Aangepaste wasautomaat blinden en slechtzienden Elektriciteitsmaatschappij en roepen op tot zuinig gebruik SCHOON,11133 A Safrane Biturbo combineert prestaties en veiligheid a o 40 Problemen bij elektriciteitsvoorziening door warmte BEGRAFENISONDERNEMING 01112-2000/01110-14282 STUD Renesse 'opgeblazen' Reorganisatie Veerboot Alternatief voor visueel gehandicapten Renault levert nieuw topmodel 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE V l Een deel van de energievoorziening van Schouioen-Duiveland wordt verzorgd door windturbines. Een ander deel komt voor reke ning van de kolencentrale in Borssele (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De elektriciteitsmaatschappijen hebben zondag een oproep doen uitgaan aan het publiek om van zes uur 's ochtends tot vijf uur 's middags zo min mogelijk stroom te verbruiken. Het warme weer brengt namelijk de elektriciteitsvoorziening in problemen. VOLLEDIG VERZORGDE UITVAARTEN, BEMIDDELING BIJ AAN KOOP GRAFSTENEN, VERVOER IN BINNEN- EN BUITENLAND Rouwcentrum: Karsteil 15 Zierikzee Privé-acfres Blindeweg 11 4315 CG Dreischor TE ONTBIEDEN WAAR U WENSTI JE ZIET ER GOED UIT... HAIR-FASHION ST. DOMUSSTRAAT 40 ZIERIKZEE 01110-16043 ,,We vragen de mensen het ge bruik van elektrische appara ten zoveel mogelijk naar de nachtelijke uren te verschui ven" zegt L. C. Korstanje, voor lichter van Delta Nutsbedrij ven BV. „Nu hebben we de pie ken overdag, na 23.00 uur is er een lager tarief en dat maakt het alleen al aantrekkelijk voor mensen om zoveel moge lijk 's nachts elektriciteit te ge bruiken", voegt hij toe. De centrales in Borssele kam pen net als de andere elektrici teitscentrales in Nederland momenteel met het probleem dat het koelwater, dat in het ge val van Borssele uit de Schelde wordt ingelaten, te hoog van temperatuur is, waardoor de centrales niet optimaal kunnen Bij de FL900 Amie wasauto maat zijn de extra grote druk- toetsen op het bedieningspa neel, de handgreep van de vul- werken. De kolencentrale van de Elektriciteits-Produktie- maatschappij Zuid-Nederland (EPZ) draait op iets meer dan de helft van het gebruikelijke vermogen. De kerncentrale van de EPZ is bijna volledig inzet baar, dankzij de omvangrijke condensatieinstallatie. De ko lencentrale heeft maar een kleine condensatie-installatie. In het algemeen wordt door de SEP (Samenwerkende Elektri- citeits-Produktiebedrijven) aan de mensen gevraagd om het gebruik van verlichting en huishoudelijke apparaten tij delijk zoveel mogelijk te be perken. Zo kan bijvoorbeeld de stand-by-knop van de televisie worden uitgeschakeld. Appa raten als wasmachine, vaat- deur en het klepje van het plui- zenfilter van een speciaal zwart materiaal, dat scherp contrasteert tegen de achter wasser en wasdroger zouden volgens de SEP, bij voorkeur na vijf uur 's middags moeten worden gebruikt. Bij het opwekken van stroom komt warmte vrij die via koel water wordt geloosd in het op pervlaktewater. Als het water echter te warm wordt, dreigt er een milieuprobleem in de vorm van vissterfte. Er zijn maatre gelen in voorbereiding om ex tra zuurstof aan het water toe te voegen als de wettelijke grens van de temperatuur van oppervlaktewater (30 graden) wordt overschreden. De tempe ratuur van het Rijnwater was vrijdag al 26 graden en die van het IJsselmeer bijna 25 graden. Het probleem van 'verwar ming' van het oppervlaktewa- grond en dat bovendien met de vingertoppen goed is te her kennen. Op het bovenblad zijn de programma's in braille weergegeven. Zelfstandigheid Het apparaat gaat vergezeld van een op audiocassette opge nomen gebruiksaanwijzing voor een probleemloos ge bruik. Zo draagt Zanussi ertoe bij dat visueel gehandicapten zelfstandig de was kunnen doen. Volgens een onderzoek van enkele jaren geleden zijn er ongeveer 200.000 Nederlan ders met zeer beperkt zicht. Van hen is bijna een op de tien blind, zij zien geen verschil tus sen licht en donker. Vaak komt slechtziendheid met het klimmen der jaren, waardoor het leven ingrijpend verandert. Dingen die vroeger heel gewoon waren, zijn nu in eens heel ingewikkeld. Mensen met visuele beperkingen heb ben vaak moeilijkheden met allerlei huishoudelijke karwei tjes, zoals de was doen. We kunnen ons nauwelijks voor stellen dat het bedienen van een wasautomaat voor duizen den mensen helemaal niet van zelfsprekend is. Daarom is de FL900 Amie ont worpen, een gebruiksvriende lijke wasautomaat van Zanussi die is uitgerust met velerlei voorzieningen voor mensen met een visuele handicap. Het karakteristieke van deze was automaat is dat alle bediening sonderdelen uitgevoerd zijn in contrasterend zwart op wit: de instelknop, het pluizenfilter- klepje, de druktoetsen, het waspoederlaatje en de deur ter door lozing van koelwater, is volgens Korstanje wat Bors sele betreft, niet zo sterk aan de orde. ,,Het gaat voorname lijk om-centrales die hun koel water lozen op rivieren. Hier gaat het om de Westerschelde waar het koelwater naartoe gaat, een water met open ver binding naar zee, die dus niet zo snel zal opwarmen door de lozingen", aldus de voorlichter. Desondanks is de oproep tot zuinig gebruik toch ook van toepassing op Zeeland, omdat alle elektriciteitsproduktie- maatschappijen via een open baar net aan elkaar leveren en elkaar' bijspringen, zoals nu vooral door de-warmte en daar mee samenhangende vermin dering in capaciteit, nodig blijkt te zijn. greep zijn zwart waardoor ze afsteken tegen de witte achter grond. De Amie heeft een capaciteit van 4,5 kg en een centrifugéer- snelheid van 900 tpm. Dank zij een ingenieus controlesysteem is de Zanussi Amie bijzonder zuinig met water. De automaat is bovendien uitgerust met een stoomcondensatiesysteem, waardoor geen ongewenste wasluchtjes meer vrijkomen. Dat maakt deze automaat ook geschikt voor de keuken of voor andere - dichtbij de woon ruimte gelegen plaatsen. De Amie heeft basisprogram ma's voor katoen, synthetica, fijnwas en wol, en aanvullende programma's voor voorwas, spoelen, wasverzachter, centri fugeren en afpompen. Er zijn beveiligingen aangebracht voor toevoerslangbreuk, over lopen, droogkoken en het on verhoeds openen van de deur. Trommel en kuip zijn uitge voerd in roestvrijstaal. Voor wie braille kan lezen heeft de machine een programiha- overzicht, dat over de bovenzij de van het apparaat kan wor den geplaatst en dat correspon deert met de programma's op de programmakeuzeschijf. Op deze programmakiezer, die makkelijk is te lezen en te draaien, kan een brailleschijf worden aangebracht. Schenking Om een extra bijdrage te leve ren aan de integratie van visu eel gehandicapten in de samen leving schonk Zanussi Neder land een Amie aan de Stichting Het Loo Erf in Apeldoorn. Bij deze stichting leren blinde en slechtziende volwassenen via een individueel revalidatiepro- gramma hun handicap te ac cepteren en zo zelfstandig mo gelijk te blijven functioneren in de maatschappij. MADRID (AFP) - Het Prado- museum in Madrid exposeert vanaf eind deze week rond 250 schilderijen van Vlaamse en Hollandse meesters uil de ze ventiende eeuw, die nooit eer der zijn tentoongesteld. RENESSE - Op woensdag 3 augustus staat Renesse van 16.00 tot 22.00 uur in het teken van lucht. De hoofdstraat wordt dan afgesloten om ruim te te geven aan de recreatieme dewerkers van Westerschou- wen Aktief, die allerlei 'opge blazen' spelen voor toeristen en eigen inwoners organiseren. Er komen onder meer spring kastelen te staan, een klauter- baan en een multi-jump, waar iedereen op kan springen, lo pen of kruipen. Voor jongeren en volwassenen wordt woensdag een nieuwe ac tiviteit georganiseerd, de zoge naamde Acro-Bungee. Op de Acro-Bungee wordt de deelne mer vastgesnoerd in een vest dat middels grote elastieken is bevestigd aan enorme beugels. Op die manier kunnen op een veilige manier grote salto's zo wel naar voren als naar achte ren, worden gemaakt. Verder is er een markt met ou de ambachten en staan er enke le hobbyisten die een en ander laten zien over aquarelleren, poppen maken en houtsnijden. Daarnaast kan iedereen die dat wil een tatoeage laten aanbren gen die na verloop van tijd van zelf weer verdwijnt. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Kootstertil- le-Twijzel: H. C. van Capelle- veen, kandidaat te Leeuwar den. Aangenomen naar Nijland: J. W. Bakker te Schermer. Gereformeerde Kerken Beroepen te Colmschate- Schalkhaar (Herv./Geref. kerkgemeente): mevr. drs. H. Ruitenbeek. kandidaat te Kampen, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Carterton (Nieuw- Zeeland): W. Harinck te Kapel- le-Biezelinge. De Renault Safrane Biturbo wordt aangeboden in een RXE- en een Baccara-uitvoering. De krachtbron van de Safrane Bi- turbo, die afgeleid is van de 3- liter V6-motor uit de Alpine A610 Turbo, is voorzien van twee turbocompressoren. Dit concept zorgt voor hoge presta ties en al bij lage toerentallen voor een hoge trekkracht. Vlot Het maximum koppel be draagt 365 Nm bij 2.500 toeren per minuut. Over het hele toe- renbereik tussen 2.300 en 5.000 toeren per minuut is minimaal 35Nm beschikbaar. Uit een ci linderinhoud van 2.963 cm3 ont wikkelt de motor een maxi mum vermogen van 193 kW (268 pk) bij 5.500 toeren per mi nuut. De Safrane Biturbo acce lereert van 0-100 kilometer per uur in 7,2 seconden en heeft een WASHINGTON (AFP) - In het jaar 2030 wonen er op aarde 8,5 miljard mensen. Van de groei tot dat jaar komt 90 procent voor rekening van de ontwik kelingslanden. ROTTERDAM (ANP) - De vak bonden, de directie van de Rot terdamse Droogdokmaat schappij (RDM) en moeder maatschappij Begemann heb ben dinsdagochtend een principe-akkoord bereikt over de reorganisatie van de Rotter damse werf. topsnelheid van 250 kilometer per uur. De Safrane Biturbo onder scheidt zich ook op andere pun ten van de rest van het Safrane- gamma. Uiterlijk is de Biturbo herkenbaar aan een nieuwe grille met grotere luchtinlaten, ronde mistlampen en een vleu gelspoiler geïntegreerd in de achterklep. De voor- en achter bumper zijn gewijzigd en on der de auto zijn 17 inch licht metalen wielen gemonteerd met banden in de maat 225/45 R17Z. Met zijn permanente vierwiel- aandrijving, een dynaktief veersysteem, snelheidsafhan kelijke stuurbekrachtiging en het Anti Blokkeer remsysteem is de Safrane Biturbo in staat het aanwezige motorvermogen optimaal te benutten met be houd van een veilig weggedrag. Voor de passieve veiligheid is de Safrane Biturbo standaard STOCKHOLM (RTR/DPA) - Een veerboot met aan boord 1500 passagiers is maandag avond 45 minuten na vertrek uit de Zweedse haven Göte- borg, aan de grond gelopen. Alle passagiers bleven aan boord terwijl duikers de romp van het schip op eventuele lek kage onderzochten. De rederij van de veerboot, Stena Line, gaf opdracht voor de komst van twee sleepboten die het schip weer vlot moesten trek ken. uitgerust met een airbag voor de bestuurder en gordelspan ners voor de beide voorpassa giers. Kreukelzones en een vei ligheidsconstructie met specia le portierversterkingen com pleteren het veiligheidspak ket. De Renault Safrane R Biturbo staat in de prijslijst voor 149.500,-, terwijl de Baccara Biturbo 174.800,- kost. Beide uitvoeringen zijn standaard uitgerust met onder andere een radio Renault 4x20W met CD- speler, elektrisch verstelbare voorstoelen en achterzitplaat sen, airconditioning en een met leer overtrokken stuurwiel. Tbt de omvangrijke uitrusting behoort ook een boordcompu ter met zeven functies en voor bereiding voor een autotele foon. Het interieur van de Bac cara Biturbo is bovendien voorzien van leren bekleding en is afgewerkt met notehout. De programmakiezer van de Zanussi Amie is voorzien van flinke letters. Desgeivenst kan ook een brailleschijf worden geplaatst. ZIERIKZEE - Visueel gehandicapten zijn met veel dingen aangewezen op hulp van anderen; tenzij maatregelen worden genomen die deze hulp overbodig ma ken. Zo'n maatregel is de komst van een wasautomaat, die speciaal voor blinden en slechtzienden is ontwikkeld. Zanussi heeft hiervoor gezorgd met de introduc tie van de Amie. ZIERIKZEE - Het Renault Safrane-gamma is in Nederland definitief uitgebreid met de komst van de Safrane Biturbo. De auto combineert het comfort van een limousine met de prestaties van een sportcoupé. Zowel de actieve als de passieve veiligheid staan op een zeer hoog niveau.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6