefde bloem 2V2 a 3 deciliter bouillon 100 gram fijngeraspte oude Goudse kaas. Maak van bloem, eieren en drie deciliter melk een glad beslag. Voeg extra melk toe indien het beslag te dik uit valt. Voeg wat zout en peper aan het beslag toe en roer er 35 gram gesmolten boter of margarine door. Bak in de resterende boter of margari ne acht tot tien dunne flens jes. Smelt voor de vulling de boter of margarine en fruit er de ui zolang in tot hij goudgeel ziet. Roer de tomatenpuree erdoor en voeg één minuut daarna (de tomatenpuree krijgt dan de kans om de zurige smaak kwijt te raken) het goed los gehaalde gehakt toe. Laat alles, onder voortdurend omscheppen, zolang zacht jes bakken tot het gehakt in rulletjes uiteen is gevallen. Schenk er onder voortdu rend roeren de bouillon bij en blijf dan roeren tot een vrij dikke saus is ontstaan. Roer er daarna de ham door en voeg wat zout en (cayen nepeper naar smaak toe. Verwarm de oven voor op 225°C of gasovenstand 5-6. Beboter een ovenvaste scho tel. Leg er een flensje op. Schep er een deel van de gehakt saus op en strijk het zo ge lijkmatig mogelijk uit. Bouw op deze wijze een taart op. Bestrooi de taart aan zij- en bovenkant met geraspte kaas. t Plaats de schotel iets onder het mid den van de oven. Temper de warmtebron direct na het sluiten van de ovendeur tot 200°C of gasovenstand 4-5. Zodra er een fraai goud bruin korstje op de taart is ontstaan, (na circa twintig minuten) kan de taart wor den opgediend. Lekker met ratatouille van aubergine, courgette en ro de ui. Voedingswaarde per portie: Energie: ±2575 kj (615 kcal) Eiwit: 29 gram Vet: 42 gram Koolhydraten: 30 gram Els van Baarle, net terug uit de Verenigde Staten waar ze on der meer een lezing gaf over, en les kreeg in het batikken op stoffen als katoen en zijde, ver telt dat het maken van iets uit was, verf en stof haar erg aan trekt. Ze maakte kennis met 'batik' tijdens haar Textiel- opleiding in de jaren zeventig en raakte gefascineerd door de mogelijkheden van batikwas en verf. Haar afstudeerproject was dan ook batik en verftech niek. Daarna volgden er nog lessen bij Raden Suwondo Su- dewe, verbonden aan het mu seum Nusantara in Delft. Tegenwoordig werkt Els voor namelijk op zijde, maar wel al tijd met de traditionele Indo nesische gereedschappen: de tjap, een koperen stempel met handvat, en de tjanting, een koperen kannetje, voor het op brengen van de was. „Alleen maak ik er geen traditionele patronen mee. Ik werk met de stempels verspreid over een doek, en maak niet zoals bij de traditionele methode, rijtjes van dezelfde patronen op de stof", vertelt ze. Verdei* werkt ze ook vaak met een penseel. De verschillende kleuren op de doeken ontstaan door de han delingen 'afdekken met was en verven', minstens vier keer te herhalen. Hierna wordt de stof gefixeerd en de was verwij derd. Na dit tijdrovende pro ces, Els zegt dat ze, met de ge bruikelijke onderbrekingen meegeteld, al gauw meer dan een paar dagen zoet is met het bewerken van één doek, is de stof geschikt als draperie of voor het maken van een exclu sief kledingstuk. „Meestal wordt zo'n creatie dan gedra gen bij een feestelijke gelegen heid, bijvoorbeeld een brui loft", legt ze uit. Els werkt vaak met thema's. Creëerde ze eerst vaak doeken die op vloerpatronen zijn geba seerd, nu zijn het meestal mu ren die haar inspiratie geven. Ook maakte ze een aantal werkstukken waaróp muziek teksten te zien zijn. Met een van deze doeken behaalde ze onlangs een derde prijs bij een wedstrijd in de Verenigde Sta ten. Vorig jaar sleepte ze trou wens twee eerste prijzen in de wacht tijdens 'Fabric '93', een prestigieuze wedstrijd in Co lumbus Ohio. Indonesië De zijden kledingstukken die in de Bewaersehole worden geëxposeerd, zijn van de hand van Guky van Hoegee-van dei- Linden uit Grijpskerke. Zij raakte tijdens een reis door In donesië geboeid door de batik kunst die daar in hoog aanzien staat. Terug in Nederland, nam ze batiklessen in het museum Nusantara in Delft, waar ze te gelijk Els van Baarle leerde kennen. Guky kreeg les in de traditionele batiktechnieken met de canting op katoen. In de loop van de jaren maakte zij zich los van het traditionele ba tikken op katoen en ging ze op meer experimentele wijze ba tikken op zijde. Biologisch Haar echtgenoot Adri van Hoe- gee houdt zich al jaren bezig met het biologisch, historisch en textieltechnisch aspect van zijde. Van zijn hand zijn de fo to's op de kleine ovèrzichtsten- toonstelling in de Bewaerseho le, die laat zien hoe zijde wordt gemaakt. De tentoonstelling begint op 30 juli. De Bewaersehole is open van maandag tot en met zater dag van 13.30 tot 16.30 uur. VEERE - Tot 4 september is in de Grote Kerk in Veere werk te zien van de Modern Yunnan Art Foundation en beeld houwster Reneé Mink. De ex positie is toegankelijk van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Reneé Mink woont in Kortge- ne, maar werd in 1938 geboren in Arnhem waar zij de afdeling mode van de Akademie voor Beeldende Kunst doorliep. Na werkzaam te zijn geweest op grafisch gebied begon zij in 1973 met beeldhouwen. Sedert 1986 is de kunstenares lid van de Zeeuwse Kunstkring. Haar beeldhouwwerken zijn niet fi guratief. Als materiaal ge bruikt zij brons, steen, beton gekleurd marmer en glas. Yunnan is de naam van een provincie in het Zuid-Westen van China, grenzend aan Tibet, Birma, Laos en Vietnam. Er wonen in dit deel van China veel - vaak etnisch niet Chinese - minderheden. Voor een groep kunstenaars, de meesten gebo ren en getogen in Yunnan, is de cultuur van deze minderheden een van hun belangrijkste in spiraties. Allen hebben een tra ditionele Chinese kunstoplei ding genoten, maar hebben ge degen kennis van niet-Westerse stijlen. De in 1992 opgericht Yunnan Modern Art Foundation werkt nu samen met acht schilders en twee beeldhouwers. Verschil lende onder hen genieten enige bekendheid buiten China en enkelen leven en werken in. Amerika. De modern en Westers aandoende schilderij en zijn vrolijk van kleur. Ze worden hoofdzakelijk ge maakt op rijstpapier. Het meestgebruikte materiaal bij de beeldhouwers is brons. OUDDORP - Vanuit de Gere formeerde Kerk in Ouddorp wordt op woensdag 10 augus tus voor de tweede keer in dit zomerseizoen een schurvelin- gentocht gehouden. Het gaat om een wandeling on der leiding van een gids door het landschap dat tussen de schurvelingen ligt en verscho len tussen braambossen en an der struweel. Het gebied is nor maal niet toegankelijk voor publiek. De deelnemers krij gen tijdens de twee uur duren de tocht informatie over de flo ra en fauna. Men dient goed schoeisel te dragen en de kle ding aan te passen aan de weersomstandigheden. Kinde ren kunnen aan het evenement deelnemen onder begeleiding van een volwassene. De schur- velingentocht vertrekt om 19.00 uur bij de kerk en de deel name is gratis. ZIERIKZEE - 'First Impressi on' is de titel van een extra aantrekkelijke en aparte ver sie van de Citroen AX die mo menteel op de markt is. Het gaat om een AX die lever baar is met drie of vijf deuren en dezelfde basisuitrusting heeft als de AX First. Daar naast heeft de auto lichtmeta len velgen, getint glas en een zonnedak. De aparte bekle- dingsstof van de stoelen is af- gestemd op de kleuren van de carrosserie, een combinatie van donkergroen, lichtgrijs en rood. Het uiterlijk van de First Impression wordt verder afge rond door striping, badges, lo go en dorpelbescherming. De auto wordt op Schouwen-Dui- veland verkocht door Citroen dealer Goedbloed Auto's in Zierikzee. ZIERIKZEE - In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland aan de Zandweg in Zierikzee is een kruising teckel binnengebracht. Het gaat hier om een teefje van ongeveer zeven jaar oud. Ze is gevon den in Brijdorpe. Deze hond heeft een wildkleur en op haar borst een witte vlek. Ze draagt een bruin halsbandje. De eigenaar wordt verzocht contact op te nemen met het asiel, telefoon 01110- 17013. In dit dierenonderkomen verblijven 39 katten en drie hon den. De poes Demi is geplaatst. (Foto: Joop van Houdt). Dit jaar heeft de Stichting Middenschouwen Cultureel (SMIC) twee bands op het pro gramma van het vierde Zomer- popfestival op zaterdag 6 augustus gezet: Rock the Hou se en als tweede, op veler ver zoek maar nu echt voor het laatst. Jack in the Box. Het feit dat er maar twee bands spelen betekent niet dat het festival korter duurt maar, al dus de SMIC, is er gein- vesteerd in kwaliteit. Jack in the Box speelt hits van Santa- na. Dire Straits en van alles wat momenteel op de hit lijsten staat. Rock the House staat garant voor stevige rock en interpretaties op bestaande nummers. Net als voorgaande jaren zal het podium opge bouwd worden op de ijsbaan. Het festival begint om 19.30 uur. Voor informatie over kaartenvoorverkoop: telefoon 01117-2043. Els van Baarle bij enkele van haar gebatikte zijden werkstukken. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - Vanaf 30 juli tot en met 20 augustus zijn in de Bewaersehole in Burgh-Haamstede zijden batiks te zien en een kleine tentoonstelling over zijdecultuur. Makers van de kleurige doeken zijn Els van Baarle uit Dreischor en Guky van Hoegee uit Grijpskerke. Samen hebben ze gezorgd voor een bijna feestelijk ingerichte Bewaersehole, waar bonte draperieën en kledingstukken voor enkele weken de boven toon voeren. MIDDELHARNIS - In augustus doet de natuur het een beetje rustiger aan. Uitbundige zomerkleuren ma ken plaats voor de tere tinten van pastels. Zachtblauw is zo'n echte nazomerkleur. Het accent komt ook weer wat meer te liggen op bladplanten, varens bijvoorbeeld. Ze zijn niet alleen mooi voor tuinhoekjes, maar kunnen ook in potten en manden worden gebruikt. Sommige zijn zelfs wintergroen. •In de nazomertuin zijn opmer- jkelijk veel blauwbloeiende 'planten te zien. Vaste planten en kleine heesters, ze passen goed bij elkaar in de border. Prachtig van kleur zijn bij voorbeeld lavendel, perovskia en bibiscus. Eén van de mooiste is Ceanothus, ook wel herfstsering genoemd. De bloempluimen kunnen diverse tinten blauw hebben. De meest bekende is ceanothus delilia- nus Gloire de Versailles, diep blauw. Bloeit rijk, met grote pluimen. Indigo is dieper blauw, minder groeikrachtig. Er zijn ook wit-rozebloeiende cultivars. Allemaal houden ze van een zonnig plekje en door latende grond. Ceanothus heeft vrij ^lappe takken en kan in het voorjaar flink worden gesnoeid. Is ook als leiheester bruikbaar, bij voorbeeld op het balkon. Varens Van de sierplanten die om hun blad worden gekweekt, zijn va rens het meest spectaculair. In het wild komen ze in ons land voor onder zowel droge als vochtige omstandigheden. Ook in tuinen kunnen ze onder uit eenlopende omstandigheden groeien. Vooral de wintergroe ne varens zijn aantrekkelijk voor tuinbeplanting. Karakte ristiek van blad is de inheemse tongvaren, phillitis scolopen- drium, met z'n prachtig gegolf de bladranden. Houdt van vochtige humusrij- ke grond. Wordt 50 centimeter hoog. Van de vele varens die in cultuur zijn, is polystichum, niervaren, één van de meest waardevolle. Er is veel variatie in hoogte, het blad is steeds wintergroen. Dat is voor tuin- èn potbeplanting extra aan trekkelijk. Een laagblijvende soort (30 centimeter) is polysti- chium tsus-simense, een heel hoge (110 centimeter) P. setife- rum Dahlem. Het elegant in gesneden blad is geschikt voor boeketten. Daarvoor wordt P. setiferum Herrenhausen (70 centimeter) zelfs speciaal ge teeld. En wie een varen in de rotstuin wil hebben, kan kizen voor een muurvarensoort: asplenium trichomanes, steenbreekvaren. Wordt slechts vijftien centime ter hoog en verdraagt zowel zon als schaduw. Varens staan op het tuincen trum veelal in een schaduwhal, om het blad en de tere wortels tegen te veel zonlicht te be schermen. Het blad van win tergroene varens kan gevoelig zijn voor winterzon en jong blad voor nachtvorst. Een stukje vitrage helpt hiertegen. In het weekeinde van 13/14 augustus wordt in het Lim burgse Lottum het derde Ro- zenfestival gehouden. Lottum staat dan geheel in het teken van rozen en andere boomkwe kerij gewassen, sierteeltpro- dukten waarom de regio be kend staat. Er zijn rozenmo- zaïeken en geveltuinen te zien, er is een snijrozententoonstel- ling en een buitenrozen-ten- beonstelling. Zelfs een fiets tocht door de rozenvelden be hoort tot de mogelijkheden. Ook voor kinderen is er van al les te doen. Een wintergroene varen zoals Polystichum, zorgt in zomer en winter voor een karakteristiek accent.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 7