49,- Begrafenisondernemer creëert aan Karsteil kleinschalig rouwcentrum Zeerust onderscheiden voor tappen 74 vaten meibokbier Bazar in Bruinisse UW KRANT VAN deurloo mode Zierikzee krijgt tweede deurwaardersstandplaats MANSE hanse ZIERIKZEESCHE ,_l NIEUWSBODE TAXATIESfBEHIDDEUNG dé krant van schouwen - duiveland! j Via verbouw garage tot koffiekamer/ontvangstruimte 'Leuk om mensen eens een ander biertje voor te zetten' Om praktijk zeker te stellen ZIERIKZEE - In Zierikzee komt een tweede deur waardersstandplaats. Het ministerie van justitie be sloot afgelopen week tot instelling van een tweede standplaats om zeker te stellen dat er in Zierikzee een ambtspraktijk blijft bestaan. In afwachting van het proces tegen de onlangs geschorste deurwaarder F. W. J. van Veen, is het namelijk nog steeds onzeker hoe lang de waarneming door gerechtsdeurwaarder mevrouw M. P. J. Buijs gaat duren. Na het faillisement van Van een kantoor in een situatie als Veen en de daaruit voortvloei- deze, 'goed te laten lopen, ende schorsing door het minis- ,,Door een tweede standplaats terie van justitie, vestigde me- in te stellen, los je alle onzeker- vrouw Buijs begin juli in het heid op. Het is tenslotte niet pand Lange Nobelstraat 24 in bekend of de eerste wel blijft Zierikzee het Waarnemend Ge- bestaan", aldus Rosmalen. In rechtsdeurwaarderskantoor het geval dat Van Veen schuldig Buijs. Ze werkt met twee per- wordt bevonden, vervalt deze soneelsleden van het vroegere ambtspraktijk. Wordt hij niet gerechtsdeurwaarderskantoor schuldig verklaard, dan acht van Van Veen aan de Oude Ha- Rosmalen de kans overigens ven. klein dat Van Veen de praktijk Volgens woordvoerder van de zelf voortzet. Koninklijke Vereniging van Gerechtsdeurwaarders (KVG) Mochten er twee deurwaarders W. C. J. Rosmalen is de rechts- komen in Zierikzee, dan kan positie van een waarnemend dit volgens Rosmalen econo- gerechtsdeurwaarder nu een- misch gezien problemen ople- maal onzeker. Duidelijkheid veren, maar het hoeft niet. rond het al dan niet aanblijven „Het ligt er eigenlijk helemaal van mevrouw Buijs, komt er aan wat zo iemand ervan bijvoorbeeld pas wanneer er maakt. Tenslotte hoeft het een rechterlijke uitspraak is werkgebied niet alleen de re- over mogelijke fraude door gio te beslaan, maar kan een Van Veen. deurwaarder ook landelijk Verder zegt Rosmalen dat het werken", aldus de woord voer- moeilijk is om als waarnemer der. Op parkeerterrein NH-kerk BRUINISSE - Op het parkeerterrein van de Neder landse Hervormde kerk in Bruinisse wordt zaterdag 6 augustus een bazar/rommelmarkt gehouden. Het gaat om een evenement dat Tijdens de bazar/rommel- door de Hervormde gemeente markt worden behalve tweede- wordt georganiseerd om geld hands artikelen ook mosselen bijeen te brengen voor de een- verkocht, gerookte vis en olie- trale verwarming van het Ver- bollen. enigingsgebouw aan de Dee- De bazar en rommelmarkt is straat. van 9.00 tot 16.00 uur. Advertentie Ing. A. J. Hanse J. Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij O.G. en Assurantiën Haamstede - Zierikzee 1 Ring 19 Haringvlietplein 8 4328 AE Burgh-Haamstede ^30Zierikzee Telefoon 01115-3424 Telefoon 01110-14275 Fax 01115-3707 Fax 01 10-17484 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. a f 47,00 kwartaalabonnement a f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcodeplaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CQ Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. MOL 5-7 - ZIERIKZEE - TELEFOON 01110-12890 4 NIEUWSBODE EXTRA m WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1994 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN DUIVELAHD DEZE EDITIE BESTAAT UIT 12 PAGINA'S ALLE KORTE MOUWENOVERHEMDEN MS MC- MC- hoefte bestaat aan een alterna tief voor het huidige gemeente lijke mortuarium aan 't Vrije. „Vroeger was dat een rustige en daardoor goede lokatie voor een opbaarruimte. Maar in middels is het verkeer in de straat behoorlijk toegenomen en is aan de ene kant van het mortuarium een dansschool gevestigd en aan de andere kant een openbaar toilet. In zo'n omgeving past eigenlijk geen mortuarium". De wethouder prees Schoon- aard vanwege zijn slagvaardig beleid. „Door op eigen initia tief een kleinschalig rouwcen- trum te realiseren is hij ieder een voor geweest". De Rijke sprak daarbij de twijfel uit of Schouwen-Duiveland qua be volkingsdichtheid wel groot genoeg is voor een meer groot schalig rouwcentrum, zoals de gezamenlijke begrafenisonder nemers aanvankelijk voor ogen hadden. „Onder meer om dat een dergelijke investering ruim een miljoen gulden zou vragen." Wanneer zou blijken dat het plan van de gezamenlij ke begrafenisondernemers, ook met medewerking van de verzekeringsmaatschappij, niet kan worden gerealiseerd, is de gemeente Zierikzee vol gens De Rijke bereid om op nieuw rond de tafel te gaan zit ten met de begrafenisonderne mers. Begrafenisondernemer Schoonaard benadrukte bij de opening van zijn rouwcentrum, dat hij in de eerste plaats be grafenisondernemer blijft. „De nabestaanden, voor wie wij de begrafenis verzorgen, maken zelf uit waar hun over ledene wordt opgebaard en waar en hoe de begrafenis wordt gehouden. Ze zijn zeker niet verplicht om gebruik te maken van het rouwcentrum. Het is alleen een mogelijkheid die wordt aangeboden". Behalve het rouwcentrum aan de Karsteil, zijn in Zierikzee drie mortuaria waar overlede nen kunnen worden opge baard. Het gemeentelijke mor tuarium aan 't Vrije, het mor tuarium in de Christelijke Ge reformeerde Kerk aan de Ze- vengetijstraat en het mortuari um in verpleeghuis Cornelia- stichting. Uiteraard zijn ook in de andere kernen op Schou wen-Duiveland aula's waar overledenen kunnen worden opgebaard. vindt. Want Zeerust is niet al leen open tijdens het zomersei zoen, maar gedurende het hele jaar. Dat wil zeggen dat we ons niet alleen op de toeristen, maar zeker ook op de eigen be volking van Schouwen- Duiveland richten." Leo Hart is zeker van plan om volgend jaar weer mee te doen met de wedstrijd die de bierfa brikant jaarlijks houdt in de periode van het meibokbier. „Niet alleen om te winnen, maar ook om in te spelen op de trend van bijzondere biersoor ten. Het is heel leuk om de mensen in de zaak af en toe eens een ander biertje voor te kunnen zetten. En meibok is echt zo'n biersoort waarvoor je even gaat zitten. Het is bier waarvan je rustig moet genie ten." Geschiedenis Grolsch Meibok is een fris len tebier. In vroeger tijden kon digde Meibok het begin van de zomer aan. Er moest een bier gebrouwen worden, dat de ge hele zomer houdbaar bleef. Hiervoor werd een zwaar bier gemaakt, dat door het hoge al coholgehalte langer houdbaar bleef. Het bier brouwen en vooral het gisten lukte het beste in het koudere voorjaar. Dit bier was derhalve gereed in mei en heeft later de naam Mei bok gekregen. Om de Meibok de zware smaak van mout te geven werd later een ijsbok ontwikkeld. Een normaal bier werd in die tijd in tanks gela gerd en de kelder werd volge- gooid met ijsschotsen. Hier door bevroor het water uit het bier op de tankwand. Het alco holgehalte steeg en de kleur werd iets donkerder. Dit zogenaarhde ijsbok was destijds de zuiverste meibok. De brouwers van Grolsch laten deze eeuwenoude traditie her leven met een fris volblond bier volgens de regels van de kunst gebrouwen. Het is sa mengesteld uit louter natuur lijke grondstoffen: mout van zomergersten en zorgvuldig ge selecteerde hopsoorten en heeft een alcoholgehalte van 6,5 volume-procent. nieuwe woning was ruimte om de begrafeniswagen van de on derneming te stallen, die voor heen in het Karsteil stond. Ook de rouwgoederen, waaronder een voorraad lijkkisten, wor den nu opgeslagen in Drei- schor. Volgens Schoonaard is de kleinschaligheid van zijn rouwcentrum geen probleem. „Het sluit goed aan op de trend waarbij nabestaanden steeds vaker in kleine kring hun over ledene willen herdenken en be graven". Dat herdenken is ook in het rouwcentrum mogelijk, omdat de koffiekamer/ont vangstruimte gebruikt kan worden voor een dienst met maximaal ongeveer zestig mensen. Bij de officiële opening, die werd gehouden in besloten kring, liet wethouder De Rijke weten dat het dagelijks be stuur van de gemeente Zierik- 3êè vöorlopig geen initiatief zal nemen om in de stad een meer grootschalig rouwcen trum te realiseren. Dat komt volgens De Rijke omdat men al enkele jaren afwacht of het ini tiatief van de gezamenlijke be grafenisondernemers nog van de grond komt, om in het ge bouw naast de polikliniek van het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis een rouwcentrum te realiseren. Dat plan verdween in eerste in stantie in de ijskast, vanwege dë grote financiële consequen ties die eraan zijn verbonden voor de begrafenisonderne mers. Vervolgens werd het ge bouw verkocht aan een grotere begrafenisverzekeringsmaat schappij, die wellicht zou wil len meewerken aan het realise ren van een rouwcentrum in Zierikzee. „Als gemeente wachten we nog steeds af wat daar uit komt", aldus De Rijke. Hij liet weten dat er zeker be de me er zelfs mee dat ik zeker aan het mechanisme had ge draaid." Dat laatste is volgens de café-eigenaar niet aan de or de omdat de bierfabriek pre cies weet hoeveel vaten mei bokbier er zijn geleverd aan Zeerust. Volgens hem werd de grotere omzet mede veroor zaakt door de televisie reclamespot die Grolsch voor zijn meibokbier liet maken. Toen hij het aantal vaten mei bok dat in Zeerust werd leeg getapt zag groeien, kreeg Leo Hart het idee dat zijn bedrijf wellicht de hoeveelheid van de winnaar van vorig jaar zou kunnen evenaren. „Die tapte 45 vaten. Toen het bij ons zo hard ging had ik stille hoop dat wij daarop ook zouden uitko men. Daarmee zou ik al dik te vreden geweest zijn." Aan het einde van de periode van het meibokbier, 30 juni, was men in Zeerust echter aan het 74e vat bezig. Tben de vertegenwoordiger en kele weken geleden om een af beelding van het logo van de zaak vroeg, kreeg Leo Hart het vermoeden dat Zeerust wel eens in de prijzen gevallen zou kunnen zijn. De-vertegenwoor diger van de bierbrouwerij kwam vorige week persóonlij- ke langs om te vertellen dat dat inderdaad het geval was. De tweede prijs die Zeerust kreeg toegekend bestaat uit 750 tulp- vormige bierglazen waarop het logo van Zeerust wordt afge drukt, 30.000 biervilten met dat logo, een weekeinde in een Grandorado vakantiepark voor de eigenaren van het ho tel/café/restaurant en een mei- bokglas van dertig centimeter hoog, dat uiteraard een ere plaats krijgt in het café dat on deraan het duingebied van Re- nesse ligt. De prijsuitreiking vindt plaats op 1 september. Elke vaste klant van Zeerust, die regelmatig meibokbier drinkt, krijgt van Leo Hart een van de bierglazen die tot de prijs behoren^ De horeca ondernemer is vooral blij met de prijs omdat daardoor in regionale- en horecabladen ex tra aandacht wordt besteed aan Zeerust. „Het is een stukje reclame dat ik heel belangrijk ZIERIKZEE - ,,Ik denk dat dit rouwcentrum beter voldoet dan het gemeentelijk mortuarium aan 't Vrije. De nabestaanden zoeken toch in de eerste plaats een rustige omgeving als opbaarruimte voor hun overlede ne. Die heb je hier aan het Karsteil. Er is altijd ruimte om te parkeren en er zijn geen overburen die kunnen kijken naar de mensen die het rouwcentrum binnen gaan." Dat zei de Zierikzeese wethouder P. de Rijke (CDA) tijdens de officiële opening van het kleinschalige rouwcentrum dat de Zierikzeese begrafenisonder nemer H. Schoonaard creëerde aan het Karsteil in Zierikzee. Schoonaard deed dat door een verbouwing waarhij de vroegere garage- en opslagruimte werd omgevormd tot een koffiekamer/ontvangstruimte voor zo'n 45 mensen. Ook werd een kleine keuken gerealiseerd. Samen met het mortuarium, waar twee overlede nen kunnen worden opgebaard, vormt de nieuwe ruimte een compleet, kleinschalig rouwcentrum; het enige in Zierikzee. Schoonaard, die sinds 1988 sa- Schoonaard-Bont in Zierikzee fenisondernemer, kon de ver- dit voorjaar verhuisde van Zie- men met zijn echtgenote M. actief is als zelfstandig begra- bouwing realiseren omdat hij rikzee naar Dreischor. Bij zijn M. Schoonaard-Bont en H. Schoonaard: „Wij blijven in de eerste plaats begrafenisondernemer. Nabestaanden maken zeipuit waar hun overledene wordt opgebaard". (Foto: Marijke Folkertsma). RENESSE - Op de wand van een houten kast naast de bar staat het cijfer 74. Dat betekent dat men in ho tel/restaurant/café Zeerust in Renesse meibokbier tapt uit het 74e vat. Op 6 april van dit jaar werd het eer ste vat meibokbier aangebroken en het 74e is het laatste dat dit jaar wordt gebruikt. „Straks doen we met zijn allen nog een biertje en dan is het over tot volgend voorjaar", aldus Leo Hart die sinds februari 1992 Zeerust runt, samen met zijn vriendin Monique Cavens. Voor dat laatste feestelijke meibokbiertje is alle reden. Zeerust wordt namelijk door Grolsch Nederland onderscheiden omdat er de afgelopen maanden bij na de grootste hoeveelheid meibokbier van Nederland werd verkocht. De meesten wilden dat wel; mensen zijn gemakkelijk te sturen. Omdat het om kwalita tief goed bier gaat met een fris se smaak, volgde het tweede meestal vanzelf. Zo raakten de mensen bekend met het bier. En zijn zelfs een aantal vaste meibokbierdrinkers ontstaan". Dat waren ook de klanten die nauwlettend het cijfer op de houten wand naast de bar in de gaten hielden, waarmee het aantal gebruikte vaten werd aangegeven. „In het café dat op de eerste plaats eindigde werden tachtig vaten Grolsch Meibok ver kocht en in het café dat derde werd 54 vaten. Wij zitten met 74 vaten niet zo ver onder de eer ste prijswinnaar", stelt Leo Hart tevreden vast. Het was voor het tweede jaar dat Grolsch in het voorjaar mei bokbier op de markt bracht en daaraan een wedstrijd verbond voor horecaondernemers die de meeste vaten van het specialé bier zouden verkopen. Vorig jaar besteedde Leo Hart geen speciale aandacht aan de wedstrijd. Toen werden in Zee rust maar drie vaten meibok bier leeg getapt. Maar dit jaar besteedde de horeca-onderne- mer speciale aandacht aan het nieuwe biertje met zijn oude traditie. „We hebben het een beetje aangeprezen. Wanneer een klant bier bestelde vroe gen we steeds of hij of zij mis schien een voorjaarsbiertje wilde proberen; een meibokje. Leo Hart: ..Meibok is echt zo'n biersoort waarvoor je even gaat zitten. Het is bier waarvan je rustig moet genieten". (Foto: Marijke Folkertsma). Ook de vertegenwoordiger van Grolsch Nederland, die regel matig langs komt in Zeerust, zag dat cijfer groeien. „Aan vankelijk kwam het niet in me op dat we wellicht kans maak ten op een prijs in de landelij ke meibok-wedstrijd. Maar toen het cijfer na een aantal weken aangaf dat we aan het 36e vat bezig waren was de Grolsch-vertegenwoordiger he lemaal enthousiast. Hij plaag-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1