dichters Problemen met uw caravan: voorkomen beter dan genezen Meeuwen Expositie Arjen de Jonge Q) Q) L. Veel mensen op weg met defecte caravan EVO waarschuwt ondernemers bij maken vakantieplannen DINSDAG 2 AUGUSTUS 1994 NR 25607 Zomer in Zeeland En met de golving op de velden rijpt het koren, het is de rolling van belofte voor ons brood, Een zilte wind daalt langs de halmen tot de voren, in herfsttijd al getrokken in Moeder Aardes schoot. De landman schouwt nu langs de Zeeuwse dreven, die eindigen aan weer een inlaagdijk. Hem is, gebronsd door zon, het scherpe oog gegeven, de akker gaat het goed, hij voelt zich hierom rijk. Met oogst neigt 't koren, in laatste zang, ter aarde, en wordt de Zeeuwse schuur gevuld met goudgeel graan. Beseffen wij van dit gebeuren ook de waarde, het heil dat wij door honger niet ten onder gaan? P. C. Noordhoek Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzecsche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. BRUINISSE Geen oud papier In verband met de vakanties van onder meer de Zeeuwse Oud Papier Centrale (ZOPC) wordt op zaterdag 6 augustus in Bruinisse geen oud papier opgehaald. In plaats daarvan zal het papier op vrijdagavond 19 augustus opgehaald worden. Lier In opdracht van scheepswerf Damen in Gorinchem zijn op de gespecialiseerde lierenvesti ging van Maaskant Shipyards in Bruinisse vijf nieuwe lieren opgeleverd. De lieren worden geplaatst op een visserschip dat bij Damen voor Nieuw Zee- landse rekening in aanbouw is. Alvorens de lieren op trans port naar Gorinchem konden vertrekken werden deze in ver band met herbestratingswerk- zaamheden op de Havenkade met een ponton van de repara tiehaven naar de Vissershaven vervoerd. YVILHELMINADORP Ploeg- kampioenschappen Zaterdag 3 september worden in de Wilhelminapolder bij Wilhelminadorp de Zeeuwse ploegkampioenschappen ge houden. De deelnemers aan de ze wedstrijd zijn geselecteerd aan de hand van regionale wed strijden in Zeeland. Dit jaar wordt geploegd in drie catego rieën: rondgaande ploegen, tweescharige wentelploegen en drie- en meerscharige wentel- ploegen. De wedstrijd begint om 12.30 uur op gronden van de Koninklijke Maatschap tussen eigenaren van Gronden in de Wilhelminapolder aan de Krukweg ten oosten van Wil helminadorp. Tevens zal er een aantal antieke tractoren mee- ploegen en waarschijnlijk ge ven ook enige paarden- ploegers acte de presence. De wedstrijd is een kwalificatie wedstrijd voor de nationale kampioenschappen in 1995. De Nationale ploegkampioen schappen worden gehouden op 16 en 17 september in Zeewol- de. MIDDELBURG Expositie Van 6 augustus tot en met 4 sep tember is op de Balans in Mid delburg het kunstproject De Cilinder - een initiatief van Trechter 5 - te zien. De Cilinder is een mobiele tentoonstel lingsruimte, geschikt voor de openbare ruimte. Het is een 4 ton zware gele stalen cilinder van drie meter hoog en een doorsnee van drie meter. De Ci linder is de kluis waarin beel dende kunst is opgesteld. De bezoekers kunnen door een aantal patrijspoorten in De Ci linder het kunstwerk bekij ken. Van 6 augustus tot en met 4 september is dat kunstwerk het door kunstenaar Roger Ra- veel gemaakte Karretje van de ruimte. Zaterdag 6 augustus wordt de expositie geopend door gedeputeerde drs. G. L. C. M. de Kok van Cultuur. De ope ning staat gepland voor 16.00 uur bij het Zeeuws Museum in Middelburg. De Kok zal dan in het kort zijn visie op het be lang van beeldende kunst in de samenleving in het algemeen en de politiek in het bijzonder uiteenzetten. MIDDELBURG Pakketten voor Polen Op donderdag 11 augustus kan iedereen die familie, vrienden of kennissen in Polen heeft pakketten inleveren bij Joke Sedee, Sportlaan 18 in Middel burg. De pakketten moeten goed verpakt zijn, bij voorkeur in een stevige kartonnen doos met plakband en touw dichtge maakt. De adressen van gea dresseerde èn afzender dienen duidelijk leesbaar op de doos geschreven te worden. Het is ook mogelijk brieven, tijd schriften en dergelijke artike len in het pakket te doen, ech ter geen geld. Hier zijn speciale geldpakketten voor. Het pak ket mag niet zwaarder zijn dan 25 kilo. De kosten zijn 7,50 gul den per pakket plus 2,50 gul den per kilo. Bij inleveren van het pakket is men verplicht een legitimatiebewijs te tonen. VLISSINGEN Bluesrock-concert Donderdag 4 augustus treedt in De Piek aan de Hellebaar- diersteeg in Vlissingen de blu esrockformatie Thke it for granted op. Op vrijdag 5 augus tus is er een optreden van de rockformatie Matipa. Zaterdag 6 augustus tenslotte treedt de formatie Agroma op. De con certen in De Piek beginnen steeds om 22.00 uur. Duin- en Strandtocht De wandelsportvereniging De Vrolijke Tippelaars uit Vlissin gen houdt op zaterdag 6 augus tus, haar tweede Duin- en Strandtocht over de afstanden 5,10,15, 20 en 30 kilometer. Het startbureau is bij de Kanovij ver aan de Burgemeester van Woelderenlaan in Vlissingen. De start voor de 30 kilometer is tussen 9.00 en 11.00 uur, voor de overige afstandén is de start tussen 9.00 en 13.00 uur. ZOUTELANDE Folkloristische Evenementendag De Zoutelandse Middenstands- vereniging ZOMID en de VW Zuid-West-Walcheren houden op donderdag 4 augustus voor de tiende keer de Folkloristi sche Evenementendag. Vanaf 14.00 uur tot middernacht zijn er diverse activiteiten: Wed strijden ringrijden in originele Walcherse klederdracht door de ringrijders vereniging <Je Zandruiters. Diverse oude am bachten worden gedemon streerd en het klederdrachtmu seum van de heer P. Melis is aanwezig met een collectie. De dansgroep Medioburgum laat een aantal Zeeuwse dansen zien en is gekleed in Walcherse klederdracht. Verder is er een stand met quilts, een poppen- maakster en een volksschilder. Ook is de vereniging voor kleinveehouderij aanwezig met informatie over de keuring van duiven, kippen en konijnen. Voor de kinderen is er een een mini-trein, een springkussen, een speelplein van Playmobil en schminken. Muziekvereni ging Luctor et Emergo verzorgt haar jaarlijkse bazar. ZIERIKZEE - In deze période worden caravans en vouwwagens in alle soorten en maten en van alle leeftijden uit de garages en winterstallingen gehaald voor een korte trip, voor de zomervakantie of voor de seizoenplaats op de camping. Voor sommige mensen is de caravan de betaalbare manier om van vrije tijd en vakantie te genieten. Voor anderen is het de mogelijkheid om - naast de hotelva kantie - een of meermalen korte tripjes te maken. Kortom, de caravan is primair voor vrije-tijds gebruik en vermaak. Omdat de caravan er vooral voor dit vrije-tijds plezier is, is het des te triester als een va kantie al na een paar uur ein digt met een defecte caravan in de vangrail. De lol van het vakantie-houden is er dan meestal wel af. Ondanks de ri sico's gaan, zo blijkt uit vele onderzoeken en controles, veel Nederlanders met enig risico met de caravan op weg. Controlebpurt Een controlebeurt voorafgaan de aan de vakantie kan veel na righeid voorkomen. Banden mogen daarbij zeker niet wor den vergeten. Het is beslist geen overbodige luxe de cara van na te laten kijken. Volgens, minister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat is namelijk uit onderzoek gebleken, dat het grootste deel van de cara vans gebreken vertoont. Veelal zijn dit kleine gebreken, die snel en eenvoudig hersteld kunnen worden. Maar er zijn ook tal van caravans die ernsti ge gebreken vertonen. Ongeveer vijf procent van de caravans is zo slecht, dat ze op de weg direct kunnen zorgen voor verkeersonveilige situa ties. Volgens de recente brief van deze minister aan de Twee de Kamer staan gebreken aan caravanbanden in aantal op de tweede plaats van gebreken aan caravans! De remmen staan zelfs op de eerste plaats. Voor wie denkt dat vijf procent niet zo veel is, de volgende cij fers. In Nederland rijden in to taal 343.000 toercaravans ach ter auto's rond. Het aantal vouwwagens met vaste stand plaats bedraagt 70.000. Ongeveer 161.000 vouwwagens heeft nog geen vaste stek ge vonden. Dit in tegenstelling tot de 116.000 stacaravans, die in Nederland op tal van lommer rijke plaatsen staan. Voor de volledigheid: het aantal kam peerauto's in ons land is inmid dels opgelopen tot 127.000. Die vijf procent echt slechte cara vans komt dus overeen met bij na 20.000 caravans op de weg die mogelijkerwijs een onge luk kunnen veroorzaken. Ofte wel maar liefst bijna 20.000 ge zinnen die de kans lopen dat hun vakantie voortijdig tegen een vangrail stuk loopt. De resultaten van het onder zoek waar het ministerie van Verkeer en Waterstaat op doelt, zijn afkomstig van politiecon troles, de controles van Veilig Verkeer Nederland (VVN) en de caravankeuringen bij de ANWB. Jaarlijks organiseren circa 20 afdelingsbesturen van de plaatselijke afdelingen van WN caravankeurjngen waar aan caravanbezitters vrijwillig kunnen deelnemen. Bij de ANWB worden jaarlijks zo'n 900 caravans voor technische onderzoeken bij de techno- stations aangeboden. Droogtescheuren Van alle controles zijn overi gens lang niet alle gegevens voorhanden. Uit de cijfers die men wel aan het ministerie van verkeer en waterstaat ter inza ge heeft gegeven, blijkt dat met name remmen en banden vaak defect zijn. Veel remmen vertonen gebreken aan het oploopremmechanisme en bij de losbreekinrichting/hulp- koppeling. Ook met veel ban den is het droevig gesteld. Veel banden hebben te weinig pro fiel of vertonen droogtescheu- ren. Niet zelden komen beide gebreken tegelijkertijd voor. Een veel voorkomend risico is de onjuiste bandenspanning. Vanzelfsprekend moet de ban denspanning zowel van de trekkende auto als van de cara van voor vertrek worden ge controleerd. Daarbij moet re kening worden gehouden met diverse factoren, zoals gewicht en beladingsgraad. Behalve remmen en banden is bij veel caravans de verlichting niet in orde. Richtingaanwijzers doen het niet meer, stoplichten wer ken niet meer, achterlichten branden niet, zij reflectoren of lengtedriehoeken ontbreken. Daarnaast zijn veel wiellagers kapot of hebben te veel spe ling. Koppelingen willen ook nog wel eens te veel speling hebben. Als ze al niet finaal doorgeroest zijn. Roestige en gescheurde chassis komen ook regelmatig voor, evenals defec ten aan de torsievering. Anders gezegd: slechts 5 tot 20% van de caravans zien er goed uit en zijn technisch in orde. Een goe de onderhoudsbeurt bij de rest van de caravans zou derhalve geen overbodige luxe zijn. Met name onderhoud van de ban den mag niet achterwege blij ven. De banden zijn nog altijd het enige contact met het weg dek. De VACO-Erkende Ban denspecialist is de aangewezen deskundige voor banden- en wielenonderhoud, ook die van caravans. FOTO JOOP VAN HOUDT Voor fiscale nahejfingen ZIERIKZEE - De EVO Ondernemersorganisatie voor logistiek en transport waarschuwt onderne mers voor enorme fiscale naheffingen. Deze kunnen tienduizenden guldens bedragen wanneer de onder nemer of zijn personeel, de bedrijfswagen voor bij voorbeeld vakantiedoeleinden gebruikt. Ieder jaar zijn er weer onderne mers die in de zomermaanden met de bestelauto op vakantie gaan. Soms mag ook het perso neel er gebruik van maken als een soort secundaire arbeids voorwaarde. Indien er niets aan de bestelauto wordt veran derd heeft dit meestal geen vervelende gevolgen. Kleine wijzigingen De EVO heeft echter ook dit jaar al weer geconstateerd dat er voor het vakantiegemak vaak wel 'kleine' wijzigingen aan het voertuig worden aan gebracht. Meestal wordt er een extra zitbank in de laadruimte aangebracht. In verband met de strengere controles en aan gescherpte fiscale wetgeving loopt de ondernemer op dat moment eert enorm fiscaal risi co. Tbn gevolge van de aanpassin gen van het voertuig wordt het onder omstandigheden niet meer aangemerkt als een be stelauto maar als een perso nenauto. Er zal dan in de eerste plaats een naheffing komen voor de belasting van perso nenauto's (BPM). Voor bijvoor beeld een Ford Transit be draagt dit al snel 13.500,--. Daarnaast komen ook de motorrijtuigen- en inkomsten belasting om de hoek kijken. De EVO adviseert onderne mers nadrukkelijk om eerst deskundig advies in te winnen alvorens een bestelauto wordt aangepast. Hiermee wordt een wel erg kostbare vakantie voorkomen. De grootste De EVO is de grootste logistie ke organisatie in Nederland. Ruim 36.500 bedrijven zijn bij deze organisatie aangesloten en beschikken over 152.000 be drijfsvoertuigen. Dagelijks zijn in deze bedrijven ruim 360.000 mensen actief. BURGH - De maand augustus staat in Galerie Borsboom aan de Achterweg in Burgh in het teken van het werk van de Schouwse schilder Arjen de Jonge. Eerder dit jaar ivas het werk van De Jonge ook al te zien in de Burghse galerie. De Jonge is specialist in het kleinere genre. Zijn panelen zijn zeer natuurgetrouw geschilderd, waarbij de kunstenaar gebruik maakt van technieken uit de ze ventiende eeuw. Gebouwen vormen een geliefd onderwerp voor De Jonge. Meestal gaat het om wel bekende plekjes uit de regio zoals een gezicht op Bruinisse, Veere of Zierikzee. Uit veel van het werk spreekt een zekere mate van verlatenheidisolement. Het huisje Marijke in Renesse is door De Jonge zelfs letterlijk geïsoleerd doordat hij het omgeven heeft met water. Maar ook het bevro ren water bij de Nobelpoort, de schijnbare verlatenheid van de kerk in Oosterland en in het alge meen het ontbreken van levende wezens op de panelen dragen bij tot de rust die van de werken uitgaat. De Jonge iverd in 1950 in Zierikzee geboren. Hij volgde een opleiding aan de Kunstacade mie in Rotterdam en was jarenlang werkzaam als bouwkundige. Ruim twee jaar geleden besloot hij zich volledig op het schilderen toe te leggen. De interesse die er voor zijn werk blijkt te beslaan toont aan dat hij hiermee een juiste keuze heeft gemaakt. Galerie Borsboom is in de zomermaan den gratis toegankelijk op donderdag tot en met zaterdag tussen 11.00 en 17.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5