Zomerexpositie in Brouwershaven open Rondritten, natuurexeursies en exposities op Neeltje Jans Werk van elf Zeeuwse kunstenaars te zien 8WMImbHBI1Ê Wedstrijd Jonge Onderzoekers Aanrijding N59 Motorfiets gestolen Diefstal CNV-Zeeland teleurgesteld over uitspraak minister Programma Toeristendag STORY MAANDAG 1 AUGUSTUS 1994 NR 25606 5 In het stadhuis van Brouwershaven is de komende weken het werk van leden van de Zeeuwse Kunstkring te bewonderen. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - Voor de tweede keer exposeren de leden van de Zeeuwse Kunstkring hun werk in het stadhuis van Brouwershaven. ,,Een ideale ruimte met een lage drempel om binnen te komen," vond de heer P. Ligtenberg, penningmeester van de Zeeuwse Kunstkring. Hij complimenteerde in zijn welkomst woord de mensen die, ondanks de warmte, naar Brouwershaven waren getogen om de officiële opening afge lopen vrijdag bij te wonen. Ruim 50 mensen, waaronder vrijwel alle exposerende kun stenaars, waren bij de opening aanwezig. ,,Heel veel," vond Ligtenberg, die uit ervaring weet dat bij warm weer twin tig mensen al veel is. De offi ciële opening werd verricht door mevrouw G. J. van de Velde-de Wilde, wethouder van de gemeente Brouwershaven. In haar toespraak deelde zij de aanwezigen mee dat er in de ge meente een culturele werk groep in het leven is geroepen die volgend jaar een actief kunstbeleid gaat voeren. Het historische stadhuis is blijk baar een ideale plek voor een expositie, zeker met een open staande voordeur. Om dit te kunnen verwezenlijken zullen tijdens de duur van de exposi tie steeds één a twee kunste naars aanwezig zijn. Volgens de heer Ligtenberg is het histo rische gemeentehuis van Brou wershaven een ideale locatie. Ligtenberg: Vorig jaar zijn er in vier weken tijd 1800 bezoe kers geweest en is er ook veel werk verkocht. De kunstenares Saskia Eggink verkocht bin nen een half uur na de opening al een ets. Saskia: „Normaal gesproken kun je meerdere af drukken maken van een ets, maar deze is uniek. Ik heb hem gemaakt van allemaal afdruk ken van poezen (op alle drie de tentoongestelde etsen spelen poezen een rol) die ik in stukjes heb gescheurd. Van deze stuk jes, waar de afbeeldingen nog duidelijk op te zien zijn, heb ik weer een poes gemaakt. De randjes van het scheuren geven het geheel een wollig effect." Veel van de kunstwerken zijn speciaal voor de tentoonstel ling gemaakt. Margreet Leij- dekker vindt dat terecht omdat je je als kunstenaar ook steeds verrassend moet presenteren en niet met werken moet ko men die kort geleden ook op een andere expositie hebben gestaan. Gemengde techniek Haar creaties, uitgeknipte fo to's, hebben een niet mis te ver stane erotische uitstraling en dragen de veelzeggende titels Lost in hotel paradise I en II. Wie echter wil weten wat de kunstenares precies bedoelt zal de entourage van de foto's goed moeten bekijken. Mar greet werkt met de zogenaam- NEELTJE JANS - Op het voormalige werkeiland Neeltje Jans zijn dit seizoen nog diverse exposities te zien. Tevens bestaat er de gelegenheid om met een cabriolet-autobus een rondrit over het eiland te maken of aan een excursie mee te doen. Jaarlijks brengen honderddui zenden mensen een bezoek aan Neeltje Jans en de Delta Expo. De grootste trekpleisters van Neeltje Jans zijn de film Delta Finale, de tentoonstelling in het Topshuis, de rondvaart en een wandeling in het binnenste van de Oosterscheldekering. In het bezoekersprogramma is ook aandacht Voor nieuwe ont wikkelingen. Zo is er een paar jaar geleden een maricultUur- centrum geopend. Hier kunnen bezoekers zien hoe mosselen en oesters in zogenaamde hang- culturen worden gekweekt. Te vens kan de bezoeker een echte mossel- en garnalenkotter be zoeken. De tijdelijke tentoon stelling 'Water' laat zien hoe in Nederland gebruik gemaakt wordt van watersystemen. De ze zomer zijn ook rondritten en natuurexeursies aan het pro gramma toegevoegd. Van 5 juli tot en met 24 augus tus kunnen bezoekers op dins dagen en woensdagen een rondrit meemaken over het voormalige werkeiland. De rit ten duren een half uur en wor den verzorgd van 11.00-16.00 uur. De rit wordt gemaakt in een cabriolet-autobus. Tijdens de rit wordt uitleg gegeven door de chauffeur, met name de aanleg en ontwikkeling van het natuurpark op Neeltje Jans krijgt daarbij aandacht. Greenpeace is vertegenwoor digd met een expositie over het broeikaseffect. Deze expositie bevindt zich in een trailer van dertien meter lengte, welke ge heel zelfvoorzienend is door grote zonnepanelen. De exposi tie is te zien van 14 tot en met 25 augustus. Op alle maanda gen en donderdagen tot en met 29 augustus zijn er voor de be zoekers van Delta Expo na tuurexeursies. Deze voeren door het natuurpark op Neeltje Jans en duren circa twee uur. Tijdens de excursie geeft een natuurgids uitleg over de na tuur die zo kenmerkend is voor de kustmilieus. Verder zijn er nog twee exposities te bewon deren: De fototentoonstelling 'Water' is te zien tot half sep tember in de koffieshop. Deze tentoonstelling is een samen vatting van het gelijknamige boek dat onlangs verscheen. Het boek geeft een impressie hoe in de drie culturen Jemen, Brazilië en Nederland met wa ter wordt omgegaan. Tot en met 31 augustus heeft Delta Expo de tentoonstelling 'Kre ken' te leen van het Zeeuws Bi ologisch Museum. Deze ten toonstelling laat zien hoe ken merkend kreken al eeuwen lang zijn voor het Zeeuwse landschap. Voor verdere infor matie: 01115-2702. Van 5 juli tot en met 24 augustus kunnen bezoekers van Neeltje Jans op dinsdagen en woensdagen een rondrit maken in een cabrioletbus. DELFT - Van 19 tot en met 22 januari 1995 wordt voor de 26e keer de Nationale Wedstrijd voor Jonge Onderzoekers ge houden. Uit het hele land ko men dan jongeren in de leef tijd van 12 tot en met 20 jaar naar Delft. De jongeren tonen elkaar, de jury en het publiek daar, hun vinding waar ze thuis of op school aan hebben gewerkt. De inzendingen bestaan voorna melijk uit onderzoek en uitvin dingen op wetenschappelijk en technisch gebied. Voor deelnemers van 12 tot en met 15 jaar is er de categorie 'Idee'. Hiervoor kunnen een voudige onderzoekjes worden gedaan, dingen worden ge bouwd, et cetera. Deelnemers van 16 tot en met 20 jaar kunnen meedingen in de categorie 'Project', waarbij wetenschappelijk onderzoek en technische innovatie een rol spelen. Dit jaar draait het daarbij om het thema 'kleur'. Er zijn prijzen te winnen, zoals onder meer een plaats in de Eu ropese finale en het bijwonen van de Nobelprijsuitreikingen. Andere prijzen zijn geldbedra gen en reizen. De deelname is gratis. Inschrijven kan tot 15 november van dit jaar. Meer in formatie of aanmelding is te verkrijgen op de Wetenschaps- lijn, telefoonnummer 06- 8212144 (20 cent per minuut). de gemengde techniek, alles wat aanspreekt kan gebruikt worden. De kunstenares geeft ook twee keer per jaar lessen kunstgeschiedenis aan ieder een die daar interesse in heeft. Andere kunstenaars die mee doen aan de Zomerexpositie zijn Ad en Ttessa Braat, Fransje van de Swan, Els Hollebrand- se, Gerda Rutters, Hans Cool, Jan Jongschaap, Leen van Dui- vendijk en Miems van Citters. De Zeeuwse Kunstkring is een vereniging van beeldend kun stenaars (25 leden) die zich ten doel.hebben gesteld.de beel dende kunst in Zeeland te ont wikkelen en de belangen van de kunstenaars te behartigen. De expositie duurt tot en met 25 augustus en is-geopend op werkdagen van 9.00-12.00 uur en van 13.30-16.00 uur. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE - Woensdag 3 augustus 19.30 uur ds. A. P. van der Meer. Gereformeerde Gemeente Nieuwerkerk NIEUWERKERK - Woensdag 3 augustus 19.30 uur ds. J. J. van i Eckeveld, Zeist. Gereformeerde Gemeente Oosterland OOSTERLAND - Donderdag 4 augustus 19.30 uur kandidaat W. Silfhout. ZIERIKZEE - Rond 9.00 uur zondagmorgen deed zich op de N59 ter hoogte van de kruising met de Weg naar De Val, een aanrijding voor. Een 25-jarige inwoner van Til burg had te laat in de gaten dat de auto voor hem al stil stond. Hij reed tegen de auto voor hem, bestuurd door een 29- jarige inwoner van Dongen. Om een aanrijding te voorko men probeerde hij naar rechts uit te wijken. Aan die kant stond echter een lantaarnpaal waar hij met volle kracht op in reed. Door de onfortuinlijke manoeuvre werd de auto aan de voorkant zwaar beschadigd. De andere auto was aan de rechter achterkant gedeukt. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. p RENESSE - Afgelopen zondag is van het trottoir bij de VVV in Renesse een Harley- Davidson gestolen. De diefstal vond plaats tussen 11.00 en 13.00 uur. De eigenaar, een 27-jarige in woner van Bergisch Gladbach (Duitsland) had zijn motorfiets op slot gezet op het trottoir van de Zeeanemoonweg. Het be treft een rood/zwarte Harley van het model Chopper. Het kenteken is GL-RC19. De vrij dag daarvoor werd zeven keer aangifte gedaan van fietsen diefstal. De fietsen werden weggenomen in de Westhoek en Zierikzee. Bij de aangiften bleek regelmatig dat de fietsen niet op slot stonden bij cam pings en duinovergangen. AMSTERDAM (ANP) - Uit het Rembrandthuis in Amsterdam zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee schilderijen van de leermeester van Rem brandt, Pieter Lastman, gesto len. Betreffende waterschapsheffing ZIERIKZEE - In een brief aan demissionair minister Andriessen van economische zaken spreekt het CNV-Zeeland bij monde van districtsbestuurder H. van Beers zijn teleurstelling uit over diens uitspraak aangaande de waterschapsheffing voor bewoners van verzorgingstehuizen in Zeeland. Door veel bewoners van verzor gingstehuizen wordt de water schapsheffing als onrechtvaar dig ervaren. Veel ouderen klaagden hierover bij het CNV. De verwijzing naar de kwijt schelding vindt Van Beers wat te simplistisch. „Kwijtschel ding aanvragen is niet zo sim pel, daar komt nogal wat bij kijken", aldus Van Beers. Uit onderzoek van het CNV sa men met de FNV en Disk naar de kwijtscheldingsproblema- tiek blijkt dat dit zowel bij ge meenten als bij waterschappen niet zo eenvoudig is. „Geluk kig wordt in een aantal Zeeuw se gemeenten aan verbetering van de voorlichting gewerkt", aldus Van Beers. Van Beers heeft hooggespannen verwach tingen over het toepassen van de optelsom van gemeentelijke belastingen bij de heffingen van de waterschappen, wat mo gelijk in de toekomst haalbaar is. Juist dan kunnen mensen sneller in aanmerking komen voor kwijtschelding van de wa terschapsheffing en dat zal - ge zien de inkomenspositie van veel ouderen - hard nodig zijn volgens het CNV. ZIERIKZEE - Op de derde Toeristendag morgen, dinsdag, staat klimmen en klauteren centraal. Een 'mega-touwladder' zal daarom op het Havenplein opgehangen worden zodat iedereen kan klimmen en tevens de uitdaging aangaan wie het snelste boven is. Op het Havenplein is verder een trapskelterbaan, een springkussen en het poppen theater Kris-Kras met gooche len, schminken en voorstellin gen. De Lange Nobelstraat is het domein van het Delta Com bo en van de kraampjes, de monstraties, spelletjes en ter rassen. Poppentheater Robhet- ty geeft ieder uur, vanaf 11.00 uur een voorstelling in de Sint Domusstraat. Verder natuur lijk weer de bekende vaste on derdelen van de Toeristendag zoals de kinderrommelmarkt op de Balie en de hobby- en creatiefmarkt op het plein bij de Nieuwe Kerk. Langs het Ha venpark de ideële organisaties en verenigingen en ook de paardetram en het draaiorgel zullen, de stad weer opvrolij ken. Bij de Nieuwe Haven kun nen liefhebbers v^naf 't Luitje mee met een rondvaart of een zeiltochtje. De museumhaven is geopend van 11.00-16.00 uur en ook alle exposities, musea, de toren en de molens zijn open. Vanaf het terrein aan het Eerste Weegje, naast de par keerterreinen, kunnen weer rondvluchten gemaakt worden met de helikopter van T. Prin- HOOGEVEEN (ANP) - De nu 74-jarige oorlogsmisdadiger Auke Patist, die na de oorlog door de Bijzondere Strafkamer van de rechtbank in Assen bij verstek ter dood werd veroor deeld, ontkent te hebben deel genomen aan jodenvervolgin gen in Drenthe. DEN HAAG (ANP) - De ver koop van krasloten is met 60 procent gedaald. Directeur drs. J. Zwartjes van de Stichting Nationale Sporttotalisator, die de loten uitgeeft, zei dat zon dag in het NOS- radioprogramma Aktuele Za ken. Het is gek, maar als ik in een andere stad kom, moet ik altijd aan Zierikzee denken. En al mogen de toeristen van mij in Zierikzee hoogstpersoonlijk de lucht in vliegen, zodra je hier in Canterbury bent, behoor je zelf tot de prooi van de likkebaardende middenstand. 'Do you have touristendays vraag ik in mijn onberispelijk Engels aan de man. De man re ageert ontsteld.'What do you mean...touris tendays?' Ik leg het maar even uit. 'By touris tendays a heleboel people are sjocking in the streets. The winkeliers have a kraam for hun door, whereup they lay a stapel troup. The tourists have patat in their hand and you can follow them als you lookt naar the mayonaise on the street. And in the heart of the town there is a big car with a man crying door a microfone or zoiets. And als je come in Haamstede of Brouwershaven, it's overall theselfde.' De man kijkt me met open ogen aan. 'I don't be lieve you. That's ridiculous!'. 'Maar why have you not touristendays?' probeer ik. Dan staat hij op. 'Follow me' zegt hij. In de kathedraal gonst het zachtjes. De vin gertoppen van de zijbeuken raken elkaar in de hemel. 'Look' zegthij, als we in het verhoogde koor zijn. In een kring staan twintig jongens met twintig dezelfde afgezakte stropdasjes bij het graf van de 'zwarte ridder'. Tussen hen staat de leraar en hij vertelt het verhaal, het verhaal van de zwarte ridder. 'He's telling about the history of Canterbury'. We kijken naar de schooljongens die een en al oor zijn. 'The jongens are hanging on his lips!zeg ik vol verbazing. 'By us veel kids are kliering als je vertels over history. The kids hier are very good!' Maar de man verbetert me. 'No, mister Marzas, the story is good.' Achter ons horen we zacht het orgelspel als we de kathedraal verlaten. 'But waarom you have no kraams and verstarkers met music-herry?' Weer zegt de man hetzelfde woordje: 'Look'. En hij wijst me naar de gevels, naar fijnzinnige versierin gen op de gebouwen. 'Canterbury is a bride'. Ik moet even nadenken. 'O yes, the brides in hun bridesjurks so as by Linde the Moll?'. Vra gend kijkt de man me aan. 'Canterbury is a bride and no whore!' 'Yes, you're right!' ant woord ik en besluit thuis snel op te zoeken wat een 'whore' is. 'Let's go to the museum'. 'Whauw!' lieg ik, want in mijn hart moet ik er niet aan denken om bij 30 graden celsius naar allerlei scherven te gaan kijken die me geen barst zeggen.Look' zegt hij weer als we in het museum komen en ik kijk inderdaad m'n ogen uit. Want er liggen inderdaad scherven en vuistbijlen, maar reusachtige platen, video's en computers brengen al die oude scherven op een of andere manier tot leven. 'They tell a story' zegt de man 'the story of Canterbury'. 'Look' zegt hij nog even als we langs de muse umwinkel komen. Het is een afdeling met al lerlei boekjes over kunst en geschiedenis in de taal van kinderen. Ik heb er nog nooit zoveel tegelijk gezien. 'By us we have Donald Duck and videogames and a.... not veel more' zucht ik. Als we de kapel van een gasthuis ingaan moet ik vanzelf weer aan Zierikzee denken. We dalen de trap af en komen in een halfduistere zaal. 'Listen' fluistert de man. In het midden van de zaal zit een man in een eeuwenoud ge waad op een krukje. Om zijn lange, grijsge- maakte haren ringt een hoofdband. Op een stoel tegenover hem mag je plaats nemen. En dan krijg je een verhaal te horen. Een van die vele oude verhalen, de Canterbury tales. Ik snap er niets van maar terwijl ik kijk naar zijn ogen, zijn mimiek, zijn gebaren, ontdek ik het geheim wat 'vertellen' is. Buiten drinken we nog even een kopje koffie. Op het pleintje speelt een violist een sonate van Bach. 'Do you know what I mean?' zegt de man. 'Tell your children, tell the tourist your own story.' Zachtjes herhaal ik de woorden. 'Vertel aan de kinderen, aan de toeristen je eigen verhaal.' Hij vervolgt: In words, in music, in dance, in books. 'Now I begryp whereom the people come in Canterbury!' roep ik uit. Canterbury is uniek!' 'Yes', zegt de man. 'and Zierikzee is unique....so....be unique and be yourself. That's the best'. MARZAS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5