Tilburgse kermis blijft langer open In Zeeland geen problemen met kwaliteit van zwemwater Schade noodweer blijft beperkt Juli wordt warmste maand ooit gemeten Kwart watersporters is in overtreding waterstanden Zwaar weer voor scheepsbrug in Rotterdam 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wel veel overlast DEN HAAG (ANP) - Het onweer gepaard gaande met hevige regenval dat zondagavond vanuit het zuidwesten in noordoostelijke richting over het land is getrokken heeft wel tot overlast, maar niet tot grote materiële schade geleid. Vooral in het centrum van het land ontstonden er problemen. In de provincie Utrecht en in delen van Gelderland heeft de telefoon bij politie en brand weer roodgloeiend gestaan. In de meeste gevallen ging het om wateroverlast en omgewaaide bomen. In Utrecht, zowel in de stad als in de rest van de pro vincie, was sprake van veel wa teroverlast, waarbij een aantal viaducten blank kwamen te staan. Een transformatorhuisje op de hoek van de Merwede- en de Waalstraat werd door de blik sem getroffen, waardoor een aantal huizen enige tijd zonder stroom kwam te zitten. In het sterk verouderde politiebu reau Tblsteeg in de Domstad stond zondagavond twintig centimeter water. Alle stroom en telefoonverbindingen waren uitgevallen en'een plafond is ingestort. De nieuwbouw voor het bureau zou in november worden opgeleverd, maar een politiewoordvoerder verwacht dat dit wat eerder zal worden. In het gebied ten oosten van Utrecht zijn verschillende bo men omgewaaid of door de bliksem getroffen. Het verkeer op de autosnelwe gen ondervond vooral ook rond Utrecht en ten oosten daarvan hinder van het noodweer en van takken die als gevolg daar van op de weg terecht waren gekomen. Bij Veenendaal on stond daardoor een file van zes kilometer lengte. Het Korps Landelijke Politiediensten in Driebergen heeft veel meldin gen van pechgevallen binnen gekregen. Ook vonden er wat meer aanrijdingen dan gebrui kelijk plaats, overigens zonder ernstige gevolgen. Voorspelling KNMI: DE BILT (ANP) - Juli 1994 wordt waarschijn lijk de warmste maand die ooit is gemeten. Dat meldt het KNMI in De Bilt. Tot nu toe was, sinds in 1706 met regelmatige metingen werd begonnen, juli 1783 de warmste maand met een ge middelde temperatuur van 20,6 graden Celsius. Het langjarige gemiddelde voor de hooimaand is 16,8 graden Celsius. Een goede tweede in de reeks was juli 1852 toen het kwik gemiddeld tot 20,2 graden opliep. Een recentere warme maand juli viel in. .1983 met gemiddeld 20,1- graden. Dat jiili weertechnisch ge zien tot een absolute topper uitgroeit, blijkt ook uit an dere records die worden ge vestigd. Zo verwacht De Bilt niet minder dan 30 zo geheten „warme dagen" (bo ven de 20 graden) te kunnen registreren: dat is één et maal meer dan in het oude recordjaar 1983. Het aantal „zomerse da gen" (warmer dan 25 gra den) wordt 22, twee meer dan het record dat wederom in 1983 werd gevestigd. Nor maal gesproken telt juli één „tropische dag" (warmer dan 30 graden). Tbt nu toe zijn er dit jaar al zes geteld. Dat is nog geen record, want in juli 1941 waren dat er acht. In Gilze-Rijen werd volgens De Bilt defe maand op de 24ste met 35,5 graden de hoogste temperatuur geme ten. Ook in De Bilt was die dag met 34,1 graden de warmste. In het Zuidhollandse Val kenburg liet de zon zich vol gens De Bilt het meest zien met zo'n 320 uur tot nu toe. Het langjarig gemiddelde voor juli is 191 uur. Gemid deld over heel Nederland scheen de zon deze maand tot nu toe 280 uur. In De Bilt was dat 285 uur: een derde plaats in de reeks van deze eeuw. Tbt vrijdag viel gemiddeld over het land 35 millimeter neerslag: normaal is 75 mil limeter. Maastricht bleef het droogst met amper 10 millimeter. In het uiterste noorden viel het meest met 87 millimeter. DEN HAAG'(ANP) - Tijdens een grootscheepse con troleactie heeft de waterpolitie afgelopen weekein de een kwart van de rond 1500 gecontroleerde water sporters bekeurd, omdat zij geen vaarbewijs konden tonen. Een op de acht gecontroleerden had geen vaarbewijs bij zich en eenzelfde aantal was niet in het bezit van het document. Bij de actie, die over heel Ne derland plaatsvond, zijn 124 politiemensen en 47 vaartui gen ingezet. Wie zijn vaarbe wijs niet kon tonen kreeg een boete van zestig gulden. Een deel van de overtreders betaal de direct. De anderen krijgen nog een acceptgiro van 250 gul den thuisgestuurd, aldus de po litie. Die noemt het opvakllend dat de meeste recreanten goed wisten dat zij een vaarbewijs nodig hadden. Nogal wat watersporters ble ken tijdens de controle een fo tokopie van hun vaarbewijs bij zich te hebben. Men kan echter alleen met het origineel voor komen dat men op de bon wordt geslingerd. De waterpo litie is in een geval op een vals vaarbewijs gestuit. Het klein Vaarbewijs is sinds 1 april 1992 verplicht voor ple ziervaartuigen die langer zijn dan vijftien meter en voor mo torboten die kleiner zijn dan vijftien meter, maar snller kunnen varen dan 20 km per uur, zoals speedboten en water scooters. Buitenlandse water sporters bleken volgens de po litie geregeld niet te weten wel ke buitenlandse vaarbewijzen in Nederland worden erkend. Tijden en standen volgens getijdetafcl Hydro-mctcocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 2 augustus 11.55 108 05.40 -118 18.15 -111 ROOMPOT BUITEN 2 augustus 11.10 98 05.10 -110 23.45 100 17.45 -104 BRUINISSE 2 augustus 11.50 114 05.55 -125 18.25 -118 WEMELDINGE 2 augustus 11.55 112 05.45 -122 18.25 -115 Springtij 9 aug. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Kwaliteit zwemwater in provincies loopt uiteen ARNHEM (ANP) - De kwaliteit van het Oppervlaktewater in Zeeland is goed. Wel zijn vooral in het Veerse Meer en ile kreken in Zeeuws-Vlaanderen de afgelo pen dagen enkele gevallen van huidirritatie en buikloop geweest. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat is de situatie absoluut niet verontrustend en is er geen gevaar voor de volksgezondheid. De kwaliteit van het opper vlaktewater in de verschillen de provincies loopt uiteen. Her en der komen klachten binnen van zwemmers, maar in het al gemeen valt er nog best te zwemmen. De meeste provin cies controleren wegens de aan houdende hitte extra op de kwaliteit van het zwemwater. Bij diverse provincies stromen telefoontjes binnen van onge ruste recreanten. De Geneeskundige Inspectie van de Volksgezondheid meld de deze week dat door het aan houdend warme weer de kans bestaat dat de kwaliteit van zoet oppervaktewater achter uitgaat. Bacteriën en virussen gedijen goed in het warme wa ter. Zwemmers kunnen last krijgen van darmen, huid, oren en ogen. Bij Almere raakten vorige week tientallen kinderen besmet door een buikgriepvi rus in de Noorderpiassen. In Lelystad is het Houtrib- hoekstrand aan het Marker meer gesloten wegens algen- groei. In Gelderland zijn tien tallen klachten binnengeko men van mensen die hebben gezwommen in open zwemwa ter. De meestenhadden maag en-darmklachten,' oorontste king en huiduitslag. Voorzichtig zijn Over twintig erkende zwemwa terpiassen in Gelderland zijn klachten binnengekomen. Vol gens een provi pciewoord voer der is de kwaliteit van het wa ter door het warme weer erg achteruit gegaan. Gelderland maant dan ook tot voorzichtig heid. Een woordvoerder van het Zui veringsschap Oostelijk Gelder land waarschuwt dat de tempe ratuur van het water voorlopig vrij hoog zal blijven (ongeveer 20-23 graden), ook als de bui tentemperatuur sterk gaat af koelen. Bij die temperatuur voelen veel bacteriën zich pri ma thuis en vermeerderen zich snel. Verder is in diverse Oost gelderse wateren botulisme ge constateerd, met name in de stadswateren van Doetinchem, Zutphen en Doesburg. De kwaliteit van het opper vlaktewater in Noord-Holland (100 erkende wateren) is bacte riologisch gezien uitstekend. Enkele ondiepe speelvijvers voor kinderen leveren proble men op. Een ervan, de West- broekplas bij Spaarndam, is gesloten. Grotere, diepere wa teren leveren bacteriologisch geen problemen op, maar wel zorgt de algengroei voor over last. In Utrecht (18 gecontroleerde zwemplekken) is de situatie nog niet alarmerend, maar er is wel bezorgdheid over de ho ge temperaturen en de grote re creatiedruk. Bij de speciale te lefoonlijn, de zwemwaterlijn, van de provincie en de GGD is een klein aantal klachten bin nen gekomen van mensen die last hadden van braken en di arree na een zwempartij. „Maar die klachten lijken eer der veroorzaakt door het war me weer of voedselvergifti ging. Want als het door het wa ter zou komen dan zouden veel meer mensen er last van moe ten hebben", aldus een woord voerder. Zwemmers krijgen het advies niet in ongecontroleer de wateren te zwemmen. De provincie houdt komend week einde contact met de GGD over de zwemsituatie. Controle De waterkwaliteit van het zwemwater in Overijssel (12 er kende wateren) is goed. Zij wordt regelmatig gecontro leerd en er zijn hygiënische- en veiligheidsvoorzieningen ge troffen. Zwemmen in andere wateren wordt sterk afgera den. Ook in Brabant (50 goedge keurde wateren) is de water kwaliteit goed. Hier en daar waren wat kleine problemen met ondiepe plassen, maar die noopten niet tot actie. Ook in Groningen en Friesland is de kwaliteit van het zwemwater goed. In Groningen wordt het water goed rondgepompt. De provincie verwacht geen pro blemen, wel krijgt ze veel on geruste bellers aan de lijn. In Friesland (48 geregistreerde zwemplaatsen) is de kwaliteit nog goed. Er komen tientallen telefoontjes per dag binnen. Als de GGD klachten binnen krijgt, neemt de provincie maatregelen door het plaatsen van borden of het sluiten van zwemplekken, maar dat is nog niet nodig. Wel worden extra watermonsters genomen. ROTTERDAM (ANP) - De scheepsbrug voor het Centraal Station in Rotterdam zal mo gelijk verdwijnen. Wethouder H. Kombrink (kunstzaken) en het Rotterdams Jongenskoor, de gebruikers van de brug, zul len het komende najaar over de toekomst van het omstre den gebouw praten. Al vanaf het moment dat de scheepsbrug aan het Weena in 1982 feestelijk werd geopend door voormalig burgemeester André van der Louw, is er kri tiek op het stalen bouwsel. Met name oud-wethouder J. Lin thorst en ambtenaren die be last waren met de hoogbouw op het Weena, maakten geen geheim van hun aversie tegen de scheepsbrug die alle trein reizigers bij binnenkomst in de stad onmiddellijk opvalt. De brug met een keurig heggetje er om heen, zou volkomen uit de toon vallen naast de groot stedelijke gebouwen langs het Weena, zoals die van Nationale Nederlanden, Nederlands hoogste kantoorgebouw. „De druk die op ons wordt uit geoefend om ons onderkomen te verlaten wordt steeds gro- te^", zegt Van Baardwijk. „Ze willen er een fontein maken. Alsof de fontein op het Hof plein nog niet genoeg is. Rot terdam heeft last van een zeker grootheidsdenken. Toch heb ik het idee dat met Kombrink wei valt te praten. Wij willen na tuurlijk gewoon blijven. Als dat echt niet kan, denken we aan het verplaatsen vd'n de brug naar Rotterdam- Waterstad, richting Maas. Comtroleronde uitgesteld TILBURG (ANP) - De Tilburg.se loco-burgemeester P. van den Ende heeft zaterdagavond opdracht gege ven aan het kermisteam, dat exploitanten contro leert op het naleven van gemaakte afspraken, pas om één uur Js nachts een controleronde te lopen. Normaal moét alles om half één dicht zijn. Door het uitstellen van de ronde sloot de kermis ruim ander half uur later dan normaal. Dat heeft Van den Ende bevestigd. Volgens de loco-burgemeester waren de gebeurtenissen in de nacht van vrijdag op zaterdag aanleiding voor het uitstellen van de ronde. Toen blokkeer den boze kermisexploitanten kruispunten in Tilburg. De kermis in Tilburg wordt dit jaar slecht bezocht. Volgens de exploitanten komt dat door de tropische temperaturen. Men sen zouden pas laat naar de kermis komen waardoor de sluitingstijd van half één 's nachts het de uitbaters onmo gelijk zou maken iets te verdie nen. Om een latere sluitingstijd af te dwingen, werden kruispun ten geblokkeerd. De blokkades zijn pas opgeheven toen de Mo biele Eenheid dreigde in te grijpen. Spoedoverleg tussen de exploi tanten en Van den Ende leverde zaterdagochtend niets op. De kermis zou ook zaterdag de at tracties om half één uit moeten zetten. Overleg met verschil lende instanties deed de loco burgemeester alsnog van ge dachten veranderen. Van den Ende, die ook wethou der van kermiszaken is, vindt niet dat hij is ingepakt door de kermisexploitanten. „We heb ben laten zien dat de kermis is wat die altijd is geweest: gezel lig", aldus de loco burgemeester. Volgens T. van Overdijk van het politieteam dat de kermis begeleidt, is het zaterdagavond rustig geweest op en om de ker mis. De politie had volgens hem geen voorzorgsmaatrege len genomen om eventuele nieuwe acties van de exploitan ten te voorkomen. „Ik heb de indruk dat iedereen tevreden was toen er afspraken waren gemaakt over het uitstellen van de sluitingsronde", aldus Van Overdijk. Het was volgens hem nog „aardig druk" toen om twee uur zondagavond de attracties de deuren dus ander half uur later sloten dan oor spronkelijk was afgesproken. Loco-burgemeester Van den Ende zegt dat de kermis zon dagavond, de laatste dag van de kermis, wel op tijd de deu ren sluit. „De kermisexploi tanten móeten ook weer naar andere plaatsen. Daar hebben ze allang afspraken voor ge maakt." Dat de exploitanten vrijdagnacht graag wilden dat de kermis met drie dagen werd verlengd, ziet hij niet als een probleem. De sluitingsronde van de politie bij de laatste dag zal ook niet worden uitgesteld. „De laatste dag gaat de kermis traditiegetrouw dicht om 00.00 uur en dat zal dit jaar ook ge woon gebeuren", zegt een stel lige Van den Ende. Regels In de pachtvoorwaarden voor de Tilburgse kermis is opgeno men dat de gemeente exploi tanten die zich tijdens de ker mis hebben misdragen volgend jaar kan weigeren. Van den En de kan nog niet zeggen of die regel toegepast gaat worden. „Op dit moment ben ik nog to taal niet op de hoogte van wat zich allemaal precies heeft af gespeeld. Dus voordat ik ver dere besluiten neem, wil ik de evaluatie van de kermis af wachten." Wei is bijgehouden welke exploitanten hebben meegedaan aan de blokkades en wie zijn attracties niet op tijd heeft gesloten. Suske enWiske tokapua toraja door Willy Vandersteen Tot 22 augustus Renesse Bezichtiging Nederlandse Her vormde kerk, tevens klank- en lichtspel Een volk in de Woes tijn, expositie van schilderijen van de schilder Jean du Neele. Orgelbespelingen. Dinsdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Tot en met 2 augustus Brouwershaven Kermis. Markt. Maandag 1 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Bert Kruis, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Scharendijke Circus Renz. 19.30 uur. Brouwershaven Concert One More Voice. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Bruinisse Concert Consortium Musicum Meiningen. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 2 augustus Zierikzee Iberistendag. Mega touwlad derrace. Binnenstad. 10.00- 17.00 uur. Optreden Zomerorkest Neder land. Havenplein. 12.00 uur. Concert Consortium Musicum Meiningen. Lutherse kerk. 15.30 uur. Burgh-Haamstede Theaterrondleiding. Vanaf Burghse Schoole. 19.00 uur. Scharendijke Circus Renz. 19.30 uur. Brouwershaven Concert Consortium Musicum Meiningen. Grote Kerk. 20.00 uur. Woensdag 3 augustus Zierikzee Gratis spreekuur FNV. Multi functioneel Centrum, Huy- bertstraat. Burgh-Haamstede Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede. 19.00 uur. Renesse Wapenschildkraam. Week markt. Noord welle Concert Consortium Musicum Meiningen. Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Donderdag 4 augustus Zierikzee Openluchtschaken. Beuze. Tus sen 19.00 en 21.00 uur. Burgh-Haamstede Zomeravondbridge. De Schut- se. Concert Consortium Musicum Meiningen. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 5 augustus Zierikzee Circus Renz. 19.00 uur. Kerkwerve Rock Roll-avond in Café Kerkwerve. 21.00 uur. Haamstede Theaterrondleiding. Slot en kern. 11.00 uur. Brouwershaven Zomermarkt met optreden van dweilband. Van 15.00-21.00 uur. Zomeravondconcert. Aart Kot, orgel; Margriet Coppoolse, dwarsfluit en Dansgroep Neha- lennia. Grote Kerk. 20.00 uur. Zaterdag 6 augustus Zierikzee Circus Renz. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Theaterrondleiding. Vanaf Burghse Schoole. 14.00 uur. Scharendijke ZomerpopfestivalIjsbaan. 19.30 uur. Dreischor Vlasdag. Ring. 09.00-16.00 uur. Rommelmarkt en veiling an tiek en curiosa. Junior Kamer. Tuin Streek- en Landbouwmu seum Goemanszorg. Vanaf 09.30 uur. Vlasdagconcert. Nederlande Hervormde kerk. 16.00 uur. Ouwerkerk Jaarmarkt. Ring. Vanaf 09.30 uur. Maandag 8 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Karei Bogerd (bariton) en Bert Kruis, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur 4 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2