Concert in Sint Nicolaaskerk Rijdende tentoonstelling Greenpeace in Zierikzee streek nieuws Over klimaatverandering Bruggroep Oosterschelde College Kinder bijslag Excursies Neeltje Jans DINSDAG 2 AUGUSTUS 1994 NR 25607 3 Het Flakkeese jongerenkoor in actie. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - Terwijl buiten de muziek van de Brouwse kermis zachtjes hoorbaar is gingen lief hebbers van het klassieke genre maandagavond naar de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. Niet alleen omwille van de muziek maar ook om van de fraai ogende restauratie te genieten. Joop Koster, geen onbekende in het organisatorisch leven, draagt zijn steentje bij om deze kerk wederom tot een cultureel centrum te maken. Hij organi seerde een concert met het In terkerkelijk Jongerenkoor One More Voice uit Sommels- dijk onder leiding van Willem Chr. Meyboom uit Brielle. De meer dan bevredigende op komst bewees zijn gelijk: voor herhaling vatbaar. Het Flakkeese jongerenkoor, 19 leden, brengt oorspronkelij ke muziek ten gehore, geen be werkingen van makkelijke deuntjes uit het music-for- millions repertoire. Uit alle stijlperioden van Sweelinck tot Andriessen en Willem Vo gel. En doet, dat met een over gave en inzet die weldadig aan doet. Voor hen geen house of rock maar muziek waarop gestudeerd is en die groten deels zonder begeleiding, dus a capella, uitgevoerd wordt, in hoge graad van perfectie. Radio-uitzendingen en CD's staan op hun naam. Waarmee weer eens bewezen wordt dat cultuurpessimisten geen gelijk hebben. Er is nog steeds be langstelling voor beoefening van en het luisteren naar se rieuze muziek, ook op onze ei landen. Geheel in traditioneel" kerkelijke stijl maakt het koor, in processie, zijn entree met een welluidend The Lord is my Shepherd, om door de eeuwen heen zingend, te eindigen* met een majestueus Magnificat van Hendrik Andriessen in een perfect samenspel met het or gel. De begeleiding en enkele orgelsoli waren toevertrouwd aan de jeugdige Andries Stam uit Vlaardingen. Die naast zijn juist afgeronde gymnasiale op leiding ook nog tijd vond zich het klassieke orgelrepertoire eigen te maken. En daar duide lijke bewijzen van gaf in stuk ken van onder andere Bach en Reger. Naar zijn mening heeft het or gel de restauratie overleeft. Zijn probleem is de krappe ruimte op het oksaal waardoor de registrant, de assistent die de verschillende registers be dient, niet achter hem langs kan en slechts een zijde bedie nen kan. De kerkbanken, na de restau ratie in de kerk geplaatst, heb ben alle koperen kaarsenhou ders. Waarvan organisator Kos ter dankbaar gebruik maakte door na de pauze de kerk in een feeëriek flakkerend kaarslicht te hullen. Waarmee hij de woorden onderstreepte op het tableau achter in de kerk, ter gedachtenis van M. Westerhout (MDCCLXXIX): „Wat Zalig heid o Volk van 't Mééryk Brouwershaven wordt U ver kondigd in dit ruime Heilig dom." ZIERIKZEE - De mobiele Greenpeace-tentoonstelling 'Klimaatcrisis - Power to change', is van 11 - tot en met 13 augustus te zien aan de Nieuwe Haven in Zierik zee. Vanaf 14 tot en met 25 augustus staat 'Power to change' op de Oosterschelde- kering. De tentoonstelling reist tot voorjaar 1995 in een trailer door Nederland. De tentoonstelling behandelt de oorzaken en gevolgen van klimaatverandering, en biedt daarnaast ook oplossingen. De gevolgen worden onder meer getoond in de diaserie 'Neder land onder Water': Schiphol en toeristische attracties als de Efteling zijn daarin gezwicht voor een stijgende zeespiegel. Ook worden de gevolgen hoor- en zichtbaar gemaakt in een vi deoclip. De oplossingen komen in tekst en beeld naar voren door een touch-screen compu terprogramma, waarmee be zoekers middels zes stellingen hun mening over mogelijke oplossingen kunnen geven. Het verhaal van de tentoonstel ling in een notedop is dat kli maatverandering leidt tot een ecologische, sociale en econo mische catastrofe. Als oorzaak noemt Greenpeace de honger van de mens naar energie. Door de opwekking van energie met behulp van kolen, olie en gas komt kooldioxyde (C02) in de dampkring. CO, is een broei kasgas, het houdt warmte vast. Daardoor stijgt de tempera tuur op aarde en verandert het klimaat. Om klimaatverandering te voorkomen moet de mensheid volgens Greenpeace de C02- uitstoot verminderen. Dat kan door energiebesparing en om schakeling naar schone en duurzame energiebronnen als zonne- en windenergie. De ondertitel van de tentoon stelling - Power to change - ziet Greenpeace als de oplossing van de dreigende klimaatcri sis: namelijk, de kracht om energie te besparen en over te schakelen op schone energie. De energie voor deze tentoon stelling is dan ook afkomstig van 32 op het dak van de trailer bevestigde zonnepanelen. De tentoonstelling in Zierikzee en op Neeltje Jans is geopend van 11.00 tot 17.00 uur. De rijdende tentoonstelling van Greenpeace over klimaatverandering, komt binnenkort naar Zie rikzee en Neeltje Jans. OOSTVOORNE (ANP) - Een speedboat heeft z.ich maandag avond bij het binnenvaren van de Geijsmanhaven in Oost- voorne in een woonboot ge boord. De inzittenden van de speedboat, drie Rotterdam mers van 29. 30 en 31 jaar oud. DORDRECHT (ANP) - Justitie moet zeven auto's die in 1992 bij een politic-actie tegen een drugssyndicaat in beslag wer den genomen, teruggeven aan de eigenaar omdat het onder zoek in diens zaak niet tot strafvervolging heeft geleid. MIDDELSTUM (ANP) In Middelstum (Groningen) heeft zich zaterdag oen aardbeving voorgedaan met een kracht van drie op de schaal van Richter. Het is de derde merkbare aard beving in dit gebied binnen een jaar. ZIERIKZEE - In het DAS- gebouw aan het Jannewekken 19 in Zierikzee start na de zo mer een Bruggroep van het Oosterschelde College. De groep is voor volwassenen en biedt de mogelijkheid om ken nis op te frissen, studievaar digheid op te doen of zich te oriënteren op een vervolgop leiding. Volwassenen die weer willen gaan leren twijfelen vaak of ze dit nog aan kunnen. Daarnaast vinden ze het moeilijk om een keus te maken uit het grote aanbod van studiemogelijkhe den. Om hieraan tegemoet te komen start het Oosterschelde College de bruggroep op. In de groep kan de cursist Mavo of Havo doen, ook zijn er verschil lende beroepsopleidingen of activiteiten op het gebied van vrijwilligerswerk. De lessen in de Bruggroep zijn volledig af gestemd op de deelnemers. Er is aandacht voor Nederlands, rekenen en Engels. Verder ont wikkelen de deelnemers hun studievaardigheden die nodig zijn om in een vervolgstudie goed mee te kunnen. De voor bereiding op een vervolg be staat verder uit interesse-tests, informatie en proeflessen voor verschillende richtingen. Door de kleine groep waarin wordt gewerkt kan de begeleiding op timaal zijn. De groep komt we kelijks één dag bij elkaar in Zierikzee. In de schoolvakan ties is er geen les. Wie kinder opvang nodig heeft kan daar voor een vergoeding krijgen. Wie interesse heeft kan contact opnemen met het Oosterschel de College in Goes, telefoon 01100-31170. Ook kan men naar de open avond komen op 23 augustus in het gebouw aan het Jannewekken 19 in Zicrik- DEN HAAG (ANP) Met in gang van 1 oktober 1995 hoeven ouders voor sommige kinderen geen onderhoudsbijdragen meer aan te tonen om kinder bijslag te krijgen. De verplich ting vervalt voor uitwonende kinderen en voor thuiswonen de kinderen van 16 jaar en ou der. In plaats daarvan wordt het recht op kinderbijslag af hankelijk gesteld van de eigen inkomsten van het kind ZIERIKZEE Geslaagd voor SVO Voor het vakdiploma Produk- tiegezol van SVO (opleiding voor de vleessector) zijn ge slaagd: Roeland Bienefelt uit Kerkwerve en Leon Meerdink uit Zierikzee. Voor het diploma Winkelslager is geslaagd: Je roen Rotte uit Burgh- Haamstede. Geslaagd voor het examen Chef-slager is Johan Brouwer uit Ouwerkerk. Krijn van Zuidland uit Oosterland 'en Marcel Jonker uit Brou wershaven behaalden het di ploma van Ondernemer. Fietsenkijkdag Op zaterdag 20 augustus is er op het politiebureau in Zierik zee een fietsenkijkdag. Ieder een die een fiets kwijt is kan van 10.00-12.00 uur komen kij ken of die er bij staat. Eigena ren die een fiets kwijt zijn met een ingegraveerde postcode hoeven niet te reageren. SEROOSKERKE Zangdienst In de Nederlandse Hervormde kerk in Serooskerke wordt op zondag 7 augustus een zang- dienst gehouden. De soliste Tanny Klaasse uit Zierikzee verleent medewerking aan de ze dienst. Het orgel wordt bespeeld door Henk Elshout en de voorganger is ds. J. van Po- pering uit Zuid-Beijerland. Aanvang van de dienst is 19.00 Vrij bridgen In Hotel De Zeeuwse Stromen kunnen liefhebbers van brid gen op zondagmiddag, van 12.00-16.00 uur vrij bridgen on der leiding van de'heer W. F. van den Berg. Bij mooi weer wordt er buiten gespeeld. Ook partners die niet spelen zijn van harte welkom. OOSTERLAND In memoriam C. J. de Later Na een geduldig gedragen lij den overleed op 83-jarige leef tijd de bekende Oosterlander C. J. (C-ees) de Later. De Later was in Oosterland een vriende lijke verschijning, die op een respectabel aantal terreinen zijn sporen heeft verdiend. Ooit omschreef de plaatselijke correspondent van deze krant De Later als een 'populair mens, een ware vraagbaak voor iedereen, iemand die bij dag en nacht gereed stond als er geholpen moest worden en vaak belangeloos'. Als oudste uit een gezin van elf kinderen ging hij na de lagere school eerst als landarbeider aan de slag. Dertig jaar lang, vanaf 1946 tot en met 1976 werkte hij in gemeentedienst als werk man. In dezelfde periode fun geerde hij tevens als deurwaar der, marktmeester, bode, schat ter van drankwetlokaliteiten en stoker van de openbare lage re school en een aantal bejaar denwoningen. Voorts vervulde De Later vijftien jaar lang de rol van conciërge in het ge meentelijk verenigingsgebouw en het sportgebouw. Tussen 1962 en 1976 deed Dc Later het werk van grafdelver en vanaf 1954 tot en met 1972 diende hij de samenleving als lid van het brandweerkorps. Maar liefst 40 jaar lang was De Later ook bestuurslid van het Ooster- landse Mussengilde. Tevens had hij 17 jaar een bestuuurs- rol in de Oranjevereniging en een kortere tijd in de stichting Dorpshuis. Op 75-jarige leef tijd werd De Later, na een kosterschap in de Hervormde Kerk van 45 jaar, Koninklijk onderscheiden met dc ereme daille in de Orde van Oranje Nassau in zilver. Op jonge leef tijd diende hij de kerk reeds tien jaar in dc functie van or- gclpompcr, Bij dc viering van het 40-jarig jubileum als koster werd dc markante De Latei- door dc landelijke kerkvoog- dijvcrcniging met een zilveren speld onderscheiden. Tbt het bereiken van de tachtigjarige leeftijd, dus een halve eeuw lang!, bleef De Later aan als dorpclwachtcr. Daarna deed hij een stapje terug en diende de kerkelijke gemeenschap tot maart van dit jaar als hulp koster. In diezelfde tijd ging het snel bergafwaarts met de gezondheidstoestand van dc werklust ige Oosterlander. „Oud en der dagen zat" over leed Cecs dc Later op 29 juli in het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis te Zierikzee De ter aardebestelling zal morgen (woensdag) plaatsvinden op de algemene begraafplaats in Oosterland BURGH-HAAMSTEDE Ringpromotie Op donderdag 4 augustus wordt vanaf 10.00 uur de Ring promotie in Haamstede gehou den. Naast de traditionele bra derie rondom de kerk, worden in de Noordstraat verschillen de activiteiten voor jong en oud georganiseerd. Verder is er de kinderrommelmarkt. Be zoekers van de Ringpromotie kunnen zich onder meer ver maken met Karaoke en mee doen aan de spelletjes gebracht door radiopresentator Wil Lui- kinga. Tegelijkertijd worden opnames gemaakt voor zijn programma op radio 538. SCHARENDIJKE Fietstocht ANBO Op veler verzoek wordt er door de ANBO-Middenschouwen weer een fietstocht gehouden van Scharendijke naar Renesse op woensdag 17 augustus. Op de plaats van bestemming zal een kopje koffie worden ge dronken en vervolgens kunnen de liefhebbers een potje mid getgolf spelen. Vertrekpunt is het Verenigingsgebouw in Scharendijke, om 13.00 uur. Ook het inschrijven vindt hier plaats. Degenen die niet fiet sen, kunnen wel meedoen aan het midgetgolf. Zij moeten dan om 14.00 uur op de baan aanwe zig zijn. Uiteraard zijn ook niet-ANBO-leden en introdu cés van harte welkom. DREISCHOR Orgelconcert Donderdag 4 augustus geeft or ganist Dirk Jansz. Zwart het vierde orgelconcert van dit sei zoen in de Hervormde kerk in Dreischor. Het programma be staat uit composities van Kirn- berger, Krebs, Bach, Mendels sohn en Widor. Het concert be gint om 20.00 uur. Zang- en muziekavond In de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor wordt op za terdag 3 september een zang en muziekavond gehouden. Volgens de organisatoren is de akoestiek van deze kerk alom bekend. Op de zangavond zijn te horen: het Nederlands Her vormd Kerkkoor onder leiding van de heer J. Knuist, Muziek vereniging Crescendo onder leiding van de heer J. de Wit. Uit Middelharnis komt het Prins Mauritskoor onder lei ding van Mar van der Veer en uit Kruiningen het Trio Limi ted, bestaande uit Rob Boven- kamp, Donna Oostdijk en Rien Oostdijk. Aanvang: 19.30 uur. De kerk is om 19.00 uur open en de toegang is gratis. OUWERKERK Ouwerkerk in Documenten De werkgroep Oud Ouwerkerk in "Documenten houdt op woensdag 10 augustus weer een informatiemiddag over de ge schiedenis van het doi'p Ouwerkerk. Aan de hand van een maquette van de oude kerk en toren, dia's en verhalen wordt iets verteld over de vroe ge geschiedenis van het dorp als deel van het eiland. Door de dia's krijgt de bezoeker een beeld van het leven aan het be gin van deze eeuw. In deze pe riode hebben zich veel verande ringen voorgedaan door de windhoos van 1933, de oorlog, de Watersnoodramp in 1953 en het herstel daarna. De middag wordt gehouden in het dorps huis. Ring 42 in Ouwerkerk en duurt van 14.00-16.00 uur. BRUINISSE La Leche League Borstvoeding geven kun je le ren. Dat is het thema van de eenmalige informatie-avond die op initiatief van de borst voedingsorganisatie La Leche League woensdag 24 augustus in Bruinisse gehouden wordt. Goede informatie is volgens La Leche League van groot belang voor het welslagen van borst voeding geven. Dc informatie avond is bedoeld voor aan staande en voedende moeders en andere belangstellenden Ingegaan wordt op enkele ba sisprincipes. Verder is er gele genheid tot het stellen van vra gen over allerlei aspecten van borst voeding. Dc informatie avond wordt gegeven op het adres Schipperslaan 26 en be gint om 20.00 uur. Moeders mo gen hun baby meebrcngciY Voor meer informatie: 01110- 15588/17776. Fuiken Het Brusc visserijbedrijf M. (BRU 20) deed eind vorige week aangifte van diefstal van 34 schiet fuiken op liet Grove lingenmeer. Het netwerk verte genwoordigt een waarde van ongeveer 12.000 gulden verwachting t/m zaterdag 6 au WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 20% Min.temp. 18 graden Mid.temp. 31 graden Windkracht oost 3 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 19 graden Mid.temp. 31 graden Windkracht variabel 3 Zaterdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 40% Min.temp. 18 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht noordw. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 3aug. Zon op 06.03, onder 21.25 Maan op 02.08 onder 18.31 4aug. Zon op 06.04, onder 21.23 Maan op 03.02 onder 19.14 Nieuwe Maan: 7 augustus (10.46) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Vannacht zijn er, vooral in het westen, enkele wolkenvelden en de minimumtemperatuur wordt om streeks 16 graden. Morgen overdag schijnt de zon flink, de nog aanwezi ge wolkenvelden trekken weg naar het noorden, 's Middags wordt het in het noordwesten 26 graden. Meer naar het zuiden toe is het warmer. In het zuidoosten kan het plaatselijk al 30 graden worden. De oostenwind is zwak tot matig, kracht 2 tot 3. Morgen ligt er een hogedrukgebied boven het zuiden van Scandinavië. Boven onze omgeving ontstaat daardoor een oostelijke stroming. Die voert de warme lucht, die nog boven het Euro pese vasteland aanwezig is, op nieuw naar ons land. De komende dagen bereikt de middagtempera- tuur hoge waarden. Donderdag en vrijdag is de maximumtemperatuur 31 graden. NEELTJE JANS - In de ko mende tijd worden op het voormalige werkeiland Neel tje Jans weer verschillende ex cursies gehouden onder lei ding van een gids. De natuur op Neeltje Jans is nog piepjong maar er valt al veel boeiends te ontdekken. Er zijn excursies op iedere dins dag om 10.00 uur tot en met ok tober en op iedere vrijdag om 19.00 uur tot en met augustus. Vanaf 17 augustus kan men mee op iedere woensdag om 14.00 uur. Wie liever op de zon dag op stap gaat kan iedere derde zondag in de maand mee om 14.00 uur. In augustus is dat op de 21ste. Groepen kunnen excursies aanvragen in meerde re talen en gericht op verschil lende leeftijden. Voor de excur sies hoeft men zich niet aan te melden van tevoren (behalve groepen). Het vertrekpunt is de zuidwesthoek van het hoogst gelegen parkeerterrein van Delta Expo (dichtst bij de losse pijler), bij het bord van Vereni ging Natuurmonumenten en Stichting Het Zeeuwse Land schap. Voor meer informatie en het aanmelden van groepen: mevrouw R Sloof, 01119-5431. ZIERIKZEESCHEKS1 NIEUWSBODE Se» Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven Hoofdredacteur A van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 49.50 Bij autom. afschr. 1 47.00 Per jaar f 187.00 Bij autom afsGhr. 1 177.00 Losse nummers f 1.00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 1300 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent Kontrakttarieven op aanvraag ..succesjes" (t/m 4 regels) 1 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3