Majorie Rademaker rondemiss Wielerronde Burgh-Haamstede 'Bij aflandige wind is het hier spitsuur van afdrijvende bootjes' Barbie (35), niet zo maar een pop 'Ik houd van alles wat met recreatie en vakantie te maken heeft' Expositie in museum De Blikvanger Renesse Ook topdrukte voor Reddingsbrigade Westerschouwen WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1994 NIEUWSBODE EXTRA ve dollar. De actie was een suc ces, want in de Verenigde Sta ten werden 1,2 miljoen nieuwe poppen afgezet. De oude Bar bies werden verdeeld onder kinderen in tehuizen. Omdat de mode verandert, ver andert Barbie. Marketingdes kundigen hebben vastgesteld dat dat elke zeven jaar moet ge beuren. Gewichtsproblemen heeft ze niet. Lange slanke be nen, wespetaille en de lange hals blijven schoonheidsideaal en handelsmerk van Barbie. Ken Een groep stylistes en marke tingdeskundigen - driehonderd man sterk - zorgen dat Barbie aan die basiseisen blijft vol doen. Barbie kreeg al in de beginja ren gezelschap van partner Ken, vriendin Midge en zusje Skipper. Inmiddels is een rijke kennissenkring opgebouwd. Het gaf Barbie een sociaal le ven, Mattel een hogere omzet. Het bedrijf fuseerde vorig jaar met Fisher Price, dat technisch speelgoed produceert. De geza menlijke omzet bedroeg vorig jaar 2,7 miljard dollar. In de jaren tachtig ontgroeide Barbie de kinderkamer. Ge woon omdat de eerste genera tie Barbie-fans volwassen was geworden. Barbie werd een ge liefd verzamelobject. De Ame rikaanse modekenner Billy Boy gaat prat op een collectie van 12.000 poppen. Op zijn ini tiatief werd in 1985 een grote Barbie-tentoonstelling gehou den. Verhouding Hij schreef zelfs de biografie over Barbie. ,,Ik groeide op met Wilma Flintstone, maar toen Barbie in mijn leven kwam wist ik meteen dat dit een langdurige verhouding zou worden. Zij was de perfecte vrouw, de godin waar ik zo lang op had gewacht." Barbie verwaardigde zich niet op Boy's aanzoek te reageren. Een goede opleiding stelde haar in staat te kiezen uit tal van banen. Uitsluitend foto model is ze al lang niet meer. Onder invloed van het femi nisme verwierf ze banen die voorheen alleen voor mannen bereikbaar waren. Zaken vrouw was ze, legerarts en astronaut. Twee jaar geleden was ze zowaar kandidate voor het presidentschap. De pop was de werkelijkheid gepasseerd. Onsterfelijk Barbie is onsterfelijk gewor den. Sinds december heeft ze een plaats in een wassenbeel denmuseum in Parijs. In het Grevinmuseum kreeg ze een plaatsje naast Madonna en Bill Clinton, die de verkiezing in 1992 uiteindelijk toch won. Ibt eind augustus is ze te zien in het museum De Blikvanger in Renesse dat elke dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur en en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur is geopend. BURGH-HAAMSTEDE - Ze heeft nog nooit bewust een hele wielerronde gevolgd. Maar ze houdt van alles wat met recreatie en vakantie te maken heeft, ook de sfeer van fietswedstrijden. En ze vindt het heerlijk om een keer in het middelpunt van de belangstelling te staan. De achttien-jarige Majorie Rademaker uit Haamstede is dit jaar rondemiss tijdens de wielerronde die zaterdag 6 augustus wordt gehouden in Haam stede. De MEAO-studente ziet het helemaal zitten om de wielerronde te volgen vanaf de jurywagen en na afloop de winnaars te huldigen. Majorie Rademaker studeert nog. Zij volgt in Middelburg een MEAO-opleiding, waarvan zij nog het laatste jaar moet doen. Daarna wil ze naar de Hogeschool voor Recreatie en Toerisme in Breda. ,,De sfeer van recreatie en vakantie heeft me altijd aangesproken. Mis schien omdat ik ben opge groeid in Haamstede. Ik wil la ter graag in een reisbureau werken. Het lijkt me leuk om veel met verschillende talen bezig te zijn en met mensen die op vakantie gaan. Die mensen zijn altijd blij en vrolijk. Het lijkt me heel leuk om daarmee te werken." Het lijkt Majorie ook leuk om de wielrenners te huldigen die in Haamstede beslag weten te leggen op de eerste plaatsen. ,,1bt nu toe heb ik alleen frag menten gezien van de Tbur de France en wanneer de wieler ronde in Haamstede werd ge houden ging ik altijd de straat op om te genieten van de sfeer". Majorie is van plan om de wielerronde op zaterdag 6 augustus goed te bekijken, zo dat ze weet wat de wielrenners die ze huldigt hebben gepres teerd. Een deel van de collectie Barbiepoppen in liet museum De Blikvanger in Renesse. (Foto: Marijke Folkertsma). RENESSE - Nooit verslaafd geweest, nooit een T-shirt met een politiek getinte tekst gedragen, nooit topless gezond. Maar wel kandidate voor het president schap van de Verenigde Staten, aerobicslerares met een video en een eigen boe tiek op Madison Avenue, New York. De gehele maand augustus is ze in vele ver schijningsvormen te bewonderen in het museum De Blikvanger aan de Capel- weg in Renesse. Barbie (pas 35 jaar geworden) is een fenomeen. In aanschaf drie keer zo duur als 'gewone' poppen, puur Amerikaans en dus van plastic. Ze is netjes, braaf, op en top middle class. Vanaf haar geboorte in maart 1959 zijn er achthonderd mil joen poppen verkocht. Barbie zette vorig jaar een miljard dollar (1,9 miljard gulden) om. Barbie vertegenwoordigde de wereld van glamour en luxe. Nederland kende die wereld eerst van de televisie, toen nog een nieuwigheid. Met Barbie lijkt een leven van galajurken en hoge hakken binnen hand bereik. Ze kan ook haar armen en benen buigen en dat spreekt kinderen aan. Ze werd verwekt op de afde ling ontwerp en onderzoek van Mattel in Los Angeles. Harold Mattson en Elliot Handler maakten al jaren accessoires voor poppen. Mattson stapte uit de zaak. Eliot en zijn vrouw Ruth zetten de zaak voort. Hij is een creatief, zij een zakelijk talent. Succes kent vele vaders. De drie jaar geleden overleden Jack Ryan, afdelingschef bij Mattel, claimde ook de pop te hebben bedacht. Ruth Handler moet op het idee zijn gekomen. Bij een bezoek aan Duitsland zag ze de pop Li- li, die er uitzag als een volwas sen vrouw. Oorspronkelijk was Lili een stripfiguur in de Bild- zeitung, wegens haar grote po pulariteit verscheen die als pop voor volwassenen op de speelgoedmarkt. Sensatie De introductie veroorzaakte een sensatie. Voordien hadden poppen een baby- of kinderli chaam. Barbie had de vormen van een vrouw. De pop was 29 centimeter lang, gekleed in een zwart-wit gestreept badpak, ze droeg een inklapbare zonne bril. Barbie is, naar insiders zeggen, een barometer voor de mode geworden. Aan de ge schiedenis van Barbie kunnen de *modeveranderingen in de afgelopen 35 jaar worden afge lezen. Maar ze volgde heus niet elke gril. Punk was ze nooit. Ook niet echt 'ordi'. Bettina, het vaste model van de modeont werper Jacques Fath, was haar voorbeeld geweest. Bettina was het beroemdste èn meest gefotografeerde model in de la te jaren vijftig. In de roerige jaren zestig vormden de Parij- se moderegels niet langer het kompas. De Engelse mode ontwerpster Mary Quant kleedde haar in mini en kapte haar kort. Mattel, ooit gestart in een gara ge, besefte dat Barbie zich moet aanpassen. Barbie was een tutje, moest iets meer een straatmeid worden. De veran dering was niet zonder risico. Tehuizen Het was de vraag of Barbie- nieuwe-stijl wel zou worden geaccepteerd. Via tv-reclame riep Mattel op de oude pop in te wisselen voor het nieuwe model. Bijbetaling: anderhal- ,,Het lijkt me heel leuk om een keertje mee te maken", aldus de in Haamstede geboren en opgegroeide jonge vrouw, die in het kader van haar taak als rondemiss door een aantal be drijven in Burgh-Haamstede speciaal voor het evenement wordt gekleed en gekapt. Het was Annemarie de Jonge uit Burgh-Haamstede die als be stuurslid van de Ondernemers vereniging Burgh-Haamstede op het idee kwam om Majorie Rademaker te vragen als ron demiss. „Majorie werkte vorig jaar bij ons in de slagerij als vakantie hulp, samen met haar vriendin die in 1993 rondemiss was bij de wielerronde. „Majorie was daar heel enthousiast over en ze heeft zelf ook de uitstraling van een miss. Niet alleen qua uiterlijk, maar ook qua instel ling. Een miss moet niet verle gen zijn, zichzelf kunnen pre senteren. Daar heeft ze geen moeite mee", aldus mevrouw De Jonge. Majorie Rademaker: Heel leuk om een keertje rondemiss te zijn". (Foto: Marijke Folkertsma). De wielerronde omvat een lengte van honderd kilometer, verdeeld in veertig rondes van tweeëneenhalve kilometer die vanuit Haamstede tot bijna in Burgh voeren en via het verzor gingshuis Duinoord weer terug naar Haamstede. Het evene ment werd mogelijk door de medewerking van bijna alle ondernemers in Burgh en Haamstede. Zij stelden elk een geldbedrag beschikbaar en zorgden ervoor dat er bij elke ronde tien premies beschik baar zijn voor de wielrenners. De rondemiss werd gekleed door Beach Town, gekapt door, Nicolette van Oeffelen en Theo Jansen. De foto van Majorie werd gemaakt in de zaak van Bouwman Fietsen. WESTERSCHOUWEN - „Onze lijfspreuk is 'no stress'. Rustig blijven. Dikwijls laten de dingen zich in eer ste instantie erger aanzien dan ze in werkelijkheid zijn." Ondanks het overvolle strand, dat ze met behulp van een verrekijker in het vizier houden, zitten de leden van de Reddingsbrigade Westerschouwen op de post Jan van Renesseweg er relaxed bij. Ook zij genieten van het prachtige zomerweer, ook zij hebben va kantie. Een vakantie, die ze besteden om als vrijwilliger toezicht te houden op de Westerschouwse stranden. Een drukke baan, in deze weken waarin tienduizenden mensen verkoeling zoeken aan de zeventien kilome ter lange kuststrook. „De zomer is hectisch begonnen. Bij aflandige wind is het hier spitsuur van mensen en kinderen die met luchtbedden en opblaasbootjes afdrijven op zee", aldus de 21-jarige Ivonne van Leer uit Alblasserdam. De vrijwilligers van de Reddingsbrigade Westerschouwen post Jan van Renesseweg: Het zomerseizoen is hectisch begonnen". (Foto: Marijke Folkertsma). Als plaatsvervangend com mandant van de post Jan van Renesseweg is zij mede verant woordelijk voor de gang van zaken op het strand vanaf Re nesse tot de Brouwersdam bij Scharendijke. Samen met de 24-jarige Wendy Thijssen uit Tilburg verdeelt zij 's morgens de taken onder de vijf a zeven leden van de reddingsbrigade die actief zijn vanuit de post Jan van Renesseweg. Een van hen observeert als uitkijkpa- trouille vanaf het dak van de reddingspost met een verrekij ker het strand. -Twee vrijwilli gers lopen, voorzien van een portofoon, over het strand en twee anderen stappen regelma tig in de patrouilleboot van de reddingsbrigade voor een vaar tocht langs de waterlijn tot de Brouwersdam en weer terug. Op dezelfde manier wordt ge werkt vanuit de twee andere posten van de reddingsbrigade, die zijn gevestigd bij de duin- overgangen Westerschouwen in Burgh-Haamstede en de duin overgang Wilhelminahoeve in Renesse. Bij grote drukte wordt nog een extra mobiele post gecreëerd bij Nieuw- Haamstede, waar men actief is met een patrouillejeep. Via de inzet van zo'n dertig leden van de Reddingsbrigade Wester schouwen houdt men op die manier van Pinksteren tot de eerste week van september toe zicht op het hele Wester schouwse strand. Wonen Dag en nacht, zo blijkt uit de verhalen van de vrijwilligers, wiens leeftijd varieert van achttien tot 32 jaar. „We wonen enkele weken in de reddings- brigadepost. We slapen hier op de grond en koken eten aan het aanrechtje. Vaak de meest vreemde combinaties van ge rechten, maar het is een goede oefening", grinnikt de 20- jarige Davy van Aalst uit Haarlem. „Slapen doe je hier met een half oor. Want ook 's nachts komen veel mensen naar het strand om te zwem men. Vaak maken ze herrie en soms bonken ze hier op de ra men." Alleen wanneer de vrij willigers merken dat er onre gelmatigheden plaatsvinden, zoals vuurtje stoken met het rijshout dat is aangeplant om de duinen te beschermen ko men ze uit hun slaapzak. Of wanneer er eerste hulp ver leend moet worden. Verwondingen „Enkele nachten geleden liep er iemand met zijn dronken kop tegen de strekdam aan. Daar zitten van die zeepokken op waaraan je je behoorlijk kunt openhalen. We waren zelf ook wat aangeschoten omdat we uit geweest waren. Als je dan met zo'n verwonding wordt geconfronteerd is het alsof je een klap met een ha mer krijgt. Dan ben je gelijk weer nuchter." Tbch staan de vrijwilligers niet als groentjes tegenover verwondingen. Voor men in aanmerking komt voor strandtoezicht moeten de leden van de reddingsbrigade min stens een strandbrevet hebben en een gedegen EHBO-oplei- ding. De meeste van hen heb ben ook de diploma's strand- wacht A en B en komen al vele jaren achtereen in de zomer maanden als vrijwilliger naar het Westerschouwse strand. Via advertentie Ze werden van die mogelijk heid op de hoogte gesteld via het brigadeblad van de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelin gen (KNBRD), een organisatie waarvan de Reddingsbrigade Westerschouwen onderdeel vormt. Ivonne van Leer rea geerde indertijd op die adver tentie omdat zij reeds als kind met haar ouders naar Wester schouwen op vakantie kwam. „Ik vind het nog steeds leuk om hier in de zomer te zijn". Het meeste werk hebben de vrijwilligers op het strand met badgasten die met een lucht bed of bootje afdrijven naar zee. „Dat kan heel snel gaan. Vooral wanneer de wind vanaf het land blaast. Die aflandige wind heeft veel meer invloed op voorwerpen die op het wa ter liggen dan de ebstroom, die weer meer invloed heeft op zwemmers. Een paar dagen ge leden zagen we een kindje in een bootje, nog geen tien meter van de vloedlijn. Vijf a tien mi nuten later toen we weer langs kwamen dreef het ineens een heel stuk in zee. Dat ging zo snel dat een strandgast, die er achteraan zwom, er al niet meer bij kon komen." Voor dergelijke noodgevallen hebben de leden van de red dingsbrigade een tweede 'snel le' boot met een veertig PKmo- tor, die de hele dag aan de vloedlijn gereed ligt om mee uit te rukken. Druk hebben de leden van de reddingsbrigade het ook met de vele badgasten die kleine verwondingen oplo pen. Een splinter in de voet, op de scherpe rand van een kapot te schelp getrapt of tegen de pier met zijn scherpe zeepok ken gezwommen. Grotere ver wondingen ontstaan vaak bij ongeoefende ruiters, die met een manegepaard dat ze niet goed kennen over het strand gaan lopen. „Die paarden beïn vloeden elkaar en gaan dan vaak rennen, terwijl de berij der dat niet bedoelt. De ruiter of amazone valt er af en komt terecht op het harde zand. Zo heeft iemand al eens een sche- delbasisfractuur opgelopen. Met behulp van de ambulance jeep kunnen de vrijwilligers gewonde badgasten over het strand vervoeren naar dc zie kenhuisambulance of dokter, die zij inmiddels hebben ge waarschuwd. Thrwijl af en toe een badgast de reddingspost binnen komt om een glaasje water te tappen uit de kraan bij het keuken blokje of met de vraag of de adapter van de fotocamera even in de wandcontactdoos mag ('mijn vrouw heeft het knopje aan laten staan en nu is de batterij helemaal leeg') ver tellen de vrijwilligers over en ge dingen die ze meemaken. „Gisteren lagen er twee jon gens voor dood op het strand. Mensen die ze struikelend en vallend hadden zien aankomen kwamen ons waarschuwen. Tben we ze eindelijk bij hun po- sitieven kregen vertelden ze dat ze speed en XTC hadden ge bruikt. We adviseerden ze om in die toestand niet in de bran dende zon te blijven liggen, maar daar luisterden ze niet naar. Iben hebben we de politie gewaarschuwd die ze naar de dokter heeft gebracht." Gevaarlijk Veel werk hebben de vrijwilli gers ook met het waarschuwen van mensen die met een bestuurbare vlieger actief zijn aan de waterlijn van een vol strand. „Dat is heel gevaarlijk omdat er ook vaak kinderen spelen. Zo'n vlieger scheert vaak laag over de grond of valt telkens. We hebben hier al ver schillende kinderen gehad met een striem in hun nek van zo'n vlieger". Klassiek zijn de zoek geraakte kinderen op het strand. De reddingsbrigade heeft een speciale witte vlag met een erop, die wordt gehe sen wanneer men een kind aan treft dat zijn ouders kwijt is. Wanneer ouders zelf komen melden dat hun spruit is zoek geraakt, wordt eerst genoteerd hoe het kind er uit ziet en ver volgens gaan twee vrijwilli gers op zoek. Ook wordt de ver missing doorgegeven aan de andere posten van de reddings brigade. Vooral bij de gunstige ontkno- ping van dergelijke gebeurte nissen komt de waardering van het publiek tot uitdrukking. „Mensen zijn dan ontzettend blij dat wij er zijn en dat we iets doen aan hun problemen." De vrijwilligers hebben op hun beurt waardering voor het feit dat badgasten tegenwoordig nauwelijks afval op het strand achterlaten. „Men gooit alles keurig in de afvalbakken en de gemeente Westerschouwen is ook heel actief met het leegha len daarvan." Opvallend is dit jaar ook het grote aantal para sollen op het strand. „Een aan tal mensen trekt zich wel dege lijk wat aan van de toegeno men risico's van zonnebaden, vanwege de dunnere ozonlaag. Maar de meeste badgasten vin- i den bruin worden toch het be langrijkste." inGSBR"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3